Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Fisuri planșeu beton

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
reterasremus

reterasremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.09.2010
După ploaie am văzut intr-adevăr ce fisuri am pe planșeul de beton, cât de grav este și ce soluții există în acest caz?

- Proiectul s-a respectat (fier de 8/10/12, capre, etc, beton C20/25 D16 S3 XC3). Placa are o grosime de 15cm, și centuri de 30cm, 120 m²
- Betonul s-a vibrat

Da, într-adevar, după turnare, nu s-a mai udat placa, și nici n-a fost acoperită. Eu cred că de la stația de betoane au cam pus mult ciment. N-a fost udată placa, pentru că s-a turnat la ora 11 dimineața, și erau 10 grade afară (valori negative n-au fost).

Fisurile deasupra betonului sunt mai vizibile, dar dedesubt nu prea sunt. Dedesubtul planșeului parcă-parcă se vede ceva, cu grosimea unui fir de păr. De pe planșeu am încercat să bag un ac, dar n-am reușit să-o "străpung". După ploaie se vede intr-adevăr că sunt micro fisuri.

Am căutat pe net ceva soluții de rașină epoxidică injectabilă, dar necesită minim 6 mm ca să-l pot injecta. Ce mă sfătuți?

Terasa este necirculabilă care urmează sa fie dublu izolat (lichid bitum > membrană bituminoasă > termoizolatie XPS 10 cm > sapă semiumedă în 2 ape armată > lichid bitum > membrană bituminoasă > piatră 10 cm).

Îngrijorarea cea mai mare a mea este că după ce am izolat acoperișul urmează să pun panouri fotovoltaice, și ca să nu străpung izolația, voi folosi suport de betoane de 80 - 120 kg ca să prind panourile de ele, ca vântul să nu le doboare. Îmi este frică că de la greutate și având aceste microfisuri, ca placa să nu facă burtă, sau în cel mai rău caz să se prăbușească.

Atașez imagini.

[ https://i.imgur.com/zLt1Mpn.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/tLMRFoq.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/q2P0SHl.jpeg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Știu că trebuia să pun folie dedesubt, ca să nu las laptele de ciment să curgă, dar ne-am cam grăbit și am uitat.

Ce soluții există în acest caz? Voi cum ați proceda?

Vă multumesc!

#2
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,982
  • Înscris: 30.08.2017
Dirigintele de santier ce parere are?

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu nu vad fisuri, ci crapaturi.
Pare foarte grava treaba.

 reterasremus, on 27 martie 2023 - 17:39, said:

De pe planșeu am încercat să bag un ac, dar n-am reușit să-o "străpung".
Uda consistent si vezi daca ploua dedesupt.

#4
reterasremus

reterasremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.09.2010
Dirigintele spune că este în regulă, se mai întămplă și că sunt microfisuri, oricum după hidroizolație și sapă nu o sa mai fie probleme de inflitrații. Doar că pe mine nu m-a convins. Poate v-ați mai lovit și voi de problema asta, și de aceea v-am cerut sfaturile voastre.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu infiltratiile sunt problema. E vorba numai de un test al integritatii placii.

#6
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,410
  • Înscris: 15.01.2017
Microfisuri,  nicio problema. Nad vine vorba despre betoane nu intrebi daca o sa crape ci cand o sa crape. Nu exista beton fara crapaturi.
Tu nu ai încredere in dirigintele tau dar aia vea in niște necunoscuți pe internet? Posted Image

Edited by Epdm, 27 March 2023 - 18:12.


#7
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

 reterasremus, on 27 martie 2023 - 17:59, said:

Dirigintele spune că este în regulă, se mai întămplă și că sunt microfisuri, oricum după hidroizolație și sapă nu o sa mai fie probleme de inflitrații. Doar că pe mine nu m-a convins. Poate v-ați mai lovit și voi de problema asta, și de aceea v-am cerut sfaturile voastre.

Eu m-am lovit, se spala unii pe altii, si la mine au zis ca e ok si constructorul, si doi diriginti. De obicei se intampla pentru ca baga apa multa in beton, sa il poata intinde fara efort, sa se niveleze singur usor, iar apoi sunt prea loaze sa-l ude sau toarna cand e foarte frig sau foarte cald, ca la noi nu se tine cont, "clientul nostru, fraierul nostru" este sloganul. Asa fac multi la noi in tara, ca e o tara de pramatii, in afara si-ar fi luat niste palme peste bot.

Eu nu inteleg ce vad in pozele alea, zici ca sunt crapaturile mai vizibile deasupra, dar pozele sunt de dedesubt. Par a fi niste crapaturi groaznice la prima vedere, dar cand te uiti mai atent, vezi ca alea inchise la culoare sunt si niste pete, de fapt, fisurile in sine e greu de zis cat de groase sunt.

Poti spune in mm ce grosime au cele mai largi fisuri si deasupra si dedesubt? Ce dimensiuni are planseul cu deschiderea cea mai mare? Ai niste poze din stadiul de armare?

Edited by VarfulOmu2505, 27 March 2023 - 18:39.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E posibil ca acele pete sa reprezinte reparatia. Adica niste mortar care inchde ochii curiosilor.

#9
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Nu e adaugat nimic dupa, ca se vad modelele de la cofraje pe petele alea. Eu sunt curios cum arata deasupra, ca acolo zice ca se vede mai grav.

Tu pasilla nu mai speria omu ca e foarte grav, ca nu stiu ce, te cam hazardezi. De cazut pe tine clar nu cade daca e armat bine, nici nu se lasa, cel mai probabil, dar problema se pune ce se intampla la un cutremur, cand la fel, tot nu cade, e clar, dar posibil ca atunci sa inceapa sa se lase.

De cazut pe tine clar nu cade daca e armat bine, nici nu se lasa, cel mai probabil, dar problema se pune ce se intampla la un cutremur, cand la fel, tot nu cade, e clar, dar posibil ca atunci sa inceapa sa se lase, dar chiar si atunci, foarte putin probabil, insa chiar si putinul ala nu ar fi trebuit sa existe. E un domeniu cu 99% carpaci si escroci, din pacate, aia care sunt in stare sa lucreze la niste standarde decente au plecat din tara.

#10
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 12.09.2013
hai sa te intreb un lucru: ti-a zis dirigintele ca erai obligat sa iei probe la beton din santier, sa le duci la laborator si sa le incerce la compresiune dupa 28 zile?Apoi: au bagat doreii apa in beton la turnare?De udat ai zis ca nu au udat...decofrarea ca la carte?sau cand ti-a zis dorel?

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu incerc sa sperii pe nimeni. A intrebat si mi-am spus punctul de vedere.
Sa astepte si alte puncte de vedere.

Edited by pasilla, 27 March 2023 - 19:00.


#12
reterasremus

reterasremus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 24.09.2010
Din pacate n-am putut asista la turnare, am primit poze doar dupa ce s-a turnat betonul.

Porbabil acum dupa ce a plouat se vede mai urat, dar cand este uscat nu se vede nimic, adica… vezi ceva de grosimea unui fir de par.

Deasupra placii fisurile sunt vizibile pe uscat, dar grosime nu stiu sa o masor, am incercat sa bag un ac subtire, dar n-am reusit.

#13
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 12.09.2013
Nici nu trebuia sa fii tu....trebuia sa fie dirigintele.Pune niste poze cu armarea....ca prea o lauzi.

#14
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023
Daca ai incercat sa bagi un ac subtire si n-ai reusit, inseamna ca nu e problema, au sub 1mm. Iar pe dedesubt alea sunt pete ramase de la apa, cum banuiam, nu crapaturi. Apa va trece de obicei prin microfisurile placilor, trecerea apei nu se considera test, cum zice pasilla. Daca deasupra nu au fisurile mai mult de 1mm, e in regula. La mine sunt cateva fisuri care pe alocuri au 2mm. Au vazut doi diriginti si au zis ca e ok, unu a impactat cu un dispozitiv, dar e o vrajeala de 2 lei, nu poti testa cu asa ceva ce efecte vor avea fisurile alea la un cutremur sau dupa un timp mai lung.

Daca nu esti de fata cand se toarna si apoi nu uzi cu mana ta, 99% din cazuri isi bat joc de tine, prin vreun mare noroc sa nu se intample.

Pana te hotarasti sa pui tu poze cu fisurile de deasupra si armarea, o sa fac eu asta, poate isi dau colegii cu parerea.

Am pus armarea la cea mai mare camera (5.3x4.2m). Fire 8mm continue dintr-un capat in altul al casei, la aprox 15cm, calareti de 8mm 70cm latime perimetral. In poza cu muncitorul, camera este cea din departare.

Pe mine m-a sunat cand turna, desi l-am avertizat sa ma sune inainte, si-a lasat timp sa poata turna apa in beton si ce smenuri mai au ei sa-si faca viata mai usoara pe riscul tau. Iar apoi am intrebat daca sa vin sa ud si cica nu, ca uda el, m-am intors dupa 4 ore (el a mintit ca uda la 2) si nu udase, placa era deja crapata.

Attached Files



#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 VarfulOmu2505, on 27 martie 2023 - 20:41, said:

Daca ai incercat sa bagi un ac subtire si n-ai reusit, inseamna ca nu e problema, au sub 1mm.
Nu ai cum sa testezi cu un ac.
Eu ma uit si la calitatea zidariei, a centurii/grinzilor, a stalpilor. Nu pare ceva OK.

#16
Ca Castelul Bran

Ca Castelul Bran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,360
  • Înscris: 15.01.2007
La cite zile ai decofrat placa?

#17
sandu24

sandu24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 24.12.2011

 VarfulOmu2505, on 27 martie 2023 - 20:41, said:


Am pus armarea la cea mai mare camera (5.3x4.2m). Fire 8mm continue dintr-un capat in altul al casei, la aprox 15cm, calareti de 8mm 70cm latime perimetral.
La mine fierarul betonist care lucrase pe santierele patriei in comunism ,inclusiv la mari baraje ,a facut acei calareti perimetrali nu din bucati ca in poze ci din firele intinse pe toata lungimea casei dar pe care le-a indoit sa formeze profilul respectiv .Si facea asta prin 1993 cand nu avea un proiect.

#18
VarfulOmu2505

VarfulOmu2505

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 01.02.2023

 Ca Castelul Bran, on 27 martie 2023 - 21:41, said:

La cite zile ai decofrat placa?

Fisurile nu apar la decofrare si nici nu se grabeste nimeni sa decofreze, se feresc sa o faca mai devreme pana si cei mai neglijenti. Fisurile apar aproape mereu de la contractia betonului din cauza ca se baga apa in el si nu este udat dupa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate