Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

PFA sau SRL?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
DavidTamas

DavidTamas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2023
Sunt un producator muzical (compun instrumentale sau compozitii muzicale folosind diferite instrumente) si as dori sa-mi deschid o firma si sa incep sa platesc taxe dar nu stiu ce ar trebui sa fac.
Un PFA sau un SRL, sau exista alte variante?
Legislatia nu ma ajuta foarte mult pentru ca fiecare site tinde sa aibe o interpretare proprie dar din cate am inteles ce fac eu s-ar incadra ca venituri prin acvitiati intelectuale sau ceva de genul as aprecia mult niste sugestii sau idei, poate sfaturi de la alti producatori, multumesc anticipat!

#2
FantasyLady

FantasyLady

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 25.07.2022
Cu cine colaborezi? Poate te-ai putea orienta spre contracte de drepturi de autor/proprietate individuala. Eu am un astfel de contract intr-un alt domeniu, imi poti scrie daca ai intrebari.

#3
DavidTamas

DavidTamas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2023

View PostFantasyLady, on 18 februarie 2023 - 16:58, said:

Cu cine colaborezi? Poate te-ai putea orienta spre contracte de drepturi de autor/proprietate individuala. Eu am un astfel de contract intr-un alt domeniu, imi poti scrie daca ai intrebari.

La ce te referi prin colaborat? Si unde as putea sa ti scriu, aici pe postare?

#4
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Colaborare: adica unde / cui vinzi muzica aia, cine o foloseste.... ?
Mesaj aici: https://forum.softpe...emberID=1101569

#5
DavidTamas

DavidTamas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2023

View Postnixrohnson, on 18 februarie 2023 - 18:44, said:

Colaborare: adica unde / cui vinzi muzica aia, cine o foloseste.... ?
Mesaj aici: https://forum.softpe...emberID=1101569

Nu pot accesa mesajul, cred ca am contul prea nou, dar in principiu trimit compozitiile mele muzicale la alti creatori de instrumentale si ei fac insturmentale si le vand pe o platforma numita BeatStars (acolo imi vand si eu instrumentalele) si de folosit le foloseste cine doreste, persoane din toata lumea folosesc platforma aceea.

#6
DavidTamas

DavidTamas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2023

View PostFantasyLady, on 18 februarie 2023 - 16:58, said:

Cu cine colaborezi? Poate te-ai putea orienta spre contracte de drepturi de autor/proprietate individuala. Eu am un astfel de contract intr-un alt domeniu, imi poti scrie daca ai intrebari.

Unde altundeva as putea sa ti scriu? Mai am nevoie de nici nu stiu cate postari pana sa pot accesa PM si as cam vrea sa rezolv asta cat mai curand.

#7
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Pai, poate sa-ti scrie tie celalalt utilizator.
Si, probabil, atunci poti sa-i raspunzi.
Sau macara citeste aici si stabiulio alta modalitate (mail, fb.....)
Dar, dupa cum vezi inghesuiala si aici pe topic si pe mesageria privata... mai ai de asteptat. :) :(
Pe de alta parte, exista TONE de articole, aici pe forum si pe tot retul netului, care e mai avantajos, srl sau pfa.
Gasesti ceva pe domeniul tau (productie artistica sua ceva de genul) si te lamuresti.

#8
DavidTamas

DavidTamas

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 18.02.2023

View Postnixrohnson, on 21 februarie 2023 - 11:06, said:

Pai, poate sa-ti scrie tie celalalt utilizator.
Si, probabil, atunci poti sa-i raspunzi.
Sau macara citeste aici si stabiulio alta modalitate (mail, fb.....)
Dar, dupa cum vezi inghesuiala si aici pe topic si pe mesageria privata... mai ai de asteptat. Posted Image Posted Image
Pe de alta parte, exista TONE de articole, aici pe forum si pe tot retul netului, care e mai avantajos, srl sau pfa.
Gasesti ceva pe domeniul tau (productie artistica sua ceva de genul) si te lamuresti.
Chiar daca imi scrie celalalt utilizator nu pot raspunde, te cred ca exista tone de articole dar as fi interesat de acele contracte de care FantasyLady spunea, am ajuns la softpedia dupa ce deja am cautat destul de mult pe internet deci da...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate