Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Alcoolul, cum scap ? (Din nou)

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
mihaiduban

mihaiduban

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 24.04.2010
Nici nu știu cum sa incep!
Am avut aproximativ 5 ani de abstinenta TOTALA de la otrava asta ...
Asta vara am fost in concediu si am baut iar.
De obicei in timpul abstinentei am tot evitat anturajul,  dar in vara trecuta un mesaj de la nevasta-mea m-a "activat" :
"Era mai bine cand beai" ...
NU VREAU SA O INVINOVATESC PE EA ... EU SUNT PRINCIPALUL  VINOVAT.  
De atunci pana acum ma tot lupt cu recaderi...
Momentan am 6 beri băute.  
Stau cteva zile , si cum pica primul necaz iar o iau de la capat !
Ma duc la psiholog,  sincer , nu prea cred in asta , sau nu este psihologul potrivit !Sunt pe tratament xu seroxat , de fapt de la un atac de panica am cazut in c@#atul asta !
Nu știam ce e anxietatea si atacul de panica pe atunci ... beam multa cafea si cand am.cazut in depresie,  alcoolul a fost "rezolvarea "
Nu vreau sa fiu o pacoste pentru familiie si nevasta-mea , stiu ca ma iubeste , dar nu ma ajuta , certndu-ma mereu parca mai rau ma omoară  
Am incercat toate metodele de a bea controlat.... Nu mi-a mers , ei (anturajul meu) zic ca nu  sunt alcoolic..
Dar eu stiu ca sunt ...
Pe scurt ....
CUM SCAP? (IAR)
Am inceput sa obosesc de la atata tensiune ... NU MAI POT ...
sunt un om bun ....nu vreau sa ajung la psiihiatrie , dar o fac si pe asta daca e nevoie !
Vreau doar sa scap !
VreU sa fiu tata pentru copii mei , fiu pentru mama , sot pentru sotia mea ...
MA DOARE CAND DEZAMAGESC ! Si nu mai vreau asta !
Mai ales ca am un tata alcoolic si stiu ce inseamna asta .
Am scris randurile astea doar sa  ma "descarc " .... Dar astept sfaturi!
Nu fiti rai va rog!





#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Eu nu pot sa beau daca sunt suparat, ce chestie.
Doar de veselie sau daca deja am buna dispozitie.

Una e sa tai orice alcool 100%, alta sa gestionezi rational consumul. Sunt 2 cai diferite, fiecare are nevoie de o 'metodologie' dar motivatia principala trebuie sa fie totdeauna legata de un om/  oameni.
Principiile, regulile si  rationamentele tin pana mirosi  un pahar. Devotamentul fata de sotie, copii sau alte persoane sunt singurele care fac minuni.

#3
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003
In loc sa-ti pierzi timpul cu bautul, ai putea sa faci altceva si sa bei. Adica sa bei cu folos. N-am inteles de ce bei. Bei bere de calitate? Zi-ne si noua ce marca sa ne apucam si noi. Te plicitsesti? Vrei sa iti ineci necazurile?

In mare ar trebui sa inlocuiesti timpul petrecut la baute cu altceva. Probabil n-ai nici un hobby. Mai bine apuca-te si joaca un FPS, e mai sanatos.

#4
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006
Cum ai reusit sa stai aia 5 ani fara "otrava"?Parerea mea este ca nu-i mai multa otrava decat aia pe care o ingurgitam zilnic pe post de mancare.
Si ar trebui de urgenta sa clarifici cu consoarta afirmatia ei

View Postmihaiduban, on 01 februarie 2023 - 12:06, said:

un mesaj de la nevasta-mea m-a "activat" :
"Era mai bine cand beai" ...

Daca ai reusit sa te abtii 5 ani, cu siguranta ca vei reusi si pentru o perioada mult mai mare pe care ti-o vei impune, sa zicem 10 ani. Apoi vei mari strocul la 15 ani. Si tot asa
Toate cele de mai sus daca nu esti in stare sa bei cu masura, mai ales nu zilnic. Bautul zilnic mai ales in cantitati mari, nu duce decat la un singur sfarsit, ala nefast. Ei, in acest caz, este intr-adevar otrava alcoolul.

Cu siguranta ca altii te vor sfatui la asistenta medicala, dar dupa parerea mea nu este cazul, ca ai vointa in tine.Este mult mai lejera aceasta varianta, si multmai putin costisitoare in acelasi timp.

Edited by adisz, 01 February 2023 - 12:19.


#5
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,343
  • Înscris: 28.07.2008
Te felicit pentru deschidere
Cam cum te comporti tu la betie, sau ma rog, dupa 6 beri? In afara de starea de ebrietate, ce comportamente iti reproseaza nevasta, asociate acestei stari?

#6
ionfacatoru

ionfacatoru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 05.05.2018
stiu cum te simti

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Ai baut in anturaj pana la ora asta sau singur?
Daca in, atunci pur si simplu rupe-te de ei. E destul de clar ca nu merge cu "voi beti si eu imi iau o apa". Intre familie si prieteni, alegerea trebuie sa fie destul de simpla si, daca sunt prieteni, vor intelege. Daca nu o fac, nu-i poti numi prieteni si atunci ruperea legaturii va fi si mai simpla.
Daca singur, atunci nu prea poti da vina pe ei. Va trebui sa-ti gasesti singur motivatia de a renunta. Te poti raporta la perioada de abstinenta si sa incerci cu o perioada fixa.

Am avut acum ceva ani o situatie si, mi-am promis ca daca scap de ea, am nevoie de o "pedeapsa". Mintea a copot-o p-aia cu "nu mai bei... 1 an" si aia a fost,1 an de zile am fost doar bautor de sucuri si apa la toate intalnirile si petrecerile la care am participat. Mi-am luat mistouri si rasete dar niciunul n-a incercat sa-mi bage pe gat, pur si simplu au acceptat situatia si ne-am distrat.

Edited by sorin147, 01 February 2023 - 12:26.


#8
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Cele 6 beri baute pana la amiaza sunt la 330 ml sau la pet de 3 litri?
Cati bani ai baut si cati ai pisat? Care a fost beneficiul?
Daca-l vezi pe unul clatinandu-se pe trei carari il invidiezi sau il dispretuiesti?

Parerea mea: alcoolul prosteste. Daca vrei sa fii neprost, nu mai bea alcool.

#9
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,948
  • Înscris: 15.04.2019
Uita-te pe Huberman Lab Podcast la "What alcohol does to your brain" https://www.youtube....?v=DkS1pkKpILY. Fa-ti analize pentru organele apartinand de sistemul digestiv afectate (probe hepatice, ecografie abdominala etc.). Eu am depasit stacheta pentru alcoolism (doar  7?14 beri pe saptamana!) mai mult de 20 ani. In prezent beau putin spre deloc - chiar evit sa ma fac praf, ca nu ma mai tine fizicul. Va fi o viata destul de trista/monotona fata de ce-ai trait pana atunci (in lipsa altor hobby-uri motivante; trebuie schimbat anturajul, poate si sotia daca nu vrea sa te ajute/accepte abstinent), dar gandeste ca micsorezi riscul sa te senilizezi precoce/cazi la pat, povara pe capul familiei. N-am incercat psihiatru, poate te ajuta unul cu experienta in domeniu.
P.S. A, la betie - dupa 6 beri, sa zicem - iti incetinesc grav reflexele si vin idei... ciudate, asa incat exista si posibilitatea sa n-ajungi sa te chinui cu boala. Alegeri, alegeri.

Edited by __Dan__, 01 February 2023 - 12:47.


#10
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001
Primul pas e fizic, elimini din casa tot ce e alcool

Al doilea pas e psihic, iti faci rost de o activitate care sa iti genereze placere/buna dispozitie. Adica ce cauta creierul in alcool.

Pe masura ce trece timpul, corpul si psihicul elimina dependenta. Ideea de baza e sa gasesti un inlocuitor pt alcool, altfel nu ai nici o sansa. Vezi ce iti place si tine-te de asta.

succes

Edited by don_King, 01 February 2023 - 12:39.


#11
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,526
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdon_King, on 01 februarie 2023 - 12:39, said:

iti faci rost de o activitate care sa iti genereze placere/buna dispozitie.
Asta e partea cea mai grea. Cei mai multi nu pot scapa de dependenta singuri, le trebuie un ajutor sau un partener.

#12
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
Psihiatrul vindeca și viciile precum alcoolul. Ai ceva prejudecăți legat de psihiatrie?
Deasemenea, ai căzut în depresie, dar nu ai mers la medic sa te tratezi.
La tine problema este necunoașterea, dacă ai o problema cere ajutor specializat.
Faptul că ai zero voința de a te abține de la alcool arată că ai nevoie de ajutor din exterior.

#13
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,698
  • Înscris: 29.10.2017

View Postmihaiduban, on 01 februarie 2023 - 12:06, said:

Sunt pe tratament xu seroxat , de fapt de la un atac de panica am cazut in c@#atul asta !
Nu știam ce e anxietatea si atacul de panica pe atunci ... beam multa cafea si cand am.cazut in depresie,  alcoolul a fost "rezolvarea "

Deci candva consumai cafea in cantitate mare si asta ti-a indus anxietate si depresie? De care cafea consumai filtru, ibric, espresso? Acum mai consumi?

#14
nixrohnson

nixrohnson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,237
  • Înscris: 22.11.2022
Poate ar fi o idee sa scapi de neavsta. Divort, dude, divort, nu te gindi la altele.
Ca vad ca te sprijina de nu mai poti!!

Edited by nixrohnson, 01 February 2023 - 12:57.


#15
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007

View Postmihaiduban, on 01 februarie 2023 - 12:06, said:

in vara trecuta un mesaj de la nevasta-mea m-a "activat" :
"Era mai bine cand beai" ...
NU VREAU SA O INVINOVATESC PE EA.  

Cateodata EA are dreptate. A vrut sa te vada un barbat nu un fatalau si probabil cand erai baut te purtai mai macho si scapai de inhibitii.

Edited by althea, 01 February 2023 - 15:44.
glume nesărate


#16
mirc2003

mirc2003

    Emo biliar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,604
  • Înscris: 16.03.2008
6 beri inseamna 3 litri de bere pe zi, eu atat beau vara pe canicula, aproape zilnic. Mai sunt si zile cu 8 beri sau unele cu doar 3. Berea e aliment, paine lichida cum spun nemtii.
Depinde cum le bei: date pe gat una dupa alta e cam nasol, parca ai fi la concurs, baute in 5-6 ore doar devii euforit fara sa te imbeti.
Partea proasta la alcool si in special la bere este ca ingrasa. In plus, berea iti face pofta de mancare.

Am 3 sticle de whisky de mai bine de 5 ani si nu m-am atins de ele, nu-mi plac spirtoasele. Unii zic ca e pacat si ca s-au invechit destul.
Alcoolic nu este cel care bea un pahar de vin sau o bere sau un cocartz de rachiu pe zi, chiar doctorul recomanda. Important e sa nu depasesti o anumita cantitate. Dar care e acea cantitate?

#17
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,577
  • Înscris: 11.03.2006
Schimba psihologul. Trebuie sa ai incredere in el, ca altfel nu foloseste la nimic.
Solutia e sa inlocuiesti o chestie obsesiv-compulsiva, cu alta. Am vorbit o data cu un roman care a renuntat la baut cu psiholog, in Italia, unde era la munca, in constructii. L-a pus ala sa tricoteze.
Nu zic sa tricotezi, presupun ca poti sa faci multe chestii in loc de asta.

Edited by cumparator, 01 February 2023 - 13:09.


#18
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
Nu inteleg cum omul nu se poate opri dupa ce bea o tuica/palinca, o bere-doua, sau o sticla de vin.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate