Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Procesul de cumpărare al unui teren extravilan

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
D20082004

D20082004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2023
Salutare!Am tot văzut pe site-urile primăriilor la secțiunea de anunțuri, oferte de vânzare teren extravilan.Sunt curios care sunt demersurile pentru cumpărare.Știu condițiile impuse pentru cumpărător și condițiile de preempțiune, dar nu am habar despre procedura de cumpărare.Sper că mă poate lămuri cineva.Mulțumesc!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Gasesti terenul, stabilesti cu vanzatorul pretul.
Vanzatorul face toate demersurile pentru  a obtine aprobarea vanzarii.
Cand vanzatoarul are toate actele, se face contract VC la notar.

Conditii pentru cumparator:

a) să aibă domiciliul/reședința situat/situată pe teritoriul național pe o perioadă de cel puțin 5 ani anterior înregistrării ofertei de vânzare;
b) să desfășoare activități agricole pe teritoriul național pe o perioadă de cel puțin 5 ani, anterior înregistrării acestei oferte;
c) să fie înregistrate de autoritățile fiscale române cu minimum 5 ani anterior înregistrării ofertei de vânzare a terenurilor agricole situate în extravilan.

Edited by pasilla, 28 March 2023 - 14:39.


#3
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Adica eu de la bloc nu am voie sa cumpar teren extravilan ?

#4
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
Cum respecti "desfășoare activități agricole pe teritoriul național pe o perioadă de cel puțin 5 ani, anterior înregistrării acestei oferte;" daca nu ai avut niciodata un teren extravilan? Desfasori pe pamantul altora? Cum dovedesti asta?

Pare a fi o lege cu dedicatie pentru baietii destepti.

Edited by ovtd, 28 March 2023 - 14:50.


#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Pentru detalii :lol:

ORDIN nr. 311/94/M.12/3.525/2020
pentru modificarea Ordinului viceprim-ministrului, ministrul agriculturii și dezvoltării rurale, al viceprim-ministrului, ministrul dezvoltării regionale și administrației publice, al ministrului apărării naționale și al viceprim-ministrului, ministrul culturii, nr. 719/740/M.57/2.333/2014 privind aprobarea normelor metodologice pentru aplicarea titlului I din Legea nr. 17/2014 privind unele măsuri de reglementare a vânzării-cumpărării terenurilor agricole situate în extravilan și de modificare a Legii nr. 268/2001 privind privatizarea societăților comerciale ce dețin în administrare terenuri proprietate publică și privată a statului cu destinație agricolă și înființarea Agenției Domeniilor Statului


#6
D20082004

D20082004

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 28.03.2023

 pasilla, on 28 martie 2023 - 14:32, said:

Gasesti terenul, stabilesti cu vanzatorul pretul.
Vanzatorul face toate demersurile pentru  a obtine aprobarea vanzarii.
Cand vanzatoarul are toate actele, se face contract VC la notar.
Mă interesează câteva terenuri dintr-o comuna de la 100 și ceva de km distanță.Nu pot ajunge în permanență acolo(de fiecare data când se publica câte o oferta de vânzare), și as vrea sa știu cum pot ajunge în legătură cu vânzătorul.Exista vreo cerere pe care o pot trimite online primăriei că sunt interesat de oferta respectivă?

 ovtd, on 28 martie 2023 - 14:50, said:

Cum respecti "desfășoare activități agricole pe teritoriul național pe o perioadă de cel puțin 5 ani, anterior înregistrării acestei oferte;" daca nu ai avut niciodata un teren extravilan? Desfasori pe pamantul altora? Cum dovedesti asta?

Pare a fi o lege cu dedicatie pentru baietii destepti.
În ecuația mea nu lucrul ăsta e problema.E vorba despre o distanță de 100+km până la primăria respectivă, pe care aș vrea să o evit prin intermediul primăriei online dacă e posibil.Am găsit oferte bune care mi-ar conveni, dar tare îmi e ca sunt terenuri deja vândute și trecute mai ieftin la primărie pentru a evita anumite taxe/impozite.Nu știu cum aș putea intra în legatură cu proprietarul fără să merg acolo.Există vreo cerere pe care o pot trimite la primărie?

Edited by Dany_Darke, 28 March 2023 - 15:34.


#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 D20082004, on 28 martie 2023 - 15:05, said:

...Am găsit oferte bune care mi-ar conveni, dar tare îmi e ca sunt terenuri deja vândute și trecute mai ieftin la primărie pentru a evita anumite taxe/impozite....

anunturile respective ajung la primarie pentru ca vanzatorul a gasit un cumparator, dar trebuie anuntati si cei cu drept de preemtiune conform legii 287/2009 (rude, vecinii, arendasi etc). poti oferi pretul respectiv si obtine terenul doar daca esti in categoria respectiva

#8
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
O alta intrebare.
Cineva vrea sa vanda 1.5 ha impartite pe 4 parcele in aceeasi localitate.

Vrea sa vanda la pachet pe toate 4 cuiva. Indiferent cine o fi.
Eu vreau sa cumpar doar una.

In anuntul de la primarie apar toate 4 intr-unul singur?
Sau acesta trebuie sa publice 4 anunturi pentru fiecare parcela?

Cum pot sa cad la o intelegere cu proprietarul cand el e ferm convins sa vanda pe toate doar unuia?

Edited by Ravasy, 01 April 2023 - 20:37.


#9
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
intrucat vecinii (de exemplu) au drept de preemptiune, parerea mea (neavizata) e ca trebuie cate un anunt pt fiecare teren

le: sau daca se pune un singur anunt cu toate terenurile, atunci dreptul de preemptiune poate fi exercitat pt fiecare teren in parte.

Edited by _Smiley_, 02 April 2023 - 08:02.


#10
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Este liber de contract de arenda

#11
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006
arendasul este doar unul din preemptori.
daca terenul nu e arendat nu inseamna ca poti sa-l vinzi absolut oricui vrei tu.

#12
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013
Am inteles. Aveti o lista actualizata cu ordinea preemtorilor?

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
a) preemptori de rang I: coproprietarii, soții, rudele până la gradul al treilea și afinii până la gradul al treilea, în această ordine;
b) preemptori de rang II: proprietarii investițiilor agricole pentru culturile de pomi, viță-de-vie, hamei, irigații exclusiv private, aflate pe terenurile ce fac obiectul ofertelor de vânzare și/sau arendașii. În cazul în care pe terenurile supuse vânzării se află investiții agricole pentru culturile de pomi, viță-de-vie, hamei și pentru irigații, prioritate la cumpărarea acestor terenuri au proprietarii acestor investiții;
c) preemptori de rang III: proprietarii și/sau arendașii terenurilor agricole vecine cu terenul supus vânzării, cu respectarea dispozițiilor prevăzute la alin. (2) și (4);
d) preemptori de rang IV: tinerii fermieri;
e) preemptori de rang V: Academia de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu-Șișești» și unitățile de cercetare-dezvoltare din domeniile agriculturii, silviculturii și industriei alimentare, organizate și reglementate prin Legea nr. 45/2009 privind organizarea și funcționarea Academiei de Științe Agricole și Silvice «Gheorghe Ionescu-Șișești» și a sistemului de cercetare-dezvoltare din domeniile agriculturii, silviculturii și industriei alimentare, cu modificările și completările ulterioare, precum și instituțiile de învățământ cu profil agricol, în scopul cumpărării terenurilor agricole situate în extravilan cu destinația strict necesară cercetării agricole, aflate în vecinătatea loturilor existente în patrimoniul acestora;
f) preemptori de rang VI: persoane fizice cu domiciliul/reședința situat/situată în unitățile administrativ-teritoriale unde este amplasat terenul sau în unitățile administrativ-teritoriale vecine;
g) preemptori de rang VII: statul român, prin Agenția Domeniilor Statului.


si

https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/265795

Edited by pasilla, 03 April 2023 - 21:16.


#14
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004
Nu te lua dupa respectivele anunturi de la UAT-uri. Cand se publica inseamna ca deja cartile sunt facute. Trebuie sa te interesezi tu si sa gasesti pe cineva care vrea sa vanda, scoti extras de carte funciara ca sa vezi ca e intocmai ce zice omul si ca terenul e liber de sarcini si apoi fie urmezi si tu procedura din Legea 17 din 2014 parca, SAU vezi varianta de mai jos.
Daca gasesti pe cineva care vinde si v-ati inteles la pret, mergeti la notar si faceti un act de imprumut in bani (suma maxima 50k lei in cash intre pers. fizice) cu garantie acel teren. Cel imprumutat nu are de unde sa dea banii la termenul stabilit si se face un act de dare in plata a terenului respectiv pentru stingerea datoriei.Si aici trebuie sa astepti putin, nu poti face actele de pe o zi pe alta, azi l-ai imprumutat, maine nu poate sa-ti de banii inapoi si gata faceti darea in plata.

#15
Ravasy

Ravasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 30.09.2013

 cotzi, on 17 aprilie 2023 - 16:27, said:

Nu te lua dupa respectivele anunturi de la UAT-uri. Cand se publica inseamna ca deja cartile sunt facute. Trebuie sa te interesezi tu si sa gasesti pe cineva care vrea sa vanda, scoti extras de carte funciara ca sa vezi ca e intocmai ce zice omul si ca terenul e liber de sarcini si apoi fie urmezi si tu procedura din Legea 17 din 2014 parca, SAU vezi varianta de mai jos.
Daca gasesti pe cineva care vinde si v-ati inteles la pret, mergeti la notar si faceti un act de imprumut in bani (suma maxima 50k lei in cash intre pers. fizice) cu garantie acel teren. Cel imprumutat nu are de unde sa dea banii la termenul stabilit si se face un act de dare in plata a terenului respectiv pentru stingerea datoriei.Si aici trebuie sa astepti putin, nu poti face actele de pe o zi pe alta, azi l-ai imprumutat, maine nu poate sa-ti de banii inapoi si gata faceti darea in plata.
In cazul al doilea ideea e sa fie si proprietar acea persoana caruia ii dai imprumutul ma gandesc.
Ma voi interesa la un notar. Multumesc.

#16
cotzi

cotzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 07.09.2004

 Ravasy, on 17 aprilie 2023 - 19:37, said:

In cazul al doilea ideea e sa fie si proprietar acea persoana caruia ii dai imprumutul ma gandesc.
Ma voi interesa la un notar. Multumesc.

Pai sigur ca trebuie sa fie proprietarul cel imprumutat!

#17
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,455
  • Înscris: 13.04.2006
Si sa fie apa umeda .

#18
Isaak

Isaak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 08.06.2011

 cotzi, on 17 aprilie 2023 - 16:27, said:

Daca gasesti pe cineva care vinde si v-ati inteles la pret, mergeti la notar si faceti un act de imprumut in bani (suma maxima 50k lei in cash intre pers. fizice) cu garantie acel teren. Cel imprumutat nu are de unde sa dea banii la termenul stabilit si se face un act de dare in plata a terenului respectiv pentru stingerea datoriei.Si aici trebuie sa astepti putin, nu poti face actele de pe o zi pe alta, azi l-ai imprumutat, maine nu poate sa-ti de banii inapoi si gata faceti darea in plata.

Ar mai fi o varianta de ocolire a preemtorilor: te intelegi cu vanzatorul sa puna un pret de 2-3 ori mai mare decat media pietei in oferta de vanzare. Are dezavantajul ca vei plati ceva mai mult la notar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate