Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

cum il cheama pe acest SSD?

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Buna seara,

Am un sony vaio vpcsa cu acest model de SSD. Problema e ca are doar 128GB si e cam plin mereu, nu reusesc sa-i eliberez spatiu, e plin in partitia C:/ mai ales in directorul Users , AppData si nu inteleg ce pot sterge de acolo si ce nu.
Asa ca vreau sa-i fac un update, chiar am comandat un Kingston 2.5", SATA III, dar se pare ca nu se potriveste, vrea altceva.

Deci, cum il cheama pe acest SSD al meu?

Attached Files



#2
DianaXO

DianaXO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,806
  • Înscris: 09.12.2012
Nu avem de unde ghici din poza aia , fa o alta poza unde vezi ca scrie seria , acolo ar trebui sa scrie si modelul, sau din Device Manager -> Storage , ar trebui sa apara modelul SSD-ului.

#3
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Pare a fi micro sata port.  

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/uVQFHflQXtc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Leo2006, 07 February 2023 - 22:29.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,936
  • Înscris: 28.10.2006
Io crede ca e un SSD SATA de 1,8''. Conectorul este miniSATA
Si sunt 1000% convins ca nu se gaseste NOU de nicio capacitate.
Am cautat io pentru un laptop HP ce are unitate de stocare HDD de 1,8''
Pe la chineji, din alea dubioase sau deja folosite(nu stii cat!)
Am gasit un adaptor in care montezi un SSD M2 SATA si conector miniSATA, dar poti monta doar SSD de 42 maxim, care se gaseste foarte rar de capacitati peste 240 GB.
Si costurile sunt nejustificate adaptor + SSD M2.

Ce e ciudat ca AICI arata un HDD SATA de 2,5'' 500 GB, care are conector SATA standard.
Mai mult ca sigur ca sunt disponibile ambele variante, miniSATA si SATA, cablurile corespunzatoare fiind livrate in pachet cu laptop-ul.

Edited by viceroy56, 07 February 2023 - 23:47.


#5
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,813
  • Înscris: 24.04.2013
Poate, dar nu ma pricep chiar asa bine, in cazul initiatorului s-ar rezolva cu un adaptor SATA 16 pini la mSATA (cum ar fi Delock 62519 sau 62520) si un SSD mSATA (cum ar fi Kingston KC600 512MB, 1TB).

Din ce vad SSD-ul existent e montat pe un cadru care pare a fi de dimensiunea unuia de 2,5". De aici deduc ca s-ar putea sa incapa un SSD ‘normal’ de 2,5", ramane insa problema conectorului - trebuie alt cablu.

LE: Cautand am dat si peste SSD-uri industriale de 1.8", dar nu mai am link-ul. Nu stiu daca se gasesc (rezonabil de usor) de cumparat si cat costa.

Edited by sags, 08 February 2023 - 09:07.


#6
cioclopica

cioclopica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,441
  • Înscris: 07.05.2006
Initiatorul ar avea nevoie de:
https://conectica.ro...-m-delock-61695
sau:
https://conectica.ro...-t-delock-61694

#7
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 21.07.2011
Cred ca initiatorul are nevoie de asa ceva https://conectica.ro...ze-delock-62519

Edited by NAlexQ, 08 February 2023 - 10:21.


#8
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,813
  • Înscris: 24.04.2013
Delock 61694 nu pare bun fiindca e alt conector catre cablu. Delock 61695 plus un SSD ‘normal’ de 2,5" pare bun, cu conditia esentiala ca sa fie loc in carcasa sa incapa si adaptorul - ceea ce la un laptop e cam greu, chiar si in conditiile in care ar fi prevazut cu spatiu suficient pentru hdd/ssd de 2,5".

@NAlexQ: Sau poate mai curand Delock 62520 (de care i-am scris), depinde de dimensiunile SSD-ului. Din ce gasesc ca dimensiuni Kingston KC600 s-ar potrivi cu acesta ‘full size’.

Edited by sags, 08 February 2023 - 10:29.


#9
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Cam asa arata dupa ce l-am desfacut

Attached Files



#10
NAlexQ

NAlexQ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 566
  • Înscris: 21.07.2011
Ce ti-a recomandat @sags este exact ce iti trebuie tie Delock 62520 si un SSD mSATA de 512GB. Daca preturile ti se par piperate poti incerca pe la chinezi.

#11
luchianv

luchianv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 204
  • Înscris: 09.02.2012
Pai cat de piperat ar putea sa mi se para 100 de ron pentru un Delock 62520? Cat poate sa fie mai ieftin la chinezi? cu 5 Ron?
In ultima vreme vad deja produse pe aliexpress aliniate la preturile de Europa, n-am idee ce s-a intamplat

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate