Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Multicurrency card debit CEC

- - - - -
  • Please log in to reply
671 replies to this topic

#73
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,962
  • Înscris: 03.12.2021
It_is_me - te-au prostit. Angajati incompetenti.
Eu eram client cec, aveam deja card de debit si credit

Am fost, am zis il inchid pe cel de debit existent, si vreau MC fara niciun alt pachet.
Au zis ok, comision lunar e 5.5 lei.
Pana la urma .. au trecut 2 luni..  comisionu e 0.

Si multumesc de sfat  lui wertyk !

#74
ove08

ove08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.11.2009
Retragerea de la bancomat e cu zero taxe in limita la 1000 lei pe luna?

#75
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,168
  • Înscris: 05.01.2006
Doar pentru retrageri de la bancomat făcute în afara Uniunii Europene. În Uniunea Europeană nu ai limită lunară.

#76
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005

View PostRavy, on 12 aprilie 2023 - 16:20, said:

Doar pentru retrageri de la bancomat făcute în afara Uniunii Europene. În Uniunea Europeană nu ai limită lunară.
În Uniunea europeană ai limita de 1500 euro pe zi, fără comision. Dar poți folosi și al doilea card, cel virtual, înrolat în telefon, si să retragi și cu Google Pay/Apple Pay, separat încă pe atât, la bancomatele contactless, pentru că acel card virtual CEC care pin.

Edited by wertyck, 12 April 2023 - 16:49.


#77
ove08

ove08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.11.2009

View Postwertyck, on 12 aprilie 2023 - 16:48, said:

În Uniunea europeană ai limita de 1500 euro pe zi, fără comision. Dar poți folosi și al doilea card, cel virtual, înrolat în telefon, si să retragi și cu Google Pay/Apple Pay, separat încă pe atât, la bancomatele contactless, pentru că acel card virtual CEC care pin.

Mersi,asa intelesesem si eu din manualul de utilizare dar o operatoare de la call-center mi-a spus ca peste 1000 lei pe luna se percepe comision chiar si aici in tara.Mai ramane sa incerc sa vad daca reusesc sa alimentez contul de pe cardul de credit de la BRD.Ma gandesc ca daca merge sa alimentez pe revolut poate pot si aici(fara comisioane si dobanzi).Nu le mai intreb pe operatoare ca m-am lamurit.

#78
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Alaltăieri am scos 3300 lei de la bancomat și n-a fost niciun comision, stai liniștit.

Ai încercat o opțiunea din aplicația bancară CEC, intercont transfer, similară lui top-up din Revolut sau celei cu portează ți banii de la ING sau Libra? Introduci datele cardului și Banii intră instant pe cont.

Opțiunea o găsești în meniul din stânga sus a aplicației, secțiunea Plăți și apoi InterCont transfer

Edited by wertyck, 12 April 2023 - 18:00.


#79
ove08

ove08

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.11.2009

View Postwertyck, on 12 aprilie 2023 - 18:00, said:

Alaltăieri am scos 3300 lei de la bancomat și n-a fost niciun comision, stai liniștit.

Ai încercat o opțiunea din aplicația bancară CEC, intercont transfer, similară lui top-up din Revolut sau celei cu portează ți banii de la ING sau Libra? Introduci datele cardului și Banii intră instant pe cont.

Opțiunea o găsești în meniul din stânga sus a aplicației, secțiunea Plăți și apoi InterCont transfer

Am reusit,multumesc inca o data

#80
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 14.11.2005

View Postwertyck, on 12 aprilie 2023 - 18:00, said:

Alaltăieri am scos 3300 lei de la bancomat și n-a fost niciun comision, stai liniștit.

Ai încercat o opțiunea din aplicația bancară CEC, intercont transfer, similară lui top-up din Revolut sau celei cu portează ți banii de la ING sau Libra? Introduci datele cardului și Banii intră instant pe cont.

Opțiunea o găsești în meniul din stânga sus a aplicației, secțiunea Plăți și apoi InterCont transfer
Hah interesant. Chiar nu stiam ce inseamna. Si astia de la CEC sunt ciudatei. Nu puteau folosi terminologia cunoscuta macar in paranteza? Trebuie ei sa fie mai catolici decat Papa...

#81
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006
Salut,
Am card multicurrency atasat unui cont in lei si mai am si un cont in euro. Cum atasez contul in euro cardului menționat anterior?  

Mulțumesc

#82
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015
Dacă ai alt cont, creat înainte de face cardul MC, deschide altul din aplicație și transferă suma dintr-un cont în celălalt.
Cardul este multivalută, după cum îi spune denumirea, iar conturile în valutele suportate sunt atașate lui implicit.

#83
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
@addryanns: De ce esti asa de sigur ca un cont care exista deja nu e bun, si trebuie neaparat deschis altul?

#84
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006
Am incercat sa deschid altul in euro folosind aplicatia dar nu ma mai lasa decat sa deschid in alte valute decat euro sau lei

#85
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,846
  • Înscris: 24.04.2013
Cel mai probabil contul existent este foarte bun, o sa ia de acolo daca faci o plata in EUR (si sunt fondurie suficiente). Mi se pare o prostie sa fi obligat sa deschizi altul. De aceea il intrebam pe @addryanns de unde stie el ca vechiul cont nu este bun.

#86
sorin02a

sorin02a

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 26.08.2006
Inteleg ca nu este nevoie sa asociez un cont in euro, atunci cand fac o plata in euro cu cardul suma se scade din contul de euro existent  daca soldul este suficient,  altfel se face schimb valutar la cursul bnr din contul de lei
Mulțumesc

#87
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,978
  • Înscris: 13.03.2005
Conturile cardului Multicurency sunt conturile curente CEC, adică cel de lei, cel de euro,etc. Deci nu mai trebuie să deschizi alt cont pentru că îl ai deja atasat la cardul MC.

 sorin02a, on 17 aprilie 2023 - 13:32, said:

Inteleg ca nu este nevoie sa asociez un cont in euro, atunci cand fac o plata in euro cu cardul suma se scade din contul de euro existent  daca soldul este suficient,  altfel se face schimb valutar la cursul bnr din contul de lei
Mulțumesc
Da contul din care se face plata este contul valutei în care plătești dacă ai bani în acel cont euro în cazul descris de tine Și dacă nu ai euro în contul o asociat cardului, se decontează din contul de lei asociat cardului multicurrency.

#88
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 31.07.2015
Era o sugestie, nu o certitudine. Am presupus pentru că CEC.

#89
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 14.11.2005

 wertyck, on 17 aprilie 2023 - 14:45, said:

Conturile cardului Multicurency sunt conturile curente CEC, adică cel de lei, cel de euro,etc. Deci nu mai trebuie să deschizi alt cont pentru că îl ai deja atasat la cardul MC.


Da contul din care se face plata este contul valutei în care plătești dacă ai bani în acel cont euro în cazul descris de tine Și dacă nu ai euro în contul o asociat cardului, se decontează din contul de lei asociat cardului multicurrency.
Într-o situație ipotetică dar probabilă să luăm următorul caz: în care faci o tranzacție într-una din monede (ex PLN) dar nu ai cont deschis, tranzacția se face la cursul BNR din acea zi. Perfect până aici! Dar ce se întâmplă dacă din greșeală îți ia o sumă mai mare sau se dublează tranzacția, în ce cont se virează suma restituită?

 addryanns, on 17 aprilie 2023 - 15:25, said:

Era o sugestie, nu o certitudine. Am presupus pentru că CEC.
De aceea e bine ca părerile să fie formulate sub o formă care denotă exact asta: o părere!

#90
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 05.03.2009
Salut . Am nevoie de câteva lămuriri în legătură cu acest card
- pot transfera din contul meu de Raiffeisen euro în contul pe care îl voi deschide în această aplicație ?
- există posibilitatea de a face depozite pentru dobândă ?

Edited by kye77, 18 April 2023 - 21:23.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate