Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Jocul Revolut

  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016
Salut, tin sa mentionez de la inceput ca sunt nou in domeniu, imi sunt multi termeni necunoscuti si unele lucruri sunt greu de inteles de pe net, de aceea scriu aici.
Poate a mai fost acest topic dar eu nu l-am gasit..

Am inceput o mica proba de practica cu investitii pe aplicatia Revolut, respectiv actiuni, crypto si marfuri.
Am incercat sa cumpar la inceput de aproximativ 10$ fiecare sa vad cum functioneaza treaba ca sa nu merg cu suma mare in black hole.

Am cumparat actiuni de 0.02 aproximativ la firme puternice de renume cand graficul a fost destul de jos in ultima luna, de exemplu: am cumparat cand graficul rosu arata o actiune la 151,60, iar acum a scazut pana la 150 dar sper ca in timp sa creasca mult.

Logic, acum am rata -36% probabil din cauza scaderlor..

La fel am luat si crypto si marfuri.

Targetul meu este sa investesc putin si in timp, sa zicem peste 6-12-18 luni sa culeg roadele investitiei cand pretul actiunilor vor fi mari.

Poate cineva sa imi explice 3 lucruri:
1) Este bine ca am investit in grafice roșii la firme puternice cu dividente de 2% dar totusi cu o scadere a actiunilor?
2) poate cineva sa imi explice cum e cu taxele la anaf?
3) care-i treaba cu staking polkadot?

Repet: NU doresc neaparat sa ma imbogatesc din sume mici, dar vreau ca macar din 10$ sa scot peste un an 20-25$.

Mersi.

#2
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 07.01.2014

View PostMarYaNM972, on 19 martie 2023 - 16:32, said:


Repet: NU doresc neaparat sa ma imbogatesc din sume mici, dar vreau ca macar din 10$ sa scot peste un an 15$.

Mersi.

Mai degrabă îi bagi la păcănele.

Totodată. n-o să-ți zică nimeni, că nu e în măsură, dacă e bine sau nu ce ai făcut. Însă, investițiile au la bază aceeași regulă veche: cumperi ieftin, vinzi scump.
Acum, evaluarea companiilor care sunt acum pe roșu, cumpărate de tine, trebuie s-o faci tu, și, dacă-s în zona de cumpărare evaluată de tine, go for it.

Taxe la anaf? 10% impozit pe profit.

#3
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016
Da, si viata este ca o păcănea, ca azi te poti imbogati sau poti muri.

Da, dar din cate am inteles iti platesc ei acest impozit pe profit anual sau mergi tu cu calculul facut?

#4
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 07.01.2014
Depinde ce acțiuni cumperi.

#5
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016
Cum adica ce actiuni?

Pana acum am luat la Tesla si Apple dar intentionez cand piata va mai scadea sa iau la companii mari petroliere si de semiconductoare.. tot așa de 10$.

#6
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Am si eu 500$ in actiuni la ei, si sunt usor pe minus de cateva zile dupa ce am fost la +7% timp de 2 luni.
Nu stiu cum e cu impozitul, dar banuiesc ca nu iti retine nimic revolutul si trebuie tu sa declari la anaf (daca esti prost).

Problema e alta.. Profitul din actiuni exista doar la sume foarte mari, ceva gen minim 100.000 de $, atunci e posibil sa scoti cateva sute de $ pe luna in medie din care poti supravietui in Romania.
Si nu stiu cine are curaj sa tina 100.000 de $ la astia, ca poti ramane fara ei in orice clipa. Citeste termenii si conditiile si te asigur ca deja ai incalcat suficiente puncte de acolo cat sa iti justifice blocarea banilor

Edited by gratzi858, 19 March 2023 - 17:03.


#7
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,322
  • Înscris: 07.01.2014

View PostMarYaNM972, on 19 martie 2023 - 17:02, said:

Cum adica ce actiuni?

Pana acum am luat la Tesla si Apple dar intentionez cand piata va mai scadea sa iau la companii mari petroliere si de semiconductoare.. tot așa de 10$.

10% din profit

#8
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016

View Postgratzi858, on 19 martie 2023 - 17:02, said:

Am si eu 500$ in actiuni la ei, si sunt usor pe minus de cateva zile dupa ce am fost la +7% timp de 2 luni.
Nu stiu cum e cu impozitul, dar banuiesc ca nu iti retine nimic revolutul si trebuie tu sa declari la anaf (daca esti prost).

Problema e alta.. Profitul din actiuni exista doar la sume foarte mari, ceva gen minim 100.000 de $, atunci e posibil sa scoti cateva sute de $ pe luna in medie din care poti supravietui in Romania.
Si nu stiu cine are curaj sa tina 100.000 de $ la astia, ca poti ramane fara ei in orice clipa. Citeste termenii si conditiile si te asigur ca deja ai incalcat suficiente puncte de acolo cat sa iti justifice blocarea banilor
Si la tine e lanfel treaba asta?

Orice actiune ai cumpara. De exemplu am luat la Tesla de 15 lei, dar 5.99 lei i-a tras din ei drept taxa.. e normal?

Acum vad ca si daca iei actiuni de 2$ din el 5.99 adica 75% tii trage..

#9
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Eu nu am vazut nici o taxa la alimentare. Am transferat din contul usd si toti banii erau disponibili
Fa un screenshot sa vedem ce taxe ai

#10
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016
Nu taxa de alimentare.

Taxa cand cumperi sau vinzi actiuni.
De exemplu daca vreau sa vand actiuni Apple de 2$, platesc 5,99lei comision.

Dar la altele este numa 0,12 lei.

Alta problema, daca de exemplu cumpar actiuni la o firma de 10$ , si imediat vreau sa o vand, valoreaza mult sub 10$ (undeva pe la 2-3$) chit ca scaderea , daca este, situata pe la 0.05-0.2 maxim.

#11
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 23.12.2015

View PostMarYaNM972, on 19 martie 2023 - 16:32, said:


Repet: NU doresc neaparat sa ma imbogatesc din sume mici, dar vreau ca macar din 10$ sa scot peste un an 20-25$.

Mersi.

Pe termen scurt ai putea castiga (un mare semn de intrebare totusi), insa pe termen lung spre 0 sanse. Probabil n-ai auzit de pariul lui Warren Buffet cu hedge funds-urile (vezi https://www.investop...t-brka-brkb.asp ) Daca nu te descurci prea bine cu engleza right click si selecteaza Translate in chrome.

#12
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016
Poate cineva sa imi explice ce este defapt aici?

https://ibb.co/rsRF8WX



#13
gratzi858

gratzi858

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 265
  • Înscris: 06.09.2021
Eu nu am taxa la cumprarare.
La vanzare au ceva comision dar e f mic. Poate ca daca esti pe cont free e mai mare

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,849
  • Înscris: 13.03.2005
Criptomonede, informații le găsești pe siteul oficial revolut
https://www.revolut.com/ro-RO/crypto/

https://www.revolut....dities-trading/
Studiază și lista de comisioane ca să ți fie clar ce plătești înainte de a plăti.
https://www.revolut..../standard-fees/



#15
MarYaNM972

MarYaNM972

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 30.09.2016
De exemplu la Crypto daca vreau sa cumpar de 20 lei OMG i-au 1,57 dupa comisionul de 0.5..

Deci, acum am vazut:

Daca iau orice crypto este asa: exekplu:
Omg de 20 lei - 1,670000 - si comisioane 5,99 lei adica 0,500000 din cel 1,67 omg.

Omg de 60 lei - 2,8000 - si comisioane 5,99 lei adica tot 0,50000 din  cel 2,80 omg.

La vanzare la fel aproape..



#16
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,294
  • Înscris: 26.01.2019

View PostMarYaNM972, on 19 martie 2023 - 16:32, said:

1) Este bine ca am investit in grafice roșii la firme puternice cu dividente de 2% dar totusi cu o scadere a actiunilor?

Da, e bine: cumperi ieftin, vinzi scump.

View PostMarYaNM972, on 19 martie 2023 - 16:32, said:

2) poate cineva sa imi explice cum e cu taxele la anaf?

Pentru castigul din cumparare / vanzare actiuni: platesti 10% din profitul anual total (dar s-ar putea schimba incepand cu 2023).
Pentru castigul din dividende: platesti diferenta dintre (1) 5% din dividendul brut (inainte de retinerea impozitului retinut de Revolut) si (2) impozitul retinut de Revolut (doar daca aceasta diferenta este pozitiva).

Pentru a plati la ANAF, trebuie sa completezi formularul unic 212; ex: in 2024, pana la data limita de depunere a formularului (luna mai), depui formularul (ex: prin Spatiul Privat Virtual ANAF) in care declari castigurile din 2023; apoi astepti sa ti se creeze plata in ghiseul.ro sau platesti la un punct de lucru ANAF.

View PostMarYaNM972, on 19 martie 2023 - 16:32, said:

3) care-i treaba cu staking polkadot?

Pe foarte scurt: "staking" e un fel de depozit la termen in crypto-ul respectiv (DOT in acest caz).
Diferente importante fata de un depozit bancar la termen:
1 Stake-ul nu se poate lichida inainte de termen (in general); prin urmare, daca pretul monedei se duce in jos in timpul stake-ului, nu poti vinde pentru a limita pierderea.
2 Nimic nu este garantat de nimeni (ca orice in domeniul crypto).

View PostMarYaNM972, on 19 martie 2023 - 18:30, said:

Omg de 20 lei - 1,670000 - si comisioane 5,99 lei adica 0,500000 din cel 1,67 omg.
Omg de 60 lei - 2,8000 - si comisioane 5,99 lei adica tot 0,50000 din  cel 2,80 omg.

Revolut are comisioane minime (acel 5.99 lei) per tranzactie la planurile Standard si Plus => daca valoarea tranzactiei este foarte mica (exact cazul tau), acest comision minim va reprezenta un procent foarte mare din valoarea tranzactiei, micsorand semnificativ castigul tau chiar daca pretul monedei creste.

"Standard and Plus users: 1.99% of the value of your crypto transaction or the currency equivalent of £0.99, whichever is greater. This ‘minimum fee’ amount is based on the currency of your residence."
Sursa: https://www.revolut..../standard-fees/

#17
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,132
  • Înscris: 24.06.2006

View PostMarYaNM972, on 19 martie 2023 - 16:32, said:

NU doresc neaparat sa ma imbogatesc din sume mici, dar vreau ca macar din 10$ sa scot peste un an 20-25$.
la investitii mici nu cred ca se va preocupa cineva ca nu platesti taxe

in alta ordine de idei, ce nu-i la tine-n cont garantat prin lege (nici asa nu-s sigur), portofel, digital wallet, cold wallet, nu-i al tau, daca se intampla ceva

#18
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Asta-i specula, nu e investitie. De ce-i tot spuneti investitie? Suna mai bine, sau ce?
E specula. Ai cumparat ceva si speri sa creasca pretul sa vinzi mai scump.
Investitie e atunci cand cumperi un tractor sa-ti usurese munca si sa produci mai mult si mai eficient.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate