Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

SILO - TV Series (2023 _ ...)

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
.„Silo” de la Apple, noul serial science fiction cu 10 episoade bazat pe cea mai bine vândută trilogie de romane distopice a lui Hugh Howey ... va avea premiera globală vineri, 5 mai 2023, pe Apple TV+.
„Silo” este creat de scenaristul nominalizat la Emmy Graham Yost („Band of Brothers”, „Justified”), care servește și ca showrunner. Nominalizat la premiul Oscar Morten Tyldum („Defending Jacob”, „The Imitation Game”) regizează primele trei episoade,
In rol principal apare Rebecca Ferguson/Juliette, Ferguson este si  producător executiv.
„Silo” va avea premiera cu primele două episoade, urmate de un episod nou săptămânal, în fiecare vineri până pe 30 iunie 2023 pe Apple TV+.

Din distributie: Tim Robbins, Rashida Jones, David Oyelowo, Common, Harriet Walter, Avi Nash, Chinaza Uche, & Iain Glen
„Silo” este produs pentru Apple TV+ de AMC Studios și bazat pe romanele lui Hugh Howey. Serialul este produs executiv de Yost, Howey, Tyldum și Ferguson, alături de Nina Jack, Fred Golan, Rémi Aubuchon și Ingrid Escajeda.
Silo pe Apple TV+ începând cu 5 mai 2023 ...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bBMajXwi6Cs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
Mda, are o premisa mai buna (credibila, mai usor de imaginat) decit Snowpiercer, de exemplu, dar tot o varza cu „the big wall of fear”, care-i tine pe toti inauntru pina cind... Si cind te gindesti ca au bagat caruta-n șanț cu Divergent, unde chiar aveai ce vedea si discuta (cel putin in carti).

Oricum e mai bine decit colonii in spatiu sau pe alte planete INAINTE SA VEZI DACA POTI FACE LOCUIBILE PARTI ALE PAMINTULUI. Or, s-au facut vreo doua biodoame aici pe Pămint, ca experiment daca pot exista celule dintr-astea autosuficiente, si au esuat amindoua, si din motive tehnice, si sociale (din cauza oamenilor implicati).

Daca o sa ma uit, o sa fie din lipsa de altceva.

#3
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,451
  • Înscris: 02.09.2016
Silo — Official Trailer | Apple TV+
06.04.2023

Nu părăsi silozul. Bazat pe best selling novel, Silo are premiera pe 5 mai pe Apple TV+

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8ZYhuvIv1pA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Silo e o serie de carti bune, dar ce le face bune e atmosfera recreata. Daca serialul va fi bun sau nu depinde doar de reusita lor in recrearea acelui feeling intunecat si claustrofobic.

#5
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

 hellmarvel, on 07 martie 2023 - 10:12, said:

Daca o sa ma uit, o sa fie din lipsa de altceva.
Actually, desi mai aveam si altele de vazut, din doua episoade m-a prins. Ma pregateam sa arunc cu rahat in el ca „oh, no we wants kids”, dar pina la urma a fost un praf in ochi de scurta durata, miezul fiind in alta parte. Si, sincer, m-au prins cu doua fraze: „Don't say you want to go outside, or you'll go outside”, si mi-ar fi placut sa schimbe mantra aia cu „We don't know...” atunci cind trimit pe cineva la curatat, sa zica ”We don't know when we will be able to go outside. All we know is that for you, Allison Becker, that day is today”.

#6
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
M-ai făcut curios, am să-l caut și eu.
Sunt câteva review-uri pe IMDb, sper să fie mai bun ca Snowpiercer.

#7
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Am vazut aseara episodul 1, mi-a placut.

Acum, ep.2

#8
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,360
  • Înscris: 23.05.2003
Yep, văzut și eu un episod și promite.

#9
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu din start zic ca nu am citit cartile asa ca nu compar cu ele.

E vizionabil mai ales la ce lipsa acuta de SF-uri e in ultima perioada. Adica as zice chiar bunicel, un 6,5 acolo.

Acum daca e sa compar cu snowpiercer as zice ca e mai slab si parerea mea e ca premisa si e mai proasta. In primul rand in 140 de ani - cel putin atat pentru ca nu se stie ce a fost inainte de rebeliune- se pot intampla o gramada de accidente. Nu zic de aer contaminat neaparat dar molime si nu doar la oameni ci si la culturi si animale imposibil sa nu fi fost. Plus ca doctorii doar invatau ce stiau aia dinaintea lui ca nu aveau carti ramase dinainte de rebeliune. Vaccinuri? Medicamente?
Dupa aia in minim 3-4 generatii cat au trecut -posibil chiar mai multe, depinde cat traiau sau cat ii lasau sa traiasca- toti ar fi trebuit sa fie niste albinosi pitici fara soare si cu aceleasi ramuri genetice. Cati ar fi trebuit sa fie sa nu se amestece?
Nu mai zic ca in conditiile alea probabil la 40 de ani erai fosila vie si te omorau aia sa nu mai consumi resurse aiurea.
Si la fel, in 3-4 generatii nu s-a gasit nici un destept sa hecareasca camerele video? E de inteles ca lumea se tampeste usor mai ales in conditiile alea dar macar unul sa fi fost curios vreodata.

Si inteleg ca aveau departamentul Recycling dar cat sa reziste tevile si toate sarmele alea? De unde avea materiale sa tot le schimbe? Ca si departamentul ala de reparare... Ce tot reparau? Aveau fabrica de rezistori si tranzistori? Ca altfel daca tot luai de la cele mai vechi si reparai altele la un moment dat toate devin vechi.

Ma rog, cum am zis, imi place ca au bagat intr-un singur episod povestea aleia. Acum se lungesc putin cu povestea serifului si ma enerveaza dar per total jocul actorilor e ok si e de urmarit.

Kilu' meu pe vremuri un sezon avea 20 de episoade si scenaristii aveau idei sa bage in fiecare episod o poveste. Acum un sezon are 8 episoade, 10 in cel mai bun caz si intind pelteaua de nu se poate. Poate nu ar fi rau sa nu mai faca greve pana nu isi mai pun capul la contributie. Spanac, numai remakeuri si pe la filme in ultimul timp...

Edited by Seteh, 06 May 2023 - 17:32.


#10
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,548
  • Înscris: 30.08.2017
După primele două episoade pare interesant, o să-l urmăresc în continuare.

#11
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,942
  • Înscris: 18.10.2007
Imi aminteste de ascension?  sper ca nu-l botez.

Interesant

#12
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Mie mi-a mai trecut entuziasmul.

Am terminat episodul 3 și am impresia că începe să o dea pe aceeași rețetă ca Snowpiercer. Soap opera cu decoruri bune și atât.
Au început puternic dar nu poate că au cu ce să susțină ideea cu care au început așa că bagă dramă de umplutură.

Mi se pare destul de mediocru acum.

#13
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010

 pexCom, on 13 mai 2023 - 20:00, said:

Au început puternic dar nu poate că au cu ce să susțină ideea cu care au început așa că bagă dramă de umplutură.
Cam așa ceva. La sf ep 2 m-am kakat pe mine de ris cînd s-a coborit aia pe funie fara sa știe unde duce si a rămas suspendata in gol (situație clasica de "you didn't think that through, did you?"). In ep 3 tipa se urca înapoi pe funie ca un ninja si problema-i rezolvata. Povestea principala avansează cu EXACT un sfert de pas si tot episodul e de fapt umflatul cu pompa al personajului principal, cit de competenta si sacrificioasa e ea.

Dar cel mai enervant e cum au pus ei salvarea întregului siloz in mîinile unei femei si al unui copchil din Punjab, in timp ce seful la ingineri, alb si musculos se tine nervos cu miinile de balustrada, strigînd îndemnuri si incurajari

Păcat de actriță principala, face un rol excepțional in Mrs. Davis (mutra ei serioasa in contexte de te doare mintea). Păcat și de Tim Robbins, nici n-am știut ca se tine așa de bine, ma întreb de ce naiba nu a apărut si apare mai des in filme.

#14
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Episodul asta 4 m-a cam plictisit... Dadeam skip 5 cate secunde la partile cu ea mica cand arata ce chinuita a fost .... Facepalm

Alte chestii enervante:
- departamentul ala judiciar sau cum se cheama e de fapt un fel de politie secreta? Toti anii astia ce au facut de nu s-au bagat in alegeri si altele?
- Daca e asa important departamentul asta, de ce urmatorul la putere e departamentul IT?
- care departament IT ce ar mai putea sa faca la vremea respectiva? Sa depaneze calculatoarele si sa dea restart la routere? Ce spanac de programe si aplicatii mai fac ca sunt cateva calculatoare toate pe acolo, plebeii nu aveau voie nici radio.

Aaaa... ca tot am zis mai sus ca nu l-a dus pe niciunul capul sa hecareasca camerele alea, de fapt nici nu e vreo chestie grea, s-au hecarit singure cand au inchis curentul... alt facepalm.

Edited by Seteh, 20 May 2023 - 11:24.


#15
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 12.03.2010
Se duce de rîpă si serialul asta, si începuse bine cu "bă, noi aicea spunem o poveste, nu umflam si lingem in kur personaje". Ultimele 3 episoade aproape ca nici nu mai au legătură cu ce au început sa spună in primele doua (in afara ca tot freacă si se uita la o camera video paradită ca mîța la călindar) si totul e despre niste răi care fac lucruri rele, si una buna care vrea să-i demaște. Păcat de set up si decoruri, acuma-mi pare rău ca am vorbit de rău Snowpiercer.

#16
pexCom

pexCom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,243
  • Înscris: 15.01.2014
Eu am renunțat la el, nici nu am văzut ultimul episod.
E aliniat cu trendul din ziua de azi, decoruri superbe și atât. E un serial insipid, fără "suflet", actori care nu știu să joace, firul epic sub-mediocru, neinteligent. Nu știu ce caută Tim Robbins în el.

Asta e, tocmai ce am descoperit Succession, am 4 sezoane de văzut. Serial făcut cum trebuie, nu mizeria asta.

Edited by pexCom, 27 May 2023 - 08:53.


#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,548
  • Înscris: 30.08.2017
N-am văzut ultimul episod. Gata, să înțeleg că o dau în telenovela?

Eu cred că îi dau până la finalul sezonului și vad atunci dacă mai continui cu el.

#18
dragos1405

dragos1405

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 24.10.2015
O sa fie sezonul 2. Sursa:https://tvseriesfinale.com/tv-show/silo-season-two-renewal-announced-for-dystopian-series-on-apple-tv/.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate