Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De unde cumparați legume si fructe?

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...
 

Ajutor cu un Chromecast 4 TV HD

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Salut
Am prins o oferta buna la un Chromecast Google TV HD dar nu are sunet deloc. 90% din ce am pe plex ce ruleaza pe un RPI4, nu ruleaza deloc pentru ca nu e capabil de reencodare video. Il luasem cu gandul sa il conectez la un proiector hd si pot avea acces la plex de oriunde. Prin meniurile de sunet am vazut ca nu are suport pentru sunet Dolby si DTS, contrar review-urilor de pe youtube si prezentarile din magazinele online unde specifica ca doar difera la rezolutie si e superior la partea de decodare hardware av1 si bineinteles cu decodare dolby si dts. Inainte de al arunca la container, mai am alte solutii sa-l fac sa ruleze eac3 ? Cu telefonul nu a fost o problema. Am instalat eac3 player care si-a instalat codecurile necesare dar instalat pe Chromecast nu a avut nici un rezultat. Pe Netflix, Hbo Max, Disney si Youtube merge dar nu ma ajuta ca am deja un chromecast 3 care e mai confortabil de utilizat si il alimentez direct din portul usb al proiectorului. Evident ca nici chromecast 3 nu permite redarea sunetului surround. Daca hardware e castrat, poate exista o solutie software. A rezolvat cine problema asta ?

Edited by Leo2006, 27 January 2023 - 23:08.


#2
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Am gasit ca ma pot conecta prin samba cu vlc si pot rula orice fisier cu sunet ac3. Solutie software exista dar plexul nu stie ca are codecul instalat.

#3
Ger0nimo

Ger0nimo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 994
  • Înscris: 21.07.2021
Mai era o solutie sa separi imaginea de sunet, sunetul ramanand in telefon. Care poate fi legat la casti sau receiver.
Cu aplicatia pe telefon LocalCast.

Edited by Ger0nimo, 28 January 2023 - 00:00.


#4
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,751
  • Înscris: 09.05.2005
Alt player e Kodi (mult mai OK decat VLC si facut fix pentru home media), il instalezi pe Chromecast si apoi ii dai acces la samba share.

Edited by LensFlare, 28 January 2023 - 08:32.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Totul e bine si frumos dar pe Chromecast nu functioneaza sa creezi un tunel prin wireguard pe motiv ca nu exista nici o aplicatie asociata. Merge din lan dar din alt lan doar plex are acces la fisierele mele.
Am ajuns de unde am plecat. Nu am acces din exterior la share si fara conexiune vpn nu se pune problema sa deschid porturi.

Edited by Leo2006, 28 January 2023 - 15:04.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Acum refuza sa mai afiseze aplicatia wireguard pentru reinstalare si toate cautarile imi returneaza rezultate de pe youtube chiar daca youtube este dezinstalat.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,369
  • Înscris: 30.08.2006
Instalat Wireguard si X-plore File Manager prin comanda din pc. Magazinul Play e inutilizabil neavand functie de search functionala care sa returneze rezultate. Cu X-plore m-am conectat la contul Google Drive de unde am incarcat fisierul de configurare al vpn-ului. Prin Kodi totul ruleaza perfect prin vpn din orice locatie.

#8
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,887
  • Înscris: 17.01.2012
mamă, câtă bătaie de cap!
io-l aruncam/returnam demult!

(instalează/dezinstalează/caută/descarcă/lan/vpn/..., mai cerea acces și la bar și era gata! :P )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate