Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Pareri polistiren expandat Adeplast

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.02.2016
Salutare tuturor

Sunt in cautare de termoizloatie pentru casa. Casa e momentan in statiu de "la rosu".

Din considerente financiare ma bate gandul sa merg pe polistiren de la Adeplast cu variantele de mai jos:

- polistiren termoizolatie terasa circulabila ( are rol si de acoporis, casa fiind in stil mediteranean ) => EPS 120  10cm grosime - se vor aplica 2 straturi tesute, deci in final termoizolatie de 20 cm

- polistiren termoizolatie fatada => EPS 80  15cm grosime


Din pacate nu prea am gasit multe pareri pro sau contra pentru polistirenul produs de Adeplast, am doar o informatie de la cineva care a lucrat la ei si ziceau ca "reteta" de producere e respectata.

Daca aveti experienta sau stiti pareri despre polistirenul produs de Adeplast va rog sa le expuneti.

Multumesc

#2
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
E polistiren.
Diferentele de pret fata de alte firme sunt din diferentele de rezistenta termica.
Cu cat e mai mare R-ul, cu atat sunt mai scumpe.

Din ce imi aduc aminte, Adeplast are un R de 2.8.

Da-i bataie cu ei, prea multa diferenta nu e intre ei si alte firme mai profi/scumpe/cunoscute.
Nu profund sesizabile anyway.

Mai important ar fi sa nu fie goluri intre polistirent si perete. Adica sa nu arunce meseriasii acele clasice "mamaligi" de spoiala din loc in loc.

#3
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.02.2016

 victor29cr, on 27 martie 2023 - 11:53, said:

E polistiren.
Diferentele de pret fata de alte firme sunt din diferentele de rezistenta termica.
Cu cat e mai mare R-ul, cu atat sunt mai scumpe.   - la asta ma gandeam si eu dar totusi niste pareri in plus nu strica

Din ce imi aduc aminte, Adeplast are un R de 2.8.

Da-i bataie cu ei, prea multa diferenta nu e intre ei si alte firme mai profi/scumpe/cunoscute.
Nu profund sesizabile anyway.

Mai important ar fi sa nu fie goluri intre polistirent si perete. Adica sa nu arunce meseriasii acele clasice "mamaligi" de spoiala din loc in loc.
- voi avea grija, eu voi face izolatia

#4
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,983
  • Înscris: 30.08.2017
Când mi-am făcut casă acum câțiva ani (izolație cu Austrotherm) am căutat destul la vremea respectivă și nu am găsit nimic de rău de Adeplast.
Vezi ce conductivitate termică (coeficientul lambda) are comparativ cu alte sortimente (cu cât mai mică, cu atât mai bine). Însă de obicei cam toate sunt similare, din ce îmi aduc aminte. Doar la polistirenul grafitat e ceva mai bună.

#5
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.02.2016

 george_alexandru, on 27 martie 2023 - 13:53, said:

Când mi-am făcut casă acum câțiva ani (izolație cu Austrotherm) am căutat destul la vremea respectivă și nu am găsit nimic de rău de Adeplast.
Vezi ce conductivitate termică (coeficientul lambda) are comparativ cu alte sortimente (cu cât mai mică, cu atât mai bine). Însă de obicei cam toate sunt similare, din ce îmi aduc aminte. Doar la polistirenul grafitat e ceva mai bună.

Diferente imense nu am gasit, posibil intre 5-10% maxim. Peretii sunt din BCA de 20cm grosime si izolatia va fi de 15 cm deci teoretic performantele vor fi bune. Sincer diferenta de pret dintre Adeplast si alti producatori e mare, oferta mea e EPS120 10cm 95 ron/bax adica 38 ron/mp  si EPS80 15 cm 58ron/bax sau 38.60RON/mp; la o cantitate totala de 750mp total ( izolatie terase circulabile+pardoseala+pereti exteriori) diferenta totala in cost e considerabila exprimata in lei , mult peste 10k lei diferenta si nu cred ca merita.
Din pacate nu am experienta reala necesara ca sa pot zice ca da in practiva e mai bun x sau y desi costa mai mult. Strict teoretic mie imi da ca Adeplast ar fi ok

#6
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 15.04.2007

 alintarb, on 27 martie 2023 - 13:36, said:

- voi avea grija, eu voi face izolatia
Daca tot scutesti manopera recomand asta.
https://www.leroymer...ol-870-ml/61642

#7
iva

iva

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 140
  • Înscris: 04.09.2003
Iti recomand polistirenul de la Caparol EPS 80. La acelasi pret daca cumperi de la mine :)

#8
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,868
  • Înscris: 06.04.2013
Iti recomand sa tencuiesti peretii. Perfect plani sa iasa. Apoi, intinzi adezivul cu gletiera cu dinti, ca placile de faianta, si nu mai trebuie sa pui dibluri care iti vor face punte termica. Intre placi, daca nu s-au imbinat perfect, lasa un spatiu intre ele suficient de mare incat sa poti introduce pana langa perete furtunasul atasat la pisstolul cu spuma izolanta. Daca introduci doar 1 cm in adancime, spuma nu va expanda pana la perete, apare puntea termica si apoi mucegaiul. Poti sa faci si un experiment inainte.

Polistirenul este cea mai proasta solutie, eu regret ca am ales-o. Daca ai posibilitatea, investeste in vata bazaltica rigida, decat sa pui 15 cm de polistiren, mai bine 10 cm de vata. Daca nu-ti ajung banii, pui de cat ai, apoi mai strangi bani cativa ani si o termini.
Cea mai mare economie de caldura este la izolatia de 10 cm, parca era 700%. Apoi, pe masura ce mai adauci izolatie, castigul scade mult. Poti sa cauti pe youtube un clip cu Marius Soflete pe tema asta.

Edited by draculescu, 27 March 2023 - 16:54.


#9
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,006
  • Înscris: 26.11.2001
pune Adeplast cu incredere pe perete tencuit.

#10
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.02.2016
Zidaria e dreaptasi fara diferente mari, din considerentul acesta nu voi tencui  dar voi pune polistirenul cu adeziv. am doua optiuni fie adeziv tras cu pieptene sau adeziv pus perimetral +puncte de adeziv; asta ramane de ales dupa ce fac ultima verificare la planeitatea peretilor.
[ https://www.google.com/search?q=lipire+polistiren&safe=active&rlz=1C1YTUH_enBG1047RO1047&sxsrf=APwXEdfBC4p_EoSnAxgDKwWAdWrNj8KzGQ:1679979567153&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjs1tHK6_39AhUdxAIHHZ05C3IQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1920&bih=947&dpr=1#imgrc=92asG9b13yJTqM - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.google.com/search?q=lipire+polistiren&safe=active&rlz=1C1YTUH_enBG1047RO1047&sxsrf=APwXEdfBC4p_EoSnAxgDKwWAdWrNj8KzGQ:1679979567153&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjs1tHK6_39AhUdxAIHHZ05C3IQ_AUoAXoECAEQAw&biw=1920&bih=947&dpr=1#imgrc=92asG9b13yJTqM - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
C:\Users\ta01813866\Downloads\1.PNG

#11
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 23.05.2013
pretul e foarte bun, esti sigur ca e cu tot cu TVA?

ce am gasit eu pe net

https://www.hornbach...ps-100/6850469/       de 15 dar eps 100 e 71 lei metru patrat.

Eu am optat pentru Dalmatina, de 15, eps 80 - la 51 lei metru patrat cu tot cu tva.

Cel simplu de 15 eps 80 era 42 de lei.

la tine 4 lei la metru x 750 de metri  se aduna....

Edited by bogdanhbc, 31 March 2023 - 10:26.


#12
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.02.2016

Vizualizare mesajbogdanhbc, pe 31 martie 2023 - 10:25, a scris:

pretul e foarte bun, esti sigur ca e cu tot cu TVA?

ce am gasit eu pe net

https://www.hornbach...ps-100/6850469/    de 15 dar eps 100 e 71 lei metru patrat.

Eu am optat pentru Dalmatina, de 15, eps 80 - la 51 lei metru patrat cu tot cu tva.

Cel simplu de 15 eps 80 era 42 de lei.

la tine 4 lei la metru x 750 de metri  se aduna....

Da, pretul include TVA.
Am fost in contact si cu marile magazine dar nu prea poti negocia cu ei. Anul trecut a fost o campanie la Hornbach ( cel putin in Oradea de unde sunt eu) unde iti dadeau aceeasi oferta ca si competitorii lor daca le aratai oferta primita.
Preturile acestea sunt direct de la Adeplast.

#13
mircea1741010

mircea1741010

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.11.2021
Caca esti din Oradea incearca si la Genderka in curte la fabrica de BCA pe Uzinelor. Fac si al comanda pe dimensiuni si densitate.

#14
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.02.2016
Va mltumesc pentru raspunsuri. Mai am o intrebare. Avand in vedere vremea foarte schimbatoare in zilele acestea sunt curios daca ploaia ar afecta grav polistirenul in cazul in care maxim 2 saptamani va ramane expus pana ce se va turna sapa de beton peste el. perimetral si rosturile dintre placi vor fi atent inchise dar sincer nu stiu efectul real al ploii, din cate am inteles expandatul are un grad de absorbtie de 2-5% apa, dar acest polistiren nu va fi scufundat in apa ci doar va ploua peste el ( in cazul in care va mai ploua in urmatoarele 2 saptamani).

Multumesc

#15
mircea1741010

mircea1741010

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 05.11.2021

View Postalintarb, on 26 aprilie 2023 - 08:15, said:

Va mltumesc pentru raspunsuri. Mai am o intrebare. Avand in vedere vremea foarte schimbatoare in zilele acestea sunt curios daca ploaia ar afecta grav polistirenul in cazul in care maxim 2 saptamani va ramane expus pana ce se va turna sapa de beton peste el. perimetral si rosturile dintre placi vor fi atent inchise dar sincer nu stiu efectul real al ploii, din cate am inteles expandatul are un grad de absorbtie de 2-5% apa, dar acest polistiren nu va fi scufundat in apa ci doar va ploua peste el ( in cazul in care va mai ploua in urmatoarele 2 saptamani).

Multumesc
Mergi in spate la Tiger la Salex pe centura si ia niste folie pr constructii cam 40-50 de lei te costa si acoperi polistirenul. Oricum ar fi bine sa pui o folie intre polistiren și sapă.

#16
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,850
  • Înscris: 17.10.2003
Parca am mai scris pe undeva, eu n-am găsit polistiren de 15 nici sa dau cu tunul, doar mărcile proprii pe ici pe colo in care nu prea am încredere (doar Termofixul scrie pe el ca ar fi Adeplast) și încă la pret de mărci consacrate, 1 leu doi mai puțin pe mp.
Pana la urma Leroy mi-ar fi adus la comanda Austrotherm din cel alb la 125 baxul, deci 41.6 ron/mp. Asta în Craiova. Când sa dau comanda din Brasov, ăștia de la Leroy de aici nu și nu, ca nu se poate decât ce e în magazin, adică pana în 10 cm grosime.
Pana la urma am găsit un depozit local care îmi aduce Austrotherm AF100 15 cm alb din fabrica cu 100 ron baxul.
Asa ca asta e, nu mai pun grafitat, oricum în Craiova nu cred ca vor mai fi temperaturi negative mai mult de 2 sapt pe an.


#17
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.02.2016

View Postakeem, on 26 aprilie 2023 - 08:40, said:

Parca am mai scris pe undeva, eu n-am găsit polistiren de 15 nici sa dau cu tunul, doar mărcile proprii pe ici pe colo in care nu prea am încredere (doar Termofixul scrie pe el ca ar fi Adeplast) și încă la pret de mărci consacrate, 1 leu doi mai puțin pe mp.
Pana la urma Leroy mi-ar fi adus la comanda Austrotherm din cel alb la 125 baxul, deci 41.6 ron/mp. Asta în Craiova. Când sa dau comanda din Brasov, ăștia de la Leroy de aici nu și nu, ca nu se poate decât ce e în magazin, adică pana în 10 cm grosime.
Pana la urma am găsit un depozit local care îmi aduce Austrotherm AF100 15 cm alb din fabrica cu 100 ron baxul.
Asa ca asta e, nu mai pun grafitat, oricum în Craiova nu cred ca vor mai fi temperaturi negative mai mult de 2 sapt pe an.

La Adeplast am gasit, direct de la ei

#18
alintarb

alintarb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 04.02.2016

View Postmircea1741010, on 26 aprilie 2023 - 08:36, said:

Mergi in spate la Tiger la Salex pe centura si ia niste folie pr constructii cam 40-50 de lei te costa si acoperi polistirenul. Oricum ar fi bine sa pui o folie intre polistiren și sapă.

Iti multumesc pentru sfat, am mai cerut cateva pareri si intradevar e solutia cea mai potrivita ca sa protejeze polistirenul pe perioada de asteptare si ca strat intre polistiren sapa.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate