Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...

Hyperos consum excesiv baterie?
 Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 

Ar putea veni si la noi un cutremur mare ?!

* - - - - 4 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#37
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,046
  • Înscris: 17.08.2022

View Posttfmercedez, on 07 februarie 2023 - 08:31, said:

din pacate este cu mult mai grav decat cutremurul din 1977 de la bucuresti unde oficial au murit sub 2000 de persoane. In Turcia si Siria din ultimele stiri au murit cel putin 4000 si numrul victimelor inca nedesoperite este necunoscut.  S-au prabusit peste 3000 de cladiri.

Strigate se aud sub daramaturi dar nu sunt forte si nu sunt utilaje sa ajute.
Numarul final se apreciaza ca va depasi 20.000
dintre care trei sferturi vor muri din lipsa de ajutor

#38
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,076
  • Înscris: 14.10.2008
Cutremurul din 1986 i-a speriat pe ai mei si de asta in 2000 ne-am mutat de la bloc la casa, care are 23 de ani acuma si niciun seism major prins.

In 1977 in Slatina nu a cazut nicio cladire.

In 1977 maica-mea era in tren si tata era la soru-sa la etajul 3 din 4.

#39
mitica13

mitica13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 05.04.2007
In Turcia, nu am vazut utilaje care sa fereasca betoanele, ci doar cativa oameni care incercau sa faca ceva cu mainile goale.
Fiind si frig, sansele sunt mici pentru cei prinsi sum daramaturi. Trist!

#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,076
  • Înscris: 14.10.2008
Au amestecat imaginile cu Siria. In Turcia era utilaje, in Siria doar mainile goale.

#41
Neaceasca85

Neaceasca85

    You do the math

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 89,076
  • Înscris: 14.10.2008

View Postdjl, on 07 februarie 2023 - 10:32, said:

Dacă iarna ne ia pe nepregătite, un cutremur Posted Image
Eu nu vreau nici vara pe canicula. Trebuie toamna ori primavara, in vreme neutra termic.

#42
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
Nu prea cred. Cel mai mare a fost in Bucuresti in 1977

#43
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Chiar si cu utilaje vor muri oameni. Nu poti sa stii cum se prabuseste vreo placa cand te urci cu escavatorul pe ea sau pur si simplu indepartezi un element de beton si se prabusesc alte elemente care erau oarecum sustinute de bucata indepartata si te trezesti ca defapt ii strivesti pe cei pe care incercai sa ii salvezi.

Este extrem de complicat sa faci sapturi la o cladire prabusita. Trebuie intai sa ai grija sa nu omori sau sa schilodesti salvatorii in incercarea disperata de a ajunge la cei prinsi sub daramaturi.

#44
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,898
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvio69c, on 07 februarie 2023 - 10:23, said:

Este o intrebare pe care guvernul trebuie sa si-o puna.
Si sa vada cat de pregatita este Romania pentru un eventual seism puternic.

nici o tara nu este pregatita pentru un cataclism de proportii.  Ar presupune niste cheltuieli permanente uriase. Si cum nu se intampla astfel de evenimente in fiecare zi, este  mai practic sa se trimita din alte tari ajutoare.

Ma uitam pe twitter, cat se vaita milogii de indieni, ca India a trimis in Turcia echipe de salvatori, dar ca Turcia nu a trimis in India cand a fost cutremur in 2001.  
Toate tarile au oferit acuma ajutor, inclusiv Ucraina este dispusa sa trimita ajutor. Rusia a trimis cateva avioane, unul fiind spital mobil
Si Romania a trimis deja echipe.

#45
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Pana si Cipru a oferit ajutor umanitar. Cipru, care sunt dusmani de moarte cu Turcia.

#46
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,011
  • Înscris: 16.07.2015
Apropo, unde se pot face donații către turci și sirieni?

Am găsit ceva www.afad.gov.tr, site de-al lor guvernamental pentru situații de urgență, cred și nu procesează donația, cu cardul.

#47
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018

View PostVlad_22, on 07 februarie 2023 - 13:46, said:

Apropo, unde se pot face donații către turci și sirieni?

Am găsit ceva www.afad.gov.tr, site de-al lor guvernamental pentru situații de urgență, cred și nu procesează donația, cu cardul.

Poti sa faci donatii direct la crucea rosie.

https://www.icrc.org...al-asia/turkiye

#48
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,677
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdanutpopa222, on 07 februarie 2023 - 12:40, said:

Nu prea cred. Cel mai mare a fost in Bucuresti in 1977
sigur, ăla a fost ultimul că celelalte ”s-au dat pe sub mână”.

#49
Horica00

Horica00

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.08.2019
Suntem o tara cu risc seismic maricel, daca nu chiar mare. Un cutremur de magnitudine mare poate surveni deci oricand. Nu stiu de restul oraselor, dar in Bucuresti consecintele vor fi devastatoare, mai ales daca are loc noaptea, cand toata lumea e acasa.

#50
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,011
  • Înscris: 16.07.2015

View Postabac, on 07 februarie 2023 - 14:04, said:



Poti sa faci donatii direct la crucea rosie.

https://www.icrc.org...al-asia/turkiye
Mersi, însă am donat direct la o organizație caritabilă turcească. Îmi pare mai sigur decât la Crucea Roșie, unde am anumite dubii în legătură cu cât la sută din fondurile donate, chiar sunt investite în cei care chiar au nevoie de ele.

#51
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,046
  • Înscris: 17.08.2022

View Posttfmercedez, on 07 februarie 2023 - 12:59, said:

nici o tara nu este pregatita pentru un cataclism de proportii.  Ar presupune niste cheltuieli permanente uriase. Si cum nu se intampla astfel de evenimente in fiecare zi, este  mai practic sa se trimita din alte tari ajutoare.



Nu chiar.
Adevarat ca fonduri se aloca putine.
Dar sunt tari care au gasit metode in care sa nu fie afectat bugetul
La noi, cladirile cu vechime peste 30 de ani, sunt luate de catre antrepenori particulari, care intaresc structura,
schimba canalizarea si alimentarea cu apa, modernizeaza lobby, gasesc solutii la locuri de parcare si monteaza ascensor.
Pentru tot deranjul asta, locatarii semneaza ca sunt de acord cu inca un etaj sau doua, de regula 4-8 apartamente.
din vanzarea carora,  antreprenorul scoate cheltuielile si castiga chiar frumusel.

Statul nu scoate un ban la actiunea asta.
Si evident ca si pretul apartamentelor creste in bloc

Pa strada mea din 22 blocuri, 4 au trecut deja cosmetica asta si arata ca noi

View PostVlad_22, on 07 februarie 2023 - 16:01, said:

Mersi, însă am donat direct la o organizație caritabilă turcească. Îmi pare mai sigur decât la Crucea Roșie, unde am anumite dubii în legătură cu cât la sută din fondurile donate, chiar sunt investite în cei care chiar au nevoie de ele.

Ai procedat corect si....Felicitari !!

Edited by vio69c, 07 February 2023 - 16:39.


#52
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,898
  • Înscris: 15.06.2007

View Postvio69c, on 07 februarie 2023 - 16:41, said:

.
Pentru tot deranjul asta, locatarii semneaza ca sunt de acord cu inca un etaj sau doua, de regula 4-8 apartamente.
din vanzarea carora,  antreprenorul scoate cheltuielile si castiga chiar frumusel.

Ai procedat corect si....Felicitari !!
Si adaugarea unui etaj sau doua in ce fel mareste rezistenta la cutremur? Nimic din ce ai enumerat pe acolo nu face o cladire mai rezistenta, din contra, o slabeste, pentru ca fundatia a fist calculata pentru numarul initial de etaje.  In general o cladire subreda ramane asa indiferent de imbunatatirile estetico-functionale.  Doar cladirile istorice se restaureaza si fondurile alocate depasesc uneori costurile demolarea si reconstruirea.
Nimeni nu se baga sa umble la fundatia unei cladiri. Toata lumea se bazeaza ca nu vine cutremurul.

View PostHorica00, on 07 februarie 2023 - 15:32, said:

Suntem o tara cu risc seismic maricel, daca nu chiar mare. Un cutremur de magnitudine mare poate surveni deci oricand. Nu stiu de restul oraselor, dar in Bucuresti consecintele vor fi devastatoare, mai ales daca are loc noaptea, cand toata lumea e acasa.
pai depinde ce intelegi prin risc  "chiar mare":
Cate cutremure cu mii de morti au fost in ultimii 50 de ani?
Cate au fost in Italia, Iran, India, Turcia, Japonia?
In Turcia au fost chiar mai multe. In Japonia mai are rost sa amintim de 2011? De cutremur + tsunami din Tailanda -2004?
Daca ne raportam la alea, la noi e foarte linistit.

Edited by tfmercedez, 07 February 2023 - 17:50.


#53
Horica00

Horica00

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 08.08.2019

View Posttfmercedez, on 07 februarie 2023 - 17:58, said:

Si adaugarea unui etaj sau doua in ce fel mareste rezistenta la cutremur? Nimic din ce ai enumerat pe acolo nu face o cladire mai rezistenta, din contra, o slabeste, pentru ca fundatia a fist calculata pentru numarul initial de etaje.  In general o cladire subreda ramane asa indiferent de imbunatatirile estetico-functionale.  Doar cladirile istorice se restaureaza si fondurile alocate depasesc uneori costurile demolarea si reconstruirea.
Nimeni nu se baga sa umble la fundatia unei cladiri. Toata lumea se bazeaza ca nu vine cutremurul.

pai depinde ce intelegi prin risc  "chiar mare":
Cate cutremure cu mii de morti au fost in ultimii 50 de ani?
Cate au fost in Italia, Iran, India, Turcia, Japonia?
In Turcia au fost chiar mai multe. In Japonia mai are rost sa amintim de 2011? De cutremur + tsunami din Tailanda -2004?
Daca ne raportam la alea, la noi e foarte linistit.

Comparatia nu sta in picioare. In tari precum Japonia cutremurele sunt la ordinea zilei, deci si constructiile se proiecteaza in consecinta. Nu zice nimeni ca n-au fost sute/mii de morti, dar la ei e mai mult exceptie decat regula.
E adevarat ca n-au mai fost cutremure majore din  '77 incoace, insa unul poate surveni absolut oricand. Si nu, n-am fi pregatiti: marile orase sunt pline de blocuri imbulinate, plus altele neimbulinate, dar care ar trebui sa aiba bulina, blocuri a caror structura de rezistenta a suferit modificari neautorizate, foarte vechi, cu subsol inundat, samd. Mai pune si haosul care s-ar crea ulterior. Nu e de ajuns sa se intample la ordinea zilei ca sa faca ravagii. Si da, avand in vedere cele prezentante, un seism major in Romania ar genera belele mari pe termen scurt, mediu si lung.

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,898
  • Înscris: 15.06.2007
Seism major precum au fost in Japonia, Turcia, Tailanda sunt sanse infime sa se intample la noi in Romania. Pentru ca asa stau lucrurile, defapt placile tectonice.  Carpatii sunt cam asezati de multa vreme.  Mai aproape de noi pot proveni cutremure de la vulcanii activi din Italia, dar nu se simt pana aici.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate