Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Multicurrency card debit CEC

- - - - -
  • Please log in to reply
688 replies to this topic

#19
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015
Se pot retrage euro de la bancomatele CEC?
La ce curs?

#20
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
@ph13xlv:
Cum am zis despre acest card s-a discutat si rasdiscutat pe topicul dedicat bancii. Probabil ca era bine ca acest topic sa nu ‘supravietuiasca’ pentru ca acum se reiau aici, iar si iar, aceleasi lucruri deja discutate ‘dincolo’.

‘Dincolo’ gaseai si raspunsul la intrebarea ta: da, se poate, la cele ‘multifunctionale’ (la care scrie ‘Mfm’ in lista - te las sa o gasesti singur/a, sau macar sa gasesti una din postarile cu link spre acea lista). EUR se retrag cu prioritate din contul de EUR daca exista suficienti, fara nici o conversie, altfel din contul de LEI folosind cursul BNR Posted Image.

#21
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005

View Postph13xlv, on 05 martie 2023 - 15:26, said:

Se pot retrage euro de la bancomatele CEC?
La ce curs?
Dacă citeai linkul dedicat CEC vedeai că e curs BNR. Poți retrage euro la ATM și din orice tara europeană cu moneda euro, tot la curs BNR, în limita a 1500 euro/zi. Deci rezonabil.

#22
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Am pus întrebarea asta și pe alt topic, se poate încărca acest card fără vreun comision? Că CEC comisionează orice tranzacție.
Nu mă refer la depunerea de bani la bancomate.

Edited by sergiu_psc, 06 March 2023 - 00:00.


#23
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Citește grila de comisionare.

Edited by edydotmail, 06 March 2023 - 01:56.


#24
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005

View Postsergiu_psc, on 05 martie 2023 - 23:59, said:

Am pus întrebarea asta și pe alt topic, se poate încărca acest card fără vreun comision? Că CEC comisionează orice tranzacție.
Nu mă refer la depunerea de bani la bancomate.

Se poate incarca gratuit cardul Multicurrency cu lei atat la statiile Selfpay din agentiile CEC, cat si prin transfer bancar din alta banca sau folosind o aplicatie de mutare a banilor intre conturile asociate cardurilor(SelfPay Now, Libra Journey, etc). Am testat toate cele 3 variante  si nu ai comision sa pui bani pe "cardul MC".

Comision ai doar daca folosesti cardul CEC la alimentarea contului Revolut sau  alt fintech(top-up=Adauga bani): 7 lei pentru sume pana in 500 lei si 12 lei peste 500 lei/alimentare in Revolut. Mai ieftin e in acel caz e transferul de lei sau euro pe contul bancar IBAN -4.2 lei/tranzactie .
Daca vorbilm de comisioane, mai ai comision la incasarea transferurilor de valuta pe contul IBAN CEC, 1.5 euro/incasare, indiferent de suma transferata catre CEC.

Dar informatiile sunt disponibile in lista de comisione de pe siteul CEC: https://www.cec.ro/s...ane-fizice.pdf- vezi de la pagina 11, pentru cardul Multicurrency.

Edited by wertyck, 06 March 2023 - 07:52.


#25
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022
se ia comision daca transferi lei/euro/lire in cont de lire in uk? din cate am inteles se ia comision ca si la celalalte tipuri de carduri.

#26
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Da, poti deschide lista de comisioane, la pagina 11,cum spuneam mai sus.

View PostPunter, on 06 martie 2023 - 08:15, said:

se ia comision daca transferi lei/euro/lire in cont de lire in uk? din cate am inteles se ia comision ca si la celalalte tipuri de carduri.
Comisioanele de care spui, nu au legatura cu cardul CEC, ci cu contul asociat lui. Daca faci plati cu cardul nu ai comision, dar daca faci transfer bancar din CEC pe IBAN, ai comision CEC.

#27
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022
din aplicatia mobila, din contul cec in contul de uk. ma asteptam sa fie gratis daca tot e international... cu euro, lire...

#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005

View PostPunter, on 06 martie 2023 - 08:28, said:

din aplicatia mobila, din contul cec in contul de uk. ma asteptam sa fie gratis daca tot e international... cu euro, lire...
Din orice banca romaneasca transferul bancar de lire sterline este un transfer Swift, deci comisionat de obicei cu o suma fixa plus procent din suma transferata (ceva de genul 50 lei+0.25%).

#29
addryanns

addryanns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 31.07.2015
E internațional ce, cardul? Orice card e internațional, mai puțin ăla de bonuri.

#30
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

View Postwertyck, on 06 martie 2023 - 07:46, said:

Se poate incarca gratuit cardul Multicurrency cu lei atat la statiile Selfpay din agentiile CEC, cat si prin transfer bancar din alta banca sau folosind o aplicatie de mutare a banilor intre conturile asociate cardurilor(SelfPay Now, Libra Journey, etc). Am testat toate cele 3 variante  si nu ai comision sa pui bani pe "cardul MC".

Comision ai doar daca folosesti cardul CEC la alimentarea contului Revolut sau  alt fintech(top-up=Adauga bani): 7 lei pentru sume pana in 500 lei si 12 lei peste 500 lei/alimentare in Revolut. Mai ieftin e in acel caz e transferul de lei sau euro pe contul bancar IBAN -4.2 lei/tranzactie .
Daca vorbilm de comisioane, mai ai comision la incasarea transferurilor de valuta pe contul IBAN CEC, 1.5 euro/incasare, indiferent de suma transferata catre CEC.

Dar informatiile sunt disponibile in lista de comisione de pe siteul CEC: https://www.cec.ro/s...ane-fizice.pdf- vezi de la pagina 11, pentru cardul Multicurrency.

Multumesc mult pentru raspuns, in conditiile astea cred ca merita acest card pentru plati in strainatate, e o alternativa buna la revolut.

#31
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,215
  • Înscris: 24.07.2022
bancile profita maxim se pare. platim niste milisecunde ale unui server. nu ar trebui sa existe aceste comisioane, se fac automat de calculatoarele lor. denumirile cardurilor ma induc in eroare, dau impresia ca e cum crezi tu dar te pandesc cu tot felul de taxe.

#32
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Scuze.
Am zapacit comisionalele CEC la transfer bancar din CEC. De fapt sunt: 2.8 lei/transfer bancar pentru sume pana in 500 lei si 4.8 lei pentru cele ce depasesc 500 lei/ transfer, in lei sau euro.

#33
klaus40ro

klaus40ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.10.2004
am revenit. am fost la sucursala cec si mi au spus in felul urmator:
daca imi iau salariul sau pensia prin ei nu mai am acel comision de 8,90 lei.
daca fac un rulaj lunar de 2100 lei, minimum pe economie  pe luna, la fel nu mai am acel comision.
da, e pachetul smart de 8,90 lei.

nu e vorba de acei 8,90 lei , era vorba de principiu. in ceea ce ma priveste , vad cum am sa folosesc acest card si ma voi hotari ce voi face.

Edited by klaus40ro, 06 March 2023 - 12:16.


#34
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,620
  • Înscris: 13.03.2005
Dar nu ne-ai spus ce contract ai semnat cu ei, ce tip de cont ai deschis la ei, pentru ca daca ai cardul Multicurrency nu ai nici un comision lunar pentru conturile asociate acestui card.
Le-ai aratat ce scrie aici? https://www.cec.ro/p...currency-online
"Aplici 100% online pentru VISA Multicurrency  - card în euro, lei și alte valute și îl obții cu ZERO drumuri la bancă.
Primești un card de debit virtual și un card fizic. Cardul virtual îl vei putea folosi de a doua zi din CEC app - mobile banking. Cu cardul virtual poți face plăti contactless direct de pe telefon, prin portofelele virtuale Apple Pay sau GPay.  Cardul fizic îl vei primi în câteva zile, prin curier, la adresa indicată.
Îți oferim și acces gratuit la CEC app - mobile banking, ca să vezi câți bani ai pe card și să faci schimburi la curs valutar avantajos. Totul cu ZERO comision lunar de administrare."

Pare ca ti-a bagat pe gat un pachet CEC, ce are nevoie de rulajul acela minim ca sa scapi de comision.
DECI TE-AU PROSTIT.

Ar trebui sa ai si pe email contractul si pachetul pe care ti l-au bagat pe gat, pe langa cardul Multicurrency.

#35
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,956
  • Înscris: 24.04.2013
@klaus40ro: Ar trebui sa poti inchide pachetul daca nu il vrei. NU inchizi si contul, acela ramane. Vezi sa inchizi si serviciile care sunt incluse dar nu sunt gratuite la VISA Multicurrency, de exemplu internet banking versiunea web (ramai doar cu app), cardul de debit VISA Classic (sau ce mai ai, fiindca Smart include un card de debit - l-ai primit? - care NU este cel multicurrency), SMS Alert pe al doilea cont in LEI (cel la care e atasat ‘celalalt’ card). Nu stiu daca SMS Alert pe contul la care e atasat VISA Multicurrency e gratis sau nu, daca nu atunci inchide-l si pe acela (exceptie evident daca il vrei).

Daca totusi ai incasari suficiente pe cont atunci lasa si Smart ca iti aduce 5 plati interbancare in LEI gratuite, pe care la VISA Multicurrency nu le ai. Pe mine totusi ce m-ar deranja chiar si in acest aranjament este ca nu vad utilitatea de a avea 2 carduri de debit.

Edited by sags, 06 March 2023 - 12:32.


#36
klaus40ro

klaus40ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 06.10.2004

View Postsags, on 06 martie 2023 - 12:31, said:

@klaus40ro: Ar trebui sa poti inchide pachetul daca nu il vrei. NU inchizi si contul, acela ramane. Vezi sa inchizi si serviciile care sunt incluse dar nu sunt gratuite la VISA Multicurrency, de exemplu internet banking versiunea web (ramai doar cu app), cardul de debit VISA Classic (sau ce mai ai, fiindca Smart include un card de debit - l-ai primit? - care NU este cel multicurrency), SMS Alert pe al doilea cont in LEI (cel la care e atasat ‘celalalt’ card). Nu stiu daca SMS Alert pe contul la care e atasat VISA Multicurrency e gratis sau nu, daca nu atunci inchide-l si pe acela (exceptie evident daca il vrei).

Daca totusi ai incasari suficiente pe cont atunci lasa si Smart ca iti aduce 5 plati interbancare in LEI gratuite, pe care la VISA Multicurrency nu le ai. Pe mine totusi ce m-ar deranja chiar si in acest aranjament este ca nu vad utilitatea de a avea 2 carduri de debit.

da, multumesc frumos pentru lamuriri. am sa ma gandesc si mai fac un drum la cec.
cum am mai spus, nu e o valoare mare acei 8,90 lei. mai am varianta de a incasa veniturile lunare la ei....oi vedea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate