Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

OBFCM - la electrice sau plug in hybrid

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
davidbr

davidbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.09.2012
Buna ziua,

Conform legislatiei EU, toate masinile mai noi de 2021 pot oferi pe OBD informatii despre nr total de km si despre kwh consumati de la retea. Am reusit sa gasesc ceva informatii despre acest lucru si se pare ca pid urile responsabile pentru asta sunt 0917 / 091B / 091A / 091C.
Singurul pentru care am gasit ceva info a fost 0917. Este cineva care ma poate ajuta in decodarea celorlalte 3?
Va multumesc

#2
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 02.05.2008
Nu e mai simplu sa cumperi un adaptor OBD2 si sa folosesti un soft existent pe piata?
Eu de exemplu folosesc un adaptor mini obd2 v1.5 si carscaner pro ... cu modelul masinii am un dashboard unde imi pot monitoriza tot felul de parametrii de la viteza, temperatura baterie, temperatura incalzire baterie, total kwh incarcati, voltaj pe celule + voltaj pe baterie, starea de sanatate baterie, starea de incarcare raportata de BMS cat si cea afisata de masina, starea acumulatorului de 12v cat % este incarcata, viteza motorului.....

#3
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
mie mi-e frică să mă uit într-un obd..., cine știe ce drakku mai citesc acolo și nu-mi mai place mașina? :o :P

#4
emacs

emacs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 18.05.2019

 davidbr, on 09 martie 2023 - 10:00, said:

Buna ziua,

Conform legislatiei EU, toate masinile mai noi de 2021 pot oferi pe OBD informatii despre nr total de km si despre kwh consumati de la retea.

Ai cumva ceva mai multe detalii despre legislatia asta? Eu, la C4, nu vad in CarScanner PRO informatiile astea, dar m-ar interesa sa le pot citi.

Legat de ce-ti trebuie tie, recomand forumurile / proiectele celor care fac mentenanta pentru Torque pro si CarScanner. Incearca fie sa vezi daca gasesti explicit ce-ai nevoie, fie sa le dai un mail.

#5
davidbr

davidbr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 24.09.2012

View Postrelu11051, on 09 martie 2023 - 10:22, said:

Nu e mai simplu sa cumperi un adaptor OBD2 si sa folosesti un soft existent pe piata?
Eu de exemplu folosesc un adaptor mini obd2 v1.5 si carscaner pro ... cu modelul masinii am un dashboard unde imi pot monitoriza tot felul de parametrii de la viteza, temperatura baterie, temperatura incalzire baterie, total kwh incarcati, voltaj pe celule + voltaj pe baterie, starea de sanatate baterie, starea de incarcare raportata de BMS cat si cea afisata de masina, starea acumulatorului de 12v cat % este incarcata, viteza motorului.....

Nu asta era ideea, ma intersa sa interpretez eu acele pid uri pentru un proiect anume

View Postemacs, on 09 martie 2023 - 18:12, said:


Ai cumva ceva mai multe detalii despre legislatia asta? Eu, la C4, nu vad in CarScanner PRO informatiile astea, dar m-ar interesa sa le pot citi.

Legat de ce-ti trebuie tie, recomand forumurile / proiectele celor care fac mentenanta pentru Torque pro si CarScanner. Incearca fie sa vezi daca gasesti explicit ce-ai nevoie, fie sa le dai un mail.

info de care vorbesc sunt pe acele pid uri pe care le am scris, nu am gasit inca cum sunt impartite..am citit doar raw pana acum

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate