Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Eliminare piatra

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Va salut,

Cred că tocmai am eliminat o piatra.
Scurt istoric. De 3 zile am inceput sa am o ușoară usturime la urinare, m-am programat la ecografie, dar abia prin aprilie am prins loc. Pentru că mă știam cu nisip la rinichi de la ultima ecografie, am inceput sa iau lithoren cate unul seara, m am trezit acum o oră cu înțepături groaznice la coaste in partea stângă, deshidratat total. Am fost la baie, am urinat și m-a luat o amețeala puternică, frisoane, dar înțepăturile au dispărut complet.

Acum m-am mai liniștit, am rămas doar ca după război :)

O să mă programez și la urolog sa fac investigații

Sunt curios de experiența oamenilor cu așa ceva și cum ați procedat în cazurile unei crize, ce este de făcut. Am prins un pic frica că se poate întâmpla iar până reușesc să fac toate investigațiile, iar eu nu știam in momentul crizei daca trebuie sa beau apa sau nu, daca trebuie sa iau ceva anume.

M-am informat despre alimentația anti pietre, pare că nu am un stil de viață care sa le favorizeze apariția,inca mai sap după informații

Mulțumesc

Mulțumesc

#2
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Te duci la urolog cand ai probleme din nou,eu dupa ce am eliminat pietricica nu am mai avut probleme,au trecut 7 ani.
Daca mergi acum "preventiv"s-ar putea sa cheltui cateva sute sau mii de lei ""preventiv""

#3
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Eu am avut la sfârșitul lui ianuarie. Am avut lithoren și încă 2 pentru eliminare.
Plus 2 pentru durere la nevoie.
Pietrele, din ce am citit, se dac din 3 cauze: prea multa proteina (carnivor înrăit), apa calcaroasa și stres.
Trebuie sa bei apa și ceai. Dureri o sa mai ai și după eliminare.
Eu acum 4 ani am avut la celalalt rinichi. Am auzit ca ar fi și genetic apariția lor.
Multă sănătate.

#4
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Intepaturile la coaste nu sunt simptome de pietre la rinichi si sigur nu sunt simptome ale eliminarii unei pietre.
Cand o piatra pleaca din rinichi pe ureter durerile sunt de regula in spate, deasupra fesei corespondente.
Cand este eliminata prin uretra, durerea este la nivelul penisului sau inspre pubis.

#5
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Dureri ai in toată zona afectata. De la coaste în jos pana chiar și fesele.
Plus mancarime si/sau durere la urinare.
Dacă ai avut o data piatra la rinichi, a 2 oara o recunoști instantaneu despre ce e vorba.

#6
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Am avut de 3 ori pana acum.
Ultima am eliminat-o acum 2 ani dupa 2 luni de chin. Dupa criza initiala care a a durat vreo 2 zile de imi venea sa ma urc pe pereti de durere fara injectia minune a urmat 2 luni de senzatie de urinare si dureri suportabile in zona uretrei.
Apoi am eliminat-o. Cam atat i-a luat pana a migrat din rinichi spre evacuare.
In orice caz, momentul in care pleaca din rinichi pe ureter...durerile sunt crunte. As prefera oricand sa-mi scoata o masea fara anestezie decat sa mai trec prin durerile alea de la rinichi.

Edited by DanyHiker, 15 March 2023 - 09:48.


#7
Comandorul

Comandorul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 12.09.2021
Vorbesc și eu din auzite acum, nu m-am confruntat cu așa ceva dar am înțeles că acum există tehnologie cu laser prin care pietrele de la rinichi se pot dizolva, cică s-ar rezolva destul de rapid și fără dureri...

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007
Doar pietrele mai mari care nu pot fi eliminate pe cale naturala.

#9
p243df

p243df

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 26.10.2021
Da, exista laser. Dar mie, in Austria mi-au spus ca e stricata și dacă în 3 zile nu o elimin se repara pana atunci.
Acum in ianuarie in România, doar cu tratament in 3 zile iar am eliminat-o.
Dar înțepături in zona, când beau prea rece încă resimt.

#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pentru pietre pe baza de oxalati, Uractiv Litho dizolva formatiunile, vezi compozitia. Eu iau constant, nu a mai revenit piatra.
Ce vad ingrediente la Lithoren e preventiv, citratii nu lasa sa se formeze, sa se depuna. Odata formata piatra, nu vad da ajute.

#11
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 17.03.2005
Se evita a se bea lichide cand sunt dureri.

Faci bai fierbinti cand simti dureri pentru a se dilata ureterele si a se putea elimina piatra sau sa se miste din pozitia in care doare.

Minim doi litri de apa pe zi cand nu sunt dureri pentru a evita formarea altor pietre.

Pentru a se elimina pietre mai mari se face litotritie si ureteroscopie, fara taieturi sau intepaturi, a doua zi te externeaza.

#12
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Musai control eco la urolog, sa nu ai rinichiul blocat, ca nu e bine. Nu astepta pana in aprilie, mergi cat mai repede la privat, rinichii sunt foarte importanti. Daca ai dureri, mergi la UPU.
Exista litotriţia extracorporeală(ESWL) se sparg pietrele de 10mm in sus cu ultrasunete sub control eco/radiologic, nu e foarte scump sau dureros, oricum stai cu algocaminul in vena. 2 aparate am testat in Romania, ambele cu succes, 20mm si 10mm diametre la pietricele. Eliminarea lor dupa e floare la ureche in comparatie cu o colica renala, cand rinichiul iti este blocat si ai distensie pielocaliciala. Mamele compara durerea din colica renala cu cea de la nastere. Prin colica renala nu am trecut "decat" prin 6-7 crize, inlusiv una la 2000m altitudine, sper sa nu se mai repete si pietricele de 7 -7.8mm masurate pe ecograf le-am eliminat natural
Daca te-a apucat durerea/colica, nu ii mai de treaba la rinichi, sa cresti presiunea acolo. Am stat 4 zile fara apa, nu e usor, dar nu vrei sa omori rinchiul.

#13
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
Bun venit in clubul nefericitilor.
In primul rand, incearca sa bei apa plata, cat mai multa pe viitor (dupa ce te lamuresti pe unde e piatra - ai eliminat-o sau nu. sa bei in criza apa multa este o fortare a rinchilor si poate cauza complicatii) cu un continut redus de minerale, redu cantitatea de lactate. majoritatea pietrelor sunt pe baza de oxalat de calciu. Poti sa bei ceai din cozi de cirese, coada calului sau matase de porumb, ajuta intr-o masura.
Din clipa in care apar durerile orice urinare sa o faci intr-un borcan transparent/sticla, sa poti sa vezi piatra si sa o recoltezi. O analiza a acesteia te va ajuta la un plan de preventie si o modificare a stilului de viata.
Cand ai dureri, primul lucru recomandat este sa te duci la urgenta/camera de garda. Durerile sunt groaznice si necesita o evaluare rapida, se poate ajunge la blocaj renal in cateva ore daca piatra a blocat canalul sau daca e cu tepi. Nu e de stat acasa. Piatra poata sa coboare din rinichi in vezica in cateva zile si e nevoie de observatie si tratament. Totul depinde de marimea pietrei si forma acesteia.
Eu recent am eliminat o pietricica de 2-3 mm, am fost norocos ca in 3 ore am scapat de ea si am prins urologul de garda. Nu lua suplimente/tratamente dupa urechi pana nu te vede un urolog.
Sanatate multa!

Edited by urbanreality, 15 March 2023 - 12:49.


#14
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 10.10.2011
Reko, experienta mea cu asa ceva e inexistenta dar l-am vazut pe tatal meu cum facea si eu l-am dus la clinica. statea in patru labe in mijlocul camerei si de abia sufla, era singura pozitie in care "nu il durea asa tare". funny de vazut dar imi pot imagina in ce chinuri poti fi. nu e de joaca deloc

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand doare atat de tare piatra cel mai probabil a plecat pe ureter in jos. Ajuta si baia fierbinte pt dilatare insa ajuta mult si no spa care la fel relaxeaza uretera astfel incat piatra sa fie eliminata natural. Un eco ajuta sa vada cat de mare este piatra. Daca are pana in 10mm, teoretic se poate elimina natural.

Eu recomand doua plicuri pe zi de lithoren, ceai renal/cozi de cirese, kellagon, uractiv lithio. Cel mai probabil este oxalat de calciu, nu este granit, deci se poate micsora astfel incat sa fie eliminata natural. Eu personal am reusit sa micsorez piatra cu doua plicuri pe zi de lithoren, ceai renal/cozi de cirese, kellagon. No spa la fel am luat si intr-un final am eliminat-o natural.

edit: mai intai un eco sau ct sau ce recomanda medicul ca sa vada dimensiunea pietrei si unde se afla.

Edited by MembruAnonim, 15 March 2023 - 17:53.


#16
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Vă mulțumesc pentru răspunsuri.
Am găsit mâine dimineață loc la un ecograf și o sa aflu exact stadiul in care sunt

#17
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 ReKo, on 15 martie 2023 - 21:53, said:


Lithoren, ceai renal/cozi de cirese, kellagon, uractiv lithio chiar fac minuni in sensul ca pot micaora piatra.
Eu am luat chiar si 3 pliculete de lithoren pe zi timp de 7 zile. Si am baut la fiecare 2-3 ore cate 250ml lichid (ceai renal si ceai de cozi cirese). 2,5-3l lichid pe zi. Si elimini piatra natural.


edit: daca nu ai dureri groaznice, eu cred ca piatra este foarte mica, ori ai doar nisip. Asta o rezolvi foarte usor cu ce ti-am zis "Lithoren, ceai renal/cozi de cirese, kellagon, uractiv lithio"

Edited by MembruAnonim, 15 March 2023 - 21:57.


#18
ReKo

ReKo

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,917
  • Înscris: 24.10.2004
Domnul doctor de la ecograf a spus că aparent nu am pietre la rinichi, mi-a arătat doua pietricele de 2 și 3mm, dar în rest nu as avea nimic și nu aveau cum să fie pietrele cauza durerii. In schimb a zis că colecistul este foarte inflamat🤷‍♂️

Colecist: alungit, cu pereți îngroșați de până la 5mm, cu schiță de dublu contur, conținut nelitiazic. Semn Murphy ecografic negativ

Cale biliara principala: 3mm (calibru normal)

Ficat: dimensiuni normale, ecostructura omogena, fara dilatii de cbih, vv hepatice permeabile cu calibru normal

Splina: ax long. ușor mărit, ecostructura omogena

Pancreas: contur regulat, ecostructura omogena, fara procese înlocuitoare de spatiu lichidiene sau solie, fara dilatii de canal Wirsung

Rinichi drept: normal situat, contur regulat, fara dilatații
Microlitiaza in grupul caliceal inferior de până la 3,3mm

Rinichi stâng: la fel
Câteva striații hiperecogene milimetrice in grupul caliceal mijlociu

Vezica urinara: pereți supli, conținut transonic omogen, fara calculi, fara procese expansive intravezicale
Jeturi ureterale vizibile, aspect simetric

Prostată: dimensiuni normale
Ecostructura omogena
Contur regulat


Am primit recomandare să mă întorc la medicul generalist cu ecografia sa primesc mai multe analize pt a afla cauza inflamației la colecist. Eu am făcut acum o lună analizele de sânge și au ieșit bine, doar leucocitele și monocitele au ieșit ușor sub limita de jos.
Legat de dieta, chiar sunt atent la ce mănânc. Nu mănânc porcarii, nu as fi putut să omor colecistul prin alimentație. Nici alcool nu beau.

Încă mai fac investigații.

Mulțumesc 🙋

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate