Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Digitalizarea in Romania - cuponul de pensie - pasi de melc

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asa de greu se misca acest proces de digitalizare incat ma indoiesc ca in urmatorii 10-20 de ani ne vom putea compara cu state gen Estonia.
Pana atunci, a fost anuntata urmatoarea schimbare, urmatorul pas marunt: cuponul de pensie transmis in format digital, pe mail sau in contul CNPP. Era si timpul. Sunt atatea procese ce se pot digitaliza astfel incat sa ne usuram viata / sa taiem din cheltuieli.

https://www.profit.r...online-20116713

Edited by MembruAnonim, 15 November 2021 - 17:10.


#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu pierde Posta niste bani ? Sefii de acolo de unde isi mai trag bonusuri ?

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Chiar e un pas important ăsta cu cuponul de pensie digital.
Parcă și văd pensionarii pe smarfoane cum fac plățile online.

Mi-a dat și o lacrimă.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,267
  • Înscris: 13.03.2017
Care urmatorii 10-20 de ani ?
Vrei sa zici 100-200 de ani

Analfabetismul tehnologic face ravagii in Romania mai ales in randul celor peste 50 de ani
Nu sunt ipocrit - am si eu rude apropriate care depasesc varsta asta si, daca le pun un laptop in mana, i-am pierdut
Nu sunt in stare sa-si plateasca gazele sau curentul

#5
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,695
  • Înscris: 23.10.2006
Nici cu cei tineri nu mi-e rusine sa declar ca sunt analfabeti functionali. In afara de facebuci si insta, daca ii pui sa faca o legatura intre 2 aparate electronice s-au pierdut. Vezi topicurile deschise pe aria audio-video. Asta nu inseamna ca cei in varsta sunt in marea majoritate asi, in folosirea internetului si a platilor on-line.

Edited by baribalu, 15 November 2021 - 17:28.


#6
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,045
  • Înscris: 26.04.2007
iar daca aduci vorba nu zic sa iei masuri la pensionar sa ii vina pensia pe card bancar....
gata, zice ca vrei sa ii furi banii sau se uita piezis ca cine stie ce ascunzișuri vrei sa faci :)

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,655
  • Înscris: 30.10.2003
Cardurile de sanatate mai merg? Ultima data stiu ca serverele erau in pom.

#8
-ARA-

-ARA-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 01.08.2021
Nu are nimenea interes sa digitalizeze nimic ca si odraslele trebuie angajate.
Am vazut N persoane care au dorit digitalizarea, s-a digitalizat fix cat erau persoanele respective, dupa ce plecau din functie? Inapoi la treaba noastra.

Ia de te duce sa cumperi titluri de stat, discutie cu 3 presoane pentru ceva ce puteai cumpara si vinde online.
Dar cum mai luau aia leafa?

#9
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

View PostBursul, on 15 noiembrie 2021 - 17:47, said:

Cardurile de sanatate mai merg? Ultima data stiu ca serverele erau in pom.
Merg. Oricum noile carti de identitate vor tine loc si de card de sanatate....

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,114
  • Înscris: 07.11.2006

View PostMembruAnonim, on 15 noiembrie 2021 - 17:05, said:

Asa de greu se misca acest proces de digitalizare incat ma indoiesc ca in urmatorii 10-20 de ani ne vom putea compara cu state gen Estonia.
Pana atunci, a fost anuntata urmatoarea schimbare, urmatorul pas marunt: cuponul de pensie transmis in format digital, pe mail sau in contul CNPP. Era si timpul. Sunt atatea procese ce se pot digitaliza astfel incat sa ne usuram viata / sa taiem din cheltuieli.

https://www.profit.r...online-20116713

Digitalizare,internetul,civilizatia,tehnologia avansata,descoperirile,robotizarea sunt foarte bune.Dar nu uita ca in acelasi timp elimina factorul uman.
Stiu,disponibilizatii se vor putea reinventa pentru mentanenta robotilor,samd.Pana la momentul cand si de acolo vor zbura,inventandu-se robotul de intretinere.

View PostNaijax, on 15 noiembrie 2021 - 17:12, said:

daca le pun un laptop in mana, i-am pierdut
Nu sunt in stare sa-si plateasca gazele sau curentul

Gazele sau curentul se pot plati si fizic.Inca
Fara laptop se poate trai inca mult si bine.

#11
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,571
  • Înscris: 02.09.2006

View PostNaijax, on 15 noiembrie 2021 - 17:12, said:

Care urmatorii 10-20 de ani ?
Vrei sa zici 100-200 de ani

Analfabetismul tehnologic face ravagii in Romania mai ales in randul celor peste 50 de ani
Nu sunt ipocrit - am si eu rude apropriate care depasesc varsta asta si, daca le pun un laptop in mana, i-am pierdut
Nu sunt in stare sa-si plateasca gazele sau curentul
draguta, daca ai sa faci o simpla scadere, vaei ramine uimit! vei afla cu mirare ca exact cei care au 50-70 de ani acum sint cei care au adus in Romania primele PC-uri, au infiintat si intretinut primele sali de internet, retelele de cartier sau au stat la baza multor firme din domeniu. analfabetii astia tehnologici au adus internetul in RO intr-o perioada cind tu nu stiai sa-ti sufli nasu si stateai pe olita!
Si apropo, mama mea, la cei 83 de ani ai ei, este mai ''tehnologica decit mare parte din mucosii de azi carora nu le mai poti ajunge cu curu'la nas de dastepti ce se cred!

View Postwaterman, on 15 noiembrie 2021 - 17:11, said:

Chiar e un pas important ăsta cu cuponul de pensie digital.
Parcă și văd pensionarii pe smarfoane cum fac plățile online.

Mi-a dat și o lacrimă.
draguta, multi fac plati online doar pentru ca sint asociali! le este frica sa mearga singuri pe strada, sa intre intr-o institutie sau magazin, au doar capul plin cu rasini de cetateni europeni si fite de Buftea!

Edited by tytysor, 15 November 2021 - 18:40.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Posttytysor, on 15 noiembrie 2021 - 18:39, said:

analfabetii astia tehnologici au adus internetul in RO intr-o perioada cind tu nu stiai sa-ti sufli nasu si stateai pe olita!
In principiu ai dreptate, dar sa nu generalizam. Romania e in mare parte medievala.

#13
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,049
  • Înscris: 19.07.2010
Imprimantă, ribon, hârtie A4 in localitățile rurale? Unde unii abea au ENERGIE ELECTRICĂ și internet (cu noile facturi la utilități nu vor mai folosi nici un aparat).
Este de lăudat că începem totuși de undeva. Generațiile viitoare vor fi tot mai apropiate de tehnologie.

#14
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostNaijax, on 15 noiembrie 2021 - 17:12, said:

Analfabetismul tehnologic face ravagii in Romania mai ales in randul celor peste 50 de ani
Nu sunt ipocrit - am si eu rude apropriate care depasesc varsta asta si, daca le pun un laptop in mana, i-am pierdut
Nu sunt in stare sa-si plateasca gazele sau curentul

Dar rude sub varsta asta carora daca le iei laptopul / smartphone-ul din mana i-ai pierdut... nu ai?

#15
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,147
  • Înscris: 10.07.2013
Eu sunt curios cum vor plati pensionarii cu carduri, facturile sau produsele in magazinele satesti care nu au terminal POS...Posted Image

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,897
  • Înscris: 25.01.2007
mai bine scoteau de tot afurisitul ala de cupon.
bagi cnp-ul si vezi ca popescu e pensionar, nu's de ce tre' sa plimbe popescu cupoanele.
eventual daca'i trebe in 3 locuri, fiecare sa-l vrea original, de se uita prostit popescu la cupon si se intreaba cum sa imparta un pai la 3 magari.

#17
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,571
  • Înscris: 02.09.2006

View Postsuperior, on 15 noiembrie 2021 - 19:19, said:

Imprimantă, ribon, hârtie A4 in localitățile rurale? Unde unii abea au ENERGIE ELECTRICĂ și internet (cu noile facturi la utilități nu vor mai folosi nici un aparat).
Este de lăudat că începem totuși de undeva. Generațiile viitoare vor fi tot mai apropiate de tehnologie.
draguta, in deceniul trecut am ajuns cu FO in sate uitate de Dumnezeu, in virf de munte sau alte locuri departe de civilizatie. sa stii ca in mai multe locuine decit ai crede existau cele mentionate de tine, multe la care poate tu doar visezi!

View PostMihai_3, on 15 noiembrie 2021 - 17:46, said:

iar daca aduci vorba nu zic sa iei masuri la pensionar sa ii vina pensia pe card bancar....
gata, zice ca vrei sa ii furi banii sau se uita piezis ca cine stie ce ascunzișuri vrei sa faci Posted Image
Jura-te! fa un efort si afla care este procentul pensionarilor care primesc banii in cont! iar restul poate ca locuiesc la tara, unde inca este nevoie de numerar!

Edited by tytysor, 15 November 2021 - 20:11.


#18
Rav_885

Rav_885

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,805
  • Înscris: 17.09.2021

View Postxmanyacs77, on 15 noiembrie 2021 - 19:48, said:

Eu sunt curios cum vor plati pensionarii cu carduri, facturile sau produsele in magazinele satesti care nu au terminal POS...

Părinții mei pensionari sparg bancomatul pe 13 ale lunii și nu-s de la țară (oraș mic).
Explicația maica-mii este următoarea:
"Mama, suntem bătrâni și pe jumătate morți, daca ne lasă ăștia fara bani, ne omoară cu totul"

Edited by Rav_885, 15 November 2021 - 20:17.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate