Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Procesul de cumpărare al unui teren extravilan

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,040
  • Înscris: 24.02.2006

 Isaak, on 16 iulie 2023 - 12:49, said:

Ar mai fi o varianta de ocolire a preemtorilor: te intelegi cu vanzatorul sa puna un pret de 2-3 ori mai mare decat media pietei in oferta de vanzare. Are dezavantajul ca vei plati ceva mai mult la notar.
am citit de 2 ori mesajul asta si tot nu sunt sigur ca l-am inteles corect :)
deci sfatul tau e sa-si asume, printr-un contract semnat la notar, ca va plati de 2-3 ori mai mult decat merita pe acel teren? de ce ar face asta?

#20
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

 _Smiley_, on 17 iulie 2023 - 06:26, said:

am citit de 2 ori mesajul asta si tot nu sunt sigur ca l-am inteles corect Posted Image
deci sfatul tau e sa-si asume, printr-un contract semnat la notar, ca va plati de 2-3 ori mai mult decat merita pe acel teren? de ce ar face asta?

Scuze, reformulez: cumparatorul va plati vanzatorului pretul real, nu cel din acte. Insa, dat fiind faptul ca in contract pretul e de doua-trei ori mai mare, cumparatorul va trebui sa plateasca un comision mai mare notarului - de obicei notarii au un comision procentual, cam 3% din valoarea imobilului.

#21
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,040
  • Înscris: 24.02.2006
eu as zice ca asta e un sfat prost Posted Image
ce-l impiedica pe vanzator sa uite discutia voastra si sa spuna "pai ai semnat contractul, uite pretul trecut acolo, da-mi banii!"?

Edited by _Smiley_, 17 July 2023 - 21:15.


#22
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

 _Smiley_, on 17 iulie 2023 - 21:15, said:

eu as zice ca asta e un sfat prost Posted Image
ce-l impiedica pe vanzator sa uite discutia voastra si sa spuna "pai ai semnat contractul, uite pretul trecut acolo, da-mi banii!"?

E un sfat extrem de bun, cand atat vanzatorul cat si cumparatorul sint oameni seriosi si se inteleg.
Si chiar daca vanzatorul are chef de marlanii ca cea descrisa de tine, intr-un contract de V-C intotdeauna scrie ca banii au fost deja dati, deci pierde tot marlanul.
Dar oricum, in general nu se ajunge aici pentru ca inainte de semnarea contractului de ambele parti, notarul il intreaba pe vanzator daca si-a primit banii. Cel putin asa am patit eu la fiecare notar.

#23
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,040
  • Înscris: 24.02.2006
citeste prin codul civil despre pretul fictiv :). si prin codul fiscal, daca tin eu bine minte, scrie ca tranzactiile peste 10.000 euro trebuie efectuate prin transfer bancar.
asa ca sunt 2 probleme mari de tot la sfatul tau:
- in primul rand, daca plata nu este efectuata (adica sa ai transferul bancar aferent), contractul e anulabil. poate sa scrie si de 3 ori in contract ca "banii au fost deja dati", in instanta ti se cere sa prezinti OP-ul sau dovada transferului (dat fiind ca esti obligat sa platesti prin transfer bancar). daca nu-l ai atunci inseamna ca n-ai platit.
- in al doilea rand (si cel mai important): nu te baza niciodata pe chestia cu "oameni seriosi si se inteleg". cand e vorba de bani, treaba asta nu se aplica.

#24
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011
N-am stiut de limita de 10.000 E. E complicat in cazul asta. Ultimele terenuri pe care le-am cumparat s-au incadrat in limita asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate