Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Ce se poate pastra si refolosi la demolarea unei case vechi?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
RicaFaraFrica

RicaFaraFrica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2021
Buna ziua,

Voi darâma o casa veche construita prin anii 50 din caramida cu o fundatie infima. Ma intrebam daca s-ar putea pastra ceva din materiale si reutiliza ca altfel totul ar pleca la groapa de gunoi.

Am pus poza cu casa pentru o ideea mai precisa.

Din ce am vorbit pana acum cu unii si cu altii, am inteles ca:

- la caramizi, nu se pot refolosi, ca ar trebui curatate individual si pretul manoperei la curatat ar fi echivalent cu a cumpara caramida noua. Initial voiam sa o refolosesc la constructia unui gard sau eventual vreo anexa mica;

- lemnul in afara de foc nu ar putea fi folosit la altceva;

- termopanele alea de o calitate destul de proasta eventual revandute dar nu stiu daca s-ar putea demonta in asa fel incat sa fie reutilizate

Orice parere ar fi apreciata.

Multumesc

Attached Files



#2
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Cu multa atentie, termopanele se pot demonta 100% safe.
Dar sunt cam atipice si sansa sa scoti ceva banuti pe ele este infima.
Daca doresti sa le refolosesti asa cum sunt, ai facut economie. Anyway, sunt mai bune decat orice alte ferestre cu rama de lemn si sticla de 4 mm de la coltul strazii!
In rest - gaseste ceva doritori de mocangeala si pune-i sa care tot molozul/deseul.
Altfel, o sa iesi pe pierdere.
Parerea mea!

Edited by viceroy56, 22 March 2023 - 14:01.


#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 RicaFaraFrica, on 22 martie 2023 - 13:49, said:


- la caramizi, nu se pot refolosi, ca ar trebui curatate individual si pretul manoperei la curatat ar fi echivalent cu a cumpara caramida noua. Initial voiam sa o refolosesc la constructia unui gard sau eventual vreo anexa mica;

Exact caramizile alea sunt cele care pot fi refolosite.
Manopera curatatul poate costa, dar daca cureti tu cat te costa?

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Ce planuri ai sa faci in loc ? Un buldozer si compactat, ridici nivelul terenului .

#5
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,832
  • Înscris: 23.09.2005
Lemnul din acoperis si grinzile, depinde in ce stare sunt, poate se pot folosi la un foisor.

Mai ales daca-s din esenta tare si inca sanatoase.

Si eu am un prieten care a demolat o bucatarie de vara tot din caramizi din astea, t-ia tinut cativa paleti, si are cunostinte care i-au zis sa le puna si lor deoparte, caci a aruncat destul de multa.

Ii pare si lui rau ca n-a avut timp sa le sorteze sa-si tina si el mai multe, se pot folosi pentru a construi un gratar, un perete ornamental, etc.

Grinzi de lemn i-au ramas o gramada, si-a tinut tot ce era bun din ele.

Edited by Phobos, 22 March 2023 - 14:10.


#6
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,130
  • Înscris: 19.05.2005

 adisz, on 22 martie 2023 - 13:59, said:

Manopera curatatul poate costa, dar daca cureti tu cat te costa?

Timpul tau nu costa?

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,138
  • Înscris: 13.01.2011
Din cărămidă faci alei, în spic, sau cum îți place.
Altceva...
Acum sînt la etapa cînd sortez diverse, pe un teren, am oprit borduri, să fac din ele acces auto, niște dale ornamentale, să fac platforma auto, cărămizile au fost cărate, sau băgate la tomberon, erau puține și sparte.
Mai opresc niște țevi, pentru gard, lemn, cum ai zis și tu, fac o stivă din scînduri, pentru aprins grătarul, altele se aruncă.
Bag buldo" în niște magazii și la groapă.

A, termopanele! Poate le refolosești tu, la un garaj/atelier de unelte și scule, dacă vrei să ai așa ceva în curte.
Bani pe ele?! Nu cred că ai șanse.

#8
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
de ce sa nu poti folosi caramida si termopanul pt o anexa?!?
o magazie, un mic atelier... care-i treaba?!

#9
RicaFaraFrica

RicaFaraFrica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2021
Nu am timp si nici priceperea necesara de a curata eu singur caramizile si cand am intrebat oamenii cu care am construit unele lucruri pe acolo ei mi au zis ca ar costa la fel de mult curatatul fata de cumparare de caramizi noi.

Pentru ingropat molozul pt ridicat nivelul terenului - as vrea sa fac o casa noua in locul ei, deci nu cred ca a avea moloz in fundatia noua ar fi bine.

#10
kuniva

kuniva

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 04.08.2008
Doar caramizile. Faci un gratar frumos de tot plus poate un zid mediu pentru un fel de jardiniera inaltata pentru flori

Quote

- la caramizi, nu se pot refolosi, ca ar trebui curatate individual si pretul manoperei la curatat ar fi echivalent cu a cumpara caramida noua. Initial voiam sa o refolosesc la constructia unui gard sau eventual vreo anexa mica;
eu la casa mea veche le-am demolat personal, curatat frumos pe fiecare in parte si salvat cat de mult s-a putut. E o satisfactie aparte daca faci un lucru cu mana ta. Daca in cazul de aici nu se poate face personal... din nefericire nu ai ce sa salvezi in rest.

Edited by kuniva, 22 March 2023 - 14:31.


#11
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,664
  • Înscris: 08.10.2004
si eu am salvat ce s-a putut si am refolosit.

#12
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004

 kuniva, on 22 martie 2023 - 14:29, said:

Doar caramizile. Faci un gratar frumos de tot plus poate un zid mediu pentru un fel de jardiniera inaltata pentru flori

sau niste paturi care le umpli cu pamant, pt gradinarit

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Si deasupra temopanele si faci rasadnita.

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,873
  • Înscris: 07.11.2006

 cristiandrei, on 22 martie 2023 - 14:08, said:

Timpul tau nu costa?

Cum sa nu.
Dar timpul meu il negociez cu mine iar plata o fac din buzunarul drept in buzunarul stang.

#15
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 13.03.2023
Rucsacul ala pare în stare buna. Ala sigur se poate refolosi. În rest, cred ca e prea mare bătaia de cap.

#16
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,774
  • Înscris: 23.09.2005
Daca ai timp liber si nu te deranjeaza ca va dura mai mult demolarea, poti sa incerci sa salvezi caramida (daca nu a tras apa). Un excavator si o masina intr-o zi il darama cara si molozul si aseaza si pamantul. Daca te apuci de curatat caramida si daramat peretii cu grija dureaza o gramada.

Am demolat si eu un grajd de 40 m2, la parter era din caramida iar etajul era structura de lemn inchisa cu uluca. Pentru etaj am gasit pe cineva sa il demoleze si sa ia lemnul pentru foc, dar pentru parter nu am gasit pe nimeni sa fie interesat sa vina sa incerce sa recupereze caramizi.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004
Caramizile clar.
Nu se mai fac la fel ca alea de atunci - sunt vintage.
Mai nou am vazut ca se foloses , partial curatate ptr garduri sau chiar ziduri deocrative - le curata cat se poate cu ciocanul si le zidesc, dupa care raman asa, netencuite.

#18
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,177
  • Înscris: 23.08.2014
Depinde ce planuri ai.Daca crezi ca ai nevoie, caramida se recupereaza .Apoi, lemnul poate mai e bun, sau poate doar de foc, asta depinde de starea lui, geamurile, la fel, poti sa le refolosesti la o anexa, sau chiar sa le vinzi mai ieftin.Dar toate astea depind de tine, de buget, de planuri, de timp.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate