Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cupon pensie digital

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015
Salutare, nu știu dacă este locul potrivit însă o să vă expun problema pe care o întâmpin.
La noi în localitate sunt probleme cu poșta în sensul că nu mai se găsește nimeni de câteva luni care să vrea să intre poștaș, vine câte unu stă o lună și pleacă. Pensia vine foarte târziu și dacă nu te duci la căminul cultural din localitate ajunge acasă pe la sfârșitul lunii. Tata este mai în vârstă și are niște probleme și nu se poate deplasa așa că i-am trecut pensia pe card. Acum am înțeles că tot o să vină cuponul prin poștă doar că există și aici o modalitate de transmitere electronică. Așa că i-am făcut cont pe casa națională de pensii CNPP și m-am blocat la pasul în care trebuie să completez cererea model pentru transmiterea documentului de informare online. Aici sunt câteva câmpuri care nu știu ce ar trebui să completez sau cum fac să semnez cu semnătură electronică acest document care este în Word nu în pdf.
De aceea am pus aici problema în speranța că poate printre noi există persoane care au mai făcut așa ceva și care a reușit să completeze corect acel model de cerere și îmi poate spune cum se face.

#2
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,163
  • Înscris: 24.11.2006
Banuiesc ca aria juridica ar fi cea mai potrivita, roaga un moderator sa mute topicul. Posted Image
LE: Bine ar fi sa oferi toate informatiile complete, cu print screen, link-uri samd.

Edited by un_el, 10 February 2023 - 10:15.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Se discuta si aici de cuponul digital
https://forum.softpe...e-pasi-de-melc/

Edited by MembruAnonim, 10 February 2023 - 10:17.


#4
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015

View PostMembruAnonim, on 10 februarie 2023 - 10:16, said:

Se discuta si aici de cuponul digital
https://forum.softpe...e-pasi-de-melc/
Acolo doar se vorbea despre cuponul de pensie electronic  asta în 2021 iar cuponul de pensie electronic s-a implementat anul trecut in 2022 nu este nimic concret acolo.
@ul_el Așa arată cererea.

Attached Files


Edited by marcelyno, 10 February 2023 - 10:28.


#5
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postmarcelyno, on 10 februarie 2023 - 10:11, said:

Salutare, nu știu dacă este locul potrivit însă o să vă expun problema pe care o întâmpin.
La noi în localitate sunt probleme cu poșta în sensul că nu mai se găsește nimeni de câteva luni care să vrea să intre poștaș, vine câte unu stă o lună și pleacă. Pensia vine foarte târziu și dacă nu te duci la căminul cultural din localitate ajunge acasă pe la sfârșitul lunii. Tata este mai în vârstă și are niște probleme și nu se poate deplasa așa că i-am trecut pensia pe card. Acum am înțeles că tot o să vină cuponul prin poștă doar că există și aici o modalitate de transmitere electronică. Așa că i-am făcut cont pe casa națională de pensii CNPP și m-am blocat la pasul în care trebuie să completez cererea model pentru transmiterea documentului de informare online. Aici sunt câteva câmpuri care nu știu ce ar trebui să completez sau cum fac să semnez cu semnătură electronică acest document care este în Word nu în pdf.
De aceea am pus aici problema în speranța că poate printre noi există persoane care au mai făcut așa ceva și care a reușit să completeze corect acel model de cerere și îmi poate spune cum se face.
Strict referitor la semnatura digitala: File-Protect document-Add digital signature. Atentie, semnatura nu e vizibila pe documentul tiparit.
Sau salvezi documentul ca pdf si semnezi digital prin metoda pe care o stii.

#6
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015
@Don_Costica Să nu aibe nimic dacă convertesc fișierul docx în pdf și să îl semnez digital?

#7
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Si daca il scoti la imprimanta, il semnezi manual si dupa il scanezi?

#8
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Sigur trebuie semnătura digitală? Nu cumva doar semnătura olografă?
Că nu cred că au foarte multe persoane semnătura digitală.

Completezi acel docx și pui o mâzgălitură la locul semnăturii
Asta ca sa nu îl tipărești, semnat olograf și scanat.

#9
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022

View Postmarcelyno, on 10 februarie 2023 - 10:30, said:

@Don_Costica Să nu aibe nimic dacă convertesc fișierul docx în pdf și să îl semnez digital?
Logica imi spune ca un document electronic semnat digital e valabil in orice format ar fi el.
Atentie, semnatura digitala e valabila doar pe un document electronic. Reprezentarea ei grafica pe un document tiparit nu are valoare juridica!

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

View Postmarcelyno, on 10 februarie 2023 - 10:11, said:

m-am blocat la pasul în care trebuie să completez cererea model pentru transmiterea documentului de informare online. Aici sunt câteva câmpuri care nu știu ce ar trebui să completez

Care sunt campurile alea unde te-ai blocat?
Pe site, in contul tau, exista modelul de cerere. Nu este acelasi cu ce ai postat in comentariul 4.

View Postmarcelyno, on 10 februarie 2023 - 10:11, said:

cum fac să semnez cu semnătură electronică acest document care este în Word nu în pdf.

Descarci cererea completata, o semnezi, o scanezi, o reincarci pe cnpp.ro in contul tau si apoi depui acel document. Este chiar simplu, chiar daca metoda este arhaica si necesita timp si eventual nervi, dar o faci o singura data in viata.
Deocamdata asta-i celebra Romanie, locu' unu fruntas in IT-ul mondial.

Edited by adisz, 10 February 2023 - 11:35.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Tu sigur ai Semnătura electronică calificată, bazată pe un certificat digital calificat?
Că asta e semnătura electronică
Apare bifa verde in Adobe reader și mesajul că e semnat digital

#12
ttt_i

ttt_i

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.08.2015
adisz are dreptate, trebuie procedat cum a scris el.
Asa am facut si eu acum 5 luni atat pentru mine cat si pentru mama mea pentru ca nu suportam sa astept postasul sa-mi aduca cuponul.
Site-ul cnpp este extrem de neprofesional facut, nu este intuitiv, te face sa te lipsesti...

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Io am transmis cererea din aprilie anul trecut si din iulie anul trecut primesc mail de la casa de pensii cand este disponibil talonul pe site-ul lor, in contul meu.
Am completat cererea, am semnat olograf, am scanat foaia si am incarcat scan-ul in aplicatia de pe site.
Oricum, in fiecare ianuarie primesti prin posta talonul si "biletele de tren", adica cupoanele de reducere la transport CFR. Talonul este disponibil si in contul de utilizator.

Cum zice @ttt_i, pana luna asta era o adevarata aventura sa accesezi link-ul trimis pe mail pentru descarcare talon. In perioada generarii taloanelor de pensii, site-ul era practic inaccesibil. Deh, treaba facuta de bugetari, pe bani putini sau de loc.
Acum vad ca a functionat OK, fara sa mai dea eroare.

Edited by viceroy56, 10 February 2023 - 12:03.


#14
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015
Semnătura digitală o am și apare bifa verde în pdf, cu această semnătura digitală am făcut și contul și a fost valabilă. Am sunat pe cineva de la primărie și mi-a spus că se poate face acel document din docx în pdf și să îl semnez cu semnătura digitală.
Ceea ce nu știam a completa m-a lămurit tot doamna de la primărie adică la rubrica dosar nr.  se introduce numărul de pe cuponul de pensie iar sus în dreapta nu se completează. Fișierul se trimite pdf pentru a se vedea semnătura digitală.
Cu semnătura olografică făcută pe hârtie și după aia poză știu că nu funcționa la crearea contului deoarece trebuia făcută doar în prezența unui reprezentant al casei de pensii de aceea am ales semnătura digitală.

#15
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Ce are sula cu prefectura?
Creare cont e una, accesarea diferitelor optiuni e alta.
Ai cont, esti VALID pe site, folosesti ce optiuni ai la dispozitie si iti este mai la indemana.
Io n-am digitala, ca am avut un accident nefericit cu un flex, da' merge aia cu X-ul si amprenta. INCA!

#16
marcelyno

marcelyno

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 29.08.2015
Ok, vă mulțumesc tuturor pentru informații.

#17
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Orice ai face nu scapi de un drum la casa de pensii sa depui formularul respectiv completat si sa te identifice functionarul de la ghiseu. Nu scapi de ghiseu sub nicio forma, asta-i practica in administratia romaneasca.

#18
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Pentru ca, INCA, iegzista cateva milioane de bugetari care TREBUIE sa-si justifice existenta!
Vedeti cazul viceprimarului care a demisionat, cu un salariu de 6.500 lei, pentru ca de la angajare/numire pe post nu a facut niciodata NIMIC!
Cred ca persoana in cauza sufera de ceva boala. Posibil mentala. Sau mintala?
Nu ie cazu' la angajatii de la casa de pensii. Indiferent de locatie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate