Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Multicurrency card debit CEC

- - - - -
  • Please log in to reply
671 replies to this topic

#37
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 07.01.2014

View Postklaus40ro, on 06 martie 2023 - 12:13, said:

da, e pachetul smart de 8,90 lei.
ma voi hotari ce voi face.

inchizi pachetul smart, rămâi cu cardul multicurrency, fără costuri.

#38
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009

View Postsags, on 06 martie 2023 - 12:31, said:

(...)
Daca totusi ai incasari suficiente pe cont atunci lasa si Smart ca iti aduce 5 plati interbancare in LEI gratuite, pe care la VISA Multicurrency nu le ai. Pe mine totusi ce m-ar deranja chiar si in acest aranjament este ca nu vad utilitatea de a avea 2 carduri de debit.
Așa mai bine ia Grijă Completă, unde are toate plățile interbancare gratuite. Și la acel pachet măcar are primul an gratuit, chestia cu cei 8,9 lei se aplică doar după 12 luni și doar dacă nu faci acel rulaj egal cu salariul minim pe economie.
Da, ai două carduri de debit, da' nu scrie nicăieri că tre' să le folosești pe amîndouă.:) Eu merg doar cu Multicurrency, cel primit de la Grijă completă e cu zero pe line și ascuns undeva prin portofel...:)

#39
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 500
  • Înscris: 12.07.2022
Pachetul Grija Completa este disponibil doar pentru clientii noi, nu si pentru clientii existenti.

#40
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Așa scrie acolo, dar eu sînt exemplul viu că se poate. Totul e să găsești în agenție pe cineva deschis la minte și dispus să ajute...

#41
it_is_me

it_is_me

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 508
  • Înscris: 11.02.2006
Bravo tie ca ai reusit, eu sunt exemplul viu ca nu se poate.
Raspunsul a fost NU, atat in sucursala, cat si la RC, motivul fiind ca sunt deja client CEC, deci nu pot beneficia de acest pachet.
Solutia ar fi fost sa inchid cardul MC, sa deschid apoi pachetul Grija Completa si apoi sa redeschid cardul MC.
Pare ceva de noaptea mintii....

#42
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Da, din păcate se găsesc și asemenea personaje. Și nu mă refer atît la cei cu care ai interacționat tu, ci mai mult la cei care au gîndit de la bun început toată „logica” asta...

#43
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
Eu nu reusesc sa inregistrez cardul Multicurrency in Ghiseul.ro, a incercat cineva?

#44
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Ai activat din aplicația CEC plățile 3DS?
Ai încercat și cu cardul fizic și cu cardul virtual Multicurrency?

Intri în aplicația CEC pe secțiunea Carduri, apoi pe cardul respectiv apeși pe Setări, Plăți pe internet, și pui bifă, să fie activ...

#45
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,109
  • Înscris: 24.07.2022

View Postcrislacor, on 06 martie 2023 - 13:42, said:

Așa mai bine ia Grijă Completă, unde are toate plățile interbancare gratuite. Și la acel pachet măcar are primul an gratuit, chestia cu cei 8,9 lei se aplică doar după 12 luni și doar dacă nu faci acel rulaj egal cu salariul minim pe economie.
Da, ai două carduri de debit, da' nu scrie nicăieri că tre' să le folosești pe amîndouă.Posted Image Eu merg doar cu Multicurrency, cel primit de la Grijă completă e cu zero pe line și ascuns undeva prin portofel...Posted Image
orice plati interbancare, inclusiv ro cu uk?

#46
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Dacă cauți pe siteul CEC, vei vedea că reducerea la transferul interbancar nu se refera si la plățile internaționale, ci doar la transferurile interbancare, adică naționale în lei...

De fapt orice bancă atunci când vorbește de transferuri interbancare se referă la cele naționale și are rubrică separată pentru transferurile internaționale. Este stipulat clar această diferență, în orice listă de comisioane, de la orice bancă.

Exemplu: dacă eu vreau să transfer lei în Anglia, pe un cont cu GB.... sau în Lituania pe contul cu LT...., trebuie să fac transfer internațional de lei.

Edited by wertyck, 12 March 2023 - 15:25.


#47
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007

View Postwertyck, on 12 martie 2023 - 13:39, said:

Ai activat din aplicația CEC plățile 3DS?
Ai încercat și cu cardul fizic și cu cardul virtual Multicurrency?

Intri în aplicația CEC pe secțiunea Carduri, apoi pe cardul respectiv apeși pe Setări, Plăți pe internet, și pui bifă, să fie activ...

Da, este bifata activarea, am sunat si la suport CEC sa in inregistreze in Romcard sau cum ii zice, m-au sunat dupa ceva timp ca s-a rezolvat, dar cand am incercat din nou aceeasi eroare "Tranzactie refuzata de banca emitenta" Posted Image

Am incercat si cu fizic si cu virtual

Edited by spargebule, 13 March 2023 - 10:34.


#48
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Atunci incerca cu alt card inrolarea la Ghiseul.ro si apoi sigur poti plati cu cardul CEC Multicurrency, ca am platit eu, dar la mine contul a fost activat cu cardul ING.

Dar cardul Multicurrecy a fost activat la bancomatul CEC?
Exact aceeasi eroare am primit si eu la o plata online cu cardul de credit CEC nou primit, si nu a functionat pana nu am fost cu cardul CEC la bancomat.

Edited by wertyck, 13 March 2023 - 10:40.


#49
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
L-am activat la bancomatul CEC, am facut si retragere numerar de acolo, am facut si cateva plati pe internet cu el, totul ok. Numai pe Ghiseu nu vrea! O fi alergic la dat bani la stat...

Nu mai am alt card cu care sa ma inrolez, ca de-aia l-am facut pe asta

Edited by spargebule, 13 March 2023 - 10:53.


#50
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
taxele din ghiseul.ro le poti vedea si din aplicatia CEC , si poti plati de acolo "darile".

https://www.cec.ro/a...-mobile-banking

Edited by wertyck, 13 March 2023 - 11:02.


#51
spargebule

spargebule

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 29.07.2007
da, am vazut asta, dar am ceva neclaritati, si ma gandeam ca direct pe Ghiseu ma lamuresc mai bine.

#52
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,982
  • Înscris: 13.03.2005
Eroarea o primesti si pe ghiseul.ro, din browser? Sau doar in aplicatia de mobil ghiseul.ro?

Edited by wertyck, 13 March 2023 - 11:30.


#53
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,378
  • Înscris: 14.11.2005

View Postcrislacor, on 07 martie 2023 - 11:10, said:

Da, din păcate se găsesc și asemenea personaje. Și nu mă refer atît la cei cu care ai interacționat tu, ci mai mult la cei care au gîndit de la bun început toată „logica” asta...
Eu am intrebat si mi-au zis ca pachetul grija completa (care avea promotia de gratuitate pana pe 12.03.23) se poate activa doar daca nu detii la acel moment Cont Curent.

#54
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,571
  • Înscris: 26.06.2010
12 lei la transferuri interbancare de peste 500 lei e cel mai mare comision la ei.La celelalte banci e maxim 5 lei sau gratis.

Edited by andupustiu, 13 March 2023 - 19:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate