Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Operatie la spital de stat CAS deviatie de sept si rinita

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
cicalaca132

cicalaca132

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.05.2018
Bună ziua!
Vin și eu cu o curiozitate.
Sufăr de deviație de sept si rinita alergică de mulți ani, am 27 ani.
Am luat o trimitere de la medicul de familie si mi-am facut programare in brasov la spital de stat pentru un consult ORL care sper sa ma indrepte spre operație.

Intrebarea mea este: A facut cineva de pe forum sau are vreo cunostinta care a beneficiat de o astfel de operație pe baza asigurarii de sanatate?

Lucrez ca orice om si am asigurare normala la CAS, in orice țară decentă o asemenea interventie ar trebui sa fie acoperită de asigurare in totalitate dat fiind faptul ca imi afecteaza calitatea vieții extraordinar de mult.

Este clar vorba despre o deviație de sept si cel mai probabil trebuie eliminate si ‘cornetele’ acelea care se inflameaza constant la primul ghiocel iesit primavara sau la prima ploaie ce ridica praful.

Chiar sper să fie acoperita de asigurare, costul unei asemenea interventii este foarte mare la privat.

Mulțumesc anticipat si sanatate multa tuturor!😬

#2
Xavier_em

Xavier_em

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 29.10.2006

 cicalaca132, on 10 martie 2023 - 16:19, said:

Bună ziua!
Vin și eu cu o curiozitate.
Sufăr de deviație de sept si rinita alergică de mulți ani, am 27 ani.
Am luat o trimitere de la medicul de familie si mi-am facut programare in brasov la spital de stat pentru un consult ORL care sper sa ma indrepte spre operație.

Intrebarea mea este: A facut cineva de pe forum sau are vreo cunostinta care a beneficiat de o astfel de operație pe baza asigurarii de sanatate?

Lucrez ca orice om si am asigurare normala la CAS, in orice țară decentă o asemenea interventie ar trebui sa fie acoperită de asigurare in totalitate dat fiind faptul ca imi afecteaza calitatea vieții extraordinar de mult.

Este clar vorba despre o deviație de sept si cel mai probabil trebuie eliminate si ‘cornetele’ acelea care se inflameaza constant la primul ghiocel iesit primavara sau la prima ploaie ce ridica praful.

Chiar sper să fie acoperita de asigurare, costul unei asemenea interventii este foarte mare la privat.

Mulțumesc anticipat si sanatate multa tuturor!��
Da, este decontat 100%, poti sa-ti iei si concediu de la munca, platit, din ce imi aduc aminte.
Eu nu m-am operat, insa am fost foarte aproape, doar ca am renuntat eu.

Treaba cu cornetele o sa-ti zica orice ORList bun, nu e recomandat sa le operezi, deoarece in cativa ani o sa fie la fel de inflamate. Eu le-ar opera doar daca stiu sigur ca am eliminat poluarea si nu au cum sa se inflameze iar. Eu am facut tratament de rinita, am trecut prin mai multe tratamente si acum pot respira destul de bine (as zie 80-90%) din maxim, fara sa mai iau tratament.

Edited by Xavier_em, 10 March 2023 - 17:39.


#3
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010

 Xavier_em, on 10 martie 2023 - 17:36, said:


Da, este decontat 100%, poti sa-ti iei si concediu de la munca, platit, din ce imi aduc aminte.
Eu nu m-am operat, insa am fost foarte aproape, doar ca am renuntat eu.

Treaba cu cornetele o sa-ti zica orice ORList bun, nu e recomandat sa le operezi, deoarece in cativa ani o sa fie la fel de inflamate. Eu le-ar opera doar daca stiu sigur ca am eliminat poluarea si nu au cum sa se inflameze iar. Eu am facut tratament de rinita, am trecut prin mai multe tratamente si acum pot respira destul de bine (as zie 80-90%) din maxim, fara sa mai iau tratament.
Ce tratamente pt rinita ?

#4
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
Am facut eu anul trecut fix aceeasi operatie, decontata 100%

#5
cicalaca132

cicalaca132

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 04.05.2018

 Muf, on 10 martie 2023 - 21:47, said:

Am facut eu anul trecut fix aceeasi operatie, decontata 100%

Salut. In ce oras? Cum ti-ai revenit? Mi-ai putea da niste detalii despre tot procesul, cat a durat fiecare pas in parte te rog?

#6
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 01.10.2004
Deviatie de sept a facut anul trecut cineva din familie.
Polipoza am facut eu de 2 ori in ultimii 8-9 ani, o sa ma hotarasc cand o sa mai merg si anul asta. Sunt din ce in ce mai simple. Am auzit de tratamente pe baza de picaturi, dar poate in viitor.
In Bucuresti, unde ma duc eu, mai mult dureaza programarea, cateva luni, internarea este de vreo 3 zile.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018

 Muf, on 10 martie 2023 - 21:47, said:

Am facut eu anul trecut fix aceeasi operatie, decontata 100%

Decontata 100% minus cata spaga la doctori si asistente?

#8
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017

 cicalaca132, on 10 martie 2023 - 21:49, said:

Salut. In ce oras? Cum ti-ai revenit? Mi-ai putea da niste detalii despre tot procesul, cat a durat fiecare pas in parte te rog?
Bucuresti, Spitalul Universitar, nu am rezolvat nimic din pacate, dar la mine nu e sforait, sunt alte probleme
Primul pas mi-am luat trimitere de la medicul de familie.
Am sunat la spital pentru programare ( sau am facut online, nu mai tin minte exact )
am fost la consult unde am stabilit data operatiei
cu o zi inainte de operatie am fost pentru analize
am stat in spital 3 zile in total

 abac, on 11 martie 2023 - 08:15, said:

Decontata 100% minus cata spaga la doctori si asistente?
0 spaga
Am platit doar 10 lei, si aia cu chitanta, da n-am inteles exact pentru ce erau

#9
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Am făcut prin CAS in Iași acum 10 ani, pentru deviație de sept. Decontat și la mine 100%, fără șpăgi și alte prostii.

#10
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Cat curaj aveti sa nu dati spaga la doctori in Romania.

#11
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017

 abac, on 12 martie 2023 - 00:33, said:

Cat curaj aveti sa nu dati spaga la doctori in Romania.
Nu plang multi dupa mine

#12
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014

 abac, on 12 martie 2023 - 00:33, said:

Cat curaj aveti sa nu dati spaga la doctori in Romania.

Și dacă îți ratează intervenția cu tot cu șpagă, ce faci.


#13
habanero

habanero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 11.07.2023
pexCom, ciudat. Din cate au spus si altii pe forum, interventia nu se deconteaza. Sau ne referim la proceduri diferite? Am inteles ca una ar fi cea clasica cu pansamente etc si cealalta s-ar numi septoplastie endoscopica care ar costa undeva in jur de 2000 €.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate