Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Contract de inchiriere apartament

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Adrian365

Adrian365

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.05.2014
Buna seara,
Am facut un contract de inchiriere pt un apartament pe un an.
Am vrut sa fac mutarea pt cablu TV la Digi si au zis ca nu se poate deoarece alt chirias are datorii cu executare.
Proprietarul mi-a spus ca pe el nu-l intereseaza.
In aceasta situatie nu as mai dori sa ma mut la apartamentul inchiriat.
Pot sa-mi recuperez banii pt chirie si garantie ?

#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Pai depinde ce ai scris in Cntractul de inchiriere :)

#3
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Adica tu vrei ca proprietarul sa fie raspunzator pentru ca un chirias anterior al acestuia a lasat restante la un furnizor de servicii de CATV.
Poate furnizorul de servicii CATV (sau alte servicii) trebuia sa se asigure de bonitatea clientului mai ales ca era doar un chirias si nu proprietarul.
Personal cred ca este o problema intre furnizorul CATV si fost chirias... caz in care chiriasii ulteriori nu ar trebuii pedepsiti pentru neseriozitatea altora.

Propune furnizorului CATV sa platesti in avans intreaga perioada contractuala, poate este de acord.

#4
Adrian365

Adrian365

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.05.2014
Buna seara,
Eu doresc sa stiu daca furnizorul de servicii Cablu TV in acest caz a informat proprietarul si daca proprietarul avea obligatia sa ma informeze de aceasta problema.

#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Daca acel contract a fost incheiat intre vechiul chirias si furnizor (perfect plauzibil) nu este cazul.

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,817
  • Înscris: 30.08.2006
Proprietarul trebuie sa-si dea acordul pentru incheierea contractelor pe numele chiriasului. Furnizorii de servicii nu au dreptul sa incheie contracte cu chiriasii fara acest acord scris.

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Uite cum vad eu lucrurile:
in functie de suma in litigiu si de restul conditiilor pe care numai tu le stii, ai putea sa analizezi, impreuna cu furnizorul, o solutie amiabila.
Altfel, daca in ctr de inchiriere nu ai nicio clauza referitoare la speta...nu stiu. Tot amiabil, cred, cu proprietarul.

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu cred ca ai motivele pentru a rezilia acel contract de inchiriere.

Edited by pasilla, 27 February 2023 - 19:44.


#9
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

View PostLeo2006, on 27 februarie 2023 - 19:39, said:

Proprietarul trebuie sa-si dea acordul pentru incheierea contractelor pe numele chiriasului. Furnizorii de servicii nu au dreptul sa incheie contracte cu chiriasii fara acest acord scris.
Pai si care e relevanta, in cazul de-aici?

View Postpasilla, on 27 februarie 2023 - 19:43, said:

Eu cred ca ai motivele pentru a rezilia acel contract de inchiriere.
Sigur ca are motive, dar banii?

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce bani ? Ar trebui sa primeasca despagubiri.

#11
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Asta zic. Daca in ctr de inchiriere nu a prevazut situatia, e putin probabil

Sau, altfel spus, dar nu am vrut sa sune asa: succes la proces

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Articolul 1.791
Efectele garanţiei contra viciilor
(1) Dacă locatorul nu înlătură viciile în cel mai scurt termen, locatarul are dreptul la o scădere proporţională a chiriei. În cazul în care viciile sunt atât de grave încât, dacă le-ar fi cunoscut, locatarul nu ar fi luat bunul în locaţiune, el poate rezilia contractul, în condiţiile legii.
(2) Atunci când aceste vicii aduc vreun prejudiciu locatarului, locatorul poate fi obligat şi la daune-interese, în afară de cazul când dovedeşte că nu le-a cunoscut şi că, potrivit împrejurărilor, nu era dator să le cunoască.


#13
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015
Desi ar trebui sa-l intereseze si pe proprietar caci situatia se poate repeta si cu alt chirias, si nu poti sa-ti recuperezi banii incearca cu alt furinzor de internet

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
(2) Indiferent de gravitatea tulburării, dacă i-a comunicat-o locatorului, fără ca acesta să o înlăture de îndată, locatarul poate cere o scădere proporţională a chiriei. Dacă tulburarea este atât de gravă încât, dacă ar fi cunoscut-o, locatarul nu ar fi contractat, el poate rezilia contractul în condiţiile legii.

#15
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Propun ca initiatorul sa ne tina la curent. Din ceva experiente, eu sunt  sceptic cu privire la recuperarea unor sume deja platite

#16
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 692
  • Înscris: 14.04.2007

View PostLeo2006, on 27 februarie 2023 - 19:39, said:

Proprietarul trebuie sa-si dea acordul pentru incheierea contractelor pe numele chiriasului. Furnizorii de servicii nu au dreptul sa incheie contracte cu chiriasii fara acest acord scris.
La RDS/RCS sigur nu este asa; am facut doua contracte diferite fara sa am treaba cu proprietarul. Am facut cont online, am facut comanda de instalare serviciu si m-au sunat direct sa programeze data cand vine echipa de la tehnic sa faca instalarea.

#17
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,540
  • Înscris: 04.01.2006
Mi s-a parut absurd, am patit-o si eu la RDS.
In 2015 ma mut cu chirie intr-un apartment, voiam sa fac contract la RDS pentru internet, mi-au spus ca nu se poate, ca sunt datorii pe apartament (alt chirias). Era vorba de o suma mica, una sau doua luni.
M-am oferit sa platesc eu, nu s-a putut - asta chiar n-am inteles-o.
Proprietarul era si el dispus, nici la el nu s-a acceptat.
Ultima solutie a fost alt provider.

Din punctul meu de vedere, proprietarul trebuia sa se asigure ca orice datorii legate de apartament sunt platite cand chiriasul pleaca, chiar daca sunt pe numele lui.

#18
Adrian365

Adrian365

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 24.05.2014
O sa va tin la curent
Cei de la cablu au zis ca au fost niste cetateni straini (din afara Rou) si nu mai pot recupera paguba.
Contractul de cablu se mai poate face doar pe proprietar deoarece daca se mai intampla a doua oara au pe cine sa execute.
Daca era o situatie justa nu ma mai mutam.
In aceste conditii incerc o mediere cu proprietarul

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate