Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Ford Fiesta va fi scos din fabricatie pana la sfarsitul anului 2023

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,539
  • Înscris: 30.10.2003

 mirel3003, on 24 martie 2023 - 12:34, said:

Eu chiar nu inteleg ce e asa fita cu SUV-ul...
Si tu esti sarac, nu ai cum sa intelegi. :P

Ce avantaje și dezavantaje are un SUV
La prima vedere, singurul motiv pentru care un SUV este de preferat în fața unui sedan, a unui hatchback sau a unui break este poziția înălțată la condus. Aceasta îți permite să ai un câmp vizual mai larg, o privire de ansamblu mai vastă asupra suprafeței de rulare, în timpul escapadelor în off-road, și să observi mai devreme eventualii factori de risc.

Față de acest prim argument, ultimele studii arată că un SUV oferă cu până la 50% mai multe șanse de a scăpa dintr-un accident fără răni serioase, comparativ cu o mașină obișnuită. Aceasta, datorită ranforsărilor specifice unei caroserii de mari dimensiuni, ce-i permit să facă față unui impact de o mare severitate. La buna prestație, în cazul unui impact, contribuie și partea frontală mai lungă, cu zone deformabile mai generoase decât în cazul unui automobil obișnuit.

#20
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 Bursul, on 24 martie 2023 - 12:44, said:

Si tu esti sarac, nu ai cum sa intelegi. Posted Image

Nu e vorba ca nu imi permit... chiar imi permit orice SUV normal (nu vorbin de URUS sau Cayenne, bine Cayenne cu mici sacrificii mi-as permite)... nu cred ca e diferenta de pret atat de mare intre masina ce o conduc si un SUV...
Acum ~ 1 luna am luat un sedan (Audi A5) si diferenta intre acel sedan si SUV era de aprox 3000 EURO (A5 fata de Q5) si Q3-ul era cu vreo 1000 EURO mai ieftin... vorbesc de preturi la masini de 3 ani vechime....

Nou un A5 e cu 4000 Euro mai ieftin ca un Q5 si un A5 e mai scump cu 8000 Euro ca un Q3...

#21
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Nenea asta, care e american, zice ca bine a facut Ford sa "omoare" masinile mici. Nu cred ca se ptrivesc toate argumentele pentru Europa.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TbJJQOo2AJw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#22
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 19.07.2005
Nu mai pot cu SUV-urile, mari, ineficiente, periculoase. Ai sanse sa scapi dintr-un accident vs o masina mai mica, dar si sanse mult mai mari sa-l omori pe cel peste care dai.

RCA ar trebui modificat ca cilindreea nu mai conteaza in ziua de azi, ar trebuit implementat cumva pe marimea masinii. CIne vrea sa coducan un tanc sa plateasca premium.

#23
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Eu nu am înțeles niciodată regula cu cilindreea la asigurare.

#24
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Poate e vina Ford ca Fiesta nu se vinde in Europa deoarece in  2022 s-au vandut multe masini mici :
1. Peugeot 208 (206.816),
2. Dacia Sandero (200.550),
3. VW T-Roc,
4. Fiat 500 (179,863),
5. VW Golf, 6.Toyota Yaris (175.713), 7. Opel Corsa (164.358), 8. Hyundai Tucson, 9. Dacia Duster (149.648), 10. Renault Clio (143.561).

#25
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Și cu ce marjă de profit? Cumpără doar cei ce vor ceva ieftin, cum era cu televizoarele cu tub acum 15-20 de ani.

Edited by benis, 26 March 2023 - 11:04.


#26
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Ultimul exemplar Ford Fiesta va fi produs pe 7 iulie, modelul urmând a fi retras de pe piață după o istorie de 47 de ani.
https://gadget.ro/ul...LxZuwqZ251EkGIU

#27
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Nasol.
Cică în capitalism ai prea multe alegeri. Vax, am ajuns la un capitalism în care singura alegere nu-i aia a partidului unic ci a turmei care definește piața. Dictatura geniilor de la marketing.

Edited by KiloW, 04 July 2023 - 09:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate