Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

NZEB in Monitorul Oficial - Mc001- norme pentru cladiri eficiente energetic

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
In sfarsit au fost publicate in MO datele NZEB Mc001, pentru case cat mai eficiente energetic.

Quote

Au fost publicate in monitorul oficial datele tehnice legate de NZEB. Acum, toate proiectele trebuie sa respecte aceste standarde, iar proiectantii la faza DTAC trebuie sa puna si calculul energetic al casei, rezultat ce trebuie sa se incadreze in standarde.
Mai pe scurt, un minim al izolatiilor trebuie sa fie: 15cm sub placa parter, 15 cm pe fatada, 30 cm la acoperis/. Ferestre de cea mai buna calitate. Pe partea de etansare rezultatul trebuie sa fie de maxim 1.5 schimburi orare la 50Pa (se simuleaza vand de 30km/h). tot in normativ este recomandata si montarea unui sistem de ventilatie

Grosimile nu sunt fixe, nu sunt nici obligatorii, dar cam astea sunt pentru a te putea incadra
Gocumentul are sute de pagini si e destul de greu de urmarit.


Quote

Izolarea termică a pereților exteriori cu sistem termoizolant compact exterior ETICS cu plăci din vată minerală bazaltică de fațadă, în grosime de 15 cm, izolare termică a soclului cu plăci din polistiren extrudat ignifugat minimum XPS300, în grosime de 12-15 cm, izolarea termică a terasei cu plăci din polistiren expandat minimum EPS150 ignifugat, de 20 cm grosime, protejat cu șapă armată și 2 membrane hidroizolatoare bituminoase dublu-strat cu protecție UV, izolarea termică a planșeului peste subsolul neîncălzit și coborârea la interior pe pereții exteriori ai subsolului cu plăci din polistiren expandat ignifugat, minimum EPS70 de 10 cm grosime.

Attached File  Mc_001-2022_-_Metodologie_calcul_performan_energetic_cldiri_opt.pdf   9.65MB   31 downloads

#2
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005
multumim

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
Dacă raportul dat de exemplu nu e scos din burtă nu văd ce s-a schimbat. Și pînă acum din calcule rezulta pe pereți tot 15 cm de termoizolație, pe terasă tot 20. Chestia cu energie din surse alternative se cere deja de cîțiva ani (și tot pe hîrtie va rămîne ca și pînă acum...)
Unde e șopîrla?

#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Deci astea-s norme obligatorii pentru viitoarele constructii?

#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Sunt norme obligatorii, cel putin teoretic pt proiectare.
Punerea in practica e Calcaiul lui Ahile in Romania, precum si verificarea.

#6
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005
Astea nu sunt norme, normele sunt adoptate deja. Asta e o metodologie de calcul, adica te ajuta sa faci calculele necesare si cum sa le faci .

Edited by trid_ovi, 02 February 2023 - 10:33.


#7
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Hmm...ma mir ca acest subiect "a murit" asa repede.
Poate nu este in aria potrivita, poate ar avea audienta mai mare la "Cum sa construiesti o casa" sau "Instalatii"

Din cate imi dau eu seama, normele impun conditii privind consumul total de energie primara al cladirii. Definitia energiei primare este mai jos in acest mesaj.
Consumul total include iluminatul, ventilatia, incalzirea, racirea, apa calda, umidificarea, dezumidificarea.
Apoi sunt prezentate metodele prin care se calculeaza consumul pentru fiecare "instalatie".

De ex. o casa de 100 mp in Zona Climatica I trebuie sa se incadreze in max. 12010 kWh energie primara pe an cu toate "instalatiile" de mai sus.

Sa zicem ca incalzirea cladirii necesita 10000 kWh energie termica.
  • daca incalzirea se face cu gaz, se considera ca se consuma 11000 kWh din bugetul de 12010 kWh si mai raman doar 1010 kWh pentru restul instalatiilor (se ia in considerare si randamentul centralei pe gaz aprox 90% raportat la Pcs a gazului de aceea se consuma aprox 11000 kWh energie primara pentru a obtine aprox 10000 kWh energie termica).
  • daca incalzirea se face cu pompa de caldura cu SCOP=3, se contabilizeaza numarul de kWh de curent consumati de PDC = 3333 kWh, deci ramane buget 8677 kWh pentru restul instalatiilor.
Asta inseamna ca locuintele incalzite cu pompa de caldura sunt avantajate semnificativ.

Vad ca rezistentele termice minime ale termoizolatiei sunt doar RECOMANDARE, nu sunt impuse.

----------------

Clădire NZEB = clădire cu o performanță energetică foarte ridicată, la care consumul de energie este aproape egal cu zero sau este foarte scăzut și este acoperit, în proporție de minimum 30%, cu energie din surse regenerabile, inclusiv cu energie din surse regenerabile produsă la fața locului sau în apropiere, pe o rază de 30 de km față de coordonatele GPS ale clădirii

Energie primară = energia care nu a fost supusă nici unui proces de conversie sau de transformare.
Energia primară poate include energie primară din sursele neregenerabile și/sau din sursele regenerabile.

Attached Files


Edited by kolfleading, 10 February 2023 - 13:25.


#8
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Ar trebui sa fie un topic interesant, dar ar trebui mutat la instalatii fiindca nu are vizibilitate aici sau poate in sectiunea "Cum sa construiesti".

Concluzia la cele expuse de colegul kolfleading ar fi ca izolatia recomandata e cam obligatorie dar legiuitorii nu au dorit sa para asa ca sa nu socheze.
Oricum inca lumea pare amortita inca, sunt curios sa vad in ce conditii de izolare se autorizeaza noile proiecte si daca vom vedea proiectele cu izolatie "ingropata" in fundatie.

#9
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postkolfleading, on 10 februarie 2023 - 13:22, said:

Hmm...ma mir ca acest subiect "a murit" asa repede.
Poate nu este in aria potrivita, poate ar avea audienta mai mare la "Cum sa construiesti o casa" sau "Instalatii"

Din cate imi dau eu seama, normele impun conditii privind consumul total de energie primara al cladirii. Definitia energiei primare este mai jos in acest mesaj.
Consumul total include iluminatul, ventilatia, incalzirea, racirea, apa calda, umidificarea, dezumidificarea.
Apoi sunt prezentate metodele prin care se calculeaza consumul pentru fiecare "instalatie".

De ex. o casa de 100 mp in Zona Climatica I trebuie sa se incadreze in max. 12010 kWh energie primara pe an cu toate "instalatiile" de mai sus.

Sa zicem ca incalzirea cladirii necesita 10000 kWh energie termica.
  • daca incalzirea se face cu gaz, se considera ca se consuma 11000 kWh din bugetul de 12010 kWh si mai raman doar 1010 kWh pentru restul instalatiilor (se ia in considerare si randamentul centralei pe gaz aprox 90% raportat la Pcs a gazului de aceea se consuma aprox 11000 kWh energie primara pentru a obtine aprox 10000 kWh energie termica).
  • daca incalzirea se face cu pompa de caldura cu SCOP=3, se contabilizeaza numarul de kWh de curent consumati de PDC = 3333 kWh, deci ramane buget 8677 kWh pentru restul instalatiilor.
Asta inseamna ca locuintele incalzite cu pompa de caldura sunt avantajate semnificativ.

Vad ca rezistentele termice minime ale termoizolatiei sunt doar RECOMANDARE, nu sunt impuse.

----------------

Clădire NZEB = clădire cu o performanță energetică foarte ridicată, la care consumul de energie este aproape egal cu zero sau este foarte scăzut și este acoperit, în proporție de minimum 30%, cu energie din surse regenerabile, inclusiv cu energie din surse regenerabile produsă la fața locului sau în apropiere, pe o rază de 30 de km față de coordonatele GPS ale clădirii

Energie primară = energia care nu a fost supusă nici unui proces de conversie sau de transformare.
Energia primară poate include energie primară din sursele neregenerabile și/sau din sursele regenerabile.

Ei, acum daca ar fi sa calculam dupa aceea valoare de 120 kWh pe mp am avea surpriza sa constatam ca majoritatea locuintelor sau apartamentelor sunt sub acest consum.
Am avut un auditor energetic la un apartament cu centrala pe gaz, i-am arata consumul pe ultimii 15 ani pe contorul de gaz, pe urma cel de curent si iesea cca. 70 kWh/mp. I-am spus: clasa A nu? El: a nu, ca nu pot, ca ai clasa B la incalzirea apei. Asa a ramas si am glumit amandoi in continuare, asa e cu pixul si hartia care suporta multe.

#10
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Acum ar fi interesant de calculat daca se incadreaza si in limita de kg emisii CO2 pe mp pe an din NZEB.

1 kWh de energie electrica in Romania se produce cu emisii de aprox. 220 gr. CO2
1 kWh de caldura obtinuta din gaz se obtine cu emisii tot aprox. 200 gr. CO2 (este doar o concidenta faptul ca cele doua sunt aproximativ egale).

Dar in aceste conditii, calculand bugetul de kWh sa se incadreze in limita de CO2, limitele de energie reale sunt aproape jumatate din cat apar in tabel.

Ex. Locuinta individuala zona climatica I
Energie primara = gaz si curent din retea, emisii specifice 0.2 kg CO2 / kWh
Limita CO2 = 14.7 kg / mp pe an => limita reala energie primara din reteaua actuala = 14.7 / 0.2 = 73.5 kWh

Daca energia din retea ar fi mai "curata" s-ar putea consuma mai mult de 73.5 kWh, pana la 120.1 kWh.

Asta daca am interpretat eu corect semnificatia termenului "emisii echivalente CO2". Daca am gresit, va rog sa ma corectati.

#11
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Un aspect foarte interesant si acesta, sunt curios si cum se vor interpreta si aplica legal si aceste calcule de catre auditorii energetici la calcularea clasei energetice a unui imobil.

Sa vedem si cum se aplica aceasta lege cand se fac proiecte noi, ce vor face proiectantii, vor colabora cu cate un energetician?

#12
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Nu știu cum e nou subiectul, poate doar publicarea normelor în monitorul oficial. Așa e la noi, trebuia sa intre în vigoare de prin 2017, și abia în 2023 apar normele. E aplicabil însă din 2021.

Proiectanții știi deja cum sa întocmească acest studiu pentru energie alternativa. Și după 30 de pagini copiate între proiecte, apare o singură frază care concluzionează că factorii tehnico-economici nu favorizează investiția, total sau parțial.

Spre exemplu, eu personal am cerut să nu dea bine cifrele, ca să nu fiu nevoit să instalez panouri. La vremea respectivă credeam că programul Casa Verde de la AFM chiar merge, și că aș vrea să beneficiez de banii de la stat. Vremea a trecut, programul de la AFM e cum e, samd. A nu se înțelege că nu voiam să consum sub ce e in norme. Doar nu voiam să fiu obligat să pun panourile din banii mei. La final, tot eu suprota investiția integral.

In ceea ce privește certificarea energetica, oricât va strofocati, mai sus de A nu se poate, cel puțin momentan. Mai e certificarea de la Rogbc, dar costă o groază de bani, și mai e certificarea de casa pasiva. Dar, eu nu știu primării care sa acorde reduceri de taxe, cu toate că legea le permite administrațiilor locale să acorde reduceri.

Singura parte buna la aceste norme NZEB e că într-un final nu vom mai vedea blocuri izolate cu 5vm EPS.

Edited by anothertwo, 11 February 2023 - 17:54.


#13
mihaiboldor

mihaiboldor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 19.11.2021
uremaza sa imi fac o casa si inca incerc sa imi  dau seama ce e mai bun in partea de izolatii in fundatie si placa.- la pereti stiu ca o sa fie vata bazaltica.
Am tot vazut pareri despre tipul de polistiren recomandat  insa cel extrudat de 200mm e enorm de scump.
am gasit ceva solutii de la swissport care suna interesant si ele apar in descrieri ca si bune pentru ce am eu nevoie.
pentru fundatii este ceva model Periemeter 3000 - http://www.swisspor....-perimeter-3000
iar la partea de pardoseala am gasit ceva de genu http://www.swisspor....entru-pardoseli - tot de 200
ambele sunt EPS ignifugat

Ar fi ok pentru ce as avea nevoie sau e necesar absolut Extrudat ?

#14
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Imi place sistemul acesta de constructie.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/r-RTlbv84T8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/y3NVDqH39CE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#15
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Mai taie din ele. Ce fereastră tripan cu R6 știi tu pe piata? Plexiglas? Policarbonat? Că sticla nu ajunge la valorile alea. Poate doar daca structura panoului de sticla care 30-50cm, cu spatiu de izolare cu gaz inert între camere să ajungi la așa valori.dar nici așa nu cred că e ușor de obținut. Că și context, R6 parca era aproape de 20cm de izolație clasica.

Attached Files



#16
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 anothertwo, on 17 februarie 2023 - 20:41, said:

Ce fereastră tripan cu R6 știi tu pe piata?

The units of an R-value are usually not explicitly stated, and so it is important to decide from context which units are being used: an R-value expressed in I-P (inch-pound) units[13] is about 5.68 times larger than when expressed in SI units

Wikipedia R-value

Alta intrebare?

Edited by kolfleading, 17 February 2023 - 21:36.


#17
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Așa, că m-am speriat. Parea un scenariu ca la italieni (vezi panourile care chipurile produc și  noaptea). Mă gândeam că noi suntem înapoiați rău de tot.🤣
@mihaiboldor, vezi daca nu e mai bine casa pe structura ușoară, că la betoane o sa dai de dorei, pe oriunde, și degeaba le cumperi tu supermateriale, tot cum știu ei vor face.

#18
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008

 mihaiboldor, on 17 februarie 2023 - 15:11, said:

Ar fi ok pentru ce as avea nevoie sau e necesar absolut Extrudat ?

Problema mare a expandatului e ca poate retine apa, eu personal nu m-as risca.
Ar mai fi o problema la tasare, nu e tot una ca ai 10% tasare din 5cm sau din 20cm.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate