Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Touareg 3.0 V6 tdi SCR 4motion

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#55
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
De folie pe parbriz in exterior inca nu auzisem.

#56
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,177
  • Înscris: 05.09.2007
am vazut chiar la firma unde am reparat parbrizele , era acolo o masina la care se aplica folia.
din 2018 pana azi am avut 3 masini noi, la toate am avut probleme. la corsa am schimbat parbriz dupa 1 an. la Insignia era incalzit si costa vreo 5800 lei , noroc ca a mers reparat.

#57
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
Sigur ai vazut folie de exterior transparenta pentru parbriz?

Ca folii pe interior se aplica, nu-i problema.

Edit

Gata, am gasit: https://www.getexoshield.com/

Habar nu aveam ca exista. Interesant.

Vad insa doua mari probleme cu folia asta:

1. Se zgarie:

Quote

Will my windshield wipers scratch ExoShield?

Windshield wipers themselves will not scratch ExoShield. However, the risk of scratching increases when the windshield is covered with sand or debris from the road that becomes impregnated into the soft material of the wiper blade.We do have some tips to help you reduce the risk of scratching.  Click here to learn more about how to maximize the lifetime of your ExoShield

2. Se buleste de la radiatie UV si probabil face si ceva bule de la diferente de temperatura si infiltratii de apa, drept pentru care aia zic ca rezista cam 2 ani:

Quote

How long will ExoShield last on my windshield?

On average, you can expect to get up to 2 years out of ExoShield, but this can be extended with good care and maintenance practices.With each purchase of ExoShield we include a care instruction package that will educate you on how to best take care of your windshield. You can also learn more about maximizing the lifetime of your ExoShield here.

Alea doua combinate cu un cost care pleaca de la 300 de euro, ma fac sa trag concluzia ca esti better off cu inlocuit parbrizul din cand in cand. In medie nu ai cum sa fii atat de ghinionist sa il spargi la intervale mai mici de 5 ani. Eu de exemplu am avut un singur parbriz de Skoda ciobit in 25+ de ani de condus si peste 10 masini.

Edited by abac, 22 April 2023 - 09:00.


#58
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 23.09.2016
Depinde pe unde te plimbi. In Moldova, rasuflu usurat cand mai trece un an fara un parbriz nou, media este de o ciobitura mare/trimestru. Culmea e ca in restul tarii, incidente de genul mi s-au intamplat foarte rar.

Edited by Mihai_mb, 22 April 2023 - 22:13.


#59
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,284
  • Înscris: 22.07.2005
Pe planeta Moldova, Republica Moldova sau unde?
Daca ar schimba toti moldovenii parbrizele anual ar fi record mondial...

#60
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,177
  • Înscris: 05.09.2007
am schimbat ieri parbizul la Pilk...ton BC, 1530 lei . La banii astia nu-i mai pun folie !
Pe drumul de intoarcere am luat iar o piatra dar am scapat doar cu o mica ciobitura in dreptul pasagerului din dreapta.

Nivelul uleiului vad ca e stabilizat dar o sa plecam cu masina in vacanta, 3-4 mii km, o sa pun un bidon de 1 l in portbagaj :)

#61
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,206
  • Înscris: 12.09.2013
Pe ce drumuri circulati voi de luati pietre tot timpul?

#62
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,233
  • Înscris: 12.12.2011
Vrei să zici că nu ai luat nicio piatră "sănătoasă" în parbriz până acum?

Drumuri aflate în renovare, lăsate nesemnalizate sau drumuri decopertate pe care se circulă

Gropi astupate cu pietriș

Drumuri cu pietre căzute de pe roțile tractoarelor, betonierelor, camioanelor etc

Toate fac parte din România, eu am luat piatră în parbriz în Bulgaria, pe un drum denivelat și decopertat pe alocuri.

#63
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,795
  • Înscris: 15.06.2007

View PostRaySefo, on 11 aprilie 2023 - 09:41, said:



Nu orice diselar face asa, BMW 530xD G30 190.000 km nu papa nici un gram de ulei.
opel astra G 1.7 cdti nu papa ulei nici la 345000km.

#64
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
Salut,

Alte pareri de la posesori de Touareg CR?
Fiabilite, mentenanta.
Cat de deranjant este lag=ul la cutiile automate cu care vin echipate?.
merita sa cumperi in 2023 diesel 3l?

Merci.

#65
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018

View Postcaesar_sw, on 24 august 2023 - 11:38, said:

merita sa cumperi in 2023 diesel 3l?

Nu, daca te intereseaza valoarea de revanzare.

#66
Mihai_mb

Mihai_mb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,571
  • Înscris: 23.09.2016

View Postabac, on 24 august 2023 - 13:51, said:

Nu, daca te intereseaza valoarea de revanzare.

Depinde si de masina / model , parerea mea e ca mai greu vinzi Touareg pe benzina pe urma.

Edited by Mihai_mb, 24 August 2023 - 14:16.


#67
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
Problema e ca e inflatie de masini diesel in piata SH pentru ca tot vestul scapa accelerat de diesel. Cu cat ne apropiem de 2030, cand majoritatea oraselor mari vor interzice accesul diesel in orase, cu atat o sa mareasca inflatia de diesel si o sa se prabuseasca pretul.

Deci cumpar-o, bucura-te de ea si de zvac, dar asteapta-te la o devalorizare galopanta.

Ah, da, Romania o sa se alinieze la ce face europa centrala si de vest, ca n-o sa aiba de ales daca o sa vrea bani europeni. Deci o sa se persecute si la noi dieselul in viitorul apropiat.

Edited by abac, 24 August 2023 - 16:21.


#68
_o_

_o_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,036
  • Înscris: 20.02.2023
Deci daca nu mergi la capitala cu ea o poti folosi linistit !
Eu cred ca merita, cel putin 10 ani de aici inainte o poti exploata linistit si cu costuri zic eu decente.
Si mie mi s-a aprins un pitic pentru un 3.0 😬

#69
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003
La ora actuala inca se tine la pret dieselul, posibil sa mai scada dar se pot vinde si in tari care nu au restrictii (non UE).
In 10 ani posibil sa nu mai valoreze mare lucru, dar oare ce vom conduce pana atunci? Hibride? Electric?
Benzinarul de 3l e cam sugativa.

#70
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 780
  • Înscris: 03.11.2006
În oraș -Bucuresti- acum pe canicula media consumului e undeva la 18%, mers o idee mai agitat pentru benzinarul de 3l.
Da cineva un consum mediu și pentru cel diesel pe Touareg?

#71
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,177
  • Înscris: 05.09.2007
consumul meu mediu all-time e 7,2 dar folosesc masina preponderent la drumuri lungi.
as alege diesel si pe 31 decembrie 2034 Posted Image
benzina e o alegere buna la hibride sau motorizari mici. am avut 2T awd 260 cai model 2018 timp de 5 ani. scoteam consumuri decente la mers cuminte in coloana, altfel cu un rezervor faceam 4-500 km .

intreba cineva de lag, cand vii de pe EV e groaznic dar asta e valabil la toate ICE-rile.

Attached File  Screenshot 2023-08-25 at 07-29-17 myVolkswagen │Anmelden & Volkswagen ID │ Volkswagen Deutschland.png   78.59K   38 downloads

Edited by csi1, 25 August 2023 - 06:55.


#72
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,177
  • Înscris: 05.09.2007
tocmai am facut cont la cubic telekom si am luat cel mai ieftin pachet de date 2 Gb 14 BGN(nu e RO in lista si am pus BG). plecam maine cu masina in Antalya dar o sa-i pun un SIM de la digi , e doar 1,1 euro pe Gb in roaming. are slot de SIM in torpedo , nu l-am testat niciodata dar banuiesc ca merge. daca nu o sa fac hotspot de pe telefonul meu mobil.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate