Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Touareg 3.0 V6 tdi SCR 4motion

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#37
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016

View PostQwerty69, on 11 aprilie 2023 - 14:39, said:

Noi avem la servici vreo 5-6 Octavia cu motoare FSI benzina si alea mananca ulei... Nu doar dieselurile mananca ulei... si benzinarele mananca.
Eu am avut:
Dacia Sandero 1.4MPI (benzina) nu a mancat gram de ulei intre schimburi - schimb la 15.000
Ford Focus 1.6 TI-VCT (benzina) nu a mancat gram de ulei intre schimburi - schimb la 15.000
Audi A4 2.0 TFSI (benzina) mananca cam 30%-50% intre max si min intre schimburi - schimb la 30000

Pai ia schimba si la Audi la 15000 de km si ai sa vezi ca nu mananca asa. Nu e corect sa compari schimb la 30000 cu schimb la 15000, indiferent de ce vrajeli baga la reprezentanta. Manualul zice clar ca la mers in regim greu ( si regim  greu e definit ca mers pe timp de iarna, mers in conditii de praf, mers mult la relanti, mers pe distante scurte, deci chestii imposibil de evitat deobicei in RO ) se injumatateste intervalul de schimb ulei. La TSI-ul de pe Golf schimb pana in 12-13000 de km, nu a consumat niciodata ulei.
Asta daca nu e cumva din seria de motoare pe benzina de la Audi care sunt recunoscute ca aveau probleme la segmenti.

Edited by Mihai_mb, 11 April 2023 - 16:29.


#38
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

View PostVOLVIC, on 11 aprilie 2023 - 09:54, said:

Am același model de Touareg si nu mănâncă gram de ulei

pe forumul monomarca toti au raportat un consum de ulei , cauta pe google  " consum ulei touareg CR7". unii au completat chiar 1 l la 7 mii km.

azi m-am uitat atent la bidon si am pus cam 350 ml ulei. am intrebat daca trebuie schimbat uleiul si au zis ca nu e nici o problema dar preventiv sa verific sub buson daca face spuma. greseala mea e ca nu am monitorizat niciodata nivelul de ulei . mesajul din bord a fost ceva de genul " verificati nivelul uleiului".

View PostMihai_mb, on 11 aprilie 2023 - 10:43, said:

La ochiul meu, pare sare folosita pt deszapezire, asa se aduna daca mergi imediat dupa ce toarna astia cantitati industriale pe drum dupa ce toata zapada s-a topit deja..

E ceara/parafina , stratul e gros de 2-3 mm. Am sa fac maine poze de aproape.

#39
VOLVIC

VOLVIC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2021
Eu am schimbat uleiul la aproximativ 11.000 km și poate de aceea nu a consumat. In afara orașului temperatura uleiului urcă la 110 grade. Poate ajunge la 120 și chiar peste dacă merg mai tare.

#40
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
unde vezi temperatura uleiului ?

am gasit in spam un email primit luni de la dealer ca au detectat un martor in bord. am raspuns aseara tarziu, sa vad ce zic astazi.

#41
VOLVIC

VOLVIC

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.07.2021
Îți arată doar in bord in micul display plasat intre turometru si vitezometru. Trebuie sa intri in meniu la informații vehicul date deplasare parcă. Acolo iti poate afișa consumul, distanța rulată, temperatura lichid răcire (antigel), temperatură ulei motor, etc

#42
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,174
  • Înscris: 02.04.2007

 csi1, on 11 aprilie 2023 - 17:23, said:

am intrebat daca trebuie schimbat uleiul si au zis ca nu e nici o problema dar preventiv sa verific sub buson daca face spuma.
Fain raspunsul. Eu in locul tau l-as schimba cat mai curand, nu as astepta sa vad daca face spume sau nu.

Avem la serviciu 2 polo cu motor de 1 litru benzina, ambele au ramas fara ulei pana in 7k km. Dupa acest episod nu s-a mai intamplat sa pape atat de mult ulei. La a mea, motor de 1.5 tsi la care schimb uleiul in 15k km, completez 200 - 300 ml intre schimburi. La alea de dinainte cumparate din curtea lu rino nu completam deloc intre schimburi, nici macar la dizal.

#43
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
am intrebat si 3 mecanici auto si toti au spus sa stau linistit. am pus 350 ml in 7 litri. intre timp am completat alti 400 ml sa duc nivelul la 7 linii din 10. uleiul e 0W30 iar in 99 % din timp motorul sta la 1500-1700 rpm (mod eco). oricum il schimb la 12-15 mii km.

Attached File  20230416_114232.jpg   148.27K   71 downloads

#44
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
E egal cu zero ce spun mecanicii, important e ce xice producătorul.

#45
closchkutza

closchkutza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,433
  • Înscris: 08.12.2006
Producatorul probabil spune ca functie de conditiile de exploatare, e normal un consum de ulei de pana la 1l/1000km.
Chiar nu inteleg ce da toata lumea ochii peste cap, zici ca e primul motor fabricat vreodata care pisca ceva ulei.

#46
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Nu ma refeream la cat ulei poate sa consume ci mai exact ce scrie daca ai nevoie sa completezi si n-ai ulei potrivit.

#47
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Nu se intampla nimic, e babau de marketing. Diferentele sunt atat de mici incat nu sunt sesizabile poate nici la analize de laborator. Dar nu se taie si nici nu se branzeste de la un litru de ulei de alt fel.

Nu e ideal nici sa il arda, mai ales pentru traseul de gaze recirculate, dar aia e. Cu un EGR toti sunteti datori.

#48
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015

 NikoroB, on 19 aprilie 2023 - 19:49, said:

Nu ma refeream la cat ulei poate sa consume ci mai exact ce scrie daca ai nevoie sa completezi si n-ai ulei potrivit.

Uleiurile sunt miscibile intre ele. Completezi cu oricare ulei, important e sa respecti mereu norma aprobata de producator si vascozitatea.

Edited by vinciun, 20 April 2023 - 12:16.


#49
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
am parcurs 1000 km de duminica pana azi si vad ca nivelul s-a stabilizat la 6 dungi.

am primit cotatie la parbriz, 3 mii respectiv 5 mii lei cel original , preturi de reprezentanta. trebuie sa-l schimb, crapatura a avansat vreo 3 cm. am asteptat sa treaca iarna , sa mai dispara din pietrisul acumulat pe strazi. la noi la tara e aruncat de masinile de intretinere a drumurilor ca antiderapant. am avut ciobituri reparate la Insignia si corsa, doar  dusterul nu are nimic. e drept ca merg mai putin cu el , probabil asta e motivul.

#50
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,379
  • Înscris: 28.10.2018
Pune-l p-ala original, ca diferentele de calitate intre alea originale scumpe si facaturile ieftine, la care doar forma e identica, sunt uriase.

#51
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 23.09.2016

 csi1, on 21 aprilie 2023 - 09:50, said:

am parcurs 1000 km de duminica pana azi si vad ca nivelul s-a stabilizat la 6 dungi.

am primit cotatie la parbriz, 3 mii respectiv 5 mii lei cel original , preturi de reprezentanta. trebuie sa-l schimb, crapatura a avansat vreo 3 cm. am asteptat sa treaca iarna , sa mai dispara din pietrisul acumulat pe strazi. la noi la tara e aruncat de masinile de intretinere a drumurilor ca antiderapant. am avut ciobituri reparate la Insignia si corsa, doar  dusterul nu are nimic. e drept ca merg mai putin cu el , probabil asta e motivul.

Se poate umple cu rasina chiar si in stadiul asta, desi ideal era in primele zile de la ciobitura. Daca lucreaza cineva care stie ce face, dinauntru n-o sa-ti dai seama, mai ales daca e in zona pasagerului si te costa pana in 100-200 lei.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aAsUG-jbLlM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Asta e principiul, merge si la crapaturi mai mari, dar se folosesc alte tehnici si substante.

Edited by Mihai_mb, 21 April 2023 - 18:42.


#52
Ordener

Ordener

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 22.11.2007
Pentru crapatura o sa iti faca o perforatie in stratul exterior de sticla ca sa nu se extinda si mai mult in timp. Acel punct va avea cam o jumatate de mm si se va vedea foarte putin din interior.

#53
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Daca inca are 2-3cm crapatura parcheaza masina la umbra si risca o reparatie cu cineva priceput. Poate ca vei ajunge sa o tolerezi, sau macar intarzii inlocuirea sticlei.
Daca e crapatura veche nu va fi perfect transparenta reparatia, dar nici parbrizul nu e mereu perfect curat.

#54
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
Nu merge reparata, are vreo 20 cm. Am luata piatra in seara de Craciun, peste noapte a crapat vreo 10 cm cu toate ca pusesem o patura pe geam. Am mai reparat ciobituri de cateva ori  la un service specializat dar acum nu au avut ce sa-i mai faca. Probabil o sa-l schimb cu cel original si ii pun folie. Acum 2 zile eram la un restaurant si cand ospatarul a luat vesela ,a cazut o furculita exact pe telefonul meu. I-a facut o gaurica in folie dar ecranul nu are nimic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate