Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Multicurrency card debit CEC

- - - - -
  • Please log in to reply
688 replies to this topic

#91
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009

View PostMoon_Fire, on 18 aprilie 2023 - 15:03, said:


Într-o situație ipotetică dar probabilă să luăm următorul caz: în care faci o tranzacție într-una din monede (ex PLN) dar nu ai cont deschis, tranzacția se face la cursul BNR din acea zi. Perfect până aici! Dar ce se întâmplă dacă din greșeală îți ia o sumă mai mare sau se dublează tranzacția, în ce cont se virează suma restituită?
(...)
În primul rând, schimbul valutar se face la cursul BNR din ziua decontării, nu din ziua tranzacției.
Cît despre întrebarea ta, cred sincer că va fi nevoie să te adresezi direct lor, dar nu în call center (nu văd să cunoască cineva răspunsul), ci direct în scris, pe mail. Mie unul nu mi-a trecut prin cap o asemenea situație și nici pe site nu scrie nimic...:)

View Postkye77, on 18 aprilie 2023 - 21:23, said:

Salut . Am nevoie de câteva lămuriri în legătură cu acest card
- pot transfera din contul meu de Raiffeisen euro în contul pe care îl voi deschide în această aplicație ?
- există posibilitatea de a face depozite pentru dobândă ?
Bineînțeles că poți transfera euro în contul de la CEC. Și nu contează de unde...:)
Depozitele le poți deschide direct din aplicație, e floare la ureche!:)

#92
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005
Doar că e nevoie să deschizi manual contul de euro din aplicația CEC, că inițial ai doar contul de lei asociat cardului multicurrency.

#93
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Nu mai găsesc niciunde link cu
listă  multifuncționale de plată CEC Bank. Mă poate ajuta careva?

#94
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005
https://www.cec.ro/sucursale caută/filtrează după MFM in aceasta pagina

Edited by wertyck, 19 April 2023 - 07:05.


#95
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Nu prea e actualizată lista, în minuscula mea urbe avem instalate două mașinării din astea (una este MFM), dar pe site nu e menționat decît un ATM...

#96
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005
Nu avem cum sa iti pun alt link, decat cel de pe siteul lor oficial...daca nici acela nu e actualizat, n-am alta sursa sa iti recomand.

Daca te intereseaza sa alimentezi cu lei contul tau CEC, toate agentiile CEC au un SelfPay la care poti depune singur numerar (lei).

Edited by wertyck, 19 April 2023 - 08:05.


#97
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Nu mie îmi trebuia lista...:)

#98
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005
Stiu,ca altfel ti-o trimiteam in PM, si nu o postam si pentru restul colegilor.

#99
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,831
  • Înscris: 30.08.2006
Deci alimentarea cardului se poate face fara taxe doar la un MFM de cec sau selfpay-ul din agentie ? Prin aplicatia Libra Journey te incaseaza cu 7/12 lei ? Se pare ca nu conteaza canalul de transfer. Alta modalitate de a alimenta cardul fara taxe fara sa merg 3Km pana la agentie ?

Edited by Leo2006, 19 April 2023 - 19:41.


#100
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005
Poți face transfer interbancar către contul de lei CEC al cardului Multicurency. Nu ești comisionat. Poți folosi similar cu Revolut, opțiunea din aplicația CEC, Intercont Transfer, care adaugă gratuit bani de pe alt card bancar de la altă bancă instant pe contul de lei al cardului.

Prin aplicația Libra journey îți ia 7 sau 12 lei, doar dacă tragi bani de pe cardul CEC, nu si Dacă pui bani pe cardul CEC, dar nu ai nevoie de Libra Journey, ca ai opțiunea intercont transfer.

Într adevăr dacă vrei să muți bani de pe CEC pe alt card bancar mai ieftin e transferul bancar făcut din aplicația CEC către contul IBAN asociat acelui card bancar- 2,8 lei sau 4.8 lei și 4 lei la transferul instant (dacă pui bifa Plată instant), decât comisionul ăla de 7 sau 12 lei.

Edited by wertyck, 19 April 2023 - 20:38.


#101
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
Poti retrage bani de la orice bancomat (lei) fara comision cu cardul MC de la CEC ?

Vad ca Raiffeisen se pune pe mentenante . Vreau sa am bani in acest week end si doresc back up la LIbra

Edited by alex321, 20 April 2023 - 16:14.


#102
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005
Da, poți retrage fără comision la orice bancomat din România și chiar din Europa.

#103
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
Pot face si cumparaturi cu el on line sau nu ca si cu orice vard card de debit?

Multumesc @wertyck

#104
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005
Da, poți plăti cu el și online și cu cardul, chiar și cu datele cardului virtual, care sunt diferite de cel fizic.

Edited by wertyck, 20 April 2023 - 17:18.


#105
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005
Și apropo, cardul virtual Multicurrency are PIN asociat, și poate fi folosit inclusiv pentru a retrage bani de la bancomat, prin intermediul telefonului(portofel Google sau Apple Pay) la ATM urile contractless CEC, BT, BRD, BCR, OTP, ING.

#106
motoplus

motoplus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.09.2006

View Postwertyck, on 20 aprilie 2023 - 18:05, said:

Și apropo, cardul virtual Multicurrency are PIN asociat, și poate fi folosit inclusiv pentru a retrage bani de la bancomat, prin intermediul telefonului(portofel Google sau Apple Pay) la ATM urile contractless CEC, BT, BRD, BCR, OTP, ING.

View Postwertyck, on 12 aprilie 2023 - 16:48, said:

În Uniunea europeană ai limita de 1500 euro pe zi, fără comision. Dar poți folosi și al doilea card, cel virtual, înrolat în telefon, si să retragi și cu Google Pay/Apple Pay, separat încă pe atât, la bancomatele contactless, pentru că acel card virtual CEC care pin.

Eu nu am reusit sa retrag cu cardul virtual la ATM CEC decat maxim 900 lei, nu exista optiune "alta suma" ci doar cele predefinite. Cu Cel fizic am reusit maximul de 10000 lei.

#107
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,630
  • Înscris: 13.03.2005
Asta se întâmplă din cauză că portofelul Google sau Apple Pay asociază un alt card virtual celui CEC înrolat și bancomatul îl tratează ca un card străin, nu emis de CEC.

Și cu cel virtual poți retrage 10000 maxim pe zi, dar după ce modifici limitele din aplicația CEC și pentru cel virtual. Doar că e nevoie să faci mai multe retrageri dacă bancomatul nu îți oferă opțiunea altă sumă sau te limitează la 900 lei.

Attached Files


Edited by wertyck, 20 April 2023 - 19:04.


#108
motoplus

motoplus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.09.2006
Inainte de a retrage bani am modificat limitele din aplicatie, deci nu asta era motivul limitarii.
Portofelul Google cred ca a transmis ATM-ului chiar datele cardului virtual CEC, altfel nu ar fi stiut bancomatul de pe care card se face retragerea.
Dar nu mi-a trecut prin cap sa incerc sa scot de mai multe ori cate 900 lei, nu pot afirma daca metoda ar fi functionat sau nu. Cert este ca meniul continand variantele de sume ce puteau fi retrase era diferit in cazul cardului virtual fata de cel fizic (pe cel fizic l-am introdus in ATM, nu am folosit cip-ul contactless)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate