Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...

Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...
 Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov

Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024
 Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala

Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...
 In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat

Achiziție lentile ochelari o...

Alegere rucsac 20 litri

Cum se face si cum se depoziteaza un compost

- - - - -
  • Please log in to reply
458 replies to this topic

meganedoi

meganedoi

Senior Member

• Grup: Senior Members
Scuza-mi franchețea. Esti un profesor plin de bunavointa, dar tare nepriceput.
Te-am rugat sa povestesti cum faci tu si nu care sunt teoriile despre umiditate si despre raportul carbon-azot.
Deci, poti incepe asa
1- imi confectionez recipientii. Am folisit ... are culoarea ... pentru ca..., este bine sau nu este bine sa ... pentru ca
2- imi confectionez ingredientele:
# ingredient X, folosit ca sursa de..., il aduc de la... sau il cumpar cu x lei etc
# ingredientul Y idem mai sus
# .......
3- amestec ingredientele cu blenderul, betoniera sau mistria si ud totul astfel incat...etc

Cam asa inteleg eu ca poate cinrva sa povesteasca despre ce face si cum procedeaza

M:-)

compostajeurbano

compostajeurbano

Member

• Grup: Banned
o sa-ti explic prim metoda "comunicarii vizuale" ! ... youtube, adica ! ... Posted Image
promit

Edited by compostajeurbano, 18 April 2016 - 01:22.

DIY

DIY

Senior Member

Compostul meu Posted Image

Gramada mi-am inceput-o cu un strat de paie sau / si crengute, ca sa fie un pic de ventilatie, la inceput, la baza. Dupa care am pus resturile vegetale si am acoperit cu un strat fin de pamant. Peste stratul de pamant (suficient de subtire incat sa permita aerului sa patrunda in stratul de materii organice) am pus un strat subtire de iarba tunsa (se pot pune si paie), ca sa mentin umezeala. Eu aveam iarba de la gazon. Atentie! Stratul acesta de iarba trebuie sa fie bine aerisit fiindca altfel ... poate incepe sa fumege, sau chiar mai rau; biogaz, caldura ... era s-o patesc o data.

Dupa care am continuat cu materii organice si, de fiecare data, am adaugat si un pic de pamant. Dupa vreo luna si jumatate, l-am rascolit; cam o data la 4-6 saptamani.

Eu am incercat sa mentin materiile organice intr-un procent care sa dea mai mult azot, decat carbon. Noroc ca bem muuuuulta cafea Posted Image
Deci, pe langa frunze uscate, de toamna, paie si crengute, astea dand carbon, am adaugat multa iarba, frunze crude, buruieni, resturi organice vegetale, pentru azot. Un compost de 2-1 carbon - azot inca "produce". Ca sa cresc aportul de azot, am adaugat zat de cafea cu tot cu fltrele de hartie, coji si cotoare de fructe, resturi de legume. Cel mai productiv este sa se adauge balega si gainat. Cum nu am de unde sa procur asa ceva, am mai cumparat, din cand in cand, cate un sac de pamant cu ingrasamant organic (balega) de la Garden Centre. Daca se strang prea mule azotoase ... se adauga niste nitrogenoase; adica resturi de lemn, carton, paie.

Cam asa ...
Si inca ceva, compostul cu procent mare de carbon (din frunze) nu este foarte hranitor dar imbogateste textura solului si aerarea acestuia. Compostul cel "gras" are azot in el. In general, compostul tanar (minim sase luni) se foloseste la arbusti, pomi fructiferi si altele asemena. Copostul batran (minim un an) se foloseste pentru iarba, flori ... adica pt chestii mai delicate, pe care compostul de sase luni le-ar putea "arde".

Spor la ... compostat!

compostajeurbano

compostajeurbano

Member

unii zic: "de ce sa fac compost daca are un NPK de 2:0,3:0,3" ?
"cand un pumn de bobite albastre are un NPK asemanator cu un m3 de compost"! ... adevarat, dealtfel !

Edited by compostajeurbano, 18 April 2016 - 21:43.

vasile59

vasile59

Active Member

• Grup: Members
Filtrele de la cafea nu sunt OK.

DIY

DIY

Senior Member

Eu, insa, sustin ca filtrele de cafea (ce-i drept, din cele bej, neinalbite) sunt ok in compost. Se dezintegreaza foarte repede, cu conditia sa fie puse sub un strat de pamant sau alte materii organice, ca sa nu se usuce inainte de a se descompune

Attached Files

crisbud

crisbud

Senior Member

Asa-i. Sub un strat de numai 3 cm (tasat) de pamant (din padure, luat de la minus 50cm de la sol), filtrele autodegradabile  au disparut chiar destul de repede, in circa 35 de zile.

compostajeurbano

compostajeurbano

Member

Cristi, incearca sa pastrezi "sursa" ptr compost ! ...adica, mranita aia de padure ! ...
mirosul de pamant de padure, il dau bacteriile si ciupercile termofile ! (care "lucreaza" intre 40-70ºC) ...
pamantul de gradina, care se pune de obicei pe compost, ca sursa de bacterii ptr compostare, nu prea are
bacterii si ciuperci termofile ! ...
bafta la compostare

Edited by compostajeurbano, 19 April 2016 - 21:32.

compostajeurbano

compostajeurbano

Member

cate ceva despre caracteristicile principale si stabilirea calitatii compostului !...
acesti cetateni, au evaluat 30 de marci comerciale de compost, din care doar un singur brand
"indeplineste toate conditiile" ptr a se numi compost ! asta in USA! ... imaginati-va "cum sta" piata
compostului in Romania ! Posted Image
http://www.greenmoun...haracteristics/

Edited by compostajeurbano, 20 April 2016 - 20:23.

compostajeurbano

compostajeurbano

Member

ptr Radu !

Attached Files

meganedoi

meganedoi

Senior Member

Cu dedicatie pentru compostajeurbano ;)

https://m.youtube.co...h?v=64P2bhHKN1U

Aceste lazi sunt doar doua dintr-un total de cinci care imi asigura humus pemtru fertilizarea gradinii :)
Cate rame ar putea fi in ele?

Edited by meganedoi, 29 April 2016 - 21:26.

cavadoro

cavadoro

Junior Member

• Grup: Members

View Postcompostajeurbano, on 29 aprilie 2016 - 10:24, said:

ptr Radu !
cu multa stima, multumesc, domn'(ca intotdeauna) romeo!

Edited by cavadoro, 30 April 2016 - 07:27.

compostajeurbano

compostajeurbano

Member

View Postmeganedoi, on 29 aprilie 2016 - 21:25, said:

Cu dedicatie pentru compostajeurbano Posted Image

https://m.youtube.co...h?v=64P2bhHKN1U

Aceste lazi sunt doar doua dintr-un total de cinci care imi asigura humus pemtru fertilizarea gradinii Posted Image
Cate rame ar putea fi in ele?
cateva zeci de mii ?

compostajeurbano

compostajeurbano

Member

intrebare de 10 puncte : humus-ul il pot "fabrica" doar ramele de pamant ?

validoe

validoe

CUT TH3 5H1T!

Nu frate, multi il fac din boabe de naut Posted Image
Chiar daca nu imi dai 10 puncte nu te supara, eu sarbatoresc 1 Mai azi Posted Image

compostajeurbano

compostajeurbano

Member

Vali, meniul meu de Paste, are si naut incoltit ! Posted Image

Attached Files

Eugen_D

Eugen_D

Senior Member

* 30.06.2015.  Manual de compostare și vermicultură (traducere bazată pe studiul despre vermicompostare al lui Glenn Munroe de la Centrul pentru Agricultură Organică din Canada, 2009)

compostajeurbano

compostajeurbano

Member

merci, Eugen ! ...
cititi cu incredere ! ... traducerea din limba engleza este OK ! ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate