Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

SILO - TV Series (2023 _ ...)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#37
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003
Mi-a plăcut cum s-a terminat, aștept S2.

#38
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,217
  • Înscris: 24.07.2022
mai bine faceau doar 1 film. am citit pe wikipedia desi tot n-am inteles de ce a inceput conflictul major. nici de ce stergerea memoriei nu era suficienta de la inceput, sau niste legi..

#39
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,993
  • Înscris: 30.11.2021
Mai astept nitel pana sa discutam spoilere din primul sezon.

Este un serial bun de care nu cred ca a auzit careva.
Eu navigam pe internet si ma uitam pe o pagina de internet, ma uitam pe acolo si zic? Hai sa ma uit pe acola ca pare S.F.

#40
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,641
  • Înscris: 14.10.2004
Gata si eu cu el.
Imi vine sa cumpar cartea sau cartile sa vad ce se intampla in continuare dar nu mai am rabdare sa citesc deloc.Posted Image
Foarte bun serial.
Rebecca Ferguson nu joaca rau deloc dar zici ca nu are viata in ea, lesinata rau fata asta.

#41
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Uite aici audiobook daca nu ai chef de citit:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eMwlnowX9L4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau poti cumpara de pe Audible (30 zile free trial daca nu ai mai fost clientul lor).

Edited by george_alexandru, 02 July 2023 - 13:48.


#42
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
Eu tot n-am priceput ceva, posibil sa nu fi fost atenta.
Spoiler mai jos deci cititi pe riscul propriu.

Spoiler


#43
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Spoiler

Edited by george_alexandru, 02 July 2023 - 20:46.


#44
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Deci aia traiau sub pamant, cu resurse limitate dar la astia care erau trimisi afara sa moara le dadeau costume de protectie sofisticate pe care "uitau" sa le izoleze.
In plus pe ecranul castii de protectie proiectau o imagine diferita de realitate desi aia urmau sa moara in 1-2 minute. WTF ??

#45
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Probabil ca să șteargă camera.

Eu sunt curios de unde au atâtea costume, pentru că au mai avut cazuri de persoane care au ieșit.

Edited by george_alexandru, 03 July 2023 - 06:43.


#46
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

 bbox, on 03 iulie 2023 - 06:37, said:

In plus pe ecranul castii de protectie proiectau o imagine diferita de realitate desi aia urmau sa moara in 1-2 minute. WTF ??
Asta e printre putinele lucruri care au sens in serialul asta, scopul era să-i facă sa curețe lentila, si toți făceau asta ca sa arate ce frumos era afara.

Altfel, serialul e ca Crom, sau Foundation (premize bune, dar acțiune si dezvoltarea ei de cacao. In From, primul sezon s-a terminat cu aducerea unui autobuz plin cu carne proaspătă. Ei, in sezonul doi au făcut exact un rahat cu plot-pointul asta, sezonul a fost mai slab ca primul.

#47
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Nu, nu are sens, puteau trimite o persona in costum izolat sa stearga lentila. Ala vedea ca totul e mort afara, stergea lentila si mergea inapoi ca oricum nu avea unde sa mearga.
Si nu pierdeau nici costumul + nu era nevoie de casca cu ecran.
In plus lentila a mai fost stearsa inainte, cei care au fost trimisi afara puteau sa stie ca imaginea nu se va schimba.

#48
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007

 george_alexandru, on 02 iulie 2023 - 20:45, said:

Spoiler

Spoiler

Edited by AlexEn, 03 July 2023 - 08:28.


#49
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Spoiler


#50
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

 bbox, on 03 iulie 2023 - 07:06, said:

Nu, nu are sens, puteau trimite o persona in costum izolat sa stearga lentila. Ala vedea ca totul e mort afara, stergea lentila si mergea inapoi ca oricum nu avea unde sa mearga.
Si ăluia îi poate bubui mintea si curiozitatea sa se duca sa vadă si ce e după dealul ala.

Curățatul lentilei are mai multe roluri si semnificații, si e printre putinele lucruri care m-au atras la serialul ăsta. In primul rînd, e cea mai mișto Metida de a scăpa de dizidenți, revoluționari, de-ăștia care cred c-au apucat adevărul de cur si stiu ei mai bine: du-te frate si convinge-te singur ce bine e afara, daca la noi nu-ți place, dar fa-ne și noua un serviciu si arata-le si celorlalți cit de bou ai fost. Îți dam aer si echipament pentru asta, ba chiar si iluzia ca ai avut dreptate (avem si noi interesul sa cureți lentila), ca sa mori fericit.

Apoi, e o lecție pentru cei dinăuntru, ca oricît de rău e înăuntru (si mie toate masurile alea "opresive" mi se par de bun simt (rezonabile)), mai rău e in afara
Spoiler

 bbox, on 03 iulie 2023 - 07:06, said:

In plus lentila a mai fost stearsa inainte, cei care au fost trimisi afara puteau sa stie ca imaginea nu se va schimba.
De asta s-a prins aia, de n-a mai șters lentila. Ceilalți, ce erau sa facă ca sa arate celorlalți ce vedeau ei in casca? Erau luați de bucuria momentului, curățau si pe urma mureau, fiecare crezind ceea ce trebuie, curățitorul moare fericit, iar aia dinăuntru cred ca ala in sfârșit s-a lămurit care-i adevărul, "so we don't have to".

#51
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
@bbox
cei ce ieseau afara NU trebuiau sa se mai intoarca. de aia erau date costume improprii.

de asemenea, lumea nu trebuia sa-si doreasca sa iasa afara.

#52
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007

 AlexEn, on 02 iulie 2023 - 20:28, said:

Eu tot n-am priceput ceva, posibil sa nu fi fost atenta.
Spoiler mai jos deci cititi pe riscul propriu.

Spoiler

Respira greu din cauza emotiei, reactia este normala, explicatia faptului ca ea supravietuieste este banda izolatoare de pe costum: toti ceilalti erau izolati de banda de la IT care era gandita sa nu izoleze costumul dar ea avea banda "de aia buna" de la mecanici.  De asta conta faptul ca ea furase banda de la IT, calitatea acelei bande trebuia sa ramana un mister.

Pentru a functiona orice autocratie are nevoie de o legenda fondatoare si de un inamic atotputernic, pe mine asta ma atrage la serial cel mai mult, e o distopie nu foarte departe de lumea in care traim.

Imi aminteste de filmul ember city.

Edited by bullterrorist, 03 July 2023 - 15:36.


#53
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
eu am inteles ca "banda buna" era la it iar mecanicii primeau de proasta calitate. de aia s-a si iscat scandalul cind s-a furat banda. iar costumele (de pina acum) erau construite de cei de la it insa se folosea banda proasta, pe cind la costumul protagonistei s-a folosit banda furata, de buna calitate.

#54
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Cam greu de urmarit... Probabil ca era mai interesant daca nu as fi citit cartile, carti pe care nu le-as numi nemaipomenite. Se simte ca initial a fost o nuvela pe care Hugh Howey a dezvoltat-o datorita succesului avut. Povestea se cam degradeaza pe parcurs, iar finalul este destul de banal (nwo) si ambiguu - unele intrebari raman fara un raspuns concret. Oricum, merita o lectura.
Pt cei care vor sa afle despre ce-i vorba in propozitie, dar nu au chef/timp/rabdare sa citeasca cartile sau sa astepte urmatoarele sezoane ale serialului -> un rezumat al cartilor. Probabil ca multe detalii imi vor scapa (le-am citit in urma cu vreo 7 ani), dar imi amintesc ideile principale.

Spoiler

Edit - Judicial, Flamekeepers, The Syndrome nu exista in carti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate