Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Samsung OLED (QD-OLED)

* * * - - 5 votes
  • Please log in to reply
616 replies to this topic

#37
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016

View Postro_explorer, on 04 februarie 2023 - 19:07, said:

O fi avut-o - nu l-am desfacut
Nu trebuie sa-l desfaci. Te uiti in spatele panoului, de la jumatate in sus, acolo unde panou nu e acoperit de cutia cu electronica. E foarte subtire acea placa, are cam 1-2 mm.

Deci Sony au considerat sa puna heatsink dar Samsung nu....

#38
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMMike, on 04 februarie 2023 - 19:13, said:

Nu trebuie sa-l desfaci. Te uiti in spatele panoului, de la jumatate in sus, acolo unde panou nu e acoperit de cutia cu electronica. E foarte subtire acea placa, are cam 1-2 mm.
Conteaza ce e SUB acea placa, intre ea si panou. Poate fi doar un mesh din plastic, sau poate fi un pad termoconductiv, cum e la samsung. Aia face diferenta.
Ai PC? Ai incercat sa pui coolerul de procesor fara pasta termica? Incearca si spune-ne si noua la ce temperaturi ajunge in cele 2 cazuri (sau cauta pe net, subietul e foarte bine documentat).

#39
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Placa e din metal, puteau s-o puna doar din plastic.
Asta mai opreste cat de cat burn in pentru oledurile care duc pana in 700-750 nits....

Edited by MMike, 04 February 2023 - 19:25.


#40
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostMMike, on 04 februarie 2023 - 19:22, said:

Placa e din metal, puteau s-o puna doar din plastic.
Este din metal din motive de rigiditate mecanica in primul rand.

#41
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Repet, puteau sa puna una dintr-un plastic mai gros. Dar posibil sa aiba dublu rol cea din metal. Eu cand pun mana pe ea la LG CX e calduta cand tv-u e in functiune dupa un timp.

#42
dba

dba

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,276
  • Înscris: 06.12.2006
Ideea este daca vrei sa discuti avand o anumita logica in afirmatiile pe care le faci sau doar vrei sa-ti contrazici interlocutorul.
Ca sa n-o lungim, arata-ne un video in care este dezmembrat un LG OLED (in afara de seria G) din care sa rezulte ca spatele metalic are rol de radiator pasiv.
Fara sa aduci argumente comentariile sunt de prisos.
Asa si eu pot sa scriu ca spatele metalic de la LG (seriile A, B si C) este pe post de tabla de copt vinete.

#43
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Mda. E clar. N-am cu cine discuta.

#44
Balistics

Balistics

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,148
  • Înscris: 09.06.2019
@dba nici pe seria G nu știm exact cum arată radiatorul.
Am văzut mai multe poze cu G2 (83 și 65) unde se poate vedea spatele de metal ,dar părerea mea este că acea placă nu se poate considera heatsink ,eu o văd mai mult ca un suport pentru montarea componentelor și a sistemului de prindere (vesa + proprietar ).
Probabil că design-ul seriei G2 i-a obligat să facă asta ,ținând cont că seria G2 are componentele montate pe toată suprafața panoului.

Poate că ajută și la răcire,nu știu ,dar din poze se vede clar că în anumite zone acea placă de metal nici măcar nu atinge panoul (nu mai vorbim de zona în care sunt amplasate difuzoarele ).

Cu toate acestea ,pe mine nu mă interesează cum au implementat producătorii acest heatsink ,atâta timp cât funcționează și îmi protejează investiția .


#45
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016

View PostBalistics, on 05 februarie 2023 - 10:49, said:

Poate că ajută și la răcire,nu știu ,dar din poze se vede clar că în anumite zone acea placă de metal nici măcar nu atinge panoul
Heatsink la G2 (ca si la Panasonic si Sony) e cutia metalica din spate, pusa pe spatele panoului, care acopera si electronica. Ajuta la DISIPAREA caldurii prin acele fante de circulare a aerului. Cel mai evident e la Panasonic seria 2000 si Sony A95K, unde acea cutie e mult mai lata, permite un volum de aer mai mare (in interior). Nu e si estetica, dar cine se uita din spate....
Nu trebuie sa atinga panou, tocmai ca pastreaza o distanta, unde se acumuleaza aeru cald de la panou.
La acea cutie se adauga si placa de metal de pe spatele panoului.

Edited by MMike, 05 February 2023 - 16:28.


#46
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,792
  • Înscris: 04.10.2014
Nu e deloc așa. Sunt trei metode e a evacua căldura unui obiect, conducție, convecție și radiație. Aerul (care conduce foarte prost căldura) joacă un rol primar doar în metoda a doua, fiind însă nevoie să circule, natural (aerul cald se ridică, altul mai rece îi ia locul) sau forțat (adică folosind un ventilator), pe lângă obiectul care trebuie răcit, pentru a prelua - se încălzește la rândul său - căldura obiectului (nici capacitate calorică grozavă nu are, de aceea se recurge la răcire cu apă în aplicații solicitante - vezi plăci grafice sau procesoare puternice) și a o transporta în altă parte, esențial fiind volumul de aer implicat, care poate fi crescut doar mărind viteza cu care circulă (ventilație forțată) sau suprafața de transfer (la care voi reveni la discuția despre conducție). Radiația înseamnă practic emisia de unele electromagnetice din spectrul infraroșu, dar nu este eficientă decât la diferențe mari de temperatură față de ambient (în cazul nostru, iarăși aerul), altfel ce ia pe mere dă pe pere, pentru că la rândul său recepționează unde infraroșii din mediu. Rămâne conducția (ceea ce presupune contactul cu un mediu bun conducător - dar static - care să transporte rapid căldura către zone mai reci), care însă necesită legătură intimă, altfel nu are loc transferul eficient de energie calorică.
„Heat sink” înseamnă conducție în proximitatea obiectului care trebuie răcit și convecție la cealaltă extremitate a conductorului. În zona interfeței dintre obiect și conductor (un metal) apare ceea ce se numește rezistență de contact, care este cu atât mai mare cu cât aria de contact intim între cele două este mai mică, o rezistență de contact mare însemnând că obiectul de răcit păstrează o temperatură mult mai ridicată decât conductorul care ar trebui să preia și să transfere căldura. A pune un metal între aerul din interiorul unei carcase și aerul din exterior nu ajută prea mult, mai ales dacă aerul din interior este static, stagnant. Unde duce metalul (în contact intim cu obiectul răcit) căldura? În cazul cel mai simplu tot către aer, dar pe suprafață de convecție mai mare (de unde și aripioarele radiatoarelor), iar în cazuri mai complexe către un alt mediu rece capabil evacueze altcum căldura.
Concret, la al meu Panasonic HZ2000, echipat cu „heat sink”, colțurile de sus nu sunt acoperite de carcasă și materialul de pe spate se simte clar metalic, dar grosimea ansamblului este foarte redusă, deci n-are ce aer să circule între acel metal și panoul propriu-zis (plus că n-ar avea pe unde să iasă, nu există fante), iar carcasa însăși (tot restul aparatului în afară de colțurile menționate, vreo 95% din spate) este de plastic. Pot pune poze în acest sens dacă există îndoieli.

Edited by Jean-Luc_Picard, 05 February 2023 - 18:52.


#47
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Cu alte cuvinte, asa cum am mai spus și eu de a lungul timpului, cutia aia groasa la seriile 2000 este pentru boxe! Heatsink are si 1500 de vreo 2 generații incoace si e subțire.

#48
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Pe spatele lui G2, acea carcasa metalica are fante de aerisire peste tot pe margini. Si pe sus si pe lateral.

Carcasa acopera aproape tot spatele, de sus pana jos.

Edited by MMike, 06 February 2023 - 16:29.


#49
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013

View PostMMike, on 05 februarie 2023 - 16:25, said:

Heatsink la G2 (ca si la Panasonic si Sony) e cutia metalica din spate, pusa pe spatele panoului, care acopera si electronica. Ajuta la DISIPAREA caldurii prin acele fante de circulare a aerului. Cel mai evident e la Panasonic seria 2000 si Sony A95K, unde acea cutie e mult mai lata, permite un volum de aer mai mare (in interior). Nu e si estetica, dar cine se uita din spate....
Nu trebuie sa atinga panou, tocmai ca pastreaza o distanta, unde se acumuleaza aeru cald de la panou.
La acea cutie se adauga si placa de metal de pe spatele panoului.

Nu e adevărat, S95B, C2 sau LZ2000 au aproximativ aceeași grosime a panoului, cam de 1 cm la LZ și mm la C sau S.

Attached Files


Edited by eddy_teer, 07 February 2023 - 13:49.


#50
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016

View Posteddy_teer, on 07 februarie 2023 - 13:48, said:

Nu e adevărat, S95B, C2 sau LZ2000 au aproximativ aceeași grosime a panoului, cam de 1 cm la LZ și mm la C sau S.
Ce legatura are C2 cu LZ2000 legat de heatsink ??
C2 NU are heatsink.

Edited by MMike, 07 February 2023 - 15:50.


#51
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Păi tocmai de aceea am dat ca exemplu C2 și S95B. Heatsink-urile sunt în general doar folii metalice lipite pe spatele panourilor OLED sa QD-OLED. Panasonic nu folosește carcasa ca heatsink. G2 cred că tot sistemul acesta îl folosește, dar heatsink-ul lui fiind în carcasă are nevoie de fantele acelea de aerisire.

Edited by eddy_teer, 07 February 2023 - 15:54.


#52
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016

View Posteddy_teer, on 07 februarie 2023 - 15:54, said:

G2 cred că tot sistemul acesta îl folosește, dar heatsink-ul lui fiind în carcasă are nevoie de fantele acelea de aerisire.
Heatsink poate fi diferit, nu trebuie sa arate doar intr-un anumit fel, de exemplu cum e G2. Nu ai de unde sa stii ce e inauntru la G2.

#53
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,720
  • Înscris: 31.12.2013
Eu doar am corectat eroarea ta cu heatsink-ul la LZ2000.  Atât.

#54
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,969
  • Înscris: 25.04.2016
Iar eu am zis ca pot fi modele diferite de heatsink.

Iar "folii" nu sunt. Sunt placi metalice.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate