Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Recomandare brățară de titan apple watch

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Pe moment am comandat de la chinezi o brățară de titan care-i, evident, inox care îmi place ca idee dar, evident, se zgârie și vreau să trec pe titan la un moment dat. Acum am aw 7 dar voi trece la un moment dat pe ultra.

Attached Files



#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,312
  • Înscris: 06.01.2007
Pai si titanul se zgaraie. Depinde de ce-l freci si de tipul de finsaj.
Si cele mai dure oteluri se zgaraie, daca-s polisate oglinda si daca se freaca de nisip. Nisipul are duritate mai mare decat otelurile. Corundul, pietrele in general zgaraie orice metal.
Iar titanul nu e dintre cele mai dure metale/aliaje.

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,140
  • Înscris: 10.07.2013
Mai bine lasi bratara din otel inoxidabil polisat.Posted Image
Titanul este o acoperire ulterioara de fite...

Edited by xmanyacs77, 12 March 2023 - 15:08.


#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
<p>Știu că se zgârie titanul dar nu se compară cu inoxul, iată brățara de la ceasul Huawei, are deja 2 luni de zile aproape.&nbsp;</p>

Attached Files



#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am cumparat vreo 4 curele metalice de la unguri (smartwatcherz.ro). Curelele sunt super, numai ca nu ma asteptam sa fie mai grele decat ceasul. Asa ca... tot la silicon am ramas.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Titanul are duritate 6 ca sticla, deci se zgarie usor.
Ca sa reziste mai bine la zgarieturi ai nevoie de:
- acoperire cu safir ( oxid de aluminiu cristalizat) cu duritate 7,
- sau cromata dur - cromul are duritate 9 dar doar cromat dur adica recopt si fuzionat la temperatura mare, nu doar electroplacat,
- sau nitrura de titan TiN auriu ( nu Tin care e zinc moale...)
- sau TiCN care e gri inchis spre negru,
- sau carbura de wolfram,
- sau cu strat de diamant depus artificial.
- sau carbura de bor care e mai dura decat diamantul, peste 10.

Edited by loock, 12 March 2023 - 16:22.


#7
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Titanul se ia pentru ca este singurul metal biocompatibil,e usor si nu rugineste.Nu pentru duritate

#8
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,439
  • Înscris: 28.10.2018
Daca te mai ia nitel la misto loock pana la urma gasesti ce trebuie.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,312
  • Înscris: 06.01.2007
Hai ba look, ce naiba? Cromul duritate 9 si safirul 7?
Mi-e si lene sa ma uit pe wiki, dar ceva nu e in regula. Mai degraba invers, desi cromul nu cred ca are asa de mult.
9 sau pe-acolo  au carburile metalice. Daca avea cromul 9, toate sculele de strung ar fi fost facute de crom si ar costa cat o mentosana.
Ma rog metalele nu se caracterizeaza de regula prin duritatea pe scara Mohs, ca-i greu de masurat, Brinel, si inca o scara caruia nu-i stiu numele fara wiki. Hardwell, sau ceva.
Dar totusi, puse pe aceiasi scara, nu cred ca-i ok.
Ce naiba informatii bagi tu acilishea?

Si peste diamant nu exista. Ce carbura de bor? Sunt niste mamifere care au caninii ceva mai duri decat diamantul, dar altceva, nu exista. Sau poate vreun material, vreun coating obtinut prin vreo nanotehnologie din asta de hightech.
Diamantul e the boss.

#10
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,011
  • Înscris: 09.05.2009

 maccip, on 12 martie 2023 - 18:16, said:

Brinel, si inca o scara caruia nu-i stiu numele fara wiki. Hardwell, sau ceva.
Rockwell. Cred ca loook se referea la carbura de crom, care este intr-adevar foarte dura si cu care se fac in mod curent acoperiri de suprafata, cum ar fi spre exemplu interiorul tevilor de arme.
Bratarile de titan simplu se zgarie usor, mai usor decat inoxul. Dar exista diverse acoperiri, care produc duritati de suprafata mai mari. Citizen de exemplu au o tehnologie de acoperire a titanului despre care spun ca produce o duritate de suprafata de peste 1000 de unitati Vickers.

Edited by DannyMC, 12 March 2023 - 20:22.


#11
mihailco

mihailco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 447
  • Înscris: 07.09.2005
Nomad pentru Apple .

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,312
  • Înscris: 06.01.2007

 DannyMC, on 12 martie 2023 - 20:09, said:

duritate de suprafata
Daca intram in detalii, o sa constatam ca termenul de duritate e ambiguu. Metoda de testare masoara un anume tip de duritate. In intelegerea comuna, termenul are o insemnatate ambigua.
In acest context, duritatea e care pe care zgaraie, dar sa zgaraie. Ca daca dau cu vaselina, asta nu inseamna ca fac materialul mai dur, desi el se zgaraie mai greu, functie si de geometria pietrei care zgaraie.
Colegul loock are tendinta de a veni cu borcanul de 800 icre negre la cantina muncitoreasca. Problema e ca le cam incurca sau le cam zapaceste de multe ori, in afara faptului ca ce spune el e cam neadecvat. Uneori mai putin, alteori total neadecvat.
Coatingurile (pe care si coegul loock le-a enumerat, de pe la burghie), maresc rezistenta la zgaraiere, insa nu cred ca au vre-un impact in vreo masuratoare de deformare, cum e definita si masurata pe alte tipuri de scari. Virkenes, aia vad ca masoara deformarea. Cativa microni acolo, au un impact zero in deformarea materialului. So.. depinde de ce intelegem prin termenul de duritate.

Eu stiu ca in industrie, la strunguri si freze, se folosesc carburi metalice, acoperite cu diverse materiale pentru a oferi rezistenta la zgaraiere peste duritate de tip rezistenta la deformare. Si.. ma rog.. exista alte scari de masurare mai potrivite pentru metale, altele pentru carburi metalice, dar pe scara mohs, care e una traditionala (si probabil improprie), carburile astea sunt in jurul la 9 sau imediat sub diamant. Ma rog, daca intri in specific, poti fenta un material sa atinga duritate mai mare ca diamantul, insa intr-o alta intelegere a termenului.
Si, ma rog, ina cest context nu m-as duce mai departe cu materiale.. naiba stie cum inginerite. M-as limita la cele mai scumpe materiale care se gasesc. Un tarod M2, care cantareste sub 2 grame, din carbura, cu un coating, costa la chieji deja.. destul. un 10dolari. Mno.. eu cred ca pe-aici ar trebui sa ne oprim. Daca ar exista ceva mai bun, ar exista si in domeniul asta al sculelor de frezare, de strunjire. Deja, alea care exista, mai cu pretentii, fie ele si chinezesti, costa deja o palarie de bani. Eu am un burghiu de carbura de 2mm pe care am dat vreo 70 de lei pe aliexpress. Dejascump, avand in vedere ca daca-l scap pe gresie am fifty-fifty sanse sa-l fac zob.
Probbail de la o firma de top, s-ar duce triplu.

Pana la urma, indeea de baza in toata discutia e ca piatra zgaraie metalul, oricare ar fi ala. Nu orice piatra, dar destule. Corundul de exemplu le zgaraie pe toate. cu exceptia unor materiale care inca n-au fost inventate de Nasa. Banalul smirghel rosiatic, de lemn, versus cel mai hi-tech otel. Chestiune de cultura generala, daca vrei, fara detalii sofisticate de prin metalurgie, stiinta materialelor sau naiba stie. Just cultura generala si bunul simt, experienta practica a fiecaruia, care prezumtiv n-a pus mana pe un diamant sau vreun cristal facut din nanotuburi.

Mai conteaza si conteaza enorm si modul de polisare a materialului. Daca el e facut oglinda, se va zgaraia mai repede decat unul mai mat. Cel obtinut prin laminare, mai repede decat cel turnat. Chestie de modul in care se poate observa zgaraietura, dar si de proprietatile superficiale ale materialului, care se modifica si ele cand slefuiesti,, sau il prelucrezi nustiucum.

Edited by maccip, 12 March 2023 - 22:17.


#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,970
  • Înscris: 30.08.2006
Sunt aliaje pe baza de titan si nu au rezistenta metalului in stare pura.

#14
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Pai titanul in stare pura nu e asa rezistent ca si aliajele. De aia se fac aliaje ca is mai rezistente.
Discutia cu duritatea e aiurea,de ce ai vrea bratara dura?? Duritate mare inseamna o bratara fragila Degeaba nu ti se zgarie daca iti crapa la o lovitura

#15
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,312
  • Înscris: 06.01.2007
Si, hai sa revin la titan.
Am si eu doua chestii de titan. Aliaj de titan. Una, balamalele de la laptop care stiu ca-s de titan(aliaj), in care am dat gaura de 1.5 destul de usor si facut filet cu tarod M2 destul de greu si nesigur. Dar a mers.. sa zic. Tarod de HSS, nu de carbura, nu cobalt sau alte nebunii.
Spre comparatie, m-am chinuit cu o tabla de otel, de la un spaclu, care probabil avea ceva siliciu prin ea, gen ferosiliciul de la tolele de transformatoare, in care m-am chinuit rau sa dau gaura. Dupa ce am decalit-o abia a mers.

Si mai am niste bete de cort de titan, probabil tot un fel de aliaj cu mult titan. Alea pot spune ca-s rezistente aproape ca o surubelnita. Adica are duritatea si rezistenta mecanica a unui otel de scule  mai slabut(ca totusi o poti indoi, ca pe o surubelnita mai ieftina,dar nu petarda).
Si greutatea un pic mai mare ca aluminiu, dar mult mai usor decat otelul. Cand ai cuiele alea in mana, judecand dupa greutate, te astepti sa le indoi foarte usor, insa nu se indoaie decat foarte greu. Impotriva, experientei comune, sa zic asa. Aliajul e diferit ca cel de la balamale, ca-i mai cenusiu la culoare si are zgaraieturi longitudinale de la laminare. Probabil ca balamalele sunt turnate, ca au un strat superficial mai rexistent decat interiorul, pe care aluneca burghiul si dai semn greu cu punctatorul de carbura metalica. In betele de cort n-am incercat sa dau gaura, dar nu pare foarte dificil, ca nu-i un material foarte dur. Se zgaraie.


Deci, in concluzie, eu nu vad rostul unei bratari de titan. Ma rog, poate exista aliaje care contin si titan, printre altele, care sa dea proprietatile dorite, dar sunt sigur ca nu-i ceva must-have. E o figura, de marketing. Smecheria mare cu titanul e faptul ca-i usor. De exemplu, la betele mele de cort, am redus greutatea cu un kil. Cand cari cortul cu skinarea, acel kil conteaza. Plus ca-s mult mai rezistente ca fierul mort pe care-l avea. Doar ca-s mai subtiri si asta le face cumva mai proaste cand le infigi pe un pamant mai moale. Dar aici titanul e o smecherie. Conteaza. S iconteaza ca-i usor, nu ca ar fi nustiuce material minune ca si duritate.

Mai exista si un rost estetic. Prin electroliza, titanul, folosit la anod face niste culori frumoase. Toate culorile curcubeului, aproape. Plus negru si plus maro, care nu-s in curcubeu. Asta din voltajul aplicat pe baia de electroliza, pe viteza de electrolizare. Si respectivul coating rezultat, e foarte dur. Eu am un set de linguri si furculite negre, orbtinue prin acest procedeu si pot spune ca nu se zgaraie si arata foarte bine. Negru patrunzator, zici ca-s din ceramica, dar sunt din otel. Arata bine cu un set de farfurii ceramice negre.
Se fac si gold pentru cocalari, se fac si roz si rosii si orice culoare. Albastru, verde papagal. Unele culori necesita o prelucrare suplimentara termica sau chimica, cu acizi, modificand duritatea coatingului, In anumite chestii, arata bine. Forta titaniului.

#16
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Titanul si pur si aliat are doua forme metalice, alfa si beta.
Beta se incrementeaza prin racire rapida dupa ce metalul a ajuns omogen la punctul curie al lui sau al aliajului lui, e ceva diferit de calire dar tehnica e similara.
In beta e de 3,3X mai rezistent la rupere, si duritatra e mai mare dar totusi nu cat sa fie o recomandare antisgariere de top.

Aliajele de titan sunt de multe feluri, unele extrem de diferite.
Se poate alia cu vanadiu care ii creste tenacitatra ca si otelului, cu crom care ii crrste duritatea dar si fragilitatea, cu aluminiu care e un metal paradoxal si plastic si elastic simultan si usor. SR71 are Ti40 Al20, V20 Cr20  insa e un aliaj extrem de neobisnuit si exotic, cu rezistenta si tenacitate extrema care rivalizeaza oteluri de mare performanta, duble fata de beta cu Ti pur.

Nitrura de titan aurie si nitrocarbura de titan gri inchis spre negru sunt insa foarte dure.

Legat de crom, la fel duritatea depinde mult de forma cristalina si de suprafata.
Depunerea doar electrolitica copiaza structura metalului de baza, deci nu este f. rezistenta. Si chiar si la cromarea dura prin microstructura se poate dubla duritatea.
Multi confunda cromul cu nichelul, insa doar cromul e deosebit de dur, si chiar si el doar daca are forma cristalina naturala nu copiata dupa metalul de baza prin electroliza, si de asemenea cu suprafata cu microstructura dura.
E o problema la recunoastere legata de culoare care poate varia in f. de tehnica folosita si de impuritati de suprafata.
Nichelul poate varia mult de la argintiu neutru atat spre galbui cat si dpre slbastrui, paradoxal chiar, si cromul la fel, poate sa para si gri albastru si samoanie galbui in f de turnare si impuritati de suprafata.

Carbura de bor poate avea si ea mai multe forme cristaline.
Unele au duritate peste carbura de wolfram dar sub diamant, altele sunt putin peste diamant. Exista si natural...

Smirgelul uzual are corindon care este cristal de oxid de aluminiu asa cum este si safirul si rubinul. Are duritate 7.
Exista si glasspapir cu praf de sticla pt. lemn, duritate 6, era mai cunoscut in trecut dar se gaseste si acum.

Edited by loock, 12 March 2023 - 23:30.


#17
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011

 adip1962, on 12 martie 2023 - 16:02, said:

Am cumparat vreo 4 curele metalice de la unguri (smartwatcherz.ro). Curelele sunt super, numai ca nu ma asteptam sa fie mai grele decat ceasul. Asa ca... tot la silicon am ramas.
Tocmai de aceea este foarte bun titanul . Este foarte ușor.

Am impresia că brățară mea de la Huawei  este placată cu ceva oxizi .

#18
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,177
  • Înscris: 17.06.2010
M-ar interesa si pe mine una de titan, in genul celei de la Huawei, daca gaseste cineva ceva sa lase un link.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate