Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Site-uri matrimoniale serioase

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Vreau sa ma apuc de un fel de "dropshipping". Sfaturi pentru inceput?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Kosstty

Kosstty

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 21.03.2023
Buna! M-am gandit sa mai fac ceva pe langa job, sa mai am o sursa de venit, asa ca am dat peste un site ( etsy) unde se vand lucruri facute de mana, la preturi destul de accesibile sa zicem, depinde ce vrei sa cumperi. Si am dat peste cineva care face neoane custom :

(https://cdn.shopify....pg?v=1644584671), cam asa ceva.

            Si m-am gandit sa le aduc la comanda. Pun anunt pe Olx sa zicem(desi aici am auzit ca pot sa ma trezesc cu politia la usa, daca fac asa vanzari in cantitati mari) si eu le cer clientilor text, culoare, font, marime etc etc. Si eu le trimit mai departa vanzatorului de pe Etsy si mi le trimite si eu o sa pun un adaos de 150 de lei per produs sa zicem.  Credeti ca e o idee buna?
            Ce masuri ar trebui sa iau inainte sa incep? Ce ar trebui sa fac? Cum sa incep? Sau orice alt sfat. Multumesc!

#2
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 15.08.2005
avand in vedere ca exista riscul sa se sparga pe curier si sa pierzi tot profitul pe 1 luna, mai bine te apuci si faci cozonaci de casa si ii livrezi personal. nu de alta, dar urmeaza pastele si o sa fie cerere mare
am o cunostinta care face torturi si prajituri folosind retete clasice dar cu ingrediente bune (adica unt in loc de ulei de palmier sau margarina, faina buna, etc) si de 8 martie a muncit de i-au sarit capacele ca avea multe comenzi. poti sa le vinzi pe facebook la inceput, dar dupa ce ti se duce vestea o sa te caute clientii pe tine

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 05.04.2006
Ani la rindul am facut cozonaci la comanda pentru Craciun si Paste. Nu se prea merita nici atunci, dar acum chiar nu mai merita. Oamenii se uita la pret intii de toate. Ca sa ai un produs bun trebuie sa folosesti ingrediente foarte bune = scumpe. Adaugi gazul, curentul, livrarea si ajungi la un pret prea mare pe kilogram ca sa iti ramina si profit. Daca un cozonac nu iti creste ca nu a fost buna faina sau rece laptele, munca pentru o serie (doi cozonaci, sa zicem, s-a dus naibii), nu ii poti vinde si probabil ii vei arunca.
Ca sa ii raspund si initiatorului, orice activitate pe linga jobul de baza este binevenita, chiar recomandata, as zice. Te sustin si iti urez succes. Fa-ti niste calcule, vezi pe ce piata vrei sa intri, cit te costa materia prima, munca, riscurile, livrarea etc. si calculeaza profitul. Daca e mic si cu risc sa te prinda fiscul, atunci cauta altceva. Eludarea taxelor etc merge (daca merge) pe termen scurt si la bani putini. Nu recomand evaziunea, e prea riscanta. Fa ceva ce stii foarte bine, indierent de domeniu, dar cu o buna piata de desfacere. Succes !

#4
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
Daca ceri banii inainte ar merge, dar pe olx nu se practica asa ceva.  Doar sa ai site propriu si firma ta sau sa vinzi prin emag.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,303
  • Înscris: 15.06.2004

 rexx, on 21 martie 2023 - 19:05, said:

avand in vedere ca exista riscul sa se sparga pe curier si sa pierzi tot profitul pe 1 luna, mai bine te apuci si faci cozonaci de casa si ii livrezi personal. nu de alta, dar urmeaza pastele si o sa fie cerere mare
am o cunostinta care face torturi si prajituri folosind retete clasice dar cu ingrediente bune (adica unt in loc de ulei de palmier sau margarina, faina buna, etc) si de 8 martie a muncit de i-au sarit capacele ca avea multe comenzi. poti sa le vinzi pe facebook la inceput, dar dupa ce ti se duce vestea o sa te caute clientii pe tine
Vezi ca nu prea permite legea....
Ai nevoe de avize de la DSP, conditii de preparare, autorizatie sanitara, etc...

Altfel risiti sa te trezesti cu politia si ANPC-ul la usa.

#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 Kosstty, on 21 martie 2023 - 18:51, said:

Ce masuri ar trebui sa iau inainte sa incep? Ce ar trebui sa fac? Cum sa incep? Sau orice alt sfat. Multumesc!

Trebuie să gândești treaba ca o afacere, și nu ca o bișnițăreală.

Ia legătura cu un contabil, care a mai avut clienți care fac treaba asta cu dropshiping, și acolo vei afla ce hârtii trebuie să faci și cum.

 Kosstty, on 21 martie 2023 - 18:51, said:

desi aici am auzit ca pot sa ma trezesc cu politia la usa, daca fac asa vanzari in cantitati mari


Cine îți recomandă să faci evaziune, îți garantez că nu face și el treaba asta, la rândul lui, nici nu are vreo afacere, și îți recomandă ca să nu tacă din gură. Este o idee proastă, mai ales la sume mici, pentru că nu prea există limite. Fapta e aceeași, și pentru 50 de lei, și pentru 50.000 euro.


Eu îți spun ceva însă... Am lucrat cu firme luminoase și neoane. Dacă aveam client la 500 km, până nu ne duceam noi să preluăm comanda, să măsurăm (în cazul firmelor care se pun pe perete), nu acceptam acea comandă. Oamenii nu știu să măsoare corect. În plus, cu neoanele, sunt anumite chestii care pot fi făcute, și altele care nu. Trebuie să comunici cu firma care le face. Sunt unele fonturi care arată bine, dar care sunt imposibil de făcut pe neon.
Iar acum, prețurile au scăzut. Când lucram eu, acum 15 ani, erau foarte scumpe firmele cu neon. Acum, sunt ieftine. E posibil să nu fie mare diferență dacă le faci în țară.


Cum ziceam, trebuie să gândești puțin treaba ca o afacere. În primul rând caută cât costă firmele pe neon în țară. Cere oferte la firmele care fac așa ceva. Și pe urmă, vezi dacă serviciul/produsul tău, aduce un avantaj față de acele oferte, și cum poți materializa acel avantaj.

#7
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,716
  • Înscris: 29.02.2004
eu nu inteleg de ce ti-as da tie 150 de lei in plus, ca sa imi livrez un produs la care si eu am acces?!
Iar 150 de lei is cam bani calumea daca e vorba sa fie numai profitul, adica bagi bine mana, nu te-ncurci :)

#8
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
Dai 150 de lei în plus că tu nu te pricepi, nu ai încredere sau nu vrei sa comanzi de la chinezi.
Fiind chestii personalizate, se lucrează doar cu baniiinainte și încrederea e foarte importanta.

#9
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
Daca nu am incredere sa comand de la chinezi de ce as avea incredere sa comand de la un necunoscut de pe olx? Sincer acum.

#10
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,295
  • Înscris: 08.02.2011
Nu de pe olx, ci de la cineva ce are firma și site propriu. Doar pe olx nu merge, am mai spus asta.

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,722
  • Înscris: 18.12.2007
Parca nu s-au dat tepe fara numar de catre cei care aveau firme de apartament si site-uri proprii.

#12
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,858
  • Înscris: 13.03.2005
Dar țepele nu s-au terminat, că are balta pește....

#13
Natural4living

Natural4living

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 10.08.2022

View Postrexx, on 21 martie 2023 - 19:05, said:

, dar dupa ce ti se duce vestea o sa te caute clientii pe tine

Si poate si politia sa vada daca sunt chiar asa de gustoase.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate