Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Touareg 3.0 V6 tdi SCR 4motion

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#73
cepy

cepy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 977
  • Înscris: 03.12.2010
Merge sa faci hotspot wifi cu acel sim. Asa am si eu la audi.insa trebuie facute anumite setari. La apn parca trebuie sa treci internet ca sa mearga.

#74
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcsi1, on 25 august 2023 - 06:53, said:

consumul meu mediu all-time e 7,2 dar folosesc masina preponderent la drumuri lungi.
as alege diesel si pe 31 decembrie 2034 Posted Image
benzina e o alegere buna la hibride sau motorizari mici. am avut 2T awd 260 cai model 2018 timp de 5 ani. scoteam consumuri decente la mers cuminte in coloana, altfel cu un rezervor faceam 4-500 km .

intreba cineva de lag, cand vii de pe EV e groaznic dar asta e valabil la toate ICE-rile.

Attachment Screenshot 2023-08-25 at 07-29-17 myVolkswagen │Anmelden & Volkswagen ID │ Volkswagen Deutschland.png

Masinile aspirate nu au ''lag'', nu e deloc valabil la toate modelele ICE. Pe cele turbo o cutie buna rezolva aceasta problema.
O comparatie din ''vecini'': X5 m50d (400CP) consuma 12% mediu in Bucuresti si 10% la 160km/h pe autostrada.

Edited by Cumulus, 25 August 2023 - 13:17.


#75
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016

View PostCumulus, on 25 august 2023 - 13:13, said:

Pe cele turbo o cutie buna rezolva aceasta problema.
N-o sa mai gasesti cutii "bune" in adevaratul sens al cuvantului, o sa gasesti doar cutii cu care te descurci, pentru ca bunul din punct de vedere al soferului si al placerii/usurintei de a conduce nu coincide cu "eco" si goana dupa emisii pe hartie. Deci subtureaza toate intr-o veselie, vaneaza cu obstinatie treapta superioara si doar modul sport ( sau un motor deosebit de elastic cu cuplu de camion ) le mai salveaza pe alea unde este bine implementat.

Edited by Mihai_mb, 25 August 2023 - 20:22.


#76
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
E adevarat, inclusiv cutiile manuale sunt afectate de goana dupa emisii scazute. Un Diesel de 3 litri nu ar trebuu sa aiba probleme, decat daca cutia nu e grozava. Nu stiu cum e la VW, dar la BMW nu sunt probleme cu acel lag la motorul de 3 litri, eu merg in mod Comfort si Sport, cuplul e enorm si cutia schimba instantaneu, daca e nevoie. Nici modelul 30d nu sufera la acest capitol.

Edited by Cumulus, 26 August 2023 - 08:11.


#77
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015

View PostCumulus, on 25 august 2023 - 13:13, said:



Masinile aspirate nu au ''lag'',

Depinde de model. Stiu Mercedes e350 benzinar aspirat de 272, pedala reactioneaza lent de tot, (o fi din soft, o fi de la cutie...) Reactioneaza bine doar cand e turata. Daca mergi linistit prin oras si vrei rapid sa te incadrezi pe alta banda, apesti pedala, trec 2 secunde si dupa aia te impusca insa franezi fiindca nu mai e nevoie.

#78
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 05.10.2022
Cred ca diferenta e ca un EV iti raspunde instant in orice moment pe cand la ICE trebuie sa fii in treapta potrivita, la turatia potrivita ca ia ceva timp pana cand cutia face un downshift, turbo face spool, etc.
Plus ca liniaritatea motorului chiar si unui EV din clasa compacta e ceva ce nici cu un V12 nu obtii.

#79
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,790
  • Înscris: 08.01.2010
Liniaritatea e una, raspunsul la acceleratie e altceva.. Depinde si de cutie, daca ai o automata lenesa va fi o intarziere.  Manualele au zero lag pe aspirat, automatele bune, la fel. Nu spun ca am condus un aspirat de 4 litri, cu zona rosie la 9000rpm , crede-ma ca uiti de orice electrica din clipa in care incerci un cold start. Dar turbo lag-ul nu mai e o problema la motoare si cutii moderne. Touareg nu e un Suv sport, nu ma astept sa reactioneze ca un X5 sau Cayenne.

#80
sirronkcuhc

sirronkcuhc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,227
  • Înscris: 05.10.2022
Chiar la manuala cu aspirat, trebuie sa fii in treapta potrivita pentru a primi acceleratia maxima in momentul in care calci la podea pe cand la EV, primesti 100% in orice regim cu pedala la podea.  (bineinteles, cu bateria incarcata probabil peste 30-40%)

Asta cu zgomotul la un motor ICE e subiectiva, mai ales la o generatie tanara care nu prea mai creste cu ICE unde zgomotul ala de-obicei e asociat cu performanta.

Eu vreau patru dintr-astea, direct drive, fara nicio cutie de transfer, cate unul pe fiecare roata sa-mi permit si eu candva in viata pe masura ce economy of scale le va mai ieftini
(motor de 335CP si 600Nm)
[ https://hips.hearstapps.com/hmg-prod/images/bc5cf8435a73e13c-org-1643642969.jpg?crop=1.00xw:1.00xh;0,0&resize=1200:* - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by sirronkcuhc, 26 August 2023 - 18:26.


#81
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postvinciun, on 26 august 2023 - 17:01, said:

Depinde de model. Stiu Mercedes e350 benzinar aspirat de 272, pedala reactioneaza lent de tot, (o fi din soft, o fi de la cutie...) Reactioneaza bine doar cand e turata. Daca mergi linistit prin oras si vrei rapid sa te incadrezi pe alta banda, apesti pedala, trec 2 secunde si dupa aia te impusca insa franezi fiindca nu mai e nevoie.
pune diagnoza pe masina si vezi ce o doare. Te duci la service reprezentanta si cere o verificare completa,inclusiv istoric.

#82
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
m-am intors din vacanta , 2200 km parcursi cu un consum mediu de 7,5 l/100 km. in RO/BG  viteza medie 66 km/h cu consum de 6,6. In TR 100 km/h si consum de 8 .
am prins un segment de autostrada cu vant in fata si am scos medie de 10 pe vreo 200 km. anul asta am fost atent si nu am mai luat nici un radar, anul trecut am avut vreo 5(4 camere).

a mers in aplicatie localizarea masinii peste tot , am innoptat in BG si m-am mai uitat de vreo 2 ori daca mai e in parcare Posted Image

in continuare consuma ulei, pana la 8 mii am completat 1 l , pana la 12 mii km aproape alt litru dar am mers vreo 1000 km aproape constant cu 150-160 (cu varfuri de 200 ) pe autostrazile din TR.

Attached File  Screenshot 2023-09-10 at 09-49-36 myVolkswagen │Anmelden & Volkswagen ID │ Volkswagen Deutschland.png   21.1K   21 downloads

Edited by csi1, 10 September 2023 - 09:14.


#83
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
pe 6 decembrie implineste 1 an ,am reinnoit RCA-ul , 1100 lei cu decontare directa. (tot azi am facut si la Duster , 640 lei).

aplicatia we connect a fost inlocuita de my VW de ceva timp.

are in prezent putin peste 13 mii km , consum mediu 7,6 l/100 km(era la 7,3 dar la 10 mii s-a resetat).nu am completat ulei dar nici nu prea am mers cu ea. eu is plecat din octombrie iar sotia merge  preponderent cu corsa.

#84
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
tocmai m-am intors dintr-o minivacanta la Viena , dus-intors am mers noaptea ca sa evit aglomeratia pe traseul Onesti-Brasov -Sibiu. La intoarcere, intre Sibiu si Fagaras nu am intalnit nici o masina pe sensul meu de mers !!! Am parcurs 1025 km(de la Parndorf pana acasa) in 10 ore cu tot cu pauze(cafea, alimentare, etc).

am verificat nivelul de ulei si se pare ca nu a consumat nimic in ultimii 2 mii de km. reamintesc ca am completat cu 2 litri in primii 14 mii km , acum are 16 mii in bord.
Cred ca am o problema cu sonda litrometrica, cu "acul" pe rosul au intrat doar 66 litri / 60 litri iar rezervorul e de 85 ! Am alimentat de 2 ori , deci e clar ca nu indica bine.

Attached File  Screenshot 2024-02-29 at 09-08-32 myVolkswagen │Anmelden & Volkswagen ID │ Volkswagen Deutschland.png   66.96K   26 downloads

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate