Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Cutremure în Turcia

* * * * * 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
536 replies to this topic

#1
IceCoolExtreme

IceCoolExtreme

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,874
  • Înscris: 06.11.2018
Astăzi în Turcia au fost 2 cutremure unu la 4 dimineata de magnitudine 7,8 si inca unu la prânz de 7,5.
https://www.digi24.r...-raniti-2240833

Probabil o fi o serie de cutremure unul după altul si probabil vor mai urma deoarece au mai fost astăzi si cutremure mai mici de magnitudinea 3 sau 4.



#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004
Pai au fost si la noi cam in acelasi timp vreo 5.

Naspa la ei e ca sunt cutrenure de suprafata - nu se simt la mare distanta, dar lcoal distrug de nu se poate...

#3
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,631
  • Înscris: 30.08.2017
La cum se construiește la noi, fără simt de răspundere, mă gândesc cu groază la ziua când vom avea și noi un cutremur similar.

#4
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,565
  • Înscris: 09.09.2017
Fix despre asta discutam pe: https://forum.softpe...0#entry29732492

#5
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,149
  • Înscris: 30.07.2006

 george_alexandru, on 06 februarie 2023 - 14:22, said:

La cum se construiește la noi, fără simt de răspundere, mă gândesc cu groază la ziua când vom avea și noi un cutremur similar.

Nu e chiar asa.
Turcii pun nisip de mare in ciment, noi de rau, constructiile lor sunt prost facute.

Insa in cladirile alea cu bulina rosie parca nu as sta. Posted Image

Unde-i Flat, sa faca apologia statului la bloc, in detrimentul casei pe pamant? ;)

Edited by marius.bunu, 06 February 2023 - 14:34.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004
Hmmm... cica a mai fost unul acu la pranz, ina afra de cele 2 de dimineata...
https://www.digi24.r...-raniti-2240833

Asta a fost de 7,5...

Hmmm.. Acu vad ca linkul e acelasi... dar m-ai pacalit cu "cele 2 cutremure"

Diminatea ay fost doua:

Quote

Seismul a avut loc la ora locală 04.17 (01.17 GMT), la o adâncime de aproximativ 17,9 kilometri. Un alt cutremur cu magnitudinea 6,7 s-a produs în centrul Turciei la orele 04.28 (01.28 GMT), la o adâncime de 9,9 kilometri, potrivit USGS.
.
Scrie jos de tot in link...

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,511
  • Înscris: 19.04.2009
Pe ala de la pranz l-am vazut live, ma uitam pe CNN Turk la stiri cand o venit...

Groaznic. Unda de soc a fost inregistrata si in Japonia.

#8
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,266
  • Înscris: 15.06.2014

 eiffel, on 06 februarie 2023 - 14:32, said:

Hmmm... cica a mai fost unul acu la pranz, ina afra de cele 2 de dimineata...
https://www.digi24.r...-raniti-2240833

Asta a fost de 7,5...

Hmmm.. Acu vad ca linkul e acelasi... dar m-ai pacalit cu "cele 2 cutremure"

Diminatea ay fost doua:

Scrie jos de tot in link...

asta de 7,5 a fost la 12:30 ora Romaniei, dar Digi reactioneaza ca IE cand deschizi browserul

de atunci pana la aceasta ora, au mai avut patru replici mai mari (vreau sa cred ca sunt replici ) doua de 5,7 si una de 5.8 si una de 6 toate sunt de suprafata 9,  10 km adancime

LE: nu cunosc bine domeniul seismologic, dar mi se pare ceva anormal ce se intampla

Edited by Fly_85, 06 February 2023 - 14:41.


#9
Ghibos

Ghibos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 610
  • Înscris: 24.03.2018
Am observat ceva in imaginile ramase in urma cutremurlor din Turcia. Am atasat o poza in care se vede clar cum blocuri identice au suferit distrugeri foarte diferite: unele blocuri sunt aproape intacte, in timp ce altele, aflate practic la cativa metri de primele, sunt daramate complet. Ceva nu se leaga. Se poate observa ca blocurile erau identice, aflate pe acelasi sol, deci nu este logic sa unele sa cada complet iar altele sa ramana neafectate. Cred ca la constructie s-au facut magarii la materiale, sau poate nu s-au respectat planurile, sau nu s-a realizat structura de rezistenta cum trebuie...

Attached Files

  • Attached File  33.jpg   211.59K   345 downloads

Edited by Ghibos, 06 February 2023 - 14:38.


#10
catalinn

catalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,850
  • Înscris: 25.10.2004
incepand cu ora locala 02.00 pana acum au fost contorizate 36 de cutremure in zona respectiva. intre 4,3 si 7,8 magnitudine. ultimul acum 36 minute de 6 grade.

https://earthquake.u...tOnlyShown=true

[ https://i.ibb.co/p3WtX8F/turcia.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by catalinn, 06 February 2023 - 14:41.


#11
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,712
  • Înscris: 22.11.2007
Asta de la prânz dupa primele informații a fost unul la 2km adâncime. 2km + 7.5 este ceva groaznic.

ma tem ca numărul morților va fi de ordinul zecilor de mii :(

#12
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,149
  • Înscris: 30.07.2006

 Ghibos, on 06 februarie 2023 - 14:37, said:

Am observat ceva in imaginile ramase in urma cutremurlor din Turcia. Am atasat o poza in care se vede clar cum blocuri identice au suferit distrugeri foarte diferite: unele blocuri sunt aproape intacte, in timp ce altele, aflate practic la cativa metri de primele, sunt daramate complet. Ceva nu se leaga. Se poate observa ca blocurile erau identice, aflate pe acelasi sol, deci nu este logic sa unele sa cada complet iar altele sa ramana neafectate. Cred ca la constructie s-au facut magarii la materiale, sau poate nu s-au respectat planurile, sau nu s-a realizat structura de rezistenta cum trebuie...

Probabil facute la intervale diferite de timp, constructori diferiti,etc
De ce or face blocuri asa inalte in zona cu activate seismica atat de mare numai ei stiu

 bossake, on 06 februarie 2023 - 14:38, said:

ma tem ca numărul morților va fi de ordinul zecilor de mii Posted Image

e posibil, sunt peste 3000 de cladiri cazute, iar unele cad si acum, dupa x ore de la cutremur

Edited by marius.bunu, 06 February 2023 - 14:40.


#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004

 Ghibos, on 06 februarie 2023 - 14:37, said:

Ceva nu se leaga.
E posibil sa fi fost si ceva probleme de constructie, desi dupa un citremur mare de-acu vreo 15-20 de ani s-a lasat cu mult scandal si arestari.
Nu stiu daca au mai continuat sa fure...

Pe de alt parte la turci sunt cutremure de suprafata - nu de adancime - au alt comportament ca cele de la noi.
Astea de suprafata sunt mult mai pericoloase local - practic "lichefiaza" solul, in functie de constituentii sai.

#14
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,715
  • Înscris: 13.10.2003
Inspaimantor sa vezi cum poate cadea un bloc.
Efectiv cine era in el nu a avut nici o sansa...

https://twitter.com/...534234740084736

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,598
  • Înscris: 15.06.2004

 Lex404, on 06 februarie 2023 - 14:33, said:

Groaznic. Unda de soc a fost inregistrata si in Japonia.
Ma mir, ptr ca astea de suprafata se transmit pe distante mici - zeci de km.

 radumiki, on 06 februarie 2023 - 14:42, said:

Inspaimantor sa vezi cum poate cadea un bloc.
Efectiv cine era in el nu a avut nici o sansa...
Exact ce ziceam mai sus - lichefierea solului - practic blocul s-a dus in jos...
Nu au fost oscilatii ale caldirii.

#16
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007

 catalinn, on 06 februarie 2023 - 14:37, said:

incepand cu ora locala 02.00 pana acum au fost contorizate 36 de cutremure in zona respectiva. intre 4,3 si 7,8 magnitudine. ultimul acum 36 minute de 6 grade.

https://earthquake.u...tOnlyShown=true

[ https://i.ibb.co/p3WtX8F/turcia.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Vad ca falia respectiva se duce in Mediterana, culmea ca pe acolo nu prea sunt cutremure, cel putin nu mari.

 radumiki, on 06 februarie 2023 - 14:42, said:

Inspaimantor sa vezi cum poate cadea un bloc.
Efectiv cine era in el nu a avut nici o sansa...

https://twitter.com/...534234740084736
Poate doar cei de la ultimul etaj sa fi avut vreo sansa... groaznic.

#17
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,905
  • Înscris: 25.12.2016

 Ghibos, on 06 februarie 2023 - 14:37, said:

Am observat ceva in imaginile ramase in urma cutremurlor din Turcia. Am atasat o poza in care se vede clar cum blocuri identice au suferit distrugeri foarte diferite: unele blocuri sunt aproape intacte, in timp ce altele, aflate practic la cativa metri de primele, sunt daramate complet. Ceva nu se leaga. Se poate observa ca blocurile erau identice, aflate pe acelasi sol, deci nu este logic sa unele sa cada complet iar altele sa ramana neafectate. Cred ca la constructie s-au facut magarii la materiale, sau poate nu s-au respectat planurile, sau nu s-a realizat structura de rezistenta cum trebuie...
La turci au fost mari probleme cu constructiile. Dupa niste cutremure anterioare s-au gasit in pereti sticle, polistiren, cartoane...

#18
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,266
  • Înscris: 15.06.2014

 eiffel, on 06 februarie 2023 - 14:45, said:

Ma mir, ptr ca astea de suprafata se transmit pe distante mici - zeci de km.


Exact ce ziceam mai sus - lichefierea solului - practic blocul s-a dus in jos...
Nu au fost oscilatii ale caldirii.

exact. te astepti ca astea de suprafata sa fie unu, doua si sa se linisteasca lucrurile, dar ce se intampla la ei acum.. ultimul mai mare, cel de 6 de la ora 14 ora Romaniei, a fost la o adancime de doar 5km..
aici parca nu se mai termina.. la fiecare 5, 10 min este un cutremur de peste 4 (4.5 -5)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate