Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Carduri virtuale pentru plati

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021

View Postwertyck, on 16 martie 2023 - 18:50, said:

Curve este un serviciu complementar la Revolut și la celelalte bănci, pentru că, Curve nu are cont IBAN și se comportă ca un proxy de carduri, ca un portofel de carduri. Poți folosi cardul Curve să scoți bani de la bancomat fără a atinge limitele lui Revolut pentru că tranzacțiile cu cardul Curve având Revolut în spate implicit, sunt tratate ca tranzacții online în Revolut, și poti scoate la bancomat 1100 lei pe zi, inițial, și poți ajunge până la 5500 lei pe zi, cu cardul Curve. Adică poți economisi 100 lei la 5000 lei scosi la ATM direct cu Revolut.

1100 pe luna.
Si la abonamentul cel mai scump e 3300. Nu merita.
Mai bine bagi banii in card romanesc,transferul e gratis cu revolut,si apoi scoti cu cardu lor tot gratis din bancomatul bancii

#20
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Vorbești în necunoștință de cauză.
Respectivele limite de care spui tu sunt pentru cazul când faci conversie valutară în Curve.
Dacă însă setezi cardul Revolut să aibă aceeași monedă cu moneda retrasă la bancomat, adică dacă retragi lei să fie setat în Curve ca fiind card de lei, nu faci conversie valutară și poți retrage la orice bancomat zilnic 1100 lei/zi, limită care crește dacă folosești cardul până la 5500 lei. Eu am limita de 1000 £ pe zi.
Dacă ești în Europa și vrei să retragi euro cu cardul Curve, schimbi setarea cardului revolut ca fiind card de euro și retragi euro fără să faci conversie valutară în Curve.

Și eu folosesc în continuare cardul Curve în versiunea gratuită.

Attached Files


Edited by wertyck, 17 March 2023 - 00:23.


#21
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 04.02.2013
"poți retrage la orice bancomat zilnic 1100 lei/zi, limită care crește dacă folosești cardul până la 5500 lei. Eu am limita de 1000 £ pe zi."
Asta e limita maximă, adică nu poți scoate mai mult de atât pe zi. Însă când vorbim de limite, pe noi oamenii de rand ne interesează de fapt "limite fără comision", adică cat pot scoate fără să plătesc comision. Că asa scot de pe Revolut cat vreau, ca nu ma oprește nimeni decât comisionul.

#22
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Da, limită de retrageree fără comision.

#23
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008

View Postmrsme21, on 16 martie 2023 - 17:43, said:

  Oare mai are rost sa folosim cardul virtual pe care banca se ofera sa-l puna la dispozitie? Ma refer in situatia platii cu GPay.

La plățile contactless prin Google Pay se generează un număr de cont virtual și datele reale sunt în siguranță. Cardurile virtuale sunt utile atunci când faci plăți online.

Edited by caiuscorneliu, 17 March 2023 - 00:59.


#24
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Acea limită e limita maximă care o poți retragere pe zi, Dar e fără comision, de aici avantajul cardului Curve.

Singurul lucru la care mai trebuie să fii atent,e să nu accepți cumva din greșeală conversia bancomatului, că detectează card străin și îți propune retragere cu conversie valutară sau fără conversie valutară. Alegi fără conversie.

#25
afacerist

afacerist

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 02.09.2014

View Postmrsme21, on 16 martie 2023 - 17:43, said:

  Oare mai are rost sa folosim cardul virtual pe care banca se ofera sa-l puna la dispozitie? Ma refer in situatia platii cu GPay.

Nu mai are rost dacă plătești în plus pentru card la bancă.
Mai are rost dacă nu plătești în plus, o siguranță în plus nu strică.

#26
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021

View Postwertyck, on 17 martie 2023 - 00:58, said:

Acea limită e limita maximă care o poți retragere pe zi, Dar e fără comision, de aici avantajul cardului Curve.

Singurul lucru la care mai trebuie să fii atent,e să nu accepți cumva din greșeală conversia bancomatului, că detectează card străin și îți propune retragere cu conversie valutară sau fără conversie valutară. Alegi fără conversie.

Poti face un screenshot la tranzactii unde se vede ca ai facut mai multe retrageri de la ATM peste 1100 si fara comision la cont Free?
Din moment ce scrie clar in FAQ lor ca limita este pe luna, nu vad cum ai putea trece de ea

#27
mercur68

mercur68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 07.08.2007

View Postmrsme21, on 16 martie 2023 - 22:48, said:

  Termenii si conditiile bancii la care ai cont si card sau cine zice ca nu poti plati la POS cu cardul virtual? La ce card virtual se refera? Cel pe care ti-l ofera banca sau eventualele carduri virtuale pe care vrei sa le folosesti gen Revolut sau cele generate automat de Google Pay/Wallet?

Este vorbe de cardul virtual eliberat de BT, scrie in termenii si conditiile contractului.

#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Ti-am pus captura cu limita zilnica si limita lunara de retragere la ATM , in postarea de aseara... nu il folosesc uzual pentru retragerile la ATM ,dar acestea sunt gratuite  si am testat in concediul din Grecia de anul trecut. Aolo a fost doar comisionul bancomatului care se aplica la toate cardurile straine- 2,5 euro/retragere, indiferent de card. Am retras vreo 800 euro intr-o singura tranzactie

View Postkrtyna, on 17 martie 2023 - 11:07, said:

Poti face un screenshot la tranzactii unde se vede ca ai facut mai multe retrageri de la ATM peste 1100 si fara comision la cont Free?
Din moment ce scrie clar in FAQ lor ca limita este pe luna, nu vad cum ai putea trece de ea


Poftim capturile.
Era vorba de 610 euro retrasi in concediu.

Iar 2,6 euro era comisionul standard al bancomatului AlphaBank,ca Grecia e mai cu mot si taxeaza indiferent de card bancar.

Attached Files


Edited by wertyck, 17 March 2023 - 12:03.


#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmrsme21, on 16 martie 2023 - 22:17, said:



    E ciudat. Poate nu ai facut update la aplicatie sau cine stie. Eu am doua carduri adaugate in Wallet si la ambele mi-a generat si alocat automat cate un card virtual pentru fiecare card din portofel.
Intra in aplicatie, apasa pe un card si apoi apasa pe una din tranzactii din "Recent Activity". Ar trebui sa apara asa:
.
E cea mai recentă versiune

Și nu am niciun card virtual.

Attached File  Screenshot_2023-03-17-12-16-58-636_com.android.vending.jpg   81.3K   33 downloads

#30
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postdorin_2k, on 17 martie 2023 - 12:19, said:


E cea mai recentă versiune

Și nu am niciun card virtual.

Attachment Screenshot_2023-03-17-12-16-58-636_com.android.vending.jpg

    Intra in aplicatie, apasa pe unul dintre cardurile atasate si apoi apasa pe una din tranzactii din "Recent Activity". Ar trebui sa fie mentionat faptul ca la tranzactia respectiva a fost folosit un card virtual.
  Ar trebui sa iti apara asa cum vezi in imaginea de mai jos:

Attached Files



#31
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Ms. Nu știam de asta.
Însă la toate tranzacțiile apare același număr de card virtual.


#32
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postdorin_2k, on 18 martie 2023 - 09:56, said:

Ms. Nu știam de asta.
Însă la toate tranzacțiile apare același număr de card virtual.

    Si la mine la fel. Poate daca elimin din portofel cardul fizic si il adaug din nou, imi aloca un card virtual nou. Dar momentan este bine si asa. Tu credeai ca iti aloca alt card virtual pt fiecare tranzactie? Pana la urma cum iti apare in portofel? Apare card virtual atasat cum imi apare mie?

#33
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Totuși "card virtual" nu e ăla generat pt o unică tranzacție online? Așa cum e la Revolut.
Aici la OM apare că plata a fost făcută cu 7n card virtual la magazin sau online. La ce ajuta?

#34
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postdorin_2k, on 18 martie 2023 - 15:43, said:

Totuși "card virtual" nu e ăla generat pt o unică tranzacție online? Așa cum e la Revolut.
Aici la OM apare că plata a fost făcută cu 7n card virtual la magazin sau online. La ce ajuta?

   Stai ca m-ai incurcat. Nu stiu cum e la revolut pt ca nu am folosit.
  Apoi, ce este OM?

#35
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
La Revolut ai carduri fizice, carduri virtuale multi-use, și card de unică folosință virtual.
OM e Orange Money, un fintech românesc care îți oferă cont de lei asociat unui card virtual și card fizic.

Edited by wertyck, 18 March 2023 - 21:13.


#36
mrsme21

mrsme21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 866
  • Înscris: 06.09.2021

View Postwertyck, on 18 martie 2023 - 21:12, said:

La Revolut ai carduri fizice, carduri virtuale multi-use, și card de unică folosință virtual.
OM e Orange Money, un fintech românesc care îți oferă cont de lei asociat unui card virtual și card fizic.

    Pai si eu am la ING cont de lei asociat unui card fizic si eventualul card virtual pe care il generez din cont este asociat tot contului de lei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate