Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Inceput de drum si prima intrebare (compost)

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 21.07.2003
Cu intarziere de aproape un an, printre picaturi,  m-am apucat sa ma ocup de petecul de pamant pe care il am in spatele casei.

Anul trecut dupa ce l-am curatat de materiale de constructii, pietre, etc, l-am sapat cu motosapa. Anul acesta l-am mai sapat odata cu motosapa, indreptat, si am plantat trifoi alb pitic si gazon, iar astazi doi ciresi.

Cineva imi poate face rost de compost dintr-o asa-zisa "statie profesionala de compostare" din care am inteles ca se scoate compost zilnic, dar ca problema lui ar fi ca e prea acid. Din ce am citit la repezeala pe internet aciditatea s-ar regla daca este  intins uniform.

Ma gandeam daca fac bine sau rau sa intind un strad de 0,5-1 cm de compost din acela peste semintele de gazon si trifoi. Ar fi utli sa cumpar un kit de testare ph?

DIn pacate avand in vedere pozitionarea perimetrului nu pot aduce pamant cu masina, ar trebui carat la roaba.

Cred ca daca tot trebuie sa car, mai bine pun compost decat pamant simplu.

#2
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 29.11.2007
Daca ai o sursa de compost acid, foloseste-o! Tinand cont de niste aspecte si vazand ce ti se potriveste mai bine.
In primul rand ... ce insemna intindere uniforma? Daca asta inseamna un strat mai subtire decat ti-ai propus, nu vad care mai e rostul. Daca stratul e mai gros, simpla lui imprastiere nu reduce aciditatea decat in tim; si tinand cont de tipul de sol pe care-l ai, deja, de regimul de precipitatii, etc. Nu cred ca asta este solutia.

Compostul se poate "balansa" cu elemente traditionale, adaugate in timp: carton, lamne, dintr-astea:
https://forum.softpe...0#entry19107439
Doar ca, pentru metoda asta, iti trebuie timp si adaugarea acestor materiale presupune sa ai o gramada, de compost, undeva, s-o intorci s.a.m.d. Cel mai important, insa, in cazul tau, este ca nu poti imprastia compostul., din prima.

Eu, in locul tau, l-as imprastia si as pastra zone mai "acide" pentru plantele care iubesc solul acid; imi vin in minte azaleele, rododendronii si - dupa cum am aflat, de curand - afinii. Peste restul, as imprestia niste var de gradina (dai cautare si-l gasesti, spre exemplu, la Hornbach). Si in cazul acesta trebuie sa astepti ceva timp, inainte de a planta ceva. Ideal ar fi sa astepti un an. Daca nu poti astepta atit, astepti macar un sezon ploios si plantezi dupa ce vezi ca incepe sa apara buruiana.
E o solutie mai potrivita situatiei tale, fiindca poti imprastia compostul, din prima.

Spor!

#3
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 05.04.2011
Cenusa de plante (si de  lemn), contine carbonat de potasiu, e alcalina, merge bine amestecata cu compostul acid, si îngrasa si ea solul (aduce potasiu); bineînteles ca ar fi preferabil un pH-metru cau indicator de pH

#4
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,425
  • Înscris: 27.01.2012
Daca solul tau e alcalin poti sa pui tone de compost acid, nu se schimba nimic si totul revine rapid la normal.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate