Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Achizitie ceas

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
Salut all, am tot căutat și citit review-uri despre Gt3 de 42mm, până la urmă nici la asta nu se poate vorbi la el ??? Decât la varianta bărbătească ??? Caut un ceas ptr soție, neapărat  rotund (preferința ei), să primească apeluri și să poată răspundă la el, ce recomandări îmi puteți lăsa va rog ?? M-am uitat la diverse modele și mărci dar îmi depășesc bugetul, caut ceva in jur de 800 lei. Mulțumesc anticipat.

#2
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Așa a vrut și madam3k , i-am luat un Amazfit GTS2 cred. E pătrat, dar tine bateria f.mult și poate vorbi la el.

#3
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 12.02.2014

 floryn-dof, on 14 martie 2023 - 10:38, said:

Salut all, am tot căutat și citit review-uri despre Gt3 de 42mm, până la urmă nici la asta nu se poate vorbi la el ??? Decât la varianta bărbătească ??? Caut un ceas ptr soție, neapărat  rotund (preferința ei), să primească apeluri și să poată răspundă la el, ce recomandări îmi puteți lăsa va rog ?? M-am uitat la diverse modele și mărci dar îmi depășesc bugetul, caut ceva in jur de 800 lei. Mulțumesc anticipat.
Uită-te și la Galaxy Watch 4 de 40mm. S-ar putea să găsești preț bun, l-am văzut la un moment dat la 730 lei, gold. Acum este 780 lei, negru, LTE. Gold-ul, BT, este 840 și este chiar de fete.

Edited by r3my_cc, 14 March 2023 - 19:12.


#4
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Și îl încarcă zilnic?

#5
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012

 r3my_cc, on 14 martie 2023 - 19:06, said:


Uită-te și la Galaxy Watch 4 de 40mm. S-ar putea să găsești preț bun, l-am văzut la un moment dat la 730 lei, gold. Acum este 780 lei, negru, LTE. Gold-ul, BT, este 840 și este chiar de fete.
Din review-urile citite, majoritatea se vaită de baterie care ține foarte puțin, maxim 1 zi. O să-l iau în calcul ptr că se pot prelua apeluri, ceea ce e un plus, fata de ce am găsit eu.

Edited by floryn-dof, 14 March 2023 - 20:22.


#6
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 12.02.2014

 Marius3k, on 14 martie 2023 - 20:01, said:

Și îl încarcă zilnic?
Sau la două zile. Al meu mă ține 3 zile (nu și nopți 😁).
Decât un ceas la care să te țină bateria 2 săptămâni, dar cu funcții limitate, mai bine unul pe care să-l încarci mai des, dar să aibă funcții smart avansate.

#7
manic_user

manic_user

    Slightly Older Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 16.01.2007
Un Huawei GT 3 / GT 3 Pro, căci astea sunt ceasurile alea de te ține bateria 2 săptâmâni, are funcții smart avansate. In plus are si cîteva funcții smart atestate ca având acuratețe medicală (dispozitive medicale de tip II), adică rezultatele au valoare medicală. Desigur că dacă îți dorești o funcție smart pe care Huawei nu are, atunci dai fuga și îți cumperi un smart care să te țină bateria o zi.

#8
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 12.02.2014
Nu dau 2 bani pe funcțiile medicale și de sport, nu le folosesc și nu mă interesează. Smart înseamnă pentru mine magazin de aplicații, internet browsing, Google Pay, apeluri, mesagerie, teme super custom-izabile, funcționalități similare cu ale smartphone-urilor. Am avut și ceasuri la care să mă țină bateria cu săptămânile, dar m-am lămurit care este funcționalitatea acestora, mai degrabă lipsa acesteia. Oricum, mai potrivit ar fi un topic de versus pe această temă.
Îmi cer scuze că am intervenit aici pe tema asta, de fapt am vrut doar să ajut întrebătorul cu o recomandare.

Edited by r3my_cc, 15 March 2023 - 06:55.


#9
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
M-am uitat la Gt3 varianta de 42mm, îmi place design-ul, arata k, are butonul ăla mare care este inestetic și din review-urile unora, cică, e posibil să-l atingi cand îndoi/ridici palma dar până la urmă trec peste aspectul asta, dacă s-a întâmplat unuia sau doi, nu înseamnă că se întâmplă mereu la toți. Detaliile medicale nu sunt chiar atât de importante dar unele sunt utile. Ce o interesează pe soție este aspectul telefonului, sa nu fie negru, să primească notificările tipice. Ce mă interesează pe mine daca tot dau un ban este să poată prelua apeluri, sa fie calitate, sa nu piardă conexiunea cu telefonul, să aibă unele funcții medicale (pe care nu cred că le va folosi niciodată), și să aibă o autonomie mai mare de 1 zi dar as trece cu vederea autonomia bateriei dacă s-ar putea prelua apelurile (aici am eu dilema, preluare apeluri versus baterie). Nu înțeleg de ce Huawei nu a implementat preluarea apelurilor și la variantele feminine, decât la cele bărbătești. I-am luat fetei mele un Huawei Fit 2, super tare ceasul, are tot ce-ți trebuie: autonomie, o grămadă de funcții inclusiv preluarea apelurilor și a costat mai puțin decât cele care au toate funcțiile integrate. Fit2 mi se pare cea mai buna achiziție, calitate-preț. Dar nu e rotund 🤦 Iarasi nu înțeleg de ce a ales Samsung să pună o baterie atât de slabă la un telefon k, prețul nu se justifică la o asemenea autonomie, știu că de fapt jumătate din preț este plata brandului dar totuși, s-au făcut de râs în fața altor mărci cu o asemenea baterie. Încă mai caut să fac alegerea buna dar mai aștept păreri și sfaturi. Orice părere sau sfat este binevenita. Mulțumesc.

Edited by floryn-dof, 15 March 2023 - 08:39.


#10
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 12.02.2014
Funcțiile smart mănâncă baterie. La fel e și la AW-uri.
Trebuie să faci o alegere: smart avansat, cu autonomie mică, vs smart cu autonomie mare, dar mai puțin avansat. Mai degrabă soția ta trebuie să aleagă, știu cum e 😁

#11
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 25.05.2006
Face un compromis și ia un watch 4 sau 5 de 44mm lte și a rezolvat problema cu un abonament la number share! Nu o să stea tot timpul deconectat de telefon, deci, bateria tine mai mult de 24 de ore

Edited by valer, 15 March 2023 - 09:35.


#12
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012

 r3my_cc, on 15 martie 2023 - 08:50, said:

Funcțiile smart mănâncă baterie. La fel e și la AW-uri.
Trebuie să faci o alegere: smart avansat, cu autonomie mică, vs smart cu autonomie mare, dar mai puțin avansat. Mai degrabă soția ta trebuie să aleagă, știu cum e 😁
Ideea este că eu trebuie sa iau decizia, vreau să îl fac cadou de ziua ei care este tocmai în luna Mai dar vreau să mă documentez și mă pregătesc corespunzător până atunci. Trebuie sa merg într-un magazin și să văd fizic acele dimensiuni de la Samsung. Dar nici Huawei GT3 nu este de "neglijat". Acum am aflat că la Samsung sunt de mai multe dimensiuni, 40, 42, 44....dar bănuiesc că autonomia bateriei este aceeași la toate dimensiunile. Încă mă documentez.🤦

 valer, on 15 martie 2023 - 09:35, said:

Face un compromis și ia un watch 4 sau 5 de 44mm lte și a rezolvat problema cu un abonament la number share! Nu o să stea tot timpul deconectat de telefon, deci, bateria tine mai mult de 24 de ore
E o idee, urmaresc și conspectez si varianta asta 🤔

#13
valer

valer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 25.05.2006
Autonomia nu e aceeași!

Edited by valer, 15 March 2023 - 18:25.


#14
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 12.02.2014
@floryn-dof, ce marcă este telefonul cu care se va împerechea ceasul?

#15
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012

 valer, on 15 martie 2023 - 18:25, said:

Autonomia nu e aceeași!
Dacă ai detalii, te rog să-mi spui care din ele au autonomia mai buna, ptr mine contează orice detaliu sau sfat. Ms.

#16
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012

 r3my_cc, on 15 martie 2023 - 19:52, said:

@floryn-dof, ce marcă este telefonul cu care se va împerechea ceasul?
Se va imperechea cu Samsung A52s. Fata mea are un Samsung M21 și s-a imperecheat foarte bine cu Huawei Fit 2, funcționează perfect.

#17
r3my_cc

r3my_cc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,233
  • Înscris: 12.02.2014

 floryn-dof, on 15 martie 2023 - 21:31, said:


Se va imperechea cu Samsung A52s. Fata mea are un Samsung M21 și s-a imperecheat foarte bine cu Huawei Fit 2, funcționează perfect.
Clar ia-i Galaxy Watch! Se va înțelege bine cu telefonul.
Cât despre mărime ecran, pentru fete îți recomand gold-ul de 40mm, caută undeva să-l vezi și fizic. La 42mm e vorba de versiunea gw4 classic, nu prea e de doamne classic-ul, are bezel-ul acela cam grosier la aspect. Cel puțin în opinia mea. Cel mai bine e să le și vezi fizic.
Cât despre autonomie, dacă pui senzorii medicali și sportivi pe "manual", te vei duce la 2 zile autonomie.
Eu am gw4 de 44mm, senzorii opriți, oricum nu mă interesează, noaptea închid ceasul, mă ține 3 zile liniștit - nu și 3 nopți, vorba unui tovarăș de forum 😁.
La gw5 nu prea are rost să te arunci; eventual la 5pro, celelalte sunt aproape indentice cu seria 4.
Eu gw4 gold i l-am propus și soției mele, dar până la urmă, ea și-a dorit ceva mov sau măcar roz 🤣. A luat Amazfit GTS 2 Mini, recomandat tot de pe forumul acesta (topic https://forum.softpe.../#entry29780926).

Edited by r3my_cc, 15 March 2023 - 22:01.


#18
floryn-dof

floryn-dof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 05.10.2012
@r3my_cc: o să-l caut pe cel de 40mm in magazin să-l vizualizez fizic, inca sunt in dilema baterie versus funcții. M-am uitat și eu la un Amazfit,arată bine. https://www.vexio.ro...3-matcha-green/
Ce părere ai de Amazfit ?? Sta conectat ?? Se împerechează k cu telefonul ?? 🤔 O sa conspectez și topicul recomandat de tine.

Edited by floryn-dof, 16 March 2023 - 05:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate