Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Daciile electrice iau foc?

* * * * - 3 votes
  • This topic is locked This topic is locked
139 replies to this topic

#37
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
Cata rautate pe lumea asta.

#38
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

 ldpe, on 06 aprilie 2023 - 10:54, said:

"Ciudat, eu am Samsung SM5 si nu a luat foc"
Era vorba de Note 7 ... e un telefon vs SM 5 care e masina .
Lasa culoarea rosie pentru moderator , alege altceva , ne semnaleaza ceva moderatorul si vom da scroll ca peste ceva normal.
Aaaaa ,este masina,nu stiamPosted Image

 pin_73, on 06 aprilie 2023 - 17:30, said:

Cata rautate pe lumea asta.
Rautatea si invidia ne ajuta sa progresamPosted Image

#39
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Pentru cine nu stie,masinile care au luat foc erau masini premium.
BYD este echivalent cu BMW in china si costa cat Tesla in china la ei acasa.
Dacia costa 11000 de euro in Romania si probabil ca este produsa in china pentru 500 de euro.
Deci e o diferenta mare de pret deja din stadiul  de productie. Si daca o masina cu pret semnificativ mai mare de productie ia foc,ma gandesc ca una care te costa cat 2 baxuri de tigari sa o faci ar trebui sa aiba cel putin aceleasi probleme.
Dar mi se pare dubios ca nu au fost cazuri asemanatoare pana acum cu daciile electronice.
Ori nu s-a dat inca drumul la dacii ev?
Sau poate ele deja iau foc dar se ascunde de media cu intentia de a manipula?
Sau poate cazurile din china sunt exagerate cu intentia de a manipula?

Nu are nimeni de pe aici o Dacie spring?Cum dormiti cu ea in casa noaptea? Sau nu aveti curaj sa o tineti in casa?

#40
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Am mai auzit sa dormi cu pisica sau catelul in casa, chiar si cu calul in sufragerie, dar sa dormi cu masina in casa... :w00t:

#41
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Se egzista garaje incorporate in case...si destul de vechi!
Cel mai ciudat e ca nu au circuite electrice prevazute separat pt a incarca un EV! Posted Image
D'aia springul are incarcator domestic de 2,3 kw si incarcare in 13h ca sa nu ia foc instalatia casei Posted Image

Edited by mihaiC1, 06 April 2023 - 21:44.


#42
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015

 mihaiC1, on 06 aprilie 2023 - 21:37, said:

Se egzista garaje incorporate in case..


Exista protectie ignifuga intre garaj si casa
In State si Canada sunt majoritatea, cred

#43
pin_73

pin_73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 929
  • Înscris: 03.10.2010
Noroc ca astia care comenteaza pe aici nu au masini electrice ca nu ar mai fi dormit noaptea si nici la cumparaturi nu ar mai fi fost daca erau cu parcari subterane.
Va recomand sa va petreceti timpul mai util si sa (re)cititi o poveste de Ion Creanga. Pe vremea aia nu erau masini electrice dar povestea este foarte actuala si la subiect.

#44
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Preventia e mama intelepciunii ! Dar na, sunt multi cu aceasta problema..
Acum imi dau seama cat de constienti erau utilizatorii de EV cand in parcarea subterana la cora erau tot timpul libere locurile EV! si atunci gratis corentul Posted ImageEu nu parcam acolo ca am HEV Posted Image

Edited by mihaiC1, 06 April 2023 - 22:22.


#45
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nefiind un fan al EV va spun ce-am auzit. Toate masinile EV au aceasta problema (nu doar Spring - sau nu ati auzit cate Tesla au luat foc?) si cica ar fi din cauza bateriilor Li-Ion. Aceasta ar fi explicatia si pentru incendierea caselor cu panouri FV care au asemenea baterii.
O fi adevarat, nu o fi... nu am idee.

#46
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

 dtd234, on 06 aprilie 2023 - 18:59, said:

Dacia costa 11000 de euro in Romania si probabil ca este produsa in china pentru 500 de euro.
Springu' e vreo 22.000 de euro in Romania. Doar ca jumate din fiecare spring il platesti (si) tu, nu doar cumapratorul.
Si da, in china sigur costa 500 de euro sa se faca. De fapt, cred ca vreo 150 daca ne gandim mai bine. Vin muncitorii si platesc fabrica sa-i lase sa asambleze.

Numa' metalele din ea costa mai mult de-atat, da' ma rog.

 adip1962, on 07 aprilie 2023 - 07:04, said:

O fi adevarat, nu o fi... nu am idee.
Poate ar fi bine sa avem o idee daca-i adevarat sau nu inainte sa dam informatia mai departe.
Bateria in sine nu ia foc daca nu e supusa unor conditii (supraincarcare, impact fizic, etc, etc.). Ai baterii pe baza de Li-Ion in majoritatea dispozitivelor pe care le folosesti. Cat de des ti-a luat foc laptopul si telefonul?
Da' ma rog, important e sa debitam informatii vagi si/sau incorecte, lasa cititorul sa sorteze.

Edited by TehCube, 07 April 2023 - 09:01.


#47
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Nu compara 12 Wh cu  26 000 Wh ! La HEV cu baterie de 1 700 Wh are racire activa ! la spring EV nu are !!

Edited by mihaiC1, 07 April 2023 - 10:10.


#48
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 TehCube, on 07 aprilie 2023 - 08:57, said:

Bateria in sine nu ia foc daca nu e supusa unor conditii (supraincarcare, impact fizic, etc, etc.). Ai baterii pe baza de Li-Ion in majoritatea dispozitivelor pe care le folosesti. Cat de des ti-a luat foc laptopul si telefonul?
Efectiv bateria nu ia foc decat daca e perforata.
In rest - chestiile legate de supraicarcare sau impact - doar daca exista defecte de fabricatie.

In cazul masinilor, la impact serios e posibil sa se perforeze.

#49
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Samsungurile mobile au luat foc ca nu era suficienta racirea pasiva la o baterie de 20 Wh, eu ma gandesc cu groaza ce inseamna o baterie de 1 500 de ori mai mare fara racire activa !!!

Edited by mihaiC1, 07 April 2023 - 10:23.


#50
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007

 mihaiC1, on 07 aprilie 2023 - 10:05, said:

Nu compara 12 Wh cu  26 000 Wh ! La HEV cu baterie de 1 700 Wh are racire activa ! la spring EV nu are !!
Esti constient ca aia de 26.000 Wh nu e o singura baterie, nu? Sunt tot o groaza de celule mici.
Iar despre racire nu stiu ce sa zic, nu cred ca-i o problema avand in vedere cate s-au vandut, cat au fost incarcate si cat de putine incidente au fost pana acum.

Cum ziceau si altii mai sus, ala care a luat foc era la incarcat, deci nu cred ca e vina bateriei, mai degraba a conexiunilor, BMS-ului, statiei, etc..

#51
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
La telefoanele Samsung si la iPhone-uri - daca e vorba de cazuriel de acum cativa ani cand le bagai la incarcare si luau foc sai explodau a fost un defect de fabricatie la unul din producatorii de baterii.
Bateriiel de la alti producatori nu aveau probleme si in final cele cu buba au fost retrase de pe piata si inlocuite.

#52
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Si ce crezi ca bateria de pe spring e mai grozava ? Uita-te la pretul masinilor EV si mai discutam dupa..
@tehcube Tu esti constient ce zici ?! "celulele alea mici" sunt acumulatori si impreuna formeaza BATERIA Posted Image
Faza cu conexiuni si incarcare haotica (defectele sunt dese) e foarte posibila !, dar daca nu ai racire activa pe TOT sistemul EV se poate sa ia FOC.
PS ma vad nevoit sa repet : pe HEV cu o baterie mica 1,7 kWh are RACIRE si VENTILATIE ACTIVA !! tot sistemul ELECTRIC din HYB.

Attached Files


Edited by mihaiC1, 07 April 2023 - 11:34.


#53
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca nu intelegi ce e aia defect de fabricatie.

#54
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 12.08.2008
Desigur la pretul ala.. cam toate au defecte..
Priveste si te minuneaza .. In dr. ai sistemul de racire ACTIVA partea electrica hyb.

Attached Files


Edited by mihaiC1, 07 April 2023 - 11:54.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate