Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Problema S pen Samsung Tab S8

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Mircea55509

Mircea55509

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.06.2018
Salut. Mi-am luat nu de mult un Tab S8 pentru notite si alte chestiuni legate de ce lucrez la facultate.
Am sesizat mai nou ca exista o zona undeva in dreapta jos in care tableta nu inregistreaza bine pozitia varfului de la S pen. De exemplu daca pun varfu sa fac efectiv un punct, il inregistreaza putin mai la stanga. Asta se intampla in orice aplicatie, inclusiv in test mode-ul pe care l are Samsung. Daca vreau sa fac o linie si ajung in zona respectiva, aceasta se muta cu aproape 1 mm mai sus.
Am mai citit si pe forum-ul Samsung US si mai era cineva cu o problema asemanatoare, doar ca era legata de pressure sensitivity-ul S pen-ului. El facuse un experiment si a constatat ca e S pen-ul devina.
Stiu ca am mai gasit o posibila problema cand vine vorba de husele magnetice. Eu am o husa tip book cover, magnetica, doar ca problema persista cu sau fara ea.
Oare are cineva o opinie legata de aceasta problema? O fi S pen-ul sau display-ul devina?
Multumesc anticipat.

#2
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Doar testand cu un alt S-Pen poti afla sigur. Ai sanse de 50-50 sa fie digitizerul Wacom de pe display, sau sa fie S-Penul de vina.

#3
Mircea55509

Mircea55509

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.06.2018
Am reusit aseara sa fac un test interesant. Cred ca-i magnetismul devina. Pare ca S-Pen-ul sau digitizerul e super sensibil la campuri magnetice. Am dat jos husa magnetica si am mers departe de wifi si de orice alta sursa electromagnetica (bine, mai mult sau mai putin ca, cam suntem inconjurati de ele) si parea sa mearga pefect. Problema apare si daca tin tableta fara husa langa wifi sau langa telefon. (nu am wireless charging la telefon)
Daca o sa reusesc sa fac rost de un S-Pen o sa revin cu un update daca e el sau tableta prea sensibile.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
E defect S-Penul. Nu trebuie sa reactioneze asa usor la alte campuri magnetice. Am avut Galaxy Note 4, am acum Galaxy Note 10+, dar niciunul nu a reactionat asa, si nici la cunostintele mele ce au avut diverse generatii de Galaxy Note sau tablete cu S-Pen.

#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
Husa e de vina, nu are treaba cu alt telefon sau cu wifi... Si pe S7 Plus e aceeas problema, sunt anumite zone unde nu functioneaza corect S-pen-ul daca e pusa tableta in husa magnetica. Daca o bagi in husa normala fara magneti nu mai are nici o treaba.

La fel si eu am crezut ca e tableta defecta si cand am scos-o din husa mergea impecabil.

#6
Mircea55509

Mircea55509

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.06.2018
Am inteles, multumesc de raspunsuri.

#7
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmirel3003, on 20 martie 2023 - 12:51, said:

Husa e de vina, nu are treaba cu alt telefon sau cu wifi... Si pe S7 Plus e aceeas problema, sunt anumite zone unde nu functioneaza corect S-pen-ul daca e pusa tableta in husa magnetica. Daca o bagi in husa normala fara magneti nu mai are nici o treaba.
Colegul spune ca problema apare si fara husa, daca e aproape de un telefon sau de wifi.
Deci nu e husa de vina.

#8
Mircea55509

Mircea55509

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 22.06.2018
Pai asa am testat cu sau fara husa. Intr-adevar, cu husa face mult mai rau, dar pare ca S-Pen-ul sa fie influentat si de campuri electromagnetice mai slabe.
Din ce am mai citit, e mult mai probabil sa fie S-Pen-ul decat tableta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate