Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Vânzări cărți din biblioteca personală

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Am strâns de-a lungul timpului multe cărți pe care le-am citit, stau degeaba si se aduna praful. Anul trecut am inceput sa vând din ele (le trimit prin curierat) și cu o parte din banii obținuți am cumpărat altele care au apărut mai de curând.
Trebuie sa depun declarație unica pe banii obținuți din vânzare ?
Sumele cred că apar la ANAF pentru că firmele de curierat raportează.

Edited by Remicade, 18 February 2023 - 21:09.


#2
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 17.04.2006
Nu

ART. 62 - Venituri neimpozabile
În înţelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:
m) veniturile primite ca urmare a transferului dreptului de proprietate asupra bunurilor imobile şi mobile din patrimoniul personal, altele decât câştigurile din transferul titlurilor de valoare şi/sau aurului financiar prevăzute la cap. V - Venituri din investiţii, precum şi altele decât cele definite la cap. IX - Venituri din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal;

Edited by Sef-chenko, 18 February 2023 - 21:19.


#3
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 25.02.2020
Ce sumă imensă s-a adunat?

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Vreo 30.000 de lei...am vândut și din colecția lui maică-mea și soacra-mea recunosc, lor le-am spus că le țin în bibliotecă.

#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 23.12.2015
am si eu o gramada de carti... din curizitate cum le-ai vandut? anunt, anticariat?

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Olx, Okazii, grup de Facebook gen Cărți de vânzare.
Cel mai bine merge vânzarea pe Okazii, n-aș fi crezut că atâta lume folosește platforma, evident că trebuie să le plătești comision dar zic că merită.
Eu după ce citesc cartea o vad ca o grămadă de bani care sta pe raft, sunt unele de care mă atașez și nu le mai vând dar în general sunt cerebral.
Am avut cărți de farmacie pe care am dat 250-300 de lei și le-am vândut la maxim jumătatexdin preț, nu mai cumpăr pentru că le găsesc online și le citesc pe tableta.
Am vândut și din cartile copilului dar fara sa știe că îmi face scandal monstru, el nu le citește dar vrea sa le aibă acolo în bibliotecă, e genul care strânge totul.
Cu banii rezultați din vânzarea cărților lui îi cumpăr acțiuni pe BVB, poate peste 20 de ani o să-mi mulțumească.

La anticariat primești câțiva lei pe ele pentru că și ei trebuie să facă profit.

#7
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,541
  • Înscris: 21.10.2009
Cum stabilesti valoarea unei carti? Stai sa cauti pe toate siteurile cam la ce pret se vinde, sau cum? Am vreo cateva sute de carti, ma gandeam sa le vand si eu, dar numai ideea de a sta sa evaluez pretul fiecarei carti ma ingrozeste...

Edited by lex2010, 18 February 2023 - 22:06.


#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
E foarte simplu, o caut pe Okazii, daca o găsesc acolo o pun la un preț mai ieftin. Daca nu e pe Okazii dau un search pe net și vad daca e la anticariate gen târgul cărții, daca este o pun la pret mai mic.
De ex avea soacră-mea "Magia și vrăjitoria in Europa", zic în sinea mea că o pun la 20 de lei, dau search pe Okazii și o vad la 159 de lei. O pun la 99 de lei, după 1 săptămâna ii fac reducere la 89 de lei și o vand. Evident că am destule care stau acolo cu lunile deși le-am făcut și reducere, pur și simplu nu interesează pe nimeni.

#9
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 12.11.2012
Ma scuztati ca ma bag si eu in Topicul asta, da mi a recomandat cineva sa citesc cartea 'Cei Trei Detectivi in Enigma Din Castelul'
O aveti ? O vindeti ? Cu cat ?

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Asta e ?
https://www.okazii.r...FgaAiUFEALw_wcB

Edited by Remicade, 18 February 2023 - 22:19.


#11
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,977
  • Înscris: 12.11.2012
Dupa titlu cre ca aia e cartea, nu stiu sigur
Da eu nu am cont pe okazi
Cre ca tre sa imi fac cont sa cumpar cartea
Mersi de ajutor

#12
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,443
  • Înscris: 31.08.2006

 pateu_98, on 18 februarie 2023 - 23:00, said:


Da eu nu am cont pe okazi
Cre ca tre sa imi fac cont sa cumpar cartea


                          Te poti loga cu cont de Google sau de Facebook, daca ai asa ceva.

#13
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Poti sa o cumperi de aici daca nu ai cont pe okazii: https://www.printrec...ul-groazei.html

#14
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022

 Remicade, on 18 februarie 2023 - 21:08, said:

Sumele cred că apar la ANAF pentru că firmele de curierat raportează.
Mare mare mizerie asta.
Cam la fel de mare cu mizeria aia de bon fiscal aruncat in cîrca consumatorului.
Si acum diverse "bonusuri", gen aia cu bacsisul trecut pe bon.

#15
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,678
  • Înscris: 13.06.2004
Dacă vinzi cantitate mare, s-ar putea să te întrebe "de sănătate".
Cărţi tehnice vechi din domeniul construcţii, instalaţii, electricitate, transporturi, fotografie ai?    :)

#16
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,782
  • Înscris: 25.11.2009
Tocmai de aceea am postat pentru a știi dacă există o sumă legală care se referă la maximum permis pentru vânzări ale propriului patrimoniu.
In special cărți de istorie și farmacie am vândut. Găsești genul de care întrebi la anticariate online,cele de fotografie eu le-am luat on-line de pe PDF drive de exemplu.

#17
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,136
  • Înscris: 17.01.2012

 djl, on 19 februarie 2023 - 12:43, said:

Dacă vinzi cantitate mare, s-ar putea să te întrebe "de sănătate".
Cărţi tehnice vechi din domeniul construcţii, instalaţii, electricitate, transporturi, fotografie ai? Posted Image

d-astea îți voi da io..., numa' ce-s în plin avânt distrugător de biblioteci! Posted Image
(io mă gândeam să le transport la biblioteca din oraș)

Edited by gushpi, 20 February 2023 - 12:25.


#18
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 23.12.2015

View Postgushpi, on 20 februarie 2023 - 12:25, said:

(io mă gândeam să le transport la biblioteca din oraș)

Peste ocean, fi-meu a observat niste tendinte in sensul inmultirii anticariatelor. E posibil ca sa revina moda detinerii cartilor, in special a celor vechi, asemanatoare cu a discurilor si a pickup-urilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate