Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Jocul Revolut

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
robert23mg

robert23mg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 18.06.2017

View PostMarYaNM972, on 19 martie 2023 - 16:32, said:

dar vreau ca macar din 10$ sa scot peste un an 20-25$.
Mersi.

Investitiile de genul asta se misca mai greut, pe bursa ai undeva la 7-10% pe an, ce zici tu acolo inseamna 100%, adica vrei sa ai noroc.
Nu e suficient sa vrei.
Investeste doar bani de care nu depinzi, baga in fiecare luna, cat iti permiti pentru treaba asta, si mareste orizontul de timp, mai repede de 5-10-15 ani nici nu te gandi sa te atingi de ce s-a strans acolo.

Firmele care platesc dividente au o creste mai greoaie a actiunilor sau chiar deloc, pentru ca profitul generat de el nu este reinvestit in companie ci scos prin dividente catre actionari (printre care si tu si multi altii).
La firmele care nu platesc dividente ai sanse mai mari sa se intample o crestere a pretului / actiune, pentru ca daca acea companie face bine ce face, si profitul il reinvesteste, evident ca o sa valoreze mai mult, o sa fie o companie mai mare, mai cautata.

Bafta, dar ai sanse foarte mici sa faci 20$ din 10$ (adica 100%)

#20
elless

elless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 05.02.2007
Rulez constant zeci de mii eur si la cum pui intrebarile iti recomand investesti. Mai ales pe revolut si mai ales pe 'firme cu renume' in acest moment. Ai pierdut trecu de acum 2-3 ani, acum vrei sa intri pe invers cu el.
Nu te baga in crypot, 'firme de renume'(cele mai mari PE ratio care sunt in cadere si mai au destul) sau revolut.
Deschide la o broker serios, cumpara companii care sunt f jos si nu neaparat de rank 1, ci un fel de rank 2 sa zicem, necesare in piata, dar vandute 70% in ultimul an.
Ai mult de invatat si citit. Ca si exemplu, faptul ca acum acumuleazi 100EUR pe luna, timp de 5 ani si cumperi doar apple, microsoft, kkturi, nu te astepta sa nush ce bogat. Mai bine cumperi bonduri si ai intre 1-7% pe an garantat, indiferent ce se intampla cu piata(capitulare sau se duce racheta). Ai atatea tari care le oferta, poti face totul online.
Overall, situatia nu e roz in piata si se astepta 2 ani sideways in cel mai optimist caz. Deci in 1 an poti incepe sa sa iti alegi companii, la preturi mia bune.

Acum daca esti tu sigur ca gata, nu va fi nicio ciza, piata merge de maine blana 100k ...sure...tu stii.

#21
mirceazair

mirceazair

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 26.05.2008

View Postmaccip, on 19 martie 2023 - 21:09, said:

Asta-i specula, nu e investitie. De ce-i tot spuneti investitie? Suna mai bine, sau ce?
E specula. Ai cumparat ceva si speri sa creasca pretul sa vinzi mai scump.
Cam asta e singurul lucru ce-ti ramane sa faci cu banii. Ii investesti ca sa se impuie.


View Postmaccip, on 19 martie 2023 - 21:09, said:

Investitie e atunci cand cumperi un tractor sa-ti usurese munca si sa produci mai mult si mai eficient.

Aia e afacere

#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005

View PostMarYaNM972, on 19 martie 2023 - 16:32, said:

Salut, tin sa mentionez de la inceput ca sunt nou in domeniu, imi sunt multi termeni necunoscuti si unele lucruri sunt greu de inteles de pe net, de aceea scriu aici.
Poate a mai fost acest topic dar eu nu l-am gasit..

Am inceput o mica proba de practica cu investitii pe aplicatia Revolut, respectiv actiuni, crypto si marfuri.
Am incercat sa cumpar la inceput de aproximativ 10$ fiecare sa vad cum functioneaza treaba ca sa nu merg cu suma mare in black hole.

Am cumparat actiuni de 0.02 aproximativ la firme puternice de renume cand graficul a fost destul de jos in ultima luna, de exemplu: am cumparat cand graficul rosu arata o actiune la 151,60, iar acum a scazut pana la 150 dar sper ca in timp sa creasca mult.

Logic, acum am rata -36% probabil din cauza scaderlor..

La fel am luat si crypto si marfuri.

Targetul meu este sa investesc putin si in timp, sa zicem peste 6-12-18 luni sa culeg roadele investitiei cand pretul actiunilor vor fi mari.

Poate cineva sa imi explice 3 lucruri:
1) Este bine ca am investit in grafice roșii la firme puternice cu dividente de 2% dar totusi cu o scadere a actiunilor?
2) poate cineva sa imi explice cum e cu taxele la anaf?
3) care-i treaba cu staking polkadot?

Repet: NU doresc neaparat sa ma imbogatesc din sume mici, dar vreau ca macar din 10$ sa scot peste un an 20-25$.

Mersi.

Minutul si scorul?

#23
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Am crezut initial ca a lansat Revolut un joc nou Posted Image
Pentru initiator... studiaza despre investita long adica 3-4 ani pe BTC (raportat totul la halving-uri)
Daca intelegi graficul de mai jos inseamna ca intelegi si momentul optim de intrare/investitie in BTC... cu mentiunea ca in bullmarket cresc cam toate, nu doar BTC, insa este recomandata doar investitia in BTC/ETH (mai sunt vreo 4-5-6 criptomonede de top dar grosul incestitiei sa fie totusi pe BTC/ETH)

Attached Files


Edited by rz, 31 July 2023 - 09:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate