Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10
 Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...
 O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...
 Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 

NZEB in Monitorul Oficial - Mc001- norme pentru cladiri eficiente energetic

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
MarinsiGeorgiana

MarinsiGeorgiana

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 20.04.2018

View Postmihaiboldor, on 17 februarie 2023 - 15:11, said:

iar la partea de pardoseala am gasit ceva de genu http://www.swisspor....entru-pardoseli - tot de 200
ambele sunt EPS ignifugat

Ar fi ok pentru ce as avea nevoie sau e necesar absolut Extrudat ?
Se poate folosi si EPS pentru a izola placa peste sol in interior (de la exterior la interior):
- pamant, nisip / pietris compactat, etc;
- placa b.a.;
- polistiren expandat EPS 80 (25cm);
- folie PE - barieră de vapori;
- sapa;
- finisaj.

Extrudatul este recomandat in zonele expuse exterioare directe. Dar in condiitii de buget limitat se poate folosi si EPS fiind protejat umezelei.

#20
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005
Mai este cineva in situatia de a fi aproape de receptiea cases neavand surse de energie regenerabila generabila (panouri solare, pompa caldura etc)?

Oare cerintele de NZEB se aplica si pentru AC-uri eliberate inainte sa apara MC001?

Noi am obtinut autorizatia in 2021 august...

#21
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,266
  • Înscris: 10.08.2023
Nu au cum sa aplice retroactiv, pentru autorizatii emise deja pe niste proiecte deja aprobate inainte de a publica legea.

15cm sub placa? Macar ai legea cu care sa ii dai in cap lu Dorel cand incepe cu "da unde ai mai vazut asa, boss? La cine? Cum sa ingrop 10cm de expandat? Nu e pacat de el? Ce, 3cm sau 5cm nu e destul? Eu fac case de 20 de ani si asa ceva n-am mai vazut la nimeni"

#22
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,054
  • Înscris: 09.08.2005
Lui Dorel îi dai în cap mai simplu - eu plătesc, deci îngropi ce spun eu să îngropi. Dacă-i povestești legea adoarme după cinci secunde.

#23
SoftFarmer

SoftFarmer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.04.2023
Desi sunt multe probleme la 'Dorei', de cele mai multe ori proprietarul este veriga slaba. Sunt putini cei care isi permit un proiect casa cu valoare de peste 100.000€, ceilalti se lupta sa iasa cat mai ieftin. Ori ca sa respecti normele, suma ramane mica. Nu ca nu ar pune 20cm Eps sub casa, dar vor taia de la altceva(cabluri electrice subdimensionate, fier-beton injumatatit, etc.). Exemplu: vecin vinde apartament(60.000€) ca sa poata termina casa; vata bazaltica 150mm pe fatada, incalzire pardoseala, puffer, etc. Ajung la tavane...vata clasica 100mm, fara tepi sa o tina la pozitie, fara bariera de vapori, dar toate placile gips-carton, cele mai scumpe,Diamant(knauf). Intreb cum asa, raspuns: nu mai sunt bani!
Nu e vina lui 'Dorel', el face ce i se cere!


#24
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 15.10.2006

View PostGr3go, on 05 septembrie 2023 - 01:06, said:

Mai este cineva in situatia de a fi aproape de receptiea cases neavand surse de energie regenerabila generabila (panouri solare, pompa caldura etc)?

Oare cerintele de NZEB se aplica si pentru AC-uri eliberate inainte sa apara MC001?

Noi am obtinut autorizatia in 2021 august...

La nevoie te poti uita si la un boiler cu pompa de caldura si deja ai sursa de Energie Verde, sunt unele chiar ieftine.

Edited by cipaul, 05 September 2023 - 12:50.


#25
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005

View PostRaimondMacelaru, on 05 septembrie 2023 - 06:23, said:

Nu au cum sa aplice retroactiv, pentru autorizatii emise deja pe niste proiecte deja aprobate inainte de a publica legea.
Legea era de cativa ani parca, insa in ianuarie 2023 au aparut normele de aplicare
https://aaecr.ro/wp-...ica-cladiri.pdf

#26
trainman

trainman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.12.2012
Deci pana la urma cum e cu acei 30% din necesar de energie care trebuie asigurați din surse regenerabile? Practic sunt obligat sa îmi pun panouri fotovoltaice pe banii mei ( și nu prin "Casa Verde")?

#27
Gr3go

Gr3go

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttrainman, on 07 septembrie 2023 - 18:32, said:

Deci pana la urma cum e cu acei 30% din necesar de energie care trebuie asigurați din surse regenerabile? Practic sunt obligat sa îmi pun panouri fotovoltaice pe banii mei ( și nu prin "Casa Verde")?
Nu neaparat panouri, orice alta sursa, gen pompa de caldura etc.

Interesant e cu constructiile autorizare si nepredate inca (cazul meu)

#28
trainman

trainman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.12.2012
1. Pompa de căldură tot curent consuma.
2. Dacă în certificatul tău de urbanism nu spune nimic de studiu nZEB, ai scăpat.

#29
dracsenei

dracsenei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.04.2004
Știe cineva dacă există legislație pentru clădiri nZEB Plus?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate