Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Administrator SRL cu dosar penal

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Eduardika28

Eduardika28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 14.10.2016
Salutare, softpedisti!
Am si eu o dilema pe care am vrut sa o abordez cu voi aici.Am un SRL infiintat anul trecut, unde pana la inceputul lui 2023 am fost doar administrator si retrageam dividende din firma. Ulterior, de la inceputul lui 2023, m-am angajat la firma si ca salariat cu salariul minim de baza pentru a fi asigurat medical in caz de ceva. Nu ma deranjeaza plata contributiilor nicidecum, plus ca este un avantaj in a scoate banii din firma si prin acel salariu. Ma rog, acestea sunt detalii off-topic.
Ideea de baza este faptul ca in ultimele 4-5 luni am fost cercetat penal pentru o frauda facuta acum 3-4 ani si am fost gasit vinovat, platesc pentru greseala mea. Imi asum aceste lucruri si iarasi, este ceva ce nu are legatura cu subiectul principal. Am primit condamnare cu suspendare pe un an si jumatate. Stiu ca voi avea pata pe cazier o perioada, dar intrebarea mea si ceea ce ma macina este: mai pot fi administrator la SRL-ul meu in aceasta perioada? Am auzit vorbe ca legal nu as mai putea avea aceasta functie si ca cel mai recomandat este sa pun pe cineva din familie (frate,mama,tata) si sa continui eu practic activitatea "din umbra". Sau alta varianta cu asociatii. Stiti cumva solutii? Sau din experienta voastra, pot fi administrator in continuare cu acest dosar penal? Multumesc mult pentru atentie si sunt recunoscator daca ma puteti ajuta cu vreo informatie.
Ps.Vreau doar sa dezbatem un pic, voi intreba si contabila mea daca este posibil acest lucru, dar momentan informatia este noua chiar si pentru mine si pana sa ajung sa intreb acolo, m am gandit sa discut cu voi!

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Raspunsul ar trebui sa il gasesti in decizia de condamnare.

#3
pui

pui

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,060
  • Înscris: 01.09.2004
Depinde pentru ce faptă ai fost condamnat.
În hotărârea de condamnare trebuie că instanța să dispună că se interzic anumite drepturi (nu mai poți fi administrator, nu mai poți deține anumite funcții etc).
Vezi și la art. 6 din Legea societăților, Nr. 31/1990.

#4
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,674
  • Înscris: 10.10.2011
avocatul tau ce zice? sau ai SRL dupa ureche, il conduci tot asa?

#5
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Art. 6, paragarafului 2: Nu pot fi fondatori persoanele care, potrivit legii, sunt incapabile ori care au fost condamnate pentru infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii, infracţiuni de corupţie, delapidare, infracţiuni de fals în înscrisuri, evaziune fiscală, infracţiuni prevăzute de Legea nr. 656/2002 pentru prevenirea şi sancţionarea spălării banilor, precum şi pentru instituirea unor măsuri de prevenire şi combatere a finanţării actelor de terorism, republicată, sau pentru infracţiunile prevăzute de prezenta lege.

INSA, in cazul legii nr. 656/2002 ( se refera la spalare de bani ) se aplica doar daca in hotararea definitiva este specificat ca va este interzis a infiinta o firma.
Cu alte cuvinte, daca in cazier aveti condamnare pt spalare de bani, dar judecatorul nu v-a interzis asta, puteti infiinta sau ramane fondator.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate