Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Curajul e frate cu prostia (ignoranta) sau e ceva total diferit?

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Curajul dus la extrem inseamna inconstienta.

#20
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Topicul asta imi aduce aminte de cazul Anei Oros si ce spunea Mircea Badea zilele trecute, sunt total de acord cu el:
"E o întrebare corectă: ‘de ce s-a mai dus a doua oară în locul în care a fost mușcată de câini?’ Iar prietenii ei spun că voia să-și învingă fricile. Dumneavoastră ați mai auzit așa ceva? Dacă prietenii ei nu mint, întrebarea este foarte corectă: ce a mai căutat acolo a doua oară? Acolo nu era vorba de învins fricile, era vorba de învins o haită de câini.
Fricile ți le învingi, dar cu haita cum faci? Pe haită o învingi și pe ea? Este halucinant ce aud. Frica există. Și este bine că există frică în doze rezonabile. Frica există la om din motive corecte și anume păstrează viața, sănătatea și integritatea. Frica te păzește de multe nenorociri. Dacă frica ajunge să te consume este altă discuție. Dar frica este bună la om pentru că frica ți-o mai poți învinge, dar haita de câini nu. Și mori"

#21
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

View Postbursucelu_viesel, on 07 februarie 2023 - 15:13, said:

E si asta un mod sa clarifici situatia.. te uiti in dex, vezi ca-s sinonime, la revedere
E chiar cel mai bun mod. Lumea adesea cauta cu disperare sa foloseasca cuvintele in sens impropriu(adesea opus sau complet diferit fata ce intelesul de baza al cuvantului), fie pentru a impresiona sau a atrage simpatie, fie pentru a denigra/critica. E o tehnica de propaganda ce poate ajunge si la nivel personal - desi e utilizata pe larg de diversele grupairi ideologice.

View Postbursucelu_viesel, on 07 februarie 2023 - 15:13, said:

si chiar si psihologi auzi ca fac diferente..
Pana aflii ce balarii pseudostiintifice se debiteaza si in psihiatrie si in psihologie, totul e praf si pulbere. Diferentele ti le inchipui tu fara sa-ti dai seama ca te incapatanezi sa folosesti termenii gresiti pt. chestii care n-au nicio treaba cu sentimentele umane.

#22
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View PostMatrix40, on 07 februarie 2023 - 16:03, said:

cazul Anei Oros de ce s-a mai dus a doua oară în locul în care a fost mușcată de câini?’ Iar prietenii ei spun că voia să-și învingă fricile.
Tocmai ai invalidat si argumentatia care mi se parea cea mai interesanta. Si anume ca trebuie sa te ia frica, si apoi s-o ..infrangi (ignori?) ca sa poti delimita intre curaj si inconstienta. Deci Ana Oros a avut frica, a invins-o, si tot nu se poate spune ca a avut curaj ci ca a fost inconstienta.

#23
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Da, si eu cred ca a fost inconstienta.

#24
Drumroll

Drumroll

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 16.07.2021

Quote

Curajul e frate cu prostia (ignoranta) sau e ceva total diferit?
Nu cred ca existta un raspuns categoric si definitiv. Uneori probabil e prostie/inconstienta, alteori nu.

"curaj" e unul dintre acei termeni folositi fara a gandi foarte mult si foarte adanc(si sunt foarte multi astfel de termeni) - atribuirea fie a termenului "curaj"  fie a termenului "inconstienta" se face cel mai adesea post factum , in functie de rezultatul pozitiv sau negativ al unei actiuni ;)

Daca un cetatean "cu spirit civic"(cum le place unor propagandisti sa se exprime) intervine si dezarmeaza(rezultatul e pozitiv) un talhar care cu un pistol incearca sa talhareasca pe cineva, atunci gestul sau va gi numit unul "de curaj" (si se intampla astfel de cazuri)
Dar daca aceleasi cetatea ajunge impuscat si eventual mort, poate si victima talharului moarta, atunci gestul va fi catalogat unul "inconstient" si se vor face trimiteri la sfaturile politiei de a nu interveni si a anunta autoritatile(lectii de moralitate)

Cam pe acolo stam.

Evident subiectul e vast. Sa te dai cu deltaplanul e act de curaj? Sa sari din avion cu parasuta? Ca e cam risc absolut inutil dpdv pragmatic. Chestii care nu au raspunsuri definitive, depinde pe cine intrebi.

#25
bursucelu_viesel

bursucelu_viesel

    Very very sketchy stuff

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,751
  • Înscris: 03.02.2009

View PostDrumroll, on 07 februarie 2023 - 16:09, said:

(dex) E chiar cel mai bun mod . Pana aflii ce balarii pseudostiintifice se debiteaza si in psihiatrie si in psihologie
E si dex-ul asta facut de oameni, nu-i picat din cer sau primit pe muntele Sinai. Eu tot am facut propaganda sa se schimbe dex-ul si sa faca diferenta intre dragoste si iubire. Chiar asa mai experti decat psihologii/psihiatrii sunt cei care au facut dex-ul? Chiar si daca iau strict cum vorbeste lumea, exista o diferenta si cu termenii astia. Sa fi indragostit versus a-ti iubi parintii/copii  De-aia si militam, caci aveam ocazia daca tot sunt 2 termeni, sa facem diferenta asta clara intre ei. In fine, voi nu vedeti diferenta acolo, ca-n dex scrie ca-s sinonime, dar vedeti diferenta aici la curaj vs inconstienta, unde eu zic ca nu-i asa clara diferenta.
La cat aud eu ca foloseste lumea termenii gresit.. deja sunt desensibilizat. Numai cand aud cu partea politica, cu stanga/comunismul, deja stiu ca parasim definitiile si exista definitii alternative. Dar macar eu nu zic sa aiba fiecare om definitia lui, zic sa cadem de acord sa exista definitia fiecarui termen. Doar s-o judecam bine (mai in amanunt).

Edited by bursucelu_viesel, 07 February 2023 - 16:29.


#26
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

bursucelu_viesel said:

1675780031[/url]' post='29735925']
E si dex-ul asta facut de oameni, nu-i picat din cer sau primit pe muntele Sinai. Eu tot am facut propaganda sa se schimbe dex-ul..,
e facut de niste oameni dar nu chiar ‘sinonimi’ cu alti oameni - vorbim de niste lingvisti membri ai academiei romane, care si-au castigat apartenenta acolo prin prisma realizarilor in domeniu de-a lungul intregii vieti. pe dumneata ce te califica si recomanda pentru a cere schimbari in dex?

e similar cu discutiile de anii trecuti legate de vaccin de ex, cand niste oameni de valoare poate, dar fara absolut nicio intelegere a domeniului, contraziceau medici cu zeci de ani de studii in spate. nu ai cum sa ignori importanta si greutatea acelor ani de studii si experienta, cu scuza ca oricine are dreptul la o parere.

Edited by born2lose, 07 February 2023 - 16:42.


#27
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,932
  • Înscris: 12.03.2010
Curajul fara spirit de sacrificiu (ca tot a deschis OP si un thread despre sacrificiu) e inconstienta deci prostie.

Toti ăia care-si risca viata pentru glorie, de exemplu, daca ar sti ca or sa-si PIARDA viata sigur-sigur-sigur, n-ar mai risca-o, iar publicul, daca l-ar vedea pe unul ca-si DA viata, n-o risca, l-ar numi prost, nu curajos.

#28
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

View PostBursul, on 07 februarie 2023 - 14:33, said:

Curajul e cand te-ai hotarat sa sari din avion. Inconstienta e cand sari din avion, dar fara parasuta.

Asta-i doar unul, dar nu e singurul.

A fost care a facut asta si fara plasa. Dar la ala a fost altceva, a sarit fara parasuta in final totusi a aterizat cu una. :)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/GaANi96Z-Wg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 07 February 2023 - 18:28.


#29
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,574
  • Înscris: 10.01.2019
Daca castigi se cheama ca ai fost curajos iar daca pierzi, ai fost doar un prost.

#30
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,599
  • Înscris: 31.01.2010

View PostMatrix40, on 07 februarie 2023 - 16:03, said:

Topicul asta imi aduce aminte de cazul Anei Oros...

Cred ca vorbesc aiurea-n tramvai cam toti aia.
Da, s-a luat o haita de ciini dupa tine, a doua oara mergi pregatit, a treia la fel...dupa citeva luni de mers pregatit la un moment iti dai seama ca aia nu mai sint pe acolo asa ca lasi
spray-ul, pistolul, bita, generatorul de ultrasunete, cutitul sau ce ai pregatit acasa si uite asa se intimpla nenorocirea...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate