Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Este chiar o necesitate contestarea unei hotarari judecatoresti?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010
O stire la tv privind o posibila contestatie la o hotarare judecatoreasca mi-a reamintit o intamplare ce mi-a fost spusa de o cunostinta si cu cetatenie
germana. Omul a ramas somer dupa ce firma la care lucra a fost desfiintata. Ce s-a intamplat? Respectiva firma a fost depistata(de o institutie gen
Oficiul concurentei) ca facuse cartel cu o alta firma similara. Decizia respectivei institutii a fost imediat executorie. Deh! Pragmatismul german!!!

In Romania ORICE conflict, litigiu, etc. se rezolva NUMAI si NUMAI  de Justitie, cu tot cortegiul de contestatii si recontestatii.
NU am o parere buna despre Justitia romana, dar cred ca TOCMAI lantul de instante ierahice (judecatorie, tribunal, etc.) ofera acestora posibilitatea
de a pasa decizia definitiva. Inclin sa cred ca un judecator cand stie ca trebuie sa ia o decizie finala va fi mult mai responsabil.
Am fost participant(cu delegatie) la dezbaterile de la un tribunal care, dupa cateva sedinte, a retrimis dosarul la judecatorie!?!?!|?
Chiar lucratorii din justitie se plang ca au multe dosare! Pai au pentru ca isi fac siesi greutati prin pasarea repetata a acestor dosare,

Printre multe reforme,cu sau fara ghilimele, aduse Justitiei romane ar trebuie incluse si mijloace de a simplifica modalitatile de rezolvare a litigiilor.
O solutie ar fi ca pentru unele cazuri civile rezolvarea acestora sa fie facute de politia locala, primarii sau alte autoritati,

#2
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,518
  • Înscris: 21.10.2009
Mai intai de toate, ne poti spune ce studii ai, respectiv in ce domeniu lucrezi?

#3
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View PostTurnatoriu_de_orza, on 29 ianuarie 2023 - 11:06, said:


Chiar lucratorii din justitie se plang ca au multe dosare! Pai au pentru ca isi fac siesi greutati prin pasarea repetata a acestor dosare,

Printre multe reforme,cu sau fara ghilimele, aduse Justitiei romane ar trebuie incluse si mijloace de a simplifica modalitatile de rezolvare a litigiilor.
O solutie ar fi ca pentru unele cazuri civile rezolvarea acestora sa fie facute de politia locala, primarii sau alte autoritati,

Lucratorii aia din justitie isi aduc aminte sa se planga exact in momentul cand sunt luati la intrebari de ce tergiverseaza cu anii anumite cazuri. Care cazuri?Fix alea "cu greutate", generatoare de coruptie cu personaje asa-zis suspuse, samd.
Iar tergiversarea inseamna automat o sursa inepuizabila de mita, spaga sau cum vrei sa o numesti. O da, am uitat, justitia romana este incoruptibila, nu se intamapla asa ceva.
Mai nou, ultima lege in domeniu ii "ajuta" pe justitiari si mai ales pe justitiabili prin perioada de prescriptie mult diminuata.
Ia sa vezi celeritate in cazul cand un simplu anonim tre' judecat.

In ceea ce priveste celalalt punct de vedere, este imposibil de realizat, pentru ca actul de justitie trebuie realizat de persoane calificate pentru asta.
De altfel sa stii ca in politia locala exista, sau cel putin au existat indivizi cu 8 clase, foarte rar cu 10 sau 12 clase, la fel si primari. Nu ca ar conta in cazul lor numarul de clase. Dar as curios cum ar rezolva un politist local cu 8 clase un caz de litigiu funciar intre doi vecini, de exemplu, atata timp cat nu-i in stare sa intocmeasca un simplu proces-verbal.

O solutie ar fi ca finalitatea unui caz sa fie delimitata prin lege, iar toti aia care lucreaza la un caz si se dovedeste ca au gresit flagrant, premeditat sau nu in aplicare prevederilor legale, sa fie aspru sanctionati, pana la excluderea pe viata din sistem. Sa vezi atunci cum prind viteza si cum vor rezolva cu atentie toate cazurile. Intr-adevar, exista cazuri sensibile, care necesita timp si personal.
Deocamdata asa ceva n-ai sa vezi pe plaiurile binecuvantate de Miorita, pentru ca nimeni nu-i nebun, dintre conducatori si sleahta care-i inconjoara, sa dea legi care-i vor baga direct in arest.

Un exemplu doar.
La televiziunile incoruptile si impartiale se da o stire cu un accident de circulatie: conducatorul auto care a provocat accidentul n-are permis, este sub influenta alcoolului, masina cu care a produs accidentul este furata iar faptasul a fugit de la locul accidentului, fiind prins la scurt timp, iar stirea se termina invariabil cu daca va fi gasit vinovat va....Iar cazul asta se va judeca luni si ani de zile, fiind nevoie de cercetari suplimentare, expertixa si paraverificari, cand doua zile ar fi prea mult pentru finalizare.

Iar contestarea unui act de justitie este de multe ori forma de a mima jocul democratic, de a prelungi cat mai mult cercetarea unui caz "greu" si nu numai, pana cand intervine prescriptia sau gratierea sau chiar amnistia in unele cazuri.

#4
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,574
  • Înscris: 10.01.2019
Din cate stiu eu si la noi unele sentinte sunt definitive de la prima judecata. Un jurist ne poate lamurii. Am avut in familie un astfel de caz in speta unei pensii.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
De la prima judecata nu, ai întotdeauna la dispoziție apelul. Dar poți renunța la el caz în care accepți decizia care devine definitivă.

#6
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

View Postadisz, on 29 ianuarie 2023 - 12:01, said:

................
In ceea ce priveste celalalt punct de vedere, este imposibil de realizat, pentru ca actul de justitie trebuie realizat de persoane calificate pentru asta.
De altfel sa stii ca in politia locala exista, sau cel putin au existat indivizi cu 8 clase, foarte rar cu 10 sau 12 clase, la fel si primari. Nu ca ar conta in cazul lor numarul de clase. Dar as curios cum ar rezolva un politist local cu 8 clase un caz de litigiu funciar intre doi vecini, de exemplu, atata timp cat nu-i in stare sa intocmeasca un simplu proces-verbal.

...........
  Aiurea! BAC-ul obligatoriu la politia locala si la fel a fost si la gardienii publici de unde provin o parte din respectivii politisti!

#7
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 17.12.2019
La litigiu se ajunge când 2 părți nu se înțeleg. Oricum ar decide judecătorul, una din ele va fi nemulțumită așa că sunt extrem de puține procese care se finalizează fără a se exercita și căile de atac.
Strict la întrebare: nu este o necesitate mai ales dacă ai câștigat procesul.

Edited by exqusit_drunk, 29 January 2023 - 12:32.


#8
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,553
  • Înscris: 30.08.2017
Uneori sunt atacate sentințele pentru a amâna executarea. La apelul făcut de tine nu poți primi o pedeapsă mai grea, așa că nu ai nimic de pierdut.

#9
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020
E simplu sa comentezi daca mai e necesara contestarea unei hotarari judecatoresti cand e vorba de problema altuia, dar sa vezi cum te agiti daca esti nemultumit cand e vorba de interesele tale.

#10
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
"Lucratorii" din justitie ar trebui sa fie MAI BINE PREGĂTIȚI,  rau, intr-o vreme, instanțe specializate pe diverse categorii.  Mai nou, cine "judeca" divorțuri,  "judeca" si, de exemplu,  fond funciar.

#11
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,036
  • Înscris: 07.11.2006

View Posttytysor, on 29 ianuarie 2023 - 12:16, said:

  Aiurea! BAC-ul obligatoriu la politia locala si la fel a fost si la gardienii publici de unde provin o parte din respectivii politisti!

Pe cat punem pariu ca gresesti?

ps.
Timp de 14 am avut contact direct cu UAT-uri. Stiu perfect ce spun si-mi asum asta. BAC-ul a devenit obligatoriu, nu a fost intotdeauna asa. De altfel am si specificat acest lucru in comentariul meu, da' tu n-ai citit cu atentie. Nu-i nimic aiurea, este chiar realitatea.

View Postadisz, on 29 ianuarie 2023 - 12:01, said:


De altfel sa stii ca in politia locala exista, sau cel putin au existat indivizi cu 8 clase, foarte rar cu 10 sau 12 clase,



#12
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postgeorge_alexandru, on 29 ianuarie 2023 - 12:34, said:

Uneori sunt atacate sentințele pentru a amâna executarea. La apelul făcut de tine nu poți primi o pedeapsă mai grea, așa că nu ai nimic de pierdut.
Bingo! Una din putinile "usi" din legea romana prin care poti amana o hotarare. Stiu caci am reusit sa aman una cu 3 ani.

Insa sunt si beneficii, si nu e ca si cum doar noi avem acest sistem.
Trebuie inteles ca si un judecator poate sa greseasca, poate nu a fost atent la toate detaliile.
Sunt multe situatii unde adevarul a invins doar la curtea de apel.

Apoi, din ce mi-au spus cativa avocati, multi judecatori de la tribunal de exemplu evita sa ia o hotarare importanta, lasand asta pe seama celor de la curtea de apel.
Intr-un fel e bine, nu e rau. Nu ai vrea sa ia decizia gresita.

#13
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 21.03.2016
Pe vremea lui Ceasca rezolva militia. Il batea si pe unul si pe altul si toata lumea era multumita.

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Posttytysor, on 29 ianuarie 2023 - 12:16, said:

  Aiurea! BAC-ul obligatoriu la politia locala si la fel a fost si la gardienii publici de unde provin o parte din respectivii politisti!
iar vorbesti prostii. BAC-ul nu era obligatoriu la gardienii publici.

si, ca sa fiu ON-Topic: este Ok sa existe o cale de atac pentru orice sentinta.
aglomerarea instantelor vine si pentru ca anumite spete ar trebui sa fie inadmisibile (romanii fiind iubitori de certuri si delatiuni) dar ele intra pe circuit. De asemenea, ar trebui termene mai scurte si mai clare in ceea ce priveste cercetarea penala si judecatoreasca.

Edited by strongsss, 29 January 2023 - 17:23.


#15
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

View Poststrongsss, on 29 ianuarie 2023 - 17:14, said:

...
aglomerarea instantelor vine si pentru ca ...
sint niste nesimtiti care intr-o lume normala. ar trebui sa fie impuscati :D

Niste lenesi. Niste gunoaie. Niste oameni care incaseaza un salar nemucit. :P

Si este vorba de un salar imens.

#16
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Postlex2010, on 29 ianuarie 2023 - 11:18, said:

Mai intai de toate, ne poti spune ce studii ai, respectiv in ce domeniu lucrezi?
Regula bunului simt spune ca este obligatoriu sa dai un raspuns, indiferent care, la intrebare. A pune o intrebare la o alta nu intra in regula pomenita.
In ce MASURA ar fi importante studiile unui justitiabil|?!?!
Citeste si #3 si vezi ce spune.
Aroganta omului cu musca pe caciula ii face un mare deserviciu.

In ultimii 30 de ani am fost de  mai multe ori in in sali de judecata. Pentru a nu parea ca sunt subiectiv voi povesti o terta speta.
Un individ fusese recidivist in tulburare de posesie fata de un vecin. In respectiva sedinta trebuia sa se dea o hotarare. Avocatul invinuitului a solicitat sa se amane
decizia. Cel al apararii a mentionat ca amanarea nu are niciun sens, ca nu va schimba cu nimic situatia. A intervenit judecatorul adresandu-se avocatului apararii
cu un gest si glas rugator:< hai sa amanam>.
Asadar, judecatorul a facut un hatar avocatului paratului. Deh, oamenii legii se inteleg intre ei. Avocatul apararii a inteles si el situatia si nu a mai insistat, nu e bine
sa te pui rau cu un judecator. E clara treaba?! Intr-o sala de judecata ai foarte, foarte multe de invatat, Atat experiente de viata cat si de cum merg lucrurile in justitia romana.

Am suficiente studii ca sa inteleg, printre altele, problematicile justitiei. In plus, in domeniu meu de activitate am de a face, in mare masura, cu legislatia, cu instructiuni, prescriptii si regulamente. So...

P.S. Este o MARE greseala sa crezi ca in domeniul tau de activitate toate lucrurile sunt in regula. O persoana din exterior poate sesiza varii disfunctionalitati.

Edited by Turnatoriu_de_orza, 31 January 2023 - 11:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate