Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ce se poate pastra si refolosi la demolarea unei case vechi?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Vezi cum scapi de azbociment. E considerat deseu periculos.

#20
RicaFaraFrica

RicaFaraFrica

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 11.03.2021

View Postpasilla, on 22 martie 2023 - 15:08, said:

Vezi cum scapi de azbociment. E considerat deseu periculos.

Da stiu, voi face asta cu o firma, ca am nevoie oricum de dovada gestionarii deseurilor pentru autorizatia de demolare.

Sincer, caramizile as vrea si eu mult sa le pastrez, dar stiu ca nu voi avea niciodata timp sa le curat eu. Mersi celor care au zis ca s-ar merita pastra, ca nu eram sigur de ce calitate erau.

Deci va trebui sa gasesc pe cineva sa le curete - nu as vrea insa sa raman cu o gramada de caramizi insa la nesfarsit in curte, mai ales ca ai mei vor sa fie luna in curtea aia. Eventual as putea negocia cu cei care ar construi gardul (care ar fi deci din caramida) sa le faca ei si sa le platesc ceva mai mult.

Am serviciu si familie - in timpul saptamanii imposibil sa fac ceva acolo, ca nu locuiesc in zona iar in weekenduri, nu m-ar rabda nimeni sa ma duc toata ziua sa dau la pietre :)

#21
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postcristiandrei, on 22 martie 2023 - 14:08, said:

Timpul tau nu costa?

De parca tu in tot timpul tau doar produci bani, nu ai si timp pe care il irosesti inutil doar ca sa vezi subiecte noi pe softpedia, sa te uiti la un meci de fotbal, sa dormi, etc. Curatarea o poate face in timpul liber, face si miscare si o sa fie mai sanatos.

#22
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,712
  • Înscris: 30.11.2021
Uite care este treaba? Discutam despre ce?

Valoare materiala, cati bani poti recupera Vs. timp pierdut cu recuperea materialelor? nu se justifica, ferestrele par facute pe comanda.
Recuperat lemne, boltari, caramizile? Se justifica daca ai timp liber de pierdut.

Daca discutam despre treburi de ecologie, protejat planeta, da, merge facut ce zici tu.

#23
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,134
  • Înscris: 19.05.2005

View PostTruculMagic, on 22 martie 2023 - 15:26, said:

De parca tu in tot timpul tau doar produci bani, nu ai si timp pe care il irosesti inutil doar ca sa vezi subiecte noi pe softpedia, sa te uiti la un meci de fotbal, sa dormi, etc. Curatarea o poate face in timpul liber, face si miscare si o sa fie mai sanatos.

Desigur, poti sa muncesti in timpul liber, si atunci nu mai este liber, dar daca iti place acea munca probabil o percepi ca o relaxare. Timpul este limitat, daca il petreci sa curati niste caramizi atunci reduci timpul pe care poti sa-l folosesti pentru relaxare, odihna, sa produci bani, sa faci altceva care scuteste o cheltuiala, poate mai eficient decat curatarea unor caramizi.
Eu doar am vrut sa spun ca, din punctul meu de vedere, este gresit sa consideri ca daca faci tu singur ceva este automat si gratis.

Poate varsta ma face sa vad timpul ca pe ceva mult mai valoros, de aia am mai eliminat si din anturaj.

PS: Sa vad subiecte pe Softpedia nu este o risipa, ci invat, imi schimb perspectiva, ma dezvolt, ma relaxez, pentru mine merita. Iar dormitul, hai serios, asta este o risipa? Sa nu mai spun ca ma culc pe la 12 noaptea si ma trezesc pe la 6.

LE: si cu asta, gata Off topicul.
Si inca un edit, dupa primul meu post,  au postat si astia: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Tg7J_hkwYc4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by cristiandrei, 22 March 2023 - 16:05.


#24
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,873
  • Înscris: 15.04.2007
20 lei camera.Daca e dummy 5 lei.Cat costa autorizatia de demolare ?

#25
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,552
  • Înscris: 31.12.2006
La cat a ajuns sa coste cheresteaua, as examina cu multa atentie orice lemn inainte de a-l arunca sau da pe degeaba. Nici ala de foc nu-i ieftin.
Geamurile sunt usor de demontat, si cel mai castigat iesi daca le folosesti mai tarziu la vreo magazie, garaj, foisor, etc.

#26
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Cărămizile, chiar și pline de mortar, se pot zidi. Bineînțeles, dacă sunt în stare buna și nu sunt friabile. Nu va ieși zidul chiar estetic, dar va fi mai rezistent decât cel cu  cărămizile termoizolante. Folosești la zidurile interioare, sa nu pierzi din eficienta energetica a zidurilor exterioare.
Dacă îți faci casa, la fundație sa nu faci rabat, beton bun și fier destul și săpat cât trebuie. Zidaria înrămata cu centuri și stâlpișori îți permite să faci și câte o improvizație cu zidărie din cărămizi neregulate glazurate bine în mortar. Bineînțeles, cu oameni responsabili care verifica starea cărămizilor și nu beau cimentul din mortar.
Lemnele trebuie examinate bine sa nu fie atacate de cari, restul la foc. Termopanele la Poiata, magazie sau solar. Cu azbestul va fi o problema, va trebuie sa chemi pe cineva autorizat. Dar fiind în Românica, sper sa nu l arunce ei pe malul apei.

#27
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Santierul nu e farmacie, deci familia nu are dreptul sa-ti ceara asta. Daca ai sti cata mizerie se face in santier... daca nu iti faci timp sa o aduni personal la nesfarsit o vei descoperi arheologic la fiecare gaura pentru un pom etc...

Orice bucata de material din constructie se poate refolosi, dupa abordare e clar ca nu ai nevoie de nimic, dar din poza pare ca zona e mai rurala sau mai modesta, deci iti gasesti cui sa le donezi:

- placile de azbociment unii le refolosesc la adaposturi pentru animale
- caramizile si boltari le poti pastra pentru tine in stiva (arata curat pe un santier) sau sa le donezi - nu trebuie curatate, le va evalua cine le pune in opera
- lemnul e bun de folosit la schele cofraje etc si apoi donat la foc
- ferestrele se doneaza
- betonul din fundatii si sape se foloseste maruntit la "pavarea" si nivelare accesului auto greu - vei avea mlastina in curte dupa ploi si cife

Astfel, dupa cum bine vezi, totul se refoloseste de catre cei mai nevoieasi decat tine, te vor iubi vecinii si vei avea foarte putin volum de evacuat, polistirenul si ceva moloz de la tecuieli.

#28
aNduB92

aNduB92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.01.2022

View Postpasilla, on 22 martie 2023 - 15:08, said:

Vezi cum scapi de azbociment. E considerat deseu periculos.

View PostRicaFaraFrica, on 22 martie 2023 - 15:19, said:


Da stiu, voi face asta cu o firma, ca am nevoie oricum de dovada gestionarii deseurilor pentru autorizatia de demolare.


Salut, sunt interesat daca ai apelat la firma specializata pentru eliminarea placilor de azbociment - cat a costat / ai o recomandare? Sunt in aceeasi situatie.

#29
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.12.2008
Buna ziua am nevoie de putin ajutor. , Tot imi apare o reclama cu o schela actionata electric cu imnaltimea de ridicare de 2/4/6m Ce parere aveti despre aceasta schela electrica?"la doar  182,75 lei cea de 2 m. Mi se pare prea ieftin. Trebuie platit in avans.  Ati cumparatsau stiti pe cineva? Multumesc.
Adresa:https://ooeks.top/products/schelelectric
[ http://imgs.xfcart.com//public/upload/ydl/image/2022-07/2022072610414716550m.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#30
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,272
  • Înscris: 01.09.2021
Teapa totala, când vezi plata în avans mai ales.

#31
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Schela în sine e uilă, dar mare grijă la comerciant să nu iei țeapă.

Edited by PoeOvidiu, 06 January 2024 - 07:49.


#32
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,379
  • Înscris: 06.06.2006
Schela ala 1800 usd pe aliexpres. Chiar nu vedeti tepele de genul asta.
Cand ceva e prea frumos sa fie adevarat, ei bine, nu e.

#33
mihaisilcom

mihaisilcom

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 98
  • Înscris: 10.12.2008

View Postkretzu77, on 06 ianuarie 2024 - 10:31, said:

Schela ala 1800 usd pe aliexpres. Chiar nu vedeti tepele de genul asta.
Cand ceva e prea frumos sa fie adevarat, ei bine, nu e.
Daca nu aveam indoieli nu intrebam ci cumparam. Multumesc ori si cum de raspuns.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate