Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Multicurrency card debit CEC

- - - - -
  • Please log in to reply
688 replies to this topic

#55
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015

 Moon_Fire, on 13 martie 2023 - 19:14, said:


Eu am intrebat si mi-au zis ca pachetul grija completa (care avea promotia de gratuitate pana pe 12.03.23) se poate activa doar daca nu detii la acel moment Cont Curent.
Dimineață, la 9.49(am screenshot), pe siteul CEC erau aceleasi condiții la grija completa.
Am aplicat online, am ajuns la video call și am aflat că s au schimbat condițiile.
Am inchis și am făcut solicitare să mă sune pentru lămurirea lucrurilor. Nu au sunat...
Mă gândesc la ANPC!?

#56
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,959
  • Înscris: 24.04.2013

 andupustiu, on 13 martie 2023 - 19:34, said:

12 lei la transferuri interbancare de peste 500 lei e cel mai mare comision la ei.La celelalte banci e maxim 5 lei sau gratis.
Cre’caPosted Imageconfunzi lucrurile. 12LEI e comisionul pentru OP hartie depus la ghiseu. Prin internet/mobile/phone banking este 4,80LEI (40% din comisionul de la ghiseu). La alte banci comisionul pentru OP la ghiseu e cam pe la 15 chiar 20LEI.

#57
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
10 000 lei transferati in libra cu libra Journey, 12 lei comision...

#58
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

 andupustiu, on 13 martie 2023 - 19:34, said:

12 lei la transferuri interbancare de peste 500 lei e cel mai mare comision la ei.La celelalte banci e maxim 5 lei sau gratis.

Ai aplicatia bancară CEC și cu ea plătești doar 40% din comisioane de la ghișeu, adică în loc de 12 lei e doar 4.8 lei comsionul CEC la un transfer in lei sau euro, indiferent de suma transferată, dar mai mare de 500 lei.

Sau 2.8 lei, daca e sub 500 lei.

Am transferat eu 20000 euro din cec către un cont de euro de la BCR, și am platit doar 4.8 lei comision.

La Libra Bank e gratuit doar tranferul interbancar sub 50.000 lei, că peste ai comision de 20 lei, atât la lei cât și la euro...

 ph13xlv, on 13 martie 2023 - 21:25, said:

10 000 lei transferati in libra cu libra Journey, 12 lei comision...
Cum ai făcut acest transfer? Ai pus bifă la transfer urgent, în loc de plată instant?
Alta explicatie nu e .


Normal la tranferul din aplicația CEC  din cec către Libra Bank,  puneai bifa la plată instant și banii ajungeau instant în Libra Bank și cu comision de doar 4.8 lei la cei 10.000 lei transferați.

Scuze, m-am dumirit: la CEC ai la toate cardurile CEC, comision de retragere numerar la POS, comision cuasicash și tranzacțiile cu Libra Journey sau alimentarea cu cardul CEC în Revolut, atrage acel comision de 12 lei la cele peste 500 lei și 7 lei la cele sub 500.
Dar acest lucru l-am tot anunțat că e unul din minusul cardurilor CEC.

Comisionul acesta  e în lista de comisioane la cardurile CEC. https://www.cec.ro/s...oane-fizice.pdf

Edited by wertyck, 13 March 2023 - 22:08.


#59
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009

 ph13xlv, on 13 martie 2023 - 19:45, said:

Dimineață, la 9.49(am screenshot), pe siteul CEC erau aceleasi condiții la grija completa.
Am aplicat online, am ajuns la video call și am aflat că s au schimbat condițiile.
(...)
Ce condiții?

#60
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Probabil nu mai e gratuit in primul an.

Ca si utilizatori CEC cu card MC, cat de multumiti sunteti la folosirea lor, in prezent, pentru servicii bancare de zi cu zi: plati in alte conturi, plati facturi, cu cardul, etc.?

Ma gandesc sa trec la ei cu conturile ca banca principală... cu un pachet Grijă completă și card MC atașat. Sunt ok? Aplicația-i stabilă?

N-am mai folosit CEC din 2017, atunci am inchis contul.

Edited by daddypuff, 14 March 2023 - 16:34.


#61
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Pentru mine e Ok.
Am cardul Multicurrency si Pachetul FigoPay, plus cardul de credit cu 24 de rate fara dobanda la orice comerciant.
Daca te feresti de transferurile cuasicash - "retrageri de numerar la POS" care sunt comisionate cu 7 lei / 12 lei pe tranzactie, adica sa nu faci top-up cu cardurile CEC in Revolut sau alte fintech-uri sau sa muti banii intre carduri cu LibraJourney sau SelfPay...sau alte aplicatii de tipul Porteaza-ti banii, care implica un card CEC... e OK.
La transferurile interbancare din CEC catre cele 9 banci cu transfer instant, sa pui bifa la Plata instant pentru a fi transfer instant, ca nu costa in plus...

#62
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
Totul e perfect pana iti vine ideea sa faci un transfer intre carduri si s-a dus cu fericirea.

#63
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
Există soluție, numai să fiți atenți ca să evirați comisioanele: pentru a pune bani pe cardul CEC poți folosi SelfPay Now sau Libra Journey, fără comision sau chiar serviciul intercont din aplicația CEC. Comisionul este doar dacă luați bani de pe cardul CEC folosind SelfPay sau Libra Journey. În acel caz e mai ieftin să faceți transfer bancar, că este instant în nouă bănci din CEC: comision 2.8 lei sau 4.8 lei.

Sau dacă vă ambiționati să nu plătiți acel comision retrageți banii la orice bancomat, că e gratuit cu cardul CEC Multicurrency și alimentați manual bancomatul celelalte bănci....

#64
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 15.03.2018
Credeam ca trebuie sa plătești 3ron pe depunere prin selfpay, cum ai făcut sa eviți acel comision?

#65
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,226
  • Înscris: 05.01.2006
Cică nu este comision pentru transfer ci doar depuneri la stațiile selfpay

Quote

Pentru transferuri între cardurile tale sau către cardurile prietenilor, prețul fiecărei tranzacții este de Zero lei.
Pentru depunere de bani pe card, fie că este depunere de cash sau de bon de rest SelfPay, prețul fiecărei depuneri este de 3 lei.

Dar de ce nu faceți transfer iban, sau preluare de pe alt card direct din aplicația cec?

Edited by Ravy, 15 March 2023 - 07:22.


#66
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005

View PostJoyM, on 15 martie 2023 - 07:07, said:

Credeam ca trebuie sa plătești 3ron pe depunere prin selfpay, cum ai făcut sa eviți acel comision?
Stațiile SelfPay din incinta CEC sunt diferite și nu au comision la alimentarea cu cash a conturilor CEC, deoarece nu se realizează prin intermediul aplicației SelfPay Now, ci direct.

#67
TurismRO

TurismRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 20.09.2022

View Postcrislacor, on 06 martie 2023 - 13:42, said:


Așa mai bine ia Grijă Completă, unde are toate plățile interbancare gratuite. Și la acel pachet măcar are primul an gratuit, chestia cu cei 8,9 lei se aplică doar după 12 luni și doar dacă nu faci acel rulaj egal cu salariul minim pe economie.
Mai este valabila gratuitatea pt un an la acest pachet? Pe site nu am găsit nicio precizare.

#68
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
Din ce am citit în pdf-urile lor, nu mai apare nicăieri acea gratuitate.

#69
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,742
  • Înscris: 28.01.2007
Sa inteleg ca s-a mutat topicul cec bank aici?

#70
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,060
  • Înscris: 20.06.2009
S-a comentat la început că era deschis deja un topic CEC Bank, dar dacă moderatorii nu au luat nici o măsură, scrie fiecare pe unde apucă...:)

#71
TurismRO

TurismRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 20.09.2022
Din partea mea se poate șterge aici ce nu este relevant.

#72
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 14.11.2005

View PostTurismRO, on 17 martie 2023 - 23:24, said:

Mai este valabila gratuitatea pt un an la acest pachet? Pe site nu am găsit nicio precizare.
Perioada promoțională în care pachetul Grijă Completă era gratuit primul an s-a încheiat pe 12.03.2023.

LE. ar trebui curățat topicul. Nu am observat că vb strict de MC de la CEC

Edited by Moon_Fire, 18 March 2023 - 11:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate