Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Multicurrency card debit CEC

- - - - -
  • Please log in to reply
688 replies to this topic

#109
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Nu te induc în eroare. Îți spun din experiența proprie, portofelul Google la fel ca și Apple Pay sau Curve Pay îți alocă un alt card virtual cu alt BIN, care se comportă ca un proxy și face legătura cu cardul tău și nu-ți expun datele cardului înrolat, deci nu e din cel cunoscut de bancă ca fiind al CEC.

Edited by wertyck, 20 April 2023 - 20:18.


#110
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Verifică  chitanța de la ATM sau POS și o să vezi că ultimele patru cifre ale cardului, diferă de cele ale cardului înrolat.

#111
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Mai wertik, tu esti angajat la Cec in vreun dept de community management.:)

#112
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Nu sunt angajat la nicio bancă sau fintech.

#113
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Nu, dar recomanzi cec-ul pe aria asta mai mult decat ar face-o insusi CEO-ul Posted Image

#114
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Are totuși 2 produse "bune" și care nu te costă ca la alții - acest MultiCurrency și cardul de credit. Și eu l-aș recomanda oricui are nevoie de ele dar care obține de la alte bănci diverse oferte (să zicem "mai slabe").

#115
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Folosesc peste 5 banci diferite, si inca pe atat alte fintech-uri, la care am cont pentru a ma folosi de beneficiile oferite pentru a-mi satisface nevoile "bancare" proprii.
Daca citesti cu atentie postarile mele am recomandat si alte banci/fintech-uri, functie de nevoia punctuala care a fost in discutie la acel moment (exemplu: Revolut pentru cardurile de unica folosinta, ING/BT pentru posibilitatea de a trimite cuiva cash, comunicand acelei persoane codul de retragere fara card cand este la un  ATM ING/BT, SelfPay Now pentru a muta instant banii intre carduri sau pentru a "primi" de la orice persoana "numerar", alimentandu-ti cardul inrolat in contul SelfPay, la una din cele peste 10.000 de statii SelfPay, CEC pentru avantajele cardului de credit, respectiv de debit Multicurrency).

#116
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005

View PostRavy, on 21 aprilie 2023 - 08:28, said:

Are totuși 2 produse "bune" și care nu te costă ca la alții - acest MultiCurrency și cardul de credit. Și eu l-aș recomanda oricui are nevoie de ele dar care obține de la alte bănci diverse oferte (să zicem "mai slabe").
foarte corect

si atm si mfm noi..imi plac

Edited by alex321, 21 April 2023 - 09:25.


#117
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,162
  • Înscris: 03.12.2021
Foarte utile informatiile de la wertyck, multumim

#118
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
un fel de revolut

#119
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Cu o diferență importantă că la cardul Multicurrency nu îți ia bani automat din celelalte conturi pentru a debita o plată într-o anumită valută dacă nu ai bani în acea valută în contul asociat cardului, cu excepția contului de lei. Din contul de lei se pot plăti în orice valută, dar, de exemplu, Dacă ai doar euro, nu poți face plăți în lei sau dolari pentru că o să primești mesajul: fonduri insuficiente.

#120
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
pot transfera euro de la alta banca in contul MC CEC . Comision este 1,5 eur / tranzactie?

La raiffeisen e gratis

#121
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Na, ai de ales, îi pui în Raiffeisen gratis sau în CEC pentru 1,50 euro comision. Simplu...:)

#122
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
Sau in Libra si Intesa tot gratis

#123
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Sau, sau, sau... opțiuni sunt multe. Ideea de bază rămâne: ai nevoie de MC cec? folosești. N-ai? treci mai departe.

#124
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 14.11.2005
Uneori am senzația că trăiesc în Absurdistan citind ce se scrie pe aici.
De parcă sunt angajați CEC sau ai altor bănci care vor să racoleze clienți direct de aici.
Nu, oameni buni, (aproape) toți suntem utilizatori obișnuiți care colaborăm cu una sau mai multe bănci, ca oricare de aici.
Nu, nu e MC Mesia cardurilor!!! Dar pt mine e 99% un înlocuitor/alternativă la Revolut, Revolut care pare mi se că și-a pierdut din strălucire.
Dar ca să nu se considere că sunt părtinitor, pot spune că încasez salariul la o altă bancă decât CEC și folosesc cardul de la o cu totul altă bancă pentru plățile obișnuite.
Nu-mi place CEC MC pentru că mă taxează dacă vreau să mut banii de pe el.
Fenomenul Fanboy Bănci nu cred că își are sensul când e vorba de finanțele fiecăruia. Asta din motivul absolut evident: Băncile nu sunt societăți de binefacere, ele urmărind profitul.

#125
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 28.01.2007
Pentru plati in cele 8 valute, MC este mai bun ca Revolut, dar pentru plati in alte monede, iesi mai bine cu Revolut.
Am fost plecat anul acesta in Japonia si SUA. Am testat rata de schimb la MC si revolut si am iesit mai bine cu Revolut, dar am fost atent sa nu schimb in weekend.

In SUA am folosit exclusiv MC.

#126
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,024
  • Înscris: 25.12.2005
Il pastrez ca e gratis

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate