Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Totul despre TUNISIA

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
5136 replies to this topic

#5113
Bosca

Bosca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 188
  • Înscris: 01.12.2005

View Postnicoleta857, on 14th November 2009, 13:44, said:

Simplu dragul meu IMPERATOR...ma numar printre pagubiti....iar tu probabil printre angajatii firmei...
Nu inteleg de ce lansezi acuzatii fara fond.
Daca si conu' IMPERATOR lucreaza la vreo agentie, ma las de calatorii.
Intamplarea face ca am fost in Tunisia prin TUI, dar transferul la hotel si excursiile le-am facut cu cei de la Tunisiana.
Pt ghidul Tunsiana, Patricia, numai cuvinte de lauda. Asta a fost in iunie 2006. Nu stiu ce s-a mai intamplat de atunci.
Ideea ar fi, cum spun si ceilalti colegi de pe forum, sa povestesti ce ai patit sau ce te deranjeaza la ei.
Nu de alta, dar sa stim si noi la ce sa ne asteptam pe viitor.

#5114
anuca_2004

anuca_2004

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 23.11.2007
Poate este unul dintre turistii care au avut ocazia sa calatoreasca cu Tunisiana in ultimele luni.Au fost ceva probleme pe aeroport legate de plati neefectuate de catre agentia de turism catre compania aeriana,au fost lasati turisti in aeroport,in unele cazuri Kartago au platit pt a putea turistii sa plece de pe aeroport.De exemplu cazul nostru cand am plecat pe 30 septembrie si cu intarziere de vreo 4 ore,iar nimeni nu ne spunea nimic despre ce se intampla.Din ora in ora se anunta ca check-inul are intarziere inca o ora.Cei de la agentie la un moment dat au disparut din peisaj,nu dadeau nici o explicatie.Angajatii aeroportului ne-au spus pana la urma cine este de vina pentru intarzierea.Toata lumea cauta agentii de la Tunisiana pt a-i trage la raspundere,de fapt daca stam sa ne gandim nu erau ei de vina,ei fiind doar trimisi pe aeroport.

#5115
johndoe13

johndoe13

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 03.07.2007
Salut,

nu stiu care e povestea user-ului nicoleta857, dar v-o pot spune pe a mea , in "calitate" de pagubit al agentiei Tunisiana:

Trebuia sa plecam pe 14.10.09, dar pe 12 ne-au sunat si ne-au spus ca s-a anulat sejurul deoarece s-a retras un grup mare de oameni si ca suntem programati sa ne primim banii inapoi abia pe 24.10. Deoarece nu eram in Bucuresti pe 12, abia in ziua urmatoare, pe 13, am fost la agentia din Mosilor sa intrebam de ce trebuie sa asteptam pentru a ne primi banii inapoi, cand in contract e specificat ca trebuie returnati imediat in asftel de cazuri.

Acolo ni s-a spus ca dureaza pana isi primesc si ei banii inapoi si de aceea trebuie sa asteptam pana pe 24. Cand am intrebat daca nu ne pot programa pentru urmatorul zbor de pe 21.10 ni s-a raspuns ca acel zbor este ocupat in totalitate (este full).

Ca apoi, pe 23.10 sa fiu sunat si anuntat ca am fost reprogramat pentru data de 07.11 din cauza faptului ca s-a anulat si zborul de pe 21.10 (cel care era full).

In aceeasi zi am fost iarasi la agentia din Mosilor si le-am spus ca sunt neseriosi si ca nu respecta un contract si daca nu imi dau banii inapoi o sa fac reclamatia la ANPC si o sa cer si despagubiri (la care am dreptul conform contractului). Cu toate acestea mi s-a comunicat, dupa ce reprezentantul de la agentie a vorbit la telefon cu directoare economica, ca pana pe 07.11 nu imi pot primi banii.

Pe 07.11 am fost la agentia din Mosilor si era inchis desi era in timpul programului afisat. In aceeasi zi am sunat la toate numerele de contact de pe site si nu a raspuns nimeni la niciunul din ele.

Pe 10.11 cand am trecut din nou pe acolo, era pus un anunt ca in perioada 09.11 - 15.11 se afla in concediu de odihna. Pana pe 16.11 nu a raspuns nimeni la niciunul din numerele de pe site. (au intrat toti angajatii odata in concediu de odihna).

Pe 16.11 mi s-a raspuns in sfarsit la telefon de la sediul central, dar nu mi s-a spus de ce nu mi-am primit banii pe 7.11 sau de ce nu am fost anuntat ca acest lucru nu mai este posibil. Mi s-a spus doar ca abia miercuri(18.11) se intoarce din concediul reprezentatul de la agentia Mosilor si se intoarce in tara si patronul si ca abia atunci sa iau legatura cu ei din nou ca sunt sanse sa primesc informatii noi.

Asa intelege agentia Tunisiana sa trateze clientii fata de care are o obligatie contractuala.

Pentru marturii si de la alte persoane inlocuiti in link-ul postat de nicoleta857 stelutele cu "am fost acolo" fara spatii si "".

Numai bine si sa nu ajungeti in situatii din astea.

#5116
silviu1606

silviu1606

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 23.03.2009

View Postjohndoe13, on 17th November 2009, 11:35, said:

Numai bine si sa nu ajungeti in situatii din astea.

Si eu care ma gandeam sa merg in Tunisia la anul....
Se pare ca e multa neseriozitate pe aceasta relatie, desi destinatia ar fi una foarte interesanta.
( numai pentru excursia in desert si tot ar merita mers)

#5117
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postsilviu1606, on 17th November 2009, 13:49, said:

Si eu care ma gandeam sa merg in Tunisia la anul....
Se pare ca e multa neseriozitate pe aceasta relatie, desi destinatia ar fi una foarte interesanta.
( numai pentru excursia in desert si tot ar merita mers)
Pai du-te. Ce are tara cu faptul ca o agentie de turism nu este serioasa ?

#5118
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View PostImperator, on 17th November 2009, 15:29, said:

Pai du-te. Ce are tara cu faptul ca o agentie de turism nu este serioasa ?

Cam care ar fi combinatia de zboruri cea mai convenabila pt a ajunge pe cont propriu in Tunisia?

#5119
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPhx', on 17th November 2009, 16:06, said:

Cam care ar fi combinatia de zboruri cea mai convenabila pt a ajunge pe cont propriu in Tunisia?
Din pacate nu exista prea multe low cost companies care opereaza in Tunisia - singura care o stiu este Air Berlin care nu e chiar prea ieftina.
Cele mai multe oferte pot veni de la Alitalia sau o combinatie de low cost pana la Roma si Alitalia sau Tunisair de acolo.

Edited by Imperator, 17 November 2009 - 17:41.


#5120
ioanadragnea

ioanadragnea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.11.2009

View Postflorin p, on 10th October 2009, 16:31, said:

fratilor , daca vreti sa plecati in tunisia atentie, nu va cumparati biletele foarte devreme amagiti de promotiile de 10-12% care oricum vor fi foarte scumpe decat daca le veti cumpara in sistem last minute , iar agentiile in cazul meu TUNISIANA TRAVEL nu vor face rezervarea ,vor prefera sa se foloseasca de banii dumneavoastra putand chiar rata sa va mai gaseasca locuri in hotelul ales de dumneavoastra si vor invoca tot felul de motive(inundatie )in cazul meu si va vor caza intr-un hotel echivalent dar de conditii mult mai proaste ei, in contract fiind acoperiti iar diferenta de pret nu e greu de intuit in buzunarele cui vor intra! Sfatul meu este decat sa alegeti un hotel de 4 stele all alegeti mai bine 5 stele demipensiune si cu toate acestea nu veti avea garantia ca serviciile vor fi la nivel inalt  incercati sa aflati ce hoteluri sunt nou construite, gen RIU MARCO POLO etc ! Ce se merita cu adevarat este excursia in sahara si atentie la bastinasi vor fi ca hienele printre voi sa va stoarca de bani! negociati fara rusine cu ei ,urmaritile privirea sa ii observati cat de hoti sunt ! ultima zi se pierde oricum, plecarea de la hotel este la 4 dimineata, alt lucru prin care sunt acoperiti in contract ! cred ca oricine are ceva cunostinte de engleza poate sa se descurce si singur fara sa apeleze la agentie, rezervare online la hotel si de gasit avion si veti scapa de stres si nervi! pentru a fi inteles mai bine voi detalia intr-o zi aventura mea in Tunisia ! angajatii de la respectiva agentie ii rog sa nu comenteze sau daca vor sa ma contrazica cu ceva sa isi spuna numele adevarat pentru a-i intalni personal sa le trag un sut in c..   cine doreste amanunte le pot da numarul meu de telefon si le voi spune ce sa nu faca pentru ca sa nu aiba o vacanta de cosmar .. respect !!

Buna
Am si eu o problema cu aceasta agentie, am achizitionat un sejur in sept ce urma sa aiba loc in luna oct, dar cu o zi inainte de plecare dn-ul alexandru a sunat si a spus ca sejurul a  fost anulat si ca banii se vor restitui in  baza unei programari. De atunci si pana acum am tot fost programata dar de fiecare data se intampla cate ceva si nu luam banii (nu au lichiditati). Mai nou acum nu sunt de gasit ...nici directorul ...nici angajatii...ba sunt in concediu toti, ba nu raspund la tel, ba se baricadeaza in agentie sau fug cand ii anunt ca vin. Ii rog pe toti cei care sunt in aceeasi situatie cu mine sa ma contacteze pe mail  la [email protected].
Iar pt toti cei care intentioneaza sa plece in tunisia sa contacteze alta agentie dc vor sa nu aiba probleme.

View Postjohndoe13, on 17th November 2009, 12:35, said:

Salut,

nu stiu care e povestea user-ului nicoleta857, dar v-o pot spune pe a mea , in "calitate" de pagubit al agentiei Tunisiana:

Trebuia sa plecam pe 14.10.09, dar pe 12 ne-au sunat si ne-au spus ca s-a anulat sejurul deoarece s-a retras un grup mare de oameni si ca suntem programati sa ne primim banii inapoi abia pe 24.10. Deoarece nu eram in Bucuresti pe 12, abia in ziua urmatoare, pe 13, am fost la agentia din Mosilor sa intrebam de ce trebuie sa asteptam pentru a ne primi banii inapoi, cand in contract e specificat ca trebuie returnati imediat in asftel de cazuri.

Acolo ni s-a spus ca dureaza pana isi primesc si ei banii inapoi si de aceea trebuie sa asteptam pana pe 24. Cand am intrebat daca nu ne pot programa pentru urmatorul zbor de pe 21.10 ni s-a raspuns ca acel zbor este ocupat in totalitate (este full).

Ca apoi, pe 23.10 sa fiu sunat si anuntat ca am fost reprogramat pentru data de 07.11 din cauza faptului ca s-a anulat si zborul de pe 21.10 (cel care era full).

In aceeasi zi am fost iarasi la agentia din Mosilor si le-am spus ca sunt neseriosi si ca nu respecta un contract si daca nu imi dau banii inapoi o sa fac reclamatia la ANPC si o sa cer si despagubiri (la care am dreptul conform contractului). Cu toate acestea mi s-a comunicat, dupa ce reprezentantul de la agentie a vorbit la telefon cu directoare economica, ca pana pe 07.11 nu imi pot primi banii.

Pe 07.11 am fost la agentia din Mosilor si era inchis desi era in timpul programului afisat. In aceeasi zi am sunat la toate numerele de contact de pe site si nu a raspuns nimeni la niciunul din ele.

Pe 10.11 cand am trecut din nou pe acolo, era pus un anunt ca in perioada 09.11 - 15.11 se afla in concediu de odihna. Pana pe 16.11 nu a raspuns nimeni la niciunul din numerele de pe site. (au intrat toti angajatii odata in concediu de odihna).

Pe 16.11 mi s-a raspuns in sfarsit la telefon de la sediul central, dar nu mi s-a spus de ce nu mi-am primit banii pe 7.11 sau de ce nu am fost anuntat ca acest lucru nu mai este posibil. Mi s-a spus doar ca abia miercuri(18.11) se intoarce din concediul reprezentatul de la agentia Mosilor si se intoarce in tara si patronul si ca abia atunci sa iau legatura cu ei din nou ca sunt sanse sa primesc informatii noi.

Asa intelege agentia Tunisiana sa trateze clientii fata de care are o obligatie contractuala.

Pentru marturii si de la alte persoane inlocuiti in link-ul postat de nicoleta857 stelutele cu "am fost acolo" fara spatii si "".

Numai bine si sa nu ajungeti in situatii din astea.

Buna, am vazut msj tau, tu ti-ai primit banii pana la urma? Eu sunt in aceeasi situatie cu tine si nu mi-am primit banii nici pana acum. Am facut o petitie online pe site-ul min turismului si la OPC si astept raspunsurile. dc vrei sa vb, asta este adresa mea de mail [email protected]. Am vb cu un avocat si mi-a spus ca putem sa-l actionam in instanta ca parte civila dc suntem mai multi in aceeasi situatie.

#5121
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007

View PostPhx', on 17th November 2009, 16:06, said:

Cam care ar fi combinatia de zboruri cea mai convenabila pt a ajunge pe cont propriu in Tunisia?

Si noi ne tot gandim la asa ceva. Cred ca cea mai ieftina combinatia pentru Tunisia presupune si ferry, nu numai avion. Poate ca, de fapt, solutia ar fi o vacanta Sicilia+Tunisia.

- avion Bucharest -> Catania = 75 euro
- autobuz Catania -> Palermo = 22 euro Attached File  C_P.JPG   35.26K   29 downloads
- ferry Palermo -> Tunis = 47 euro Attached File  P_T.JPG   38.66K   32 downloads

Pentru o eventuala cazare in Sicilia (Catania sau Palermo): Attached File  cazare_C_P.JPG   44.46K   44 downloads

#5122
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005

View PostImperator, on 17th November 2009, 17:38, said:

Din pacate nu exista prea multe low cost companies care opereaza in Tunisia - singura care o stiu este Air Berlin care nu e chiar prea ieftina.
Cele mai multe oferte pot veni de la Alitalia sau o combinatie de low cost pana la Roma si Alitalia sau Tunisair de acolo.

Multumesc de raspuns, la Italia (Roma) ma gandeam si eu, chiar si pentru faptul ca este mai aproape de ei (ca mi se pare cam aiurea sa zbor pana departe, de exemplu Berlin, pt ca apoi sa iau avionul spre Tunisia). O sa ma uit pe la Alitalia (chiar daca nu-mi plac deloc avioanele lor MD).

View Posto_dor, on 17th November 2009, 19:48, said:

Si noi ne tot gandim la asa ceva. Cred ca cea mai ieftina combinatia pentru Tunisia presupune si ferry, nu numai avion. Poate ca, de fapt, solutia ar fi o vacanta Sicilia+Tunisia.

- avion Bucharest -> Catania = 75 euro
- autobuz Catania -> Palermo = 22 euro Attachment C_P.JPG
- ferry Palermo -> Tunis = 47 euro Attachment P_T.JPG

Pentru o eventuala cazare in Sicilia (Catania sau Palermo): Attachment cazare_C_P.JPG

In Sicilia am mai tot fost, dar nu mi-ar displace sa mai ajung..., stiu de ferry din Palermo, dar cautam o varianta de a ajunge mai rapid in zona, dat fiind ca in general excursiile mele (cand plec fara copii) sunt de 3-4-5 zile...
De fapt o sa ajung o zi in Tunis in aprilie (merg in croaziera si unul din porturi e Tunis), dar pentru a vedea mai mult, cu alta ocazie, ma interesam de eventuale zboruri bine legate.
In alta ordine de idei, in 6-7 ore de stat in Tunis, ce am putea vizita pe cont propriu? ca nu as vrea sa iau neaparat excursie organizata de pe vas, caci la 4 persoane (suntem si cu copiii) ne-ar duce cam mult si nu stiu daca merita. Desi, daca ma gandesc bine, anul trecut in Casablanca si Agadir (unde am ajuns tot cu croaziera), m-am felicitat ca am ales excursiile organizate de pe vas (desi cam scumpe), ca nu prea vad ce am fi facut pe cont propriu (inafara de a fi mers eventual doar pana la Moschee)...Deci exista 1-2 "must see"-uri in orasul Tunis la care sa ajungem singuri din port (cu autobuz eventual)?

Edited by Phx', 18 November 2009 - 12:41.


#5123
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPhx', on 18th November 2009, 12:40, said:

Multumesc de raspuns, la Italia (Roma) ma gandeam si eu, chiar si pentru faptul ca este mai aproape de ei (ca mi se pare cam aiurea sa zbor pana departe, de exemplu Berlin, pt ca apoi sa iau avionul spre Tunisia). O sa ma uit pe la Alitalia (chiar daca nu-mi plac deloc avioanele lor MD).



In Sicilia am mai tot fost, dar nu mi-ar displace sa mai ajung..., stiu de ferry din Palermo, dar cautam o varianta de a ajunge mai rapid in zona, dat fiind ca in general excursiile mele (cand plec fara copii) sunt de 3-4-5 zile...
De fapt o sa ajung o zi in Tunis in aprilie (merg in croaziera si unul din porturi e Tunis), dar pentru a vedea mai mult, cu alta ocazie, ma interesam de eventuale zboruri bine legate.
In alta ordine de idei, in 6-7 ore de stat in Tunis, ce am putea vizita pe cont propriu? ca nu as vrea sa iau neaparat excursie organizata de pe vas, caci la 4 persoane (suntem si cu copiii) ne-ar duce cam mult si nu stiu daca merita. Desi, daca ma gandesc bine, anul trecut in Casablanca si Agadir (unde am ajuns tot cu croaziera), m-am felicitat ca am ales excursiile organizate de pe vas (desi cam scumpe), ca nu prea vad ce am fi facut pe cont propriu (inafara de a fi mers eventual doar pana la Moschee)...Deci exista 1-2 "must see"-uri in orasul Tunis la care sa ajungem singuri din port (cu autobuz eventual)?
Mda... m-am uitat pe niste zboruri pe martie si au niste preturi cam nerusinate - 400 euro dus-intors Buc - Rom - Tunis. Cu banii astia te duci in India !
Pana isi va deschide si Tunisia cerul cum a facut Marocul, asta e.

Sincer, nu stiu unde e portul in Tunis, dar cel mai lesne e probabil cu taxiul. Partea cea mai faina din Tunis e de fapt la nord de Tunis intr-un sat care se numeste Sidi Bou Said si care este pe linia de metro / tren suburban. In Tunis, in afara de muzeu, e doar un oras dragut, ok, dar nimic de subliniat ca "must see". Au o medina, dar nu e cine stie ce.

#5124
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 28.06.2007
Alte companii low cost (in afara de Air Berlin) care opereaza in Tunisia:
Aigle Azur, Air Baltic, Air Europa, ClickAir, Condor, Helvetic, Jetair, ThomasCook, Thomsonfly, Transavia, TUIfly

Pentru Pasti, Turkish Airlines are zbor Istanbul-Tunis la 200euro.

#5125
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Posto_dor, on 18th November 2009, 14:28, said:

Alte companii low cost (in afara de Air Berlin) care opereaza in Tunisia:
Aigle Azur, Air Baltic, Air Europa, ClickAir, Condor, Helvetic, Jetair, ThomasCook, Thomsonfly, Transavia, TUIfly

Pentru Pasti, Turkish Airlines are zbor Istanbul-Tunis la 200euro.
TK Bucuresti - Istanbul - Tunis la 380 euro.... not good.
M-am uitat pe altele.

Aigle Azur nu are preturi prea prietenoase decat pe Algeria. De exemplu, un Paris - Djerba (nu zboara la Tunis) costa 266 euro (+ inca vreo 100 si ceva de la Bucuresti tot pe acolo te duce)
Air Baltic opereaza din Riga, Letonia, nu exista cursa directa low cost din Romania
Air Europa e 200 euro din Madrid, plus vreo 100 OTP - MAD duce la 300 - care pare sa fie cel mai bun deal
Clickair nu opereaza pe Tunis.
celelalte nu prea m-am uitat.

Totusi din toata lista asta se vede ca marile low costuri din Europa (gen EasyJet, RyanAir, ClickAir si altele) nu opereaza in Tunisia... Iar Tunisia nu are un low cost tunisian (cum are Marocul cu 3 - Atlas Blue, Jet4U si Air Arabia Maroc) ceea ce duce la preturi relativ mari. Am fost in octombrie cu circa 200 euro la Casablanca, bilete cumparate cu 3 saptamani inainte.

#5126
Phx'

Phx'

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 868
  • Înscris: 16.10.2005
Bag seama ca nu se merita sa ma grabesc cu Tunisia pe cont propriu...
Cat pentru ziua in care voi fi in Tunis in croaziera, sa incerc deci sa ajung in  Sidi Bou Said...Mersi mult, Imperator.

#5127
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostPhx', on 18th November 2009, 17:33, said:

Bag seama ca nu se merita sa ma grabesc cu Tunisia pe cont propriu...
Cat pentru ziua in care voi fi in Tunis in croaziera, sa incerc deci sa ajung in  Sidi Bou Said...Mersi mult, Imperator.
Du-te in Maroc... Marrakech, Fes si ce e peste muntii Atlas merita mult mai mult ! Si inteleg ca n-ai fost decat pe coasta.

#5128
dannadima

dannadima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 25.05.2009
Salutare la toata lumea. Tocmai am terminat de citit cele 285 de pagini (0 sapt a durat) si tot nehotarata sunt. O sa radeti ...dar vreau la vara sa merg neaparat in Tunisia si nu ma pot hotari in ce statiune. Din ce am citit pe aici inteleg ca Port El Kantaoui si Yasmine Hammamet sunt cele mai cautate si frumoase statiuni.  Acuma problema mea este ca imi doresc sa merg intr-o statiune si frumoasa si mare. Totusi Sousse din ce am citit pe aici este un oras f mare al treilea in Tunisia), dar nu m-ar tenta totusi Sousse ci mai degraba Port El Kantaoui care am auzit ca este foarte frumos. Dar nici nu as vrea sa ajung in Pek si sa fie atat de mic incat intr-o zi sa il vad tot. Aceeasi situatiese prezinta si la Hammamet si Yasmine Hammamet. Va rog mult daca puteti sa ma lamuriti si sa imi spuneti in primul rand care statiune e mai mare :Port el Kantaoui sau Yasmine Hammamet? Si care din ele ofera mai multe posibilitati de distractie( eu si sotul meu suntem tineri). Acelasi lucru ma intereseaza si depsre Sousse si Hammamet. Care din ele e mai frumoasa ca de mare stiu ca e Sousse. Si nu in ultimul rand cam ce suprafata mentionati ca are Port El Kantaoui sau macar spuneti-mi va rog cu aproximatie cu ce oras din Romania la-ti cataloga ca marime ca sa pot sa imi fac o idee. Va multumes si sper ca nu v-am plictisit prea tare. Astept raspunsuri daca sunteti draguti. Pa.

#5129
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Eu am fost in Sousse anul trecut de Revelion. Noi am fost cu scopul sa vizitam Tunisia, in fiecare zi porneam intr-o directie cu tren, autobuz, microbuz, Sousse avand foarte bune conexiuni de transport. daca vrei sa bati Tunisia cu piciorul iti recomand Sousse.
Iarasi, daca vrei sa stai in perimetrul hotelului si sa iesi rarissim de acolo poate fi o alegere buna.

Dar nu este genul de "statiune la mare" prin care sa te plimbi relaxat. Pentru ca e oras destul de circulat. Rari sunt soferii care dau prioritata pietonilor la trecerea de pietoni.
In Monastir insa am vazut o zona dragutica in port, cu restaurante, hoteluri, o ambianta mai linistita decat in Sousse. In PEK si Yassmine nu am fost.

#5130
Ares7

Ares7

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.03.2009

View Postdannadima, on 24th November 2009, 15:42, said:

Salutare la toata lumea. Tocmai am terminat de citit cele 285 de pagini (0 sapt a durat) si tot nehotarata sunt. O sa radeti ...dar vreau la vara sa merg neaparat in Tunisia si nu ma pot hotari in ce statiune. Din ce am citit pe aici inteleg ca Port El Kantaoui si Yasmine Hammamet sunt cele mai cautate si frumoase statiuni.  Acuma problema mea este ca imi doresc sa merg intr-o statiune si frumoasa si mare. Totusi Sousse din ce am citit pe aici este un oras f mare al treilea in Tunisia), dar nu m-ar tenta totusi Sousse ci mai degraba Port El Kantaoui care am auzit ca este foarte frumos. Dar nici nu as vrea sa ajung in Pek si sa fie atat de mic incat intr-o zi sa il vad tot. Aceeasi situatiese prezinta si la Hammamet si Yasmine Hammamet. Va rog mult daca puteti sa ma lamuriti si sa imi spuneti in primul rand care statiune e mai mare :Port el Kantaoui sau Yasmine Hammamet? Si care din ele ofera mai multe posibilitati de distractie( eu si sotul meu suntem tineri). Acelasi lucru ma intereseaza si depsre Sousse si Hammamet. Care din ele e mai frumoasa ca de mare stiu ca e Sousse. Si nu in ultimul rand cam ce suprafata mentionati ca are Port El Kantaoui sau macar spuneti-mi va rog cu aproximatie cu ce oras din Romania la-ti cataloga ca marime ca sa pot sa imi fac o idee. Va multumes si sper ca nu v-am plictisit prea tare. Astept raspunsuri daca sunteti draguti. Pa.
In vara 2009 am stat 2 saptamani in Hammamet si ti-l recomand calduros. Hammamet este STATIUNE-orasel spre deosebire de Sousse care este ORAS-statiune. Facand o comparatie (date de pe tripadvisor): in Hammemet (+YH) sunt 118 hoteluri in timp ce in Sousse sunt 42 + 34 in Pek = 76. Deci in zona Hammamet - Yasmine H vei gasi mai multe de facut. In plus YH este 100% turistica avand si un park de distractii, iar la cateva zeci (30-40) de km este si o gradina zoologica. Am fost intr-o excursie de o zi in Sousse si ne-am convins ca am facut alegerea potrivita cu Hammametul.
Probabil dupa criteriile tale mai potrivita ar fi totusi YH.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate