Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Dimmer LED-uri ventilator de 120mm

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Salut!
Nu caut un echipament special de control a intensității luminii LED-urilor. Vreau ceva simplu ca alternativa la anularea totala a lor. Ma gandeam la o rezistenta sau ceva ușor de implementat, de montat pe mufa 4-Pin Molex conectata la ventilator. M-am gandit sa caut o rezistenta semireglabila cu care sa testez intensitatea luminii, apoi sa o masor si sa caut o rezistenta cu care sa o inlocuiesc. Dar nu mai am asa ceva, cred, de aceea m-am gandit sa apelez la cunoștințele dv. Banda nu sunt multispectru, doar verde. Aștept cu interes sfaturile dv!

Am gasit dimmer-e la vreo 25 lei. Imi par scumpe, mai ales prin prisma faptului c anu vreau sa ajustez luminozitatea, ci sa o reglez o data și asa sa ramana. Chiar cred ca voi anula unele (am 5 ventilatoare, unul orientat in spate chiar - util la flux de aer, însă de ce ar lumina cutia in spate, nu inteleg).

Am gasit acest link. Ma duce capul sa-l fac, doar ca as prefera ceva mai simplu și fără cine știe ce intervenții pe sursa.

Pe fiecare ventilator, pe rama, am 33 LED-uri SMD verzi.\, alimentate la 12V. Pot sa ma joc cu rezistentele, intrucat ele sunt calculate sa absoarba toata tensiunea, deci nu ma tem ca le ard (deci mai tare ma preocupa sursa), dar as vrea o parere mai de cunoscător. LED-urile vreau sa lumineze maxim 30%, adica sa le triplez rezistenta, nu?
Acesta este pacientul:

Attached Files


Edited by YOUR_GOD, 14 March 2023 - 10:53.


#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Se poate cu un potențiometru dar unul capabil sa absoarbă curentul total prin led-uri. Practic se leaga serie cu alimentarea  ( nu se pune un capăt la masă ca în audio). Unul bobinat. Daca nu tatonat cu rezistente de putere 2-3watt

Edited by orlandobarbulescu, 14 March 2023 - 11:27.


#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
As vrea ceva fix. Interesanta ideea, dar sunt cam ruginit in domeniu si nu stiu cata putere au acei 12V, astfel incat sa se lase cu fum din potentiometru. Cred ca o rezistenta semireglabila ar face treaba, dar cel mai mult as vrea o rezistenta de X ohmi (X fiind cat mi-ar trebui mie), sa ajung la maxim 30% intensitate luminoasa.

Cred ca am avut cateva potentiometre de care spui (daca asa se numesc). Se găseau in difuzoarele acelea comuniste, folosite pentru radio cu circuit inchis.

Edited by YOUR_GOD, 14 March 2023 - 11:40.


#4
GIC

GIC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 01.03.2007
O solutie eleganta ar fi un PWM cu un 555 si un final de forta. Bine, asta inseamna sa-l faci tu si nu stiu cata pricepere ai in domeniu......

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu sunt foarte priceput, dar nici nu merită efortul. Eu vreau doar să le scad luminozitatea cu o rezistență în serie.

#6
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Întrerupe alimentarea si intercalează un ampermetru. În felul acesta afli curentul total absorbit de led-uri. 33 de bucăti pot absorbi chiar 500-600mA. Nu stiu care e tensiunea unui led smd ( probabil 3v) si curentul nominal ( probabil 20mA) dar poti tatona cu rezistențe. R=U/I. Unde I este curentul total absorbit de LED=uri. Pentru a diminua curentul ( implicit luminozitatea) dublezi valoarea R.  Rezistența va disipa energia nefolosită.

Edited by orlandobarbulescu, 14 March 2023 - 13:04.


#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Cred că până la urmă, le anulez de tot. Știam că LED-urile mari consumă 0,02mAh. La fel consumă și SMD-urile?

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Deci, daca as pune o rezistență în serie pe 12V, de cat ar trebui sa fie să scad pana pe la 3-4V? Sper că nu a fost o intrebare stupidă!

#9
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,342
  • Înscris: 26.02.2008
Un LED funcționează cu 20mA deci 0,02A. Daca vorbim de energia consumata da este pe interval de timp 0,02A/h. Ele au deja rezistențe de limitare ai nevoie doar de una toatală. 60ohm sau 100 ohm /3watt.

Edited by orlandobarbulescu, 14 March 2023 - 14:35.


#10
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Mulțumesc mult! Caut așa și să văd ce iese.


#11
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 27.06.2009
De ce nu alimentezi pe 7v? Atat ai intre pinii de 12v si 5v pe molex, nu te costa nimic sa incerci si daca merge, nu iti mai bati capul cu rezistente.

#12
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
M-am gândit și la asta, am și 5V, dar s-au zgârcit ăștia și au tras doi conductori către ventilator și de acolo, care LED-uri. Dar este o soluție și asta. Funcționează concomitent 12V și 5 sau 7?

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Hai sa fac eu niste presupuneri, sa vedem ce iese.
Ledurile sunt probabil  legate in grupuri serie si apoi grupurile legate in paralel.
Dat fiind faptul ca ai 33 de leduri, foarte posibil sa fie 11 grupuri de cate 3 leduri legate in serie.
Un led de culoare verde, are tensiunea pe el in jurul a 2.2-2.5v. Deci cele 3 leduri serie vor avea 6.6-7.5V. Punem 7V.
Restul de 5V cade pe o rezistenta de limitare.
Presupunem 0.02A consum per led. Per total 0.22A, punem 0.2A pentru intensitatea luminoasa nominala a ledului.

Asta inseamna ca rezistenta lui de limitare (daca nu o avea sursa de curent constant), e de 7V/0.2A=35ohm care pica pe 33ohm valoare nominala standard. Puterea disipata de 7V*0.2A=3.5W. Sincer, nu cred sa aiba rezistor de 3.5W inauntru, Deci e posibil sa aiba alta topologie, nu 3x11 cum am presupus eu. Un stabilizator liniar de curent ar disipa tot cat o rezistenta, iar unul in comutatie nu cred sa aiba.

Mergem pe ideea ca are totusi rezistenta respectiva, ca daca are stabilizator liniar, nu ai cum sa-l pui cu rezistor, trebuie sa intri in topologia stabilizatorului respectiv.

Daca vrei sa scazi lumina de pe ele, sa zicem la consum de 1 sfert, va trebui sa ai 0.2A/4=0.05A,
Caderea de tensiune pe ele se va modifica in jos, dar nesemnificativ Ramane 7V, Asta inseamna 7V/0/05A=140ohm.
Deci ar mai trebui sa vii tu cu un rezistor de 100ohm pe langa ala de 33ohm de-l are La curent de 0.05A, rezistorul va disipa 0.05*0.05*100=0.25W, deci poti pune un rezistor "obisnuit", sau mai bine doua de 220ohm in paralel sau 2 de 47ohm in serie, ambele de 0.25W, "obisnuite".

Poti pune fara probleme si rezistor de 220ohmi, va scadea curentul pe led de cca 8 ori, insa tot va fi destul de puternic. Potentiometru nu are sens.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Perfect! Asta căutam. Dar pot alimenta LED-urile în același timp de la 7 sau 5 V don sursă, același Molex?

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Manm eu nu stiu ce tensiuni vin la molexul ala. Da, poti alimenta la cat vrei. Probabil la 5V n-or sa mearga decat o mica licarire, daca-s legate cate 3.
Are doar 2 pini conexiunea?
Nu se intampla nimic daca bagi tensiuni mai mici. Eventual nu merge deloc. Mergi pe tatonare, daca e.

#16
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
La leduri nu se poate ajusta luminozitatea decat intr-o plaja redusa.

#17
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postmaccip, on 14 martie 2023 - 16:05, said:

Mufa în sine, are 4 fire, dar doar două pleacă către LED-uri.
Am de ales între 12V, ceea ce nu vreau și 5 sau 7. Doar că, mă gândeam că nu pot folosi tensiuni diferite cu pini comuni.dar spuneți ca pot.

View PostLeo2006, on 14 martie 2023 - 16:05, said:

Eu voiam sa încerc cu o semireglabilă, dar cum nu am, am căutat soluții mai simple

#18
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Minusul ar trebui sa fie comun, sau sa folosesti surse de curent independente.
Prea multa vorbaraie. Pana acum incercati toate variantele. De mute ori e mai simplu sa faci, decat sa te informezi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate