Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Patriarhia si reprezentanții a 12 culte religioase recunoscute : "Obligația de a promova diversitatea sexuală în școală, total abuzivă și nocivă"

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
629 replies to this topic

#19
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View Postgeorge_alexandru, on 16 martie 2023 - 14:23, said:

Suntem stat laic, pana la urma.
Oare?

#20
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,474
  • Înscris: 19.03.2022

View PostRares95, on 16 martie 2023 - 14:13, said:

Inca o data, biserica sta in fata progresului si a modificarilor...
Daca si homosexualitatea si propaganda lor inseamna progres . . .
Apropo, homosexuali exista de mii de ani, deci nu e ceva nou care sa insemne progres ci mai degraba o degradare sociala.
Sunt de acord cu afirmatia bisericii.

Edited by Paco_ste1, 16 March 2023 - 14:38.


#21
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,429
  • Înscris: 08.12.2006

View PostPaco_ste1, on 16 martie 2023 - 14:36, said:

deci nu e ceva nou care sa insemne progres
Corect, progres ar putea fi schimbarea mentalităţilor sociale de condamnare sau de excludere a celor diferiţi de noi

#22
daniel1976

daniel1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,528
  • Înscris: 30.04.2006
si, a pus-o cineva de un protest ca se preda religia in scoala ?
s-a ajuns unde a vrut-o din totdeauna > sa tacem malc si sa mergem incolonati spre biserici sau ce mai vor ei...
exemple e multe : faceti comparatie intre cum arata sau cum este imbracat "profa" sau "profu" de relegie comparat cu restul profesorilor...sau cand autobuzul da coltu cu viteza pe langa o turla , cati isi fac cruci si scuipa  in toate derectiile  sau a facut beserica ceva gen un spital ultra mega giga modern ptr pulime pe undeva ...
odata credinta se facea in pesteri sau in gradini, astazi trebe termopane si aere conditionate si cate si mai cate ....
studiu BBC de mai demult , in Ro existau intre 18000 si 20000 de turle, hacareturi , manastiri etc , intreba-te un cati doctori pediatri de specialitate si de calitate sunt in Ro ...
etc, etc

Edited by daniel1976, 16 March 2023 - 14:42.


#23
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu e bine sa schimbam regula omul si femeia lui.

#24
phoenix76

phoenix76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,002
  • Înscris: 25.09.2014
Sunt impotriva explicatiilor despre diversitate catre elevi. Ar trebui lasati sa li se activeze instinctele asa cum este firesc, nu sa-si puna intrebari daca este femeie, barbat sau mai stiu eu ce "diversitate". Ca la un caine daca-i explici despre homosexuali, el tot va actiona asa cum trebuie, pe baza instinctului. Deci nu mai bagati prostii in capul copiilor, natura stie ce are de facut.
Referitor la faza aII-a, biserica sa-si vada de homosexualii ei, sa se curete ea intai, apoi sa vina cu sfaturi.

#25
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Vin si eu cu titlul meu. EU: "Obligația de a promova doar religia crestinta în școală, total abuzivă și nocivă" Posted Image)

Edited by bai3tzash, 16 March 2023 - 14:46.


#26
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

View Postpasilla, on 16 martie 2023 - 14:42, said:

Nu e bine sa schimbam regula omul si femeia lui.

Sunt unii printre noi care cred că, dacă li se vorbește în școală despre homosexuali, copiii lor vor fi convinși să își schimbe orientarea. Probabil vorbesc în cunoștință de cauză, altfel nu-mi imaginez cum azi îmi plac femeile și mâine îmi plac bărbații pentru că îmi zice unul la curs.

In schimb, ar putea rămâne de la cursul ăla cu ideea că și ăia sunt oameni și că n-au vreun motiv pentru care să-i urască sau să-i disprețuiască.

Edited by george_alexandru, 16 March 2023 - 14:48.


#27
Rares95

Rares95

    Severin, MH

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,433
  • Înscris: 18.01.2020

View PostPaco_ste1, on 16 martie 2023 - 14:36, said:

Daca si homosexualitatea si propaganda lor inseamna progres . . .
Apropo, homosexuali exista de mii de ani, deci nu e ceva nou care sa insemne progres ci mai degraba o degradare sociala.
Sunt de acord cu afirmatia bisericii.
Stai linistit, ca homosexualii isi vad de treaba lor indiferent ca au sau nu acordul barbosilor, problema e ca biserica vrea sa elimine prin diferite cai orice nu este "conform" cu doctrina lor din Evul Mediu, biserica crede ca e un soi de organism al statului menit sa "vegheze" la ce e bun si ce nu... Nu e asa deloc,  treaba bisericii este fix in curtea lor, nu in institutiile statului, punct. Biserica si religia sunt optionale, biserica nu are dreptul sa dicteze ce e bun si ce e rau intr-un stat de drept, suntem si noi epoca A.I-ului si a tehnologiei, iar in Romania inca se discuta despre asta, dar... asta e adevarul, Romania este un stat esuat, majoritar de pupatori de moaste si cotizanti la cutia prostiei... a... milei. Sistemul educational nu trebuie influentat sub nici o forma de organizatii externe, pentru ca pana la urma, biserica asta este... o organizatie externa... privata, nu face parte din sistemul de stat. Este valabil si invers, nu trebuie acum ca orice teorie a unor minoritati sa fie introduse in sistem, daca maine de exemplu apare cultul celor care se cred caini trebuie introdusi in sistemul educational? Bineinteles ca nu, scoala precum si statul trebuie sa fie impartial, sa nu fie influentata, ca de-aia se numeste scoala, te duci sa inveti, nu sa te rogi, nu sa inveti despre homosexuali sau cine stie ce "cult" aparut peste noapte. Religia, sexualitatea, etc, dupa parere mea, sunt lucruri ce apartin vietii private, nu a celei publice, ambele nu isi au locul in institutiile statului.

Edited by Rares95, 16 March 2023 - 14:56.


#28
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postphoenix76, on 16 martie 2023 - 14:44, said:

Sunt impotriva explicatiilor despre diversitate catre elevi.
Copii trebuie sa inteleaga ca oamenii sunt diferiti.
Ca nu conteaza sexul, culoarea, religia, dizabilitatile, toti sunt oameni.

#29
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,542
  • Înscris: 01.08.2006
Tocmai pentru a rezolva o problema, trebuie sa cunosti ca exista problema, sa o accepti si sa cauti rezolvare.
Recte, un copil care se intampla sa aiba alte apucaturi sexuale, o sa ramana frustrat, furios, neacceptat social tocmai pentru ca nu stie care e "problema" lui, cum sa o accepte, cum sa o rezolve, cum sa traiasca cu ea. Daca societatea din jur e una inchisa la minte, cu subiecte tabu, o sa apara oameni care se sinucid, au probleme psihice sau adopta un comportament neadecvat tocmai pentru ca nu sunt acceptati.

Daca ceva e bagat sub pres, e ascuns, nu inseamna ca nu exista. Asa se mint unii oameni.

Edited by bai3tzash, 16 March 2023 - 14:53.


#30
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,361
  • Înscris: 28.07.2008

View Postgeorge_alexandru, on 16 martie 2023 - 14:47, said:

Sunt unii printre noi care cred că, dacă li se vorbește în școală despre homosexuali, copiii lor vor fi convinși să își schimbe orientarea. Probabil vorbesc în cunoștință de cauză, altfel nu-mi imaginez cum azi îmi plac femeile și mâine îmi plac bărbații pentru că îmi zice unul la curs.

In schimb, ar putea rămâne de la cursul ăla cu ideea că și ăia sunt oameni și că n-au vreun motiv pentru care să-i urască sau să-i disprețuiască.
Tot respectivii erau ingrijorati ca daca nu e trecut in Constitutie casatoria exclusiv intre barbat si femeie atunci devin nesiguri pe sexualitatea lor si fac, doamne fereste, switch

View PostRares95, on 16 martie 2023 - 14:47, said:

, nu sa inveti despre homosexuali
dar despre bunul simt de a ii considera egalii tai poti sa inveti

#31
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016

View PostAtreides7, on 16 martie 2023 - 14:09, said:

Iata inca un topic deschis exclusiv pentru a manji valorile traditionale romanesti si a lua in deradere Biserica nationala, stalpul poporului nostru -s
ai di capu tau initiator daca intra pe aici odastramosilorPosted Image

Acolo scrie foarte clar, limpede:
,,...solicitarea adresată Ministerului Educației de 13 culte religioase recunoscute în România de a elimina din proiectul legii educației inclusiv obligația cadrelor didactice de a promova „diversitatea, ca resursă de învățare, pentru a genera elevilor atitudini incluzive și tolerante ...
....purtătorul de cuvânt al Patriarhiei Române, Vasile Bănescu, a transmis că „poziția Bisericii Ortodoxe Române și a celorlalte culte religioase din România care au trimis adresa comună ministrului Educației...''

Adresa comună adresată Ligiei Deca este semnată de reprezentantii:
Bisericii Ortodoxe,
Biserica Romano-Catolică,
Biserica Unită cu Roma, Rego-Catolică,
Arhiepiscopia Bisericii Armene din România,
Bisericii Reformate din România,
Biserica Evanghelică C.A. din România,
Bisericii Evanghelice Lutherane din România,
Bisericii Unitariere Maghiare,
Uniunii Bisericilor Creștine Baptiste din România,
Bisericii Creștine după Evanghelie din România,
Bisericii lui Dumnezeu Apostolice din România – Cultul Creștin Penticostal,
Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea,
Șeful Comunității Musulmane din România....

Era oare greu sa apara in titlu exact ceea ce scrie in declaratie, document ?
,,...reprezentanții a 13 culte religioase recunoscute în România...'' !!!

#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

View PostAtreides7, on 16 martie 2023 - 14:57, said:


Tot respectivii erau ingrijorati ca daca nu e trecut in Constitutie casatoria exclusiv intre barbat si femeie atunci devin nesiguri pe sexualitatea lor si fac, doamne fereste, switch


dar despre bunul simt de a ii considera egalii tai poti sa inveti

Da, din fericire mare parte a celor religioși sunt cu capul pe umeri și nu dau curs tuturor tâmpeniile care vin dinspre zona asta mai radicală și mai needucata. Iar asta s-a văzut și la referendum nostru. Și în Ungaria referendumul pe subiect (ce-i drept, cu întrebări mult mai pertinente comparativ cu al nostru) a picat, cu toate că Orban, care l-a propus, e PM de 11 ani.

Edited by george_alexandru, 16 March 2023 - 15:01.


#33
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Adevarul este ca nu trebuie sa:
promovezi diversitatea ...pentru a genera elevilor atitudini incluzive și tolerante

#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
asta ce fel de educatie sexuala este in biserica ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gkX2J5G_YJY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#35
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 03.11.2009
Cred ca era interesant ca topicul sa inceapa cu un chestionar: sunteti de acord cu religia in scoli - Da ori Ba?

Eu spun de pe acum: Ba!

Bullying?
N-are nimic de-a face cu religia ci este rezultatul unei proaste educatii, incepand cu ce-i 7 ani de-acasa.(punct)

View PostNeaceasca85, on 16 martie 2023 - 14:13, said:

Sunt destul de rai elevii care fac bullying, religia isi are locul in scoala, ca si Politia uneori.


#36
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

View Postpasilla, on 16 martie 2023 - 14:12, said:

Biserica ar trebui data afara din scolile de stat.
De acord. Dar la fel trebuie făcut și cu propaganda de orice fel, inclusiv/mai ales cea LGTV.

View Postxymzar, on 16 martie 2023 - 14:15, said:


Data afara de peste tot si sa nu mai fie bagate pe gat aberatiile lor.
De exemplu la scoala fetei au bagat ora de religie la mijlocul orarului sa nu mai poata pleca mai devreme.
Degeaba am facut scandal, nu ai cu cine sa te intelegi, turma se supune.Posted Image

La fel au făcut și la fiică-mea, la clasa a noua. Și cînd am întrebat la ședința cu părinții ce va face fetița în ora aceea, îmi propunea diriginta să o las în clasă. Zic: păi nu vreau să audă ce debitează popa. Și ea zice: poate sta cu căști pe ureche.
Da, ați citit bine, asta mi-a răspuns diriginta, care era o tipă foarte religioasă (am aflat ulterior). I-am explicat că ar fi lipsit de respect din partea fetei și i-am spus că prefer să bîntuie prin Kaufland în ora aia, că tot e aproape de școală.
Cică nu e voie, să vedem cum putem, ce putem... A rămas că să stea la bibliotecă cît e ora de religie.
Așa că, teoretic, în ora de religie fiică-mea era la bibliotecă. Practic, era prin Kaufland, cheltuind bani.
Hmmm... Acum cred că era mai profitabil dacă o lăsam să asculte aberațiile preotului.

Edited by Sabinatu, 16 March 2023 - 15:08.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate